Od svih zimnica, sirup je možda jedan od najomiljenijih. Pripravak mu je poprilično jednostavan i ne iziskuje previše vašeg vremena. Malo dobre volje i imat će te spreman vaš domaći sirup. Ako ga napravite malo gušćeg, možete ga koristiti i kao preljev u desertima ili kao sastojak u kolačima, tortama i slično.
Kupine su veoma popularno voće. Obožavane su diljem svijeta i često se mogu pronaći samonikle, divlje u prirodi. Odlične su kao svježe voće, no i kao sastojak u mnogim proizvoda. Zbog svog kiselo-slatkog okusa, čest su sastojak raznih kolača, torti i sličnih poslastica. Sokovi i sirupi od kupina su također obožavani, a tu su i marmelade, pekmezi, džemovi, likeri i sl.
Osim njihovog fantastičnog okusa, krasi ih i dug popis dobrobiti koje imaju na naše zdravlje.
Karakteristike kupina
Kupina je biljka penjačica koja pripada porodici ruža. Njenu ljekovitost prepoznali su još u dalekoj povijesti. Obožavana je diljem svijeta zbog svog okusa, ali i količine vitamina, minerala i vlakna koje sadrži.
Kupina raste u obliku grma koji na stabljikama sadrži trnje. Raste od 50 do 300 cm, ovisno o sorti i području na kojem je uzgajana. Cvjetanje se odvija od lipnja do kolovoza, nakon čega slijedi sazrijevanje plodova. Plodovi se rađaju u samom cvijetu, sitni crvenkasti plodovi sazrijevanjem postaju krupniji te im boja varira od tamno-plave do crne. Slatko-kiselog su okusa, ovisno o sorti.
Često se ovu voćku može pronaći u šumi ili divljini kao samoniklu biljku. Ova voćka najbolje uspijeva na područjima gdje su blage zime i osunčana, topla ljeta. Ne voli vlagu, no potrebne su joj veće količine vode.
Kupine su rasprostranjene na području Europe, zapadne i središnje Azije, Sjevernoj Africi i Americi.
Kupine za preradu
Zbog svog okusa i vitamina te minerala koje sadrži, kupine su veoma tražene na tržištu. Danas postoji nekoliko sorti, križanjem prvih sorti nastali su hibridi. Postoje i sorte, hibridi, koji nemaju trnje. Takve sorte popularne su pri većem uzgoju jer je njihova berba puno jednostavnija. U nastavku donosimo popis najpoznatijih sorti kupina te njihove karakteristike.
Darrow
Njemačka sorta, točnije hibrid, koja je jako popularna pri uzgoju jer je veoma otporna na nametnike i biljne bolesti i ne traži puno njege. Grm ove sorte ne sadrži trnje. Odlično uspijeva i na hladnijim područjima. Plodovi su lijepog izgleda i finog, aromatičnog okusa.
Blackberry Black Pearl
Ovo je jedna od poznatijih i često uzgajanih sorti. Plod je odlične kvalitete, lijepog krupnog izgleda i aromatičnog slatko-kiselog okusa. Dobro podnosi zimu i hladnoću, voli osunčana mjesta i topla ljeta. Nije zahtjevna pri uzgoju, a obline je rodnosti. Njen plod je popularan u preradi upravo zbog okusa i veličine plodova.
Kitatini
Ova sorta je izrazito popularna pri uzgoju jer na samoj jednoj grani, zna roditi i do 300 plodova. Krupne bobice, tamno-plave boje i slatko-kiselog okusa. Njih se ne preporučuje koristiti za preradu jer procesom kuhanja gube okus.
Natchez
Ova sorta nije zahtjevna za uzgoj i njeni plodovi su odlični za preradu jer su iznimno slatkog okusa i prepuni soka. Veoma je dobre rodnosti. Nije zahtjevna pri uzgoju, odgovaraju joj topla i osunčana područja. Plodovi sazrijevaju u lipnju kada se odvija i berba.
Berba i kupovina
Berba kupina odvija se nekoliko puta jer plodovi ne sazrijevaju istodobno. Zreo plod je onda kada dostigne tamno-plavu ili crnu boju te je mekan na dodir. Preporučuje se ručna berba kako se plodovi ne bi uništili. Poželjno je nositi i rukavice jer sok od kupina ostavlja tamnu boju i zbog bodlji koje grm sadrži. Najbolje je izabrati sunčan dan. Jednom ubran plod, ne može naknadno sazreti.
Prilikom kupovine kupina obratite pažnju na izgled ploda. Birajte one koji su tamno-plave ili crne boje, krupnog i zdravog izgleda. Izbjegavajte crvenkaste kupine jer je to znak prerane berbe ploda. One s mrljama i koje su premekane na dodir, također izbjegavajte.
Recepti za sirup od kupina
U nastavku donosimo nekoliko recepata za domaći sirup od kupina. Omjer šećera i voćki možete prilagoditi svom ukusu. Prije same pripreme sirupa, obavezna je sterilizacija staklenki. Najbitnije je zapamtiti da uvijek ide jednak omjer voćki i vode.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sirup od kupina
U nastavku slijedi recept po kojem su naše bake pripremale sirup od kupina. Treba vam svega 3 sastojka, malo volje i slobodnog vremena. Šećer možete zamijeniti i nekim zdravijim sladilom poput meda ili stevije. Limunsku kiselinu ne morate koristiti ako će te sirup potrošiti u kratkom vremenu ili ju možete zamijeniti za limun. Od navedenih sastojaka, dobit će te oko 2,5 l sirupa
Sastojci
- 2 kg kupina
- 2 l vode
- 2 vrećice limunske kiseline
- 2 kg šećera
Postupak
- Kupine temeljito operite, savjet s rukavicama, te očistite od grančica.
- Stavite ih u lonac, prelijte vodom i kuhajte na jakoj vatri dok ne počnu vriti, zatim vatru smanjite i kuhajte još 15-ak minuta.
- Dodajte šećer te nastavite kuhati dok se šećer ne otopi.
- Dodajte limunsku kiselinu i sve dobro promiješajte.
- Sirup procijedite kroz gazu ili filter za kavu.
- Izlijte ga u prethodno sterilizirane staklenke i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Sirup od kupina bez šećera
U nastavku slijedi recept za domaći sirup od kupina bez šećera. U ovom receptu šećer smo zamijenili medom, no to je vama na izbor. Ako želite možete ga i izostaviti. Prije same pripreme obavezna je sterilizacija staklenki. Iz navedenih sastojaka dobit ćete 1 l sirupa.
Sastojci
- 1,5 kg kupina
- 1 kg meda
- 1 l vode
- 1 vrećica limunske kiseline
Priprema
- Kupine dobro operite te ih stavite u lonac.
- Prelijte ih vodom te kuhajte na jačoj vatri dok ne prokuhaju. Nakon što prokuhaju, smanjite vatru te ih kuhajte još 15-ak minuta.
- Sok procijedite kroz gazu ili filter za kavu.
- Dodajte mu limunsku kiselinu, sve dobro promiješajte i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- Dodajte mu med i izlijte u prethodno sterilizirane staklenke.
- Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu.
Sirup od kupina bez kuhanja
Mnogi vole pripremati sirupe bez procesa kuhanja kako bi sam sirup sadržavao što više minerala i vitamina. U nastavku vam donosimo recept za sirup bez kuhanja. Omjer šećera možete prilagoditi svom ukusu ili ga zamijeniti s nekim zdravijim sladilom poput meda. Iz navedenih sastojaka dobiti će te oko 1 l sirupa.
Sastojci
- 1,5 kg kupina
- 1 l vode
- 1 kg šećera
- 1 vrećica limunske kiseline
Priprema
- Kupine pažljivo, ali temeljito operite.
- Stavite ih u posudu te pospite limunskom kiselinom.
- Posudu pokrijte krpom ili ubrusom i pustite da voćke odstoje 24 sata.
- Idući dan, procijedite sok koji se ispustio iz kupina.
- Soku dodajte šećer i pustite da odstoji 24 sata. Povremeno ga promiješajte.
- Nakon što je sirup odstajao, još jednom ga procijedite kroz gazu ili filter za kavu te sipajte u prethodno sterilizirane staklenke.
- Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Prije same pripreme sirupa obavezna je sterilizacija staklenki. Kako bi sirupov rok trajanja bio duži, preporučuje se koristiti limunsku kiselinu. Obavezno ga je čuvati na tamnom i hladnom mjestu ili u hladnjaku. Ako je sirup dobro skladišten i čuvan on može stajati i do 6 mjeseci.
Upotreba u kuhinji
Kupine su veoma popularno voće kada je u pitanju njihova upotreba u kuhinji. Osim kao svježe voćke, kupine su sastojak mnogih krema, kolača, torti, sladoleda i sličnih poslastica. Veoma su popularne pri izradi zimnica - marmelada, džemova, pekmeza, likera i sirupa. Veoma popularan je i čaj od kupina koji se priprema od plodova i od listova grma.
Sirup od kupina najčešće se konzumira kao osvježavajući napitak, no ako ga napravite malo gušćim, možete ga koristiti kao preljev za palačinke, vafle, kolače i slične slastice. Osim fantastičnog okusa, karakterizira ga i dug niz dobrobiti koje ima za naše zdravlje.
Ljekovita svojstva
Prepune su antioksidansa pa se smatraju odličnim dodatkom prehrani kada želite očistiti organizam od toksina jer ubrzavaju metabolizam. Osim antioksidansa, sadrže i dug niz vitamina i minerala koji pomažu pri jačanju našeg imunološkog sustava. Vitamin C je glavni vitamin kupina, pa ih je odlično konzumirati za vrijeme prehlada i gripa. Jako je ljekovito i pri tegobama s dišnim putevima i upalom pluća.
Ovo voće sadrži veći postotak vlakna od ostalih što ga i čini iznimno zdravim. Pomaže kod nesanice, nervoze i stresa. Izvrsno djeluju i na zdravlje očiju jer sadrže vitamin E.
Sok od kupine odličan je za probavni trakt i crijeva. Hidratizira cijelo tijelo i opskrbljuje ga svim potrebnim mineralima i vitaminima. Odličan je lijek protiv zatvora i nadutosti.
Blagotvorne su za srce, krvne žile i krvotok. Zbog velikog postotka kalcija kojeg sadrži, kupine jačaju i čuvaju naše kosti. Odlično su pomagalo kada su u pitanju upale i ženske tegobe za vrijeme menstrualnih ciklusa.
Trudnicama se preporučuje piti čaj od kupine ili sirup mjesec dana prije poroda kako bi on bio lakši.
Ovo voće nije zaobišlo ni kozmetičku industriju. Zbog mnoštvo vitamina, minerala i antioksidansa, odličan su sastojak u preparatima jer njeguju i hidratiziraju kožu. Posvjetljuje i ujednačuje ten. Sve je češći sastojak pilinga i maski za lice.
Od sjemenki kupina proizvodi se i ulje koje se smatra prvoklasnim sredstvom kada je u pitanju njega i blistavost kože.
Foto: Brandie Kajino / CC
Zimnica od kupina
Odgovori