Konzervirani slanutak, koji je već unaprijed spreman za upotrebu, zaista je korisno imati pri ruci za brzo dodavanje juhama, salatama i pripremu drugih sličnih jela, a sam postupak vrlo jednostavno možete napraviti i sami kod kuće.
Također, postoje nepisana pravila kako se slanutak može skladištiti kako bi mu što duže sačuvali kvalitetu, no svatko ima svoj način, a najčešće se potroši vrlo brzo, pa nema veliku potrebu za dužim skladištenjem.
Vrste zimnice od slanutka
Ako ste se našli u situaciji da imate veću količinu slanutka koju ne planirate brzo potrošiti, u nastavku vam donosimo savjete o pravilnom skladištenju, prijedloge i ideje s receptima što možete napraviti s njim i kako ga pravilno namakati kako bi ispustio važne enzime.
Priprema slanutka za zimnicu
Da biste pravilno skladištili ostatke kuhanog slanutka, pobrinite se da su potpuno suhi i hladni prije nego što ih stavite u posudu s hermetičkim poklopcem i u hladnjak. Tako skladišten, trajat će čak do 3 dana. Alternativno ga možete zamrznuti do 6 mjeseci.
Sušeni slanutak i konzervirani slanutak možete pronaći u trgovinama prehrambenih proizvoda i trgovinama s organskom hranom. Sušeni slanutak potrošite u roku od godinu dana od kupnje. Što se duže čuva, to postaje suši, što produžuje vrijeme kuhanja. Slanutak iz konzerve vrlo je prikladan jer je odmah spreman za upotrebu, a njega čuvajte na hladnom i suhom mjestu. Obavezno dobro isperite slanutak iz konzerve kako biste smanjili sadržaj natrija.
Slanutak nije prirodno hrskav, pa je kod čuvanja prženog slanutka bitno kako mu produžiti hrskavost. Za maksimalnu hrskavost, pečeni slanutak je najbolje odmah pojesti. Ako ih želite skladištiti, držite ih u posudi na sobnoj temperaturi s malo odškrinutim poklopcem da zrak može cirkulirati, što slanutku pomaže da zadrži hrskavu teksturu. Korištenjem ove metode slanutak bi vam trebao trajati otprilike 3-4 dana (ako prije toga ne pojedete sve). Također možete ga spremiti u posudu i prekriti ga papirnatim ručnikom kako biste onemogućili pristup kukcima.
Ako ste manje zabrinuti zbog hrskavosti slanutka i želite ga čuvati što duže, držite ga u hermetički zatvorenoj posudi gdje će trajati do 2 tjedna. Pečeni slanutak također možete zamrznuti do 2 mjeseca. Prije nego što slanutak stavite u bilo koju posudu, pobrinite se da je potpuno hladan. Inače se može “znojiti”, što će proizvesti vlagu i smanjiti im rok trajanja. Razlog zbog kojeg hranu hladimo u hladnjaku je spriječiti rast plijesni (uzrokovane bakterijama) na njoj. Bakterijama je potrebna vlaga da bi mogle preživjeti, a što hrana poput suhe riže i tjestenine nema. Stoga plijesan kod njih nije problem i mogu se držati na sobnoj temperaturi, dok kod slanutka to nije slučaj. Slanutak je potrebno osušiti kako bi sadržavao što manje vlage. Zbog toga bakterije neće moći preživjeti na slanutku i ne morate ga držati u hladnjaku. Jedino što se savjetuje držati u hladnjaku je maslac ili drugi namazi od slanutka.
Sušeni slanutak možete držati na sobnoj temperaturi na hladnom i suhom mjestu do godinu dana. Nakon godinu dana slanutak se može “ustajati” što utječe na njegovu teksturu nakon što se skuha. Suhi slanutak nije poželjno stavljati u hladnjak jer može upiti vlagu u hladnjaku. Apsorpcija vlage dramatično će smanjiti njihov rok trajanja i mogla bi uzrokovati plijesan.
Namakanje slanutka
Slanutak se namače iz dva razloga - jedan, prije ukuhavanja treba ga omekšati, a drugi je, da prethodno namakanje pomaže da postane probavljiviji. Možete ga namakati brzom metodom, koja je opisana u nastavku, ili preko noći. Također ga možete namakati i nekoliko dana dok ne počne nicati kako bi se poboljšala hranjiva vrijednost. Za dugo namakanje (dok slanutak ne proklija), morat ćete koristiti hladnu vodu, a ne metodu brzog namakanja. Svakako dva puta dnevno promijenite vodu u kojoj se namaču kako biste zadržali bakterije što dalje od slanutka. Kada kupujete slanutak, pripazite da kupujete što svježiji slanutak. Što je slanutak stariji, to će se duže namakati i kuhati.
Većina recepata zahtijeva slanutak koji je namočen i prokuhan dok ne omekša, a možete ga sami pripremiti kod kuće. Domaći slanutak ima puno bolji okus od konzerviranog, a imat ćete i veću kontrolu nad sadržajem soli.
Za skladištenje namočenog slanutka, ocijedite svu vodu i temeljito ga isperite. Nakon toga, stavite ga u hermetički zatvorenu posudu u hladnjak gdje ga možete skladištiti 3-4 dana. Slanutak također možete zamrznuti u zatvorenoj posudi gdje će ostati u svom najboljem izdanju do 6 mjeseci.
Sušenje slanutka
Nakon što je slanutak kuhan ili blanširan, ocijedite tekućinu vrlo dobro ga isperite, ocijedite i osušite. Ravnomjerno ga rasporedite na pladnjeve za dehidrator. Po želji obložite papirom za pečenje i sušite na 60°C u dehidratoru ili pećnici tijekom 10 sati, ili dok se potpuno ne osuši i postane svjež. Ostavite ga na sobnoj temperaturi da se potpuno ohladi, a zatim spremite u vrećicu ili hermetički zatvorenu posudu i čuvajte na hladnom mjestu.
Blanširanje slanutka
Slanutak nije potrebno blanširati jer se on inače potpuno kuha, no ako ga planirate zamrznuti (ne preporučuje se zamrzavanje suhog slanutka) prvo ga blanširajte. Uronite slanutak u kipuću vodu na 3 minute, a zatim ga izvadite i odmah uronite u hladnu vodu, također na 3 minute. Nakon toga ga izvadite na ručnik ili čistu kuhinjsku krpu i ostavite da se potpuno osuši.
Zamrzavanje slanutka
Slanutak je najbolje zamrznuti kad je tek namočen ili je nedovoljno pečen što će spriječiti da postanu kašasti nakon odmrzavanja. Slanutak će u zamrzivaču zadržati svoju kvalitetu do 6 mjeseci, a možete ga zamrznuti s tekućinom ili bez nje.
Supeni slanutak se ne smije zamrzavati, dok se prženi može, ali postupak zamrzavanja prouzročit će da izgubi hrskavost. Ako slanutak planirate upotrijebiti u salati, zamrznite ga bez ikakve tekućine kako nakon odmrzavanja ne bi postao kašast.
Prije stavljanja u zamrzivač provjerite je li slanutak ispran i je li dovoljno suh. Prekomjerna vlaga stvara kristale leda zbog čega se skraćuje vrijeme skladištenja u zamrzivaču. Da biste spriječili da se slanutak slijepi dok se smrzava, koristite tehniku koja se naziva “prethodno smrzavanje”. Slanutak složite u jednom sloju na pladanj koji vam stane u zamrzivač i zamrznite ga u serijama na oko sat vremena. Jednom kad se djelomično smrznu, slanutak možete staviti u veću posudu ili vrećicu bez straha da će se zalijepiti.
Ako slanutak planirate upotrijebiti za juhe ili variva, nije toliko važno je li pomalo namočen. Ako vam ne smeta kašasti slanutak, možete ga zamrznuti u tekućini za kuhanje (aquafaba).
Foto: Engin Akyurt / Pixabay
Odgovori