Aronija je izrazito zdravo bobičasto voće od kojega se može pripremati sok, džem, liker ili slatko od aronije. Gorkastog je okusa ako se jede svježa te se zbog toga najčešće prerađuje i konzumira u obliku navedenih zimnica. Mnoge studije dokazale su ljekovitost ove biljke, stoga ako imate viška bobica nemojte propustiti priliku da pripremite slatko od aronije.
Slatko od aronije je zimnica koja se vrlo jednostavno i lako priprema i ne zahtijeva puno sastojaka. U pripremi se često dodaje limun kako bi se uklonila gorčina i oporost okusa aronije, ali i dobila određena kiselost. Slatka zimnica se najčešće koristi kao namaz za doručak, ali i kao namaz za biskvite i suhe kolačiće. Prikladna je za konzumaciju u ljetnim mjesecima dok u zimskim mjesecima tijelu daje vitamine i minerale koji mu nedostaju.
Karakteristike aronije
Aronija je bobičasto voće iz porodice ruža odnosno ružovki i raste u grmolikim stablima. Visina stabla ovisi o sorti, a može biti od 1 - 6 m. Grm je velik i bujan sa sitnim bobicama koje se razvijaju iz cvjetova. Listovi su ovalni i zeleni te mijenjaju boju s obzirom na godišnje doba. U proljeće su zeleni, a u jesen postaju tamno narančaste boje. Cvijet aronije je bijele boje i ima 5 radijalno simetričnih latica.
Za pripremu zimnica možete koristiti listove i bobice ove biljke, ali ako pripremate slatko od aronije onda ćete koristiti samo bobice. One su male, sitne i okrugle, ali spljoštene na krajevima te povezane u grozdove s peteljkama. Prilikom dozrijevanja su crvene boje, a kada su spremne za berbu poprimaju tamnoljubičastu do crnu boju. Na našem području najpoznatije su crne bobice aronije koje su dosta gorkog i oporog okusa te sjajne i crne kože.
Aronija za preradu
Na našem području postoje tri vrste aronije, crna, tamnocrvena, i ljubičasta aronija. Ove vrste potječu iz porodice ruža i koriste se za pripremu zimnica ili se konzumiraju svježe. Svaku vrstu karakterizira više ili manje gorak okus i boja bobica koja određuje boju zimnice koju pripremate.
Crna aronija
Naziva se još Crnoplodnom aronijom jer je plod mala crna bobica. Najviše se uzgaja na području Europe pa ćete tako ovu namirnicu vrlo lako pronaći. Bobice ove sorte koriste se za pripremu raznih zimnica i dobro podnose termičku obradu. Od njih se može pripremati slatko od aronije, a lako ih je i obrati jer je grm visine oko 1 m. Bobice su 6 - 9 mm velike, crvene boje tijekom dozrijevanja, a kada ih berete moraju biti crne.
Tamnocrvena aronija
Tamnocrvena aronija naziva se i crvenoplodnom aronijom jer ima male crvene bobice. Pripada sorti srednje niskih biljaka i grm može narasti od 2 - 4 m dok su listovi širine 5 - 8 cm. Od ove sorte se najviše pravi čaj od listova, ali se bobice mogu koristiti za pripremu slatkog. Bobice nisu jako gorke i nije potrebno dodavati puno začina prilikom pripreme zimnice.
Ljubičasta aronija
Nosi naziv i ljubičastoplodna aronija zbog tamnoljubičastih bobica. Ponekad mogu biti i blago crne boje, a širine su 7 - 10 mm. Ova sorta cvjeta u rano proljeće pa sve do sredine ljeta. Ljubičasta aronija je hibridna vrsta nastala križanjem prethodne dvije sorte. Umjereno je gorka i dobro podnosi termičku obradu te prilikom pripreme slatkog od ove sorte možete dodavati razne začine.
Berba i kupovina
Aronija je biljka koja se bere tri godine nakon sadnje i u prvim godinama možete očekivati manji prinos. Veći prinos aronija ima od 5 - 7 godine kada se može dobiti oko 9 kg po jednom grmu. Grm može rasti na raznim mjestima, a u komercijalnoj proizvodnji uzgaja se i na oranicama. Bobice se beru ručno u drugoj polovici kolovoza. Otporne su na nametnike i bolesti te ostaju na granama dosta dugo i ako kasnite s berbom, one neće propasti i istrunuti.
Bobica koja je spremna za berbu tamnije je boje te ima sjajnu i glatku kožicu. Vrijeme berbe možete odrediti i prema boji peteljke koja mora biti crvena. Prilikom berbe morate biti oprezni jer su bobice male i može doći do rasipanja i ispadanja plodova.
Bobice možete kupiti od domaćih uzgajivača, ali se rijetko mogu pronaći u supermarketima. Moraju imati sjajnu koru i ne smiju biti smežurane. Na njima ne smije biti oštećenja od kukaca te moraju imati peteljke. Boja bobica može varirati od tamnoljubičaste do crne.
Recepti
Slatko od aronije je zimnica koju je lako pripremiti, a za poboljšanje okusa mogu se koristiti razni začini. Osim vode može se dodati neko alkoholno piće koje će ublažiti gorčinu bobica aronije. Najčešće se prilikom pripreme dodaje limun, cimet ili anis te vanilin šećere.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Slatko od aronije
Slatko od aronije možete pripremiti s vanilin šećerom i limunom te tako smanjiti gorčinu aronije. Zimnica će i dalje biti zdrava i ukusna, ali s kiselkastim okusom. Za pripremu će vam trebati oko sat vremena i nekoliko osnovnih sastojaka. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 2 kg slatkog aronije.
Sastojci
- 1 kg svježih bobica aronije
- 1 kg šećera
- 2 vrećice vanilin šećera
- 200 ml vode
- 1 svježi limun
Priprema
- Bobice aronije operite i posušite s papirnatim ručnikom ili pamučnom krpom. Nemojte ih previše rukama pritiskati kako ne bi pustile sok.
- U posudu stavite šećer i vodu i stavite na štednjak na laganu vatru. Šećer i vodu miješajte oko 15 minuta, sve dok se šećer ne otopi.
- U posudu sa šećerom i vodom dodajte bobice aronije i sve dobro promiješajte. Smjesu kuhajte 15 - 20 minuta, a nakon toga ju maknite sa štednjaka.
- Pamučnu krpu namočite u hladnoj vodi i ocijedite te ju stavite preko posude u kojoj ste prethodno kuhali smjesu. Ostavite da se potpuno ohladi.
- Nakon što se smjesa ohladila, dodajte vanilin šećer i dobro promiješajte.
- Svježi limun operite i narežite na kolutove.
- Slatko od aronije stavljajte u sterilizirane staklenke i na vrh svake staklenke stavite kolut limuna. Staklenke zatvorite s poklopcima i stavite ih na hladno i tamno mjesto.
Slatko od aronije s rumom
Okus aronije možete poboljšati dodavanjem ruma, a za pripremu možete koristiti i smrznute bobice koje ste prethodno odmrznuli. Rum će ovom namazu dati slatkast i jak okus te ga je najbolje koristiti za nadijevanje palačinki ili mazanje na biskvite kod pripreme kolača. Vanilin šećer s okusom ruma možete kupiti u supermarketima, a prema vlastitoj želji možete dodati i jedan limun izrezan na ploške ili neki drugi začin koji volite kako bi ublažili okus ruma.
Navedena količina dovoljna je za 4 - 6 manjih staklenki slatkog od aronije.
Sastojci
- 1 kg svježih ili smrznuti bobica aronije
- 750 g šećera
- 150 ml vode
- 100 ml ruma
- 2 vrećice vanilin šećera s okusom ruma
Priprema
- Bobice aronije operite i uklonite peteljke te ih lagano posušite s pamučnom krpom ili papirnatim ručnikom, ali ih nemojte pritiskati. Smrznute aronije prije pranja je potrebno odmrznuti.
- U posudu stavite šećer i oprane bobice aronije te smjesu dobro promiješajte i ostavite da odstoji preko noći.
- Dodajte vodu i rum te stavite na štednjak na laganu vatru da se kuha 10 - 15 minuta uz stalno miješanje. Potrebno je da smjesa prokuha i još nakon toga kuha najmanje 10 minuta. Nemojte da se previše ukuha jer je potrebno da ostane malo sirupasta i tekuća. Tijekom stajanja i hlađenja će se zgusnuti.
- Posudu maknite sa štednjaka i dodajte vanilin šećer s okusom ruma i promiješajte da se svi sastojci sjedine.
- Posudu prekrijte s pamučnom krpom koju ste prethodno namočili u hladnoj vodi. Ostavite da se slatko od aronije ohladi te ga nakon toga spremajte u sterilizirane staklenke koje se mogu hermetički zatvoriti.
Čuvanje i skladištenje
Slatko od aronije nakon kuhanja možete ostaviti da se ohladi te ga spremati u staklenke koje se hermetički mogu zatvoriti ili ga možete odmah vrućeg ulijevati u staklenke. One moraju biti sterilizirane u pećnici na 100°C kako ne bi došlo do kvarenja pripremljene zimnice.
Spremite ih na hladno, tamno i suho mjesto gdje mogu stajati i do godinu dana. Nakon što otvorite staklenku slatko od aronije je potrebno čuvati u hladnjaku i nikada ga nemojte držati dugo na sobnoj temperaturi jer može doći do kvarenja proizvoda. Najbolje ga je čuvati u smočnicama i podrumima, a nikada u kuhinjskim elementima ili blizu nape, pećnica ili sličnih uređaja. Ako na vrh staklenke stavite krišku limuna ona će usporiti kvarenje proizvoda. Prilikom konzumiranja pripazite da vam u staklenku ne upadnu komadići biskvita ili kruha jer to može dovesti do kvarenja proizvoda i pojave plijesni.
Upotreba u kuhinji
Slatko od aronije se najčešće koristi kao namaz za doručak i kombinira s tostom, kruhom, palačinkama ili drugim krušnim proizvodima. Može se dodati i prilikom pripreme sladoleda, kolača i kolačića. Može poslužiti kao punjenje za suhe keksiće, ali se može mazati i između biskvita i kreme.
Kada se konzumira za doručak može se kombinirati s maslacem i margarinom i servirati uz čaj ili kakao. Možete ga mazati i na palačinke ili kombinirati s džemom i marmeladom od nekog drugog bobičastog voća te čokoladom.
Savjeti
Ne morate koristiti limun kod pripreme slatkog od aronije. Smjesu aronije, šećera i vode možete kuhati i duže, ako ste dodali veću količinu sastojaka. Nemojte zaboraviti da će se nakon kuhanja slatko od aronije ohladiti i smjesa će postati gušća. Zato nemojte predugo ukuhavati smjesu da vam ne bude pregusta nakon hlađenje. Gustoću možete provjeriti tako da dio slatkog od aronije izvadite na tanjurić i ohladite, ako je konzistencije rjeđeg meda onda prestanite s kuhanjem smjese.
Prilikom pripreme možete koristiti i neke začine kao što su anis, cimet, vanilin šećer ili neki drugi. Tako ublažavate gorčinu i oporost aronije i dobivate aromatizirani namaz.
Ljekovita svojstva
Bobice aronije od kojih se priprema slatko od aronije su ljekovite i daju mnogo dobrobiti ljudskom organizmu. Jak je antioksidans koji nakon konzumacije snažno i brzo djeluje, a umanjuje i snižava mogućnost LDL oksidacija. Redovitom konzumacijom aronije smanjuje se oscilacija šećera u krvi, ali je potrebno prije konzumacije savjetovanje s liječnikom.
Foto: utroja0 / Pixabay
Zimnica od aronije
Odgovori