Soja je namirnica koju je korisno imati pri ruci kod kuhanja, posebno ako cijenite zdrave super-namirnice koje imaju višestruku namjenu. Kada je riječ o zdravstvenim prednostima, soju je teško nadmašiti. Međutim, da biste uživali u ovim malim zdravim žitaricama, morate ju znati pravilno skladištiti kako se ne bi smanjila kvaliteta ili se pokvarila.
Sojino mlijeko se aktivno koristi u Kini najmanje 2.000 godina i, iako se u većini zemalja konzumira zbog "zdravog imidža", važan je izvor proteina i ulja, dok tofu čini stalnu postavu vegetarijanske i veganske prehrane. U nastavku saznajte sve detaljne informacije o tome kako skladištiti soju na pravilan način i koje sve vrste zimnice možete napraviti i tako što duže uživali u kvalitetnim zrnima.
Vrste zimnice od soje
Soja je kao namirnica iznimno svestrana. Puno je toga što možete napraviti od nje, a idealna je i za eksperimentiranje. Napravite ukusno sojino mlijeko ili tofu, razne jogurte ili čak sladoled. U nastavku donosimo savjete, ideje i isprobane recepte za pripremu soje na razne načine.
Priprema soje za zimnicu
Soju možete i sami uzgojiti u svome vrtu te ju spremiti za zimnicu kako bi tijekom cijele godine mogli uživati u ovoj visoko nutritivnoj namirnici. Mogu se brati zelene mahune koje se nakon toga blanširaju i zamrzavaju, ali se može i pričekati da sjemenke potpuno sazru i poprime žutu boju. Zrele mahune se tada mogu brati ručno ili kombajnom, a može se čupati i cijela biljka. Nakon berbe žute mahune se ostavljaju da se 8 - 10 dana suše na suncu te se nakon toga zrna ručno vade iz mahuna.
Sjemenke soje se skupljaju u ljetnim mjesecima najčešće 80 - 120 dana od sjetve. Važno je da tijekom berbe suhih mahuna ne pada kiša i zrak nije vlažan. Morate znati odrediti pravo vrijeme za skupljanje sjemenki jer ako se mahuna presuši, može doći do lomljenja zrna. Zbog toga je žetvu najbolje obavljati sredinom ili u drugoj polovici rujna dok zelene mahune možete brati krajem srpnja.
Sušenje soje
Nakon berbe, suhe mahune soje je potrebno dodatno osušiti na suncu. Najbolje ih je sušiti na suncu i zraku, nikada u pećnici ili mikrovalnoj jer postoji velika mogućnost da će se mahuna zapaliti. Za dodatno sušenje već izvađenih sjemenki iz mahuna možete koristiti dehidrator. Zelene mahune se mogu sušiti u pećnici ili dehidratoru, ali nikada na svježem zraku jer će istrunuti i pojavit će se plijesan.
Sušenje na zraku ili suncu
Nakon berbe suhe mahune soje je potrebno dodatno prosušiti na suncu kako bi se uklonio višak vode i kako bi se sjemenke mogle sigurno spremiti za zimnicu. Mahune stavite na pamučnu krpu i ostavite na suncu da se suše. Proces sušenja traje 8 - 10 dana, a svaku večer ih unesite u zatvorenu, ali prozračnu prostoriju. Nakon sušenja mahune će se početi same otvarati te ćete lakše izvaditi sjemenke.
Sušenje u pećnici
U pećnici se suše zelene mahune soje dok se suhe mahune ne mogu sušiti na ovaj način jer bi se vanjska opna soje zapalila. Zelene mahune prije sušenja operite i osušite te ih narežite na manje dijelove. Složite ih na lim i pećnicu zagrijte na 50°C. Stavite sjemenke da se suše 2 - 3 sata. Ostavite vrata pećnice malo otvorena kako bi višak pare izašao tijekom sušenja i provjeravajte svakih pola sata. Nakon sušenja ih ostavite da se ohlade te ih spremite u hermetičke posude.
Sušenje u dehidratoru
Zelene mahune soje najbolje je sušiti u dehidratoru tako da ih narežete na manje dijelove, operete, posušite i stavite na rešetke. Dehidrator uključite na 40°C i ostavite mahune da se suše oko 5 sati. Svakih sat vremena provjeravajte koliko su suhe i nakon što se smežuraju, izvadite ih, ohladite i spremite u hermetičke posude.
Osim zelenih mahuna, u dehidratoru dodatno možete prosušiti i sjemenke soje. Rešetke dehidratora obložite s papirom za pečenje i stavite sjemenke. Dehidrator uključite na 30°C i ostavite ih da se suše 2 - 3 sata Provjeravajte ih svakih pola sata. Nakon sušenja ih ohladite i spremite u staklene ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Mljevenje soje
Mljevenjem suhih sjemenki soje možete dobiti ukusno slatkasto sojino brašno koje se koristi za pripremu kruha i peciva te raznih kolača. Bogato je proteinima i ne sadrži gluten te je izvrsno za sve koji boluju od celijakije. Možete i sami samljeti sojino brašno tako da sjemenke stavite u blender, mlinac za kavu ili mlin za brašno i sjemenke usitnite do brašna fine strukture.
U komercijalnoj proizvodnji, brašno se proizvodi tako da se prešanjem prvo dobije sojino ulje, a mljevenjem ostataka soje, dobiva se brašno. Ovaj postupak nije moguće provesti u kućnoj radinosti stoga sjemenke morate mljeti cijele. Nakon pripreme brašno možete prosijati i spremiti u suhe plastične ili staklene posude.
Blanširanje soje
Prije spremanja u zamrzivač, edamom ili zelene mahune soje možete i blanširati. Mahune prvo operite, narežite na manje komade i posušite. Na štednjaku zagrijte vodu te dodajte mahune i ostavite ih da se kuhaju 2 - 3 minute. U posudu stavite hladnu vodu i kockice vode te procijedite mahune i stavite ih u posudu. Ostavite ih da stoje 2 - 3 minute u hladnoj vodi te ih nakon toga procijedite i posušite. Spremite ih u plastične vrećice i zamrznite u što kraćem roku.
Namakanje soje
Sojino mlijeko je jedan od proizvoda koje možete pripremiti namakanjem i usitnjavanjem zrna soje. Koristi se na isti način kao i kravlje mlijeko, a naziva se i napitkom od soje ili biljnim mlijekom. Priprema se tako da suhe sjemenke stavite u vodu te ostavite da stoje 12 - 24 sata. Smjesu stavite u blender i usitnite sjemenke te ju nakon blendanja stavite na štednjak i kuhajte na laganoj vatri 5 - 10 minuta. Nakon što se ohladi tekućinu procijedite, a dobiveno mlijeko spremite u staklene boce.
Od sojinog mlijeka možete pripremiti tofu, jedan od najdražih proizvoda vegetarijanaca. U sojino mlijeko dodajte alkoholni ocat i pričekajte da se procesom fermentacije, tijekom hlađenja tekućine, počne stvarati tofu. Nakon pripreme spremite ga u plastičnu posudu i dobro zatvorite s poklopcem.
Kuhanje soje
Umak od soje je jedan od najpoznatijih proizvoda od soje, a jedan je od dodataka salatama koji se najviše proizvodi. Možete ga pripremiti tako da sjemenke soje kuhate otprilike 1 sat, sve dok se ne počnu raspadati te ih nakon toga procijedite. Usitnite ih i dodajte pšenično brašno tako da dobijete kompaktno tijesto. Tijesto oblikujte u rolu i narežite na komade debljine 2 cm te ostavite da stoje 10 dana na 30°C. Procesom fermentacije na površini smjese će se stvoriti plijesan. Kolutove stavite na lim za pečenje i sušite u pećnici na 60°C.
Dobivenu sojinu pastu stavite u posude s vodom i soli i u narednih 3 - 6 mjeseci svakodnevno zagrijavajte sojinu pastu na suncu. Tijekom zagrijavanja umak će poprimati sve tamniju boju i kada budete zadovoljni s bojom i okusom, stavite ga u posudu i kuhajte oko 3 sata na 70°C. Nakon kuhanja umak ohladite i spremite u staklene boce.
Zamrzavanje soje
Sjemenke soje se ne preporučuje zamrzavati, ali se zato zelene mahune (edamame), mogu zamrznuti. Prije zamrzavanja možete ih kratko blanširati ili ih možete zamrznuti svježe. Prije zamrzavanja preporučuje ih se kratko prokuhati kako bi zadržale sve nutritivne vrijednosti i ne bi izgubile boju. Nakon odmrzavanja pripremaju se kao i obične mahune te se mogu prokuhati, kuhati na pari ili pirjati.
Skladištenje soje
Svježe sjemenke soje mogu se čuvati do godinu dana u hermetički zatvorenim staklenim ili plastičnim posudama. Skladištite ih dalje od izvora vlage i topline i nemojte ih izlagati izravnoj sunčevoj svjetlosti. Suhe sjemenke je nakon sušenja na suncu potrebno čuvati daleko od izvora vlage i svjetlosti te ih je potrebno držati u hladnim prostorijama, nikako u kuhinjskim elementima. Sušena soja se obavezno mora skladištiti u staklenim ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti.
Sojino brašno se mora čuvati u smočnici ili podrumu i najbolje ga je držati u staklenim posudama ili staklenkama koje se mogu zatvoriti.
Kuhanu soju možete čuvati u hladnjaku najduže do 3 dana, ako ju držite u zatvorenoj plastičnoj posudi dok kuhani umak od soje možete konzumirati u roku od 6 mjeseci. Umak obavezno skladištite u staklene boce ili staklenke koje možete dobro zatvoriti te ga držite u hladnjaku, ako želite da ima što duži rok trajanja. Fermentirani proizvodi od soje kao što su sojino mlijeko ili tofu mogu se čuvati do mjesec dana i nakon pripreme se obavezno skladište u hladnjaku.
Blanširane zelene mahune mogu se čuvati u hladnjaku do 3 dana, ali ih je najbolje zamrznuti. Tako pripremljene mahune u hladnjaku se mogu čuvati i do godinu dana ako ih skladištite u plastičnim vrećicama ili posudama.
Foto: Veganamente Rakel S.I. / Pixabay
Odgovori