Dunja je danas nažalost prečesto zanemarena voćka. Nalik jabuci, daje prekrasne proljetne cvjetove i ukusne plodove. Ako želite nešto jedinstveno za svoj vrt, razmislite o jednoj od mnoštvo različitih sorti dunje. Izvrsna je namirnica za pripremu raznih zimnica, a sok od dunje samo je jedan od načina na koji možete ovo voće konzumirati tijekom cijele godine.
Donosimo vam tri recepta za sok od dunja koja morate isprobati. Za sve ljubitelje tradicionalnih recepata savjetujemo vam da isprobate recept za domaći sok od dunja. Oni koji više vole ne toliko slatke sokove, mogu napraviti sok od dunja bez šećera. A donosimo vam i sok od dunja za koji vam nije potreban konzervans. Ako odmah krenete s pripremom, možete redovitu konzumaciju soka učiniti dostupnijom kroz cijelu godinu.
Karakteristike dunje
Dunja je drevno voće porijeklom iz raznih dijelova Azije i Mediterana. Njezin uzgoj može se pratiti od antičke Grčke i Rima, gdje je dunja predstavljala simbol ljubavi i plodnosti. Iako su danas znatno rjeđe, dunje su bliski srodnici popularnog voća poput jabuka i krušaka.
Dunja je voće, oblika pomalo nalik na zgnječenu krušku, izuzetno je trpkog okusa kad je sirova, ali bogate arome kad je zrela. Dunja (lat. Cydonia oblonga) jedini je član roda cydonia u obitelji Rosaceae (čiji su članovi i jabuke i kruške). Listopadno je drvo koje daje plod koštunjače, izgledom sličan kruški, a zrelo je svijetlo zlatnožute boje. Drvo su uzgajali krajobrazni arhitekti zbog svojih atraktivnih blijedo ružičastih cvjetova i drugih ukrasnih kvaliteta.
Sjeme sadrži nitrile, koji su česti u sjemenu porodice ruža. Sjeme je otrovno samo ako se jede u velikim količinama. Dunja je porijeklom sa stjenovitih padina i šumskih rubova zapadne Azije, Azerbejdžana, Turske, Gruzije, sjevernog Irana i Afganistana, iako uspijeva u raznim klimatskim uvjetima i može se uspješno uzgajati na sjevernim geografskim širinama sve do Škotske.
Dunje za preradu
Postoji nekoliko različitih vrsta, sorti i kultivara dunja koje možete izabrati kako biste dodali ovo zanimljivo drvce i ukusno voće u svoj vrt i kuhinju. Kad je vrlo zrela, dunja se može jesti sirova, ali je u većini slučajeva pretvrda i prvo ju treba kuhati. Od dunje se mogu raditi sokovi, sirupi, ali i želei i marmelade jer je puna pektina.
Asenica
Asenica je sorta dunje porjeklom iz Bugarske. Ova sorta sazrijeva od 5. - 15. listopada. Karakterizira ju veliki, limunsko žuti plod. Plod dunja je prekriven sitnim dlačicama. Okusom je umjereno kiselo, sočno i aromatično. Pogodna je za različite vrste prerade kao što su priprema soka, kompota, džema itd.
Leskovačka dunja
Leskovačka dunja je jedna od najpoznatijih i najrasprostranjenijih sorti dunja u našim krajevima. Prepoznatljiva je po osrednje velikom stablu i plodu srednje veličine. Ova sorta dozrijeva u prvoj polovici listopada. Plodove nije potrebno čekati da padnu na tlo, već se beru s krošnje. Jak miris ploda javlja se kako dunja postaje sve zrelija i spremna za berbu. Leskovačka dunja je savršen odabir za sok od dunja.
Vranjska dunja
Plod vranjske dunje je velik te može težiti i do 600 g. Slatkog je okusa i za razliku od ostalih sorti dunje prepoznatljiva je po glatkoj kori. Zlatnožute je boje i slatkastog mirisa. Berba ove sorte počinje početkom listopada. Za pripremu marmelada, sokova i kompota poželjno je koristiti dunju koja je u potpunosti zrela jer tada ima najslađi okus.
Berba i kupovina
Dunja možda nije jedno od najpoznatijih voća, ali svojedobno je bila izuzetno popularna namirnica u domaćem voćnjaku. Dunja, u pravilu, ne sazrijeva na drvetu, već joj je potrebno hladno skladište.
Potpuno dozrela dunja bit će u potpunosti žuta i izlučivat će slatki miris. Pa kako onda znati kada je sezona branja dunja? S berbom plodova dunje trebali biste započeti kad se u jesen, iz listopada ili studenog, iz svijetlozelenožute pređe u zlatnožutu boju.
Nakon što uberete dunju, dozrijevajte je u hladnom, suhom i tamnom prostoru u jednom sloju, svakodnevno okrećući plodove. Ako ste ubrali voće kada je još zeleno, možete ga polako sazrijevati na isti način 6 tjedana prije upotrebe. Povremeno provjerite zrelost. Dunju nemojte čuvati s drugim voćem. Nakon što plod sazri, odmah ga upotrijebite. Ako ga predugo ostavite da stoji, voće postaje brašnasto. Dunja se može čuvati u hladnjaku do 2 tjedna zamotana u papirnate vrećice i odvojeno od drugog voća.
Prilikom kupnje odaberite dunje koje su čvrste i bez većih modrica, bora ili drugih znakova oštećenja. Mali tragovi na kori obično ne utječu na kvalitetu ploda. Potpuno dozrela dunja bit će žuta ili zlatna i imat će ugodan miris.
Recepti za sok od dunje
Ako ste u potrazi za novim receptima ili po prvi puta želite isprobati neki recept s dunjom, imate priliku saznati kako napraviti ukusan sok od dunje. Ovaj slatki jesenski sok je super jednostavan za pripremu, a trebat će vam samo nekoliko sastojka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od dunje
Domaći recept za sok od dunja je savršen za potpune početnike u pripremi sokova kao i za one koji žele svojoj kolekciji domaćih sokova dodati još jedan. Plod vašeg truda i vremena biti će oko 2 l ukusnog soka o dunja.
Sastojci
- 1,5 kg dunja
- 500 g šećera
- 1,80 l vode
- vrećica konzervansa (po želji)
Priprema
- Dunje isperite pod mlazom vode. Zatim ih ogulite i izdubite jezgru te nasjeckajte na komade.
- Stavite komade dunja i šećer u veliku posudu s vodom. Neka zakuha.
- Smanjite vatru i pirjajte 30 minuta dok voće ne omekša. Povremeno promiješajte.
- Obložite cjedilo gazom i stavite ga nad veliku posudu. Sadržaj posude izlijte u cjedilo i pustite da se cijedi preko noći.
- Ulijte sok u lonac i pustite da zavrije. Zatim dodajte po želji vrećicu konzervansa.
- Sok prebacite u pripremljene boce.
- Poslužite s ledom.
Sok od dunje bez šećera
Ovaj recept je savršen za sve ljubitelje kiselkastih okusa. Dunja je sama po sebi na granici kiselosti i slatkoće. Bez dodatnog šećera dobiti ćete oko 2 l osvježavajućeg, ali i zdravog napitka.
Sastojci
- 1 kg dunja
- 2 limuna (sok i kora)
- 1 l vode
- vrećica konzervansa (po želji)
Priprema
- Dunje istrljajte tkaninom kako biste uklinili dlačice, a zatim operite.
- Očistite ih od koštica i jezgre i izrežite na manje komadiće.
- Komadiće dunje pomiješajte u loncu sa sokom i korom limuna.
- Prelijte vodom i pustite da zakuha. Zatim smanjite vatru i pustite da kuha oko 30 - 45 minuta.
- Povremeno miješajte i na kraju dodajte po želji vrećicu konzervansa.
- Ohlađenu tekućinu procijedite u drugi lonac kroz sito s gazom. Kako biste iscijedili sav sok gazu stisnite.
- Dobivenu tekućinu prokuhajte na jakoj vatri još 3 - 5 minuta.
- Sok prelijte u boce koje ste sterilizirali. Spremite na hladno i tamno mjesto.
Sok od dunje bez konzervansa
Dodavanje konzervansa kod pripreme ovoga soka od dunja nije potrebno. Kako bi vaš domaći sok bio za konzumaciju što duže, potrebno ga je na pravilan način pripremiti i skladištiti. Kako to učiniti saznajte u ovom receptu s kojim ćete dobiti jednu bocu soka.
Sastojci
- 2 dunje
- limunov sok od 2 limuna
- 500 g šećera
- 500 ml vode
Priprema
- U lonac dodajte vodu, šećer i sok od 1 limuna.
- Dunje nasjeckajte na male kockice i dodajte ih u lonac.
- Pustite da zavrije i pirjajte 45 minuta. Dok kuhaju, poprimit će prilično ružičastu boju.
- Ako dunje nisu jako zrele, pustit će manje soka i neće mijenjati boju dok se krčkaju, ostat će žute.
- Cjedilo obložite s malo gaze i stavite preko posude.
- Sav sadržaj posude prebacite u cjedilo. Pritisnite dunju žlicom da pusti sve sokove.
- Zatim čvrsto pritisnite rukama kako biste bili sigurni da su svi sokovi pušteni u posudu.
- Premjestite sokove iz posude u staklenke i stavite na hladno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Sok čuvajte u staklenim hermetički zatvorenim staklenkama. Napunite sok do vrha što je više moguće kako biste smanjili izloženost kisiku u spremniku te ih odmah nakon pripreme spremite. U staklenke također možete dodati komad limuna, limete ili grejpa, to može pomoći u smanjenju gubitka hranjivih sastojaka pojačavanjem sadržaja vitamina C, limunske kiseline i drugih antioksidansa u vašem soku. Sokove čuvajte uvijek na tamnom hladnom mjestu, poželjno je koristiti hladnjak s vrećicama leda kako biste smanjili gubitak hranjivih sastojaka.
Savjeti
Kod pripreme soka od dunja, birajte one koje su dovoljno zrele. Kako biste dobili dovoljno sladak sok, potrebno je da je dunja zrela. Zbog svog prirodno kiselkastog okusa, nezrela dunja u kombinaciji s limunovim sokom može biti previše kisela. U tom slučaju je potrebno dodati više šećera.
Upotreba u kuhinji
Sok od dunja se koristi kao osvježavajući napitak. Dunja je bogata vitaminima i mineralima te je svakodnevno konzumiranje dobro za zdravlje. Plod dunje se također može koristiti i za pripremu kompota, džemova i marmelada. Dunja se odlično slaže uz jabuku, krušku, limun i naranču. Također ju možete koristiti kao zamjenu u receptima s jabukama i kruškama.
Ljekovita svojstva
Dunje sadrže vlakna i nekoliko esencijalnih vitamina i minerala, što ih čini hranjivim dodatkom gotovo svakoj prehrani. Dunja sadrži umjerene količine vitamina C i bakra, kao i male količine vitamina B, željeza, kalija i magnezija.
Mnoge blagodati povezane s dunjom mogu se pripisati bogatoj opskrbi ploda antioksidansima. Antioksidanti smanjuju metabolički stres, smanjuju upalu i štite stanice od oštećenja slobodnim radikalima.
Dunje se već dugo koriste u tradicionalnoj i narodnoj medicini za liječenje raznih probavnih poremećaja. Nedavna istraživanja sugeriraju da ekstrakt dunje može zaštititi crijevno tkivo od oštećenja povezanih s upalnim bolestima crijeva.
Dunja može ublažiti različite simptome alergije suzbijanjem aktivnosti određenih imunoloških stanica odgovornih za alergijske reakcije. Također pomaže u očuvanju imunološkog sustava.
Foto: Imo Flow / Pixabay
Zimnica od dunja
Odgovori