Jagode su mnogima najdraže voće što svjedoči i njihova popularnost diljem svijeta, a slatkast okus svježih jagoda je jednostavno neprocjenjiv. Njihovu aromatičnost možete još više naglasiti pripremom domaćeg soka. Uz malo vremena i truda dobit ćete osvježavajuće i zdravo piće kojim možete impresionirati svoje goste, a od njega možete napraviti i domaći alkoholni ili bezalkoholni koktel od jagoda.
Kao što postoji nekoliko načina za uživanje u soku od jagode, tako postoji i nekoliko načina za njegovu pripremu. Evo nekoliko korisnih savjeta kako pripremiti piće koje odgovara vama. Slijedite samo jedan ili sva tri navedena recepta i uživajte u vlastitom, domaćem soku od jagode.
Karakteristike jagode
Jagoda je rod više od 20 vrsta cvjetnica iz porodice ruža (lat. Rosaceae). Porijeklom su iz umjerenih područja sjeverne hemisfere. Mnoge se sorte mogu uzgajati širom svijeta. Plodovi su bogati vitaminom C i obično se jedu svježi kao desertno voće, koriste se kao nadjev za tijesta ili pite, a mogu se i konzervirati na mnogo različitih načina. Jagode su zeljaste biljke niskog rasta s vlaknastim korjenastim sustavom i stabljikama iz koje proizlaze bazalni listovi. Listovi su složeni, tipično s tri letaka, trolisnih rubova i obično dlakavi.
Cvjetovi, uglavnom bijeli, rijetko crvenkasti, rađaju se u malim grozdovima na tankim peteljkama koje izlaze iz pazuha lišća poput stabljika koje puze površinom. Kako biljka stari, korijenov sustav drveni, a zeleni dijelovi dodiruju zemlju i puštaju korijen. Šumske jagode rastu na raznim staništima, od otvorenih šuma i livada do dina i plaža. Šumska ili alpska jagoda (lat. F. vesca) može se naći na većem dijelu sjeverne hemisfere i donosi male plodove intenzivnog okusa. Uobičajene sjevernoameričke vrste uključuju divlju jagodu iz Virginije (lat. F. virginiana) i jagodu na plaži ili obalnu jagodu (lat. F. chiloensis).
Jagode za preradu
Postoje brojne sorte jagoda, a pronalaženje prave može biti teško. Najbolje mjesto za početak je pronaći sorte koje se uzgajaju u Hrvatskoj i okolnim državama. Za vas izdvajamo tri najpopularnije sorte jagode.
Marmolada
Sorta jagode koja je vrlo kompaktna. Popularna je zbog svog jednostavnog uzgoja. Visoke je rodnosti zbog otpornosti na biljne bolesti i nametnike. Može se uzgajati u većini krajeva jer je otporna na niske i visoke temperature. Plod se odlikuje crvenom bojom i sočnim mesom. Poželjna je u pripremi mnogih slastica i zimnica.
Arosa
Ova sorta nije toliko popularna kao sorta Alba jer je ponešto zahtjevnija za uzgoj. Najbolje uspijeva na kontinentalnom području Europe. Odgovaraju joj hladnija mjesta te rodnost postiže dva put godišnje. Plodovi su pravilnog oblika i svijetlocrvene boje. Slatkog su, intenzivnog i aromatičnog okusa. Koristi se za pripremu džemova, sokova i smoothieja.
Alba
Kao i Marmolada i ova se sorta jagode uzgaja u Italiji. Plod je crvene boje i mesnat. Zbog visoke rodnosti ova se sorta može pronaći u mnogim vrtovima. Donosi velike plodove koji su idealni za pripremu marmelada, sokova, pekmeza i ostalih zimnica.
Berba i kupovina
Jagode se komercijalno proizvode i za trenutnu konzumaciju i za preradu u smrznuto ili konzervirano bobičasto voće ili kao sok. S obzirom na kvarljivu prirodu bobica i vjerojatnost mehaničkog branja, voće se uglavnom uzgaja u blizini središta potrošnje ili prerade i tamo gdje je dostupna dovoljna radna snaga. Bobice se beru izravno u male košarice i stavlja u sanduke za stavljanje na tržište ili u pladnjeve za preradu. Rani usjevi mogu se proizvoditi pod staklom ili plastikom. Jagode su vrlo kvarljive i zahtijevaju hladno i suho skladištenje.
Prilikom kupnje tražite jarko crvene bobice ili bobice koje su svijetlocrvene boje od vrha do dna. Jagode ne sazrijevaju nakon što su ubrane, pa ono što vidite je ono što ćete i dobiti. Također pripazite i na lišće, uvijek birajte one jagode koje imaju svježe zeleno lišće jer nakon berbe, zeleno lišće će se početi sušiti i venuti. Što se dulje beru bobice, to će listovi izgledati više uvenulo.
Svježe zeleno lišće znači da su i bobice svježe. Potražite deblje bobice jer one imaju više prirodnog soka koji će obogatiti vašu zimnicu. Ako bobice počinju izgledati "suho" ili smežurano znači da su stare. Različite sorte jagoda rastu do različitih veličina, a vrijeme i uvjeti rasta također mogu utjecati na veličinu jagoda. Manje bobice su često slađe, ali i veće bobice su ukusne!
Obratite pažnju na znakove plijesni jer stare bobice kao i one koje su krivo skladištene brzo počnu trunuti. Ako u kutiji vidite jednu pljesnivu bobicu, vjerojatno ih ima još nekoliko. Plijesan na bobicama znači da se počinju raspadati. Čak i ako većina bobica u kutiji nije pljesniva, vjerojatno sve počinju propadati. Pogledajte bobice koje možete vidjeti s gornje i donje strane kutije. Ponekad se na dnu kutije može sakriti "loša" bobica, stoga pazite da sve bobice koje vidite budu crvene, zrele i svježe.
Recepti za sok od jagoda
Želite napraviti aromatičan domaći sok od jagoda? Onda za vas imamo pravu poslasticu. Razne varijacije soka od jagoda osvježavajući je napitak obogaćen vitaminom C i antioksidantima. Isprobajte jedan od ova tri recepta i napravite vlastiti sok od jagode.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od jagoda
Domaći sok od jagode aromatičnog je okusa i savršen za one koji uživaju u slatkoći kakvu samo jagode mogu dati. Možete ga napraviti koristeći samo 3 sastojka, uključujući svježe jagode. Od sastojaka u ovom receptu dobit ćete oko 400 ml soka, pa sukladno tome povećajte količinu sastojaka.
Sastojci
- 400 g jagoda
- sok od pola limuna
- 1 žlica šećera
- 240 ml vode
Priprema
- Operite jagode, uklonite peteljke i narežite ih na komadiće.
- Jagode, sok od limuna i šećer stavite u blender.
- Miksajte dok ne dobijete kremastu teksturu. Dodajte vode i miksajte još par minuta.
- Cjedilo ili čistu gazu stavite preko posude i procijedite sok.
- Sok odmah poslužite ili prelijte u staklenu bocu i držite u hladnjaku ili ga zamrznite u kalupima za led i odmrznite po potrebi.
Sok od jagode i limuna
Slatkoća jagoda i reskost limuna čine sok kojega nećete moći prestati piti. Limun također pomaže kod očuvanja svježine soka te će on moći dulje trajati. Pomoću ovoga jednostavnog i brzog recepta dobit ćete oko 500 ml soka.
Sastojci
- 400 g jagoda
- 1 žličica soka od limuna
- 2 žlice šećera
- malo soli
- 500 ml vode
Priprema
- Pripremite jagode, isperite ih pod hladnom vodom i uklonite im stabljike. Ako koristite smrznute jagode pričekajte da se odmrznu.
- U blender dodajte jagode, žličicu limunovog soka, dvije žlice šećera, prstohvat soli i dvije šalice vode.
- Sol nije obavezna. Iako dodavanje soli pomaže u naglašavanju slatkoće soka, ako pokušavate ograničiti unos soli iz zdravstvenih razloga ili zbog osobnih preferencija, tada ga nije potrebno dodavati.
- Količina šećera koju koristite ovisi o ukusu i potrebi. Vaše su jagode možda dovoljno slatke tako da vam neće trebati puno šećera.
- Miješajte minutu ili dvije sok ne dobijete smjesu sličnu pireu.
- Probajte svoj sok kako biste znali je li dovoljno sladak. Po potrebi prilagodite okus i ako je preslatko, dodajte još malo vode, a ako nije, možete dodati još šećera.
- Procijedite sok da biste uklonili pulpu i sjemenke. Ovaj korak nije obavezan, ali ako više volite osjećaj i okus soka bez pulpe, prije posluživanja prelijte sok kroz cjediljku s finom mrežicom.
- Postavite sito preko vrča za sok kako biste sok izlili izravno u posudu za posluživanje.
- Sok možete ohladiti u hladnjaku nekoliko sati prije posluživanja ili dodati nekoliko kockica leda u čašu i odmah poslužiti.
Za duže skladištenje, sok možete zamrznuti u kalupu za led, a zatim premjestiti u vrećicu. Tako možete odmrznuti onoliku količinu koja vam treba.
Sok od jagode, krastavca, mrkve i jabuke
Ovaj osvježavajući, zdravi sok od jagoda i krastavaca s jabukom i mrkvom savršen je svakodnevni napitak pun vitamina. Ovom količinom sastojaka dobit ćete oko 400 ml soka. Ako želite više soka povećajte količinu.
Sastojci
- 50 g jagoda
- 1 krastavac
- 1 jabuka
- 50 g mrkve
Priprema
- Operite, očistite i narežite jagode, krastavac, jabuku i mrkve.
- Stavite sve sastojke u blender
- Miksajte dok ne dobijete tekuću smjesu.
- Obložite veliku posudu gazom i ulijte smjesu u sredinu.
- Skupite rubove tkanine u jednoj ruci, a drugom rukom uvijte i stisnite snop kako biste izvukli sav sok iz pulpe.
- Sok poslužite ohlađen ili s ledom.
Ako napravite veću količinu soka, za duže skladištenje zamrznite ga u kalupu za led, nakon čega kockice premjestite u vrećicu za lakše čuvanje i odmrzavajte po potrebi.
Čuvanje i skladištenje
Čim završite s pripremom soka, svježi sok može trajati oko 24 sata. No, to također može ovisiti o načinu na koji ga čuvate ili o vrsti sokovnika koji ste koristili. Zbog toga drugi mogu svoj sok održavati svježim i hranjivim 2 - 3 dana ili do 72 sata.
Sok držite u hladnjaku kako bi njegova svježina ostala prisutna čim duže. Koristite hermetički zatvorene staklene posude. Plastične posude također mogu biti opcija, ali one u većini slučajeva nisu dovoljno čvrsto zatvorene. Plastika također obično sadrži kemikalije koje bi mogle biti štetne za vaše zdravlje. Stoga je skladištenje soka u staklenkama puno bolje jer one ne propuštaju zrak što smanjuje rizik od procesa oksidacije koji može dovesti do stvaranja bakterija.
Kako vaš sok ne bi izgubio svježinu i hranjivu vrijednost, napunite staklenke do vrha ili ostavite što manje prostora. Tako ćete moći istisnuti zrak iz staklenke i time spriječiti da sok oksidira. Spremite ga odmah nakon što ga napravite. Držanje u hladnjaku jedan je od učinkovitih načina za to. Ne ostavljajte sok ga dugo na otvorenom kako biste spriječili kvarenje okusa zbog izloženosti kisiku. Također pazite i da čvrsto zatvorite poklopac na staklenci prije nego što je stavite u hladnjak.
Ako želite zadržati sok čak i do 6 mjeseci, sok od jagoda možete zamrznuti. Koristite kalupe za led, zamrznite, a zatim premjestite smrznute kockice soka u vrećice kako bi odmrznuli samo onoliku količinu koja vam treba. Međutim, imajte na umu da što se duže skladišti u zamrzivaču, hranjiva se vrijednost polako razgrađuje i na kraju propada zbog čega nije idealana opcija, ali je bolja nego bacanje ostatka soka. Osim gubitka hranjivih tvari, postoji mogućnost da se dogode i promjene u okusu te neće biti toliko ukusan.
Savjeti
Nemojte preskočiti korak steriliziranja boca jer se sok od jagoda može duže skladištiti, a steriliziranjem ćete također spriječiti i njegovo kvarenje. Kad cijedite sok ili smjesu od jagoda, upotrijebite cjedilo s finom mrežicom kako biste uhvatili sitne sjemenke. Prije same pripreme soka, smrznute jagode ostavite da se otope oko 30 minuta.
Količina šećera koju koristite za zaslađivanje soka od jagode ovisi o osobnom ukusu i potrebi. Ako su vaše jagode već slatke, možda vam neće trebati puno šećera. Ako nisu dovoljno slatki, možda će vam trebati više šećera nego što je preporučeno. Sirup od jagoda može imati bolji okus ako je napravljen od svježih jagoda.
Upotreba u kuhinji
Sok od jagode možete koristiti kao podlogu za kreme za kolače i torte. Ako povećate količinu krutih sastojaka, a smanjite količinu vode dobiti ćete ukusni smoothie.
Sok od jagode možete dodati i prilikom priprema koktela i drugih napitaka. Jagode se odlično slažu uz bobičasto voće kao što su kupine i maline. Također možete koristiti i povrće kao što je krastavac, mrkva i špinat.
Ljekovita svojstva
Prepune vitamina, vlakana i osobito visoke razine antioksidansa poznatih kao polifenoli, jagode su niskokalorična hrana bez natrija, masti i kolesterola. One su među 20 najboljih voća s antioksidativnim svojstvom i dobar su izvor mangana i kalija. Samo jedna porcija, oko osam jagoda, daje više vitamina C od naranče.
Snaga vitamina C u jagodama od vitalne je važnosti za proizvodnju kolagena, koji pomaže poboljšati elastičnosti kože. Budući da starenjem gubimo kolagen, jedenje hrane bogate vitaminom C može rezultirati zdravijom kožom mlađeg izgleda. No, vitamin C nije jedini borac protiv bora koji se prirodno javlja u ovom voću. Elaginska kiselina vidljivo sprječava uništavanje.
Foto: Milada Vigerova / Unsplash
Zimnica od jagoda
Odgovori