Sok od kruške je zdrav, ukusan i osvježavajući napitak koji možete lako spremiti za zimnicu te u njemu uživati tijekom cijele godine. Iako ga vole pripadnici svih uzrasta, u njemu će posebice uživati djeca zbog slatkastog i punog okusa. Bogat je raznim nutrijentima pa pridonosi očuvanju našega zdravlja.
U nastavku vam donosimo razne recepte - od tradicionalnog, domaćeg soka od kruške sa šećerom i zdraviju inačicu bez šećera te recept za pripremu soka od kruške koji se ne kuha. Također, saznajte koje su sorte kruške idealne za preradu i kako dobiveni sok možete dalje koristiti u kuhinji.
Karakteristike kruške
Kruška je listopadno stablo iz porodice Rosacea koje se uzgaja već tisućama godina. Porijeklo vuče iz Azije, a od tamo se proširila na razna područja diljem svijeta. Stablo kruške može narasti i do 20 m, premda većina naraste do visine od oko 12 m. Deblo je promjera oko 1 m, a korijenje kruške duboko. Listovi se nalaze na dugim peteljkama, ovalnog su oblika, sitno nazubljeni i na vrhu ušiljeni.
Plod kruške je duguljasto-okruglastog oblika dužine od 5 do 16 cm i širine 4 do 12 cm. Boja kore ploda varira od nijansi svijetlozelene do žute. Meso ploda je sočno i slatko, te žućkasto-bijele boje. Unutar ploda se nalazi nekoliko ovalnih tamnosmeđih sjemenki čiju bi konzumaciju trebalo izbjegavati zbog amigdalina koji u velikm količinama može dovesti do trovanja.
Postoji nekoliko tisuća sorti kruške od kojih se za uzgoj preferiraju sorte koje više rastu u širinu nego u visinu radi lakše berbe. Isto tako, veliko značenje se pridaje ranim, ljetnim sortama jer dozrijevaju u vrijeme kada je tržišna potražnja najveća.
Kruške za preradu
Ovo svestrano voće, osim što se rado konzumira sirovo, često se koristi za pripremu deserata, zimnice i ostalih ukusnih prerađevina.
Kruška sadrži veliku količinu pektina, veću od jabuke, pa je vrlo pogodna za pripremu džemova i kompota, pa je za pripremu marmelada, džemova i pekmeza potrebno je odabrati nepotpuno zrele plodove koji sadrže veću količinu pektina, dok su za pripremu sokova i rakija, pogodne su zrele kruške s većom količinom prirodnog šećera.
Neke od najuzgajanijih sorti u našem kraju su Viljamovka, Boheme, Carmen, Salzburgerica i Jakovka.
Viljamovka
Viljamovka je najpoznatija sorta kruške u našem podneblju. Dozrijeva u drugoj polovici kolovoza, a rodi obilno te dozrijeva velikim plodom visoke kvalitete. Pogodna je za svježu upotrebu, ali se većinom proizvodi za preradu u najpoznatiju rakiju Viljamovku, sokove, kompote i džemove.
Boheme
Boheme je jako novija, rana ljetna sorta redovite rodnosti i visoke kvalitete ploda. Pogodna je za preradu u kompote, džemove i sokove.
Carmen
Carmen je, također, novija, rana ljetna sorta porijeklom iz Italije koja dozrijeva za vrijeme trajanja turističke sezone. Plod ove sorte je visoke kvalitete i najviše se proizvodi za prerađivačku industriju. Koristi se za proizvodnju sokova, kompota i džemova.
Salzburgerica
Salzburgerica je rana ljetna sorta koja rodi redovito sitnijim plodovima. Pogodna je za preradu u džemove, kompote i sokove.
Jakovka
Jakovka je sorta kruške koja dozrijeva sredinom ljeta. Rodi sitnim plodovima bogatima pektinom koji se koriste u proizvodnji džemova i kompota.
Berba i kupovina
Kruške su sezonsko voće koje sazrijeva, ovisno o sorti, u ljeto ili ranu jesen. Zrelost kruške se najlakše može odrediti tako da se plod obuhvati dlanom i pokuša otkinuti od grane. Ako se lako otkida, spreman je za berbu. Ako je skidanje kruške s grane teže, potrebno ju je ostaviti još neko vrijeme da dozre.
Ako se kruške uberu prerano, bit će pretvrde, a ako se ostave na granama predugo, potamnit će i bit će neukusne. Zato je bitno da se berba kruške pravilno tempira. Plodovi se beru ručno jer i najmanje oštećenje dovodi do truljenja i gubitka na kvaliteti.
Nakon branja dozrelih krušaka, plodovi se ostavljaju određeno vrijeme na hladnom mjestu da potpuno sazru i omekšaju kako bi bili spremni za konzumaciju.
Tijekom kupovine, potrebno je obratiti pozornost na izgled i čvrstoću ploda. Kruška treba biti bez oštećenja, čvrsta ili blago meka na dodir, a boja treba biti svijetlo zelena do zelenkasto-žuta. Kruške se tijekom sezone mogu pronaći na lokalnim tržnicama ili u trgovinama.
Recepti za sok od kruške
Sok od kruške je izvrsno osvježenje u kojem možete uživati u gotovo svako doba godine. Popularan je među djecom, ali ni stariji nisu imuni na njegov bogat okus. Pripremili smo nekoliko recepata za pripremu svježeg soka od kruške, a na vama je da ih iskušate.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od kruške
Za pripremu domaćeg, gustog soka od kruške bit će vam potrebno svega nekoliko sastojaka i malo dobre volje. Od količine sastojaka potrebnih za ovaj recept dobit ćete između 3 do 3,5 l svježeg soka, a za njegovu pripremu ćete trebati izdvojiti oko 60 minuta.
Sastojci
- 2,2 kg krušaka
- oko 1,5 l vode
- 300 g bijelog šećera
- sok jednog limuna (ili 10 g limunske kiseline)
- pola vrećice konzervansa (po želji)
Priprema
- Kruške oprati, prerezati po pola i očistiti ih od peteljki, sjemenki i tamnijih, oštećenih dijelova mesa.
- Očišćene kruške narezati na sitne komade te ih premjestiti u lonac.
- U lonac uliti toliko vode da blago prekrije kruške (oko 1 l).
- Kruške kuhati na umjerenoj vatri dok ne omekšaju (oko 30 minuta).
- Nakon što su omekšale, smanjiti vatru i štapnim mikserom ili blenderom ih usitniti dok ne dobijete gustu kašu bez većih komada krušaka.
- U izmiksane kruške dodati dvije čaše hladne vode (oko pola litre), bijeli šećer i limunsku kiselinu te kuhati do vrenja.
- Kada zavriju, ugasiti vatru, po želji dodati konzervans i promiješati.
- Gusti sok puniti u prethodno sterilizirane staklene boce te ga pustiti da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim ga skladištiti.
Sok od kruške bez šećera
Ako pazite na količinu šećera koju unosite u organizam ili jednostavno želite uživati u prirodnom okusu soka od kruške bez dodatnog šećera, tada isprobajte ovaj recept. Od količine sastojaka navedene u receptu dobit ćete između 1,5 do 2 l ukusnog soka od krušaka, a za njegovu pripremu će vam trebati sokovnik i 30 minuta slobodnog vremena.
Sastojci
- 2 kg zrelih krušaka
- 1 štapić cimeta
- 10 g limunske kiseline
Priprema
- Kruške oprati, prerezati po pola i očistiti ih od peteljki, sjemenki i tamnijih, oštećenih dijelova mesa.
- Očišćene kruške narezati na sitnije komade te ih ubaciti u sokovnik.
- Iscijediti sok iz krušaka pomoću sokovnika, a dobivenu tekućinu premjestiti u lonac zajedno s limunskom kiselinom i štapićem cimeta.
- Prokuhati dobiveni sok nekoliko minuta pritom uklanjajući pjenu s vrha tekućine.
- Ugasiti vatru, izvaditi štapić cimeta i vrući sok ulijevati u prethodno sterilizirane staklene boce.
- Pustiti da se pripremljeni sok od kruške ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim ga skladištiti.
Sok od kruške bez konzervansa
Za sve one kojima je zdrava prehrana vrlo bitna i žele u svoj organizam unositi potpuno prirodne namirnice, pripremili smo recept za sok od krušaka bez šećera i aditiva. Za pripremu će vam biti potrebno oko 50 minuta, a količina sastojaka u receptu će vam dati oko 2 l svježeg, zdravog soka.
Sastojci
- 1,1 kg krušaka
- oko 1 l vode
- sok od 1 limuna
Priprema
- Kruške oprati, prerezati po pola i očistiti ih od peteljki, sjemenki i tamnijih, oštećenih dijelova mesa.
- Očišćene kruške narezati na malene komade te ih premjestiti u lonac.
- U lonac uliti toliko vode da blago prekrije kruške.
- Kruške kuhati na umjerenoj vatri dok ne omekšaju. Za to će vam biti potrebno nekih pola sata.
- Nakon što su omekšale, smanjiti vatru i štapnim mikserom ili blenderom ih usitniti dok ne dobijete gustu kašu bez većih komada krušaka.
- U izmiksane kruške dodati jednu čašu hladne vode i sok od jednog limuna te kuhati do vrenja.
- Kada sok zavrije, ugasiti vatru.
- Gusti sok puniti u prethodno sterilizirane staklene boce te ga pustiti da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim ga skladištiti.
Sok od kruške bez kuhanja
Imate tek nekoliko krušaka koje su postale prezrele i ne znate što biste napravili s njima? Pripremite brz i ukusan sok od kruške bez kuhanja. Od 1 kg krušaka, dobit ćete nešto manje od 1 l soka, a priprema je veoma brza. Sve što vam treba je sokovnik.
Sastojci
- 1 kg krušaka
- sok od pola limuna
Priprema
- Kruške oprati, prerezati po pola i očistiti ih od peteljki, sjemenki i tamnijih, oštećenih dijelova mesa.
- Očišćene kruške narezati na sitnije komade te ih ubaciti u sokovnik.
- Iscijediti sok iz krušaka pomoću sokovnika te ukloniti pjenu s vrha tekućine.
- Sok uliti u čistu, staklenu bocu ili vrč, dodati limunov sok te promiješati.
- Sok je spreman za posluživanje.
Čuvanje i skladištenje
Prije skladištenja sokova za zimnicu, bitno je napomenuti da sokovi moraju biti vrući uliveni u prethodno sterilizirane staklenke te zatim ohlađeni do sobne temperature.
Ako sok sadrži konzervanse - bilo prirodne poput šećera i limunske kiseline - ili prave, komercijalno dostupne konzervanse, može se čuvati 9 do 12 mjeseci u hladnjaku ili na tamnom i hladnom mjestu temperature između 0°C do 20°C.
Sok bez konzervansa se u hladnjaku ili na tamnom i hladnom mjestu niže temperature može čuvati do 2 mjeseca s tim da ga je potrebno pasterizirati.
Nakon otvaranja soka, potrebno ga je čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku od tri dana. Sok od kruške pripremljen bez kuhanja je potrebno čuvati u hladnjaku i potrošiti unutar 2 - 3 dana.
Po želji, višak soka možete zamrznuti i takav sok će biti dobar za korištenje i nakon 8 do 10 mjeseci.
Savjeti
Nikako nemojte guliti kruške prije pripreme soka jer se upravo u kori nalazi najveća količina zdravih tvari.
Ako tijekom pripreme soka od kruške kuhate i usitnjavate kruške do kaše i dobijete pregusti sok, slobodno, po želji, dodajte još vode kako biste sok razrijedili do željene gustoće.
Kod pripreme soka od kruške prema receptu koji ne zahtijeva dodatak šećera, svakako odaberite najzrelije plodove kako biste imali sok odgovarajuće slatkoće.
Upotreba u kuhinji
Sok od kruške je ukusan napitak koji se rado pije u domaćinstvima kao osvježenje nakon obroka. Možete ga piti samostalnog ili u kombinaciji s drugim voćnim sokovima. Primjerice, u sok od kruške možete dodati i sok jabuke koji će mu upotpuniti okus. Sok od krušaka možete dodati u svoje smoothieje i tako ih dodatno nutritivno obogatiti.
Ljekovita svojstva
Kruške su slatko i ukusno voće, a osim voljenog okusa, krasi ih i bogata nutritivna vrijednost. Sok od krušaka sadrži veliku količinu antioksidansa koji našem organizmu pomažu u borbi protiv stresa i oštećenja uzrokovanih stresom. No, kruške nisu bogate samo antioksidansima već i vitaminom C te kalijem.
Kruška je jedna od voćaka koja sadrži relativno visoku količinu kalija pa se preporučuje njena konzumacija osobama koje imaju visok krvni tlak i nizak kalij. Naravno, osobe s tim problemima bi trebale izbjegavati sok od kruške s dodanim šećerom.
Kruška je, između ostalog, dobar izvor vlakana. Vlakna pomažu regulaciji probave i održavanju zdravlja naših crijeva, a korisna su i u regulaciji kolesterola. Sok pripravljen uz pomoć sokovnika ima vrlo malo vlakana, pa se preporučuje piti gusti sok dobiven usitnjavanjem kuhanih krušaka.
Foto: Apple and Pear Australia Ltd / CC
Zimnica od krušaka
Odgovori