Dolaskom jeseni i hladnijih, tmurnih dana, priroda nas daruje mnoštvom ljekovitih biljaka, predivnih i zdravih plodova raznolikog izgleda, okusa i boja. Jedna od njih je i kupina, slatko voće crne boje intenzivne arome i prefinog okusa. Lako ćete je pronaći u prirodi, uz rub šume ili u šikarama, a u zadnje vrijeme sve se češće uzgaja u vrtovima uzgajivača.
Iako je plod kupine jestiv i vrlo ukusan, posebnu aromu i okus pružit će preradite li ga u pekmez, džem, liker, vino, sirup ili sok. Pekmez od kupina slasticama će pružiti neodoljiv slatko - kiseli okus prepoznatljivog mirisa, dobro rashlađeni liker poslužit će kao savršen aperitiv tijekom zdravica, no mnogi će se složiti da će upravo sok od kupina organizmu pružiti mnogo hranjivih tvari i energije, a samim time i osvježiti te utažiti žeđ.
Karakteristike kupina
Rasprostranjena diljem cijelog svijeta, kupina (lat. Rubus fruticosus) je biljka koja pripada porodici ruža. Prepoznatljiva je po svom grmovitom obliku prepunom trnja koje joj služi za penjanje, ali i kako bi zaštitila lišće i plodove od životinja koje se njime hrane.
Kupina može doseći visinu do 3 m zbog čega se njene tanke stabljike najčešće savijaju prema tlu ili oslanjaju na druge biljke. Početkom lipnja pa sve do kolovoza, kupina cvate u obliku bijelih cvjetova popraćenih tamnozelenim listovima koji su odozgo glatki, a odozdo obrasli dlakama. Od kolovoza do listopada svaki se cvijet, nakon oprašivanja, pretvara u plod (promjera 1,5 - 2 cm), jagodičastog oblika, u početku zelene boje koja dozrijevanjem prelazi u crvenu te na samom kraju zrelosti postiže prepoznatljivu crnu boju.
Dobro je znati kako je kupina vrlo draga pčelama koje sakupljajući njen nektar i pelud proizvode i do 3 kg meda dnevno, posebice kada je vlaga u zraku vrlo visoka. Kupinov med je izuzetno kvalitetan i ukusan, predivne arome, no vrlo često se miješa s medom ostalih biljaka.
Kupine za preradu
Iako je kupina samonikla biljka koja raste u prirodi i kao takva rodi jako slatkim i ukusnim plodovima, u današnje vrijeme se uzgajaju razne sorte različitih karakteristika, kako u izgledu biljke i ploda, tako i u namjeni za preradu.
Želite li pripremiti zdrav i osvježavajući sok od kupina, najbolje je da ih potražite u njihovom prirodnom staništu jer će te tako dobiti slatki napitak posebno ugodnog mirisa i arome. No, u nedostatku istog, poslužit će i kupine iz uzgoja koje ćete pronaći u trgovinama ili kod lokalnih uzgajivača. U nastavku ćemo vas pobliže upoznati sa sortama koje se uzgajaju isključivo za proizvodnju soka.
Boysen
Porijeklom iz SAD-a, ova sorta kupine dozrijeva vrlo rano. Već početkom srpnja nagradit će nas svojim krupnim (7,5 - 8 g), blago izduženim plodovima tamno ljubičaste boje te sočnog mesa slatko - kiselog okusa i bogate arome. Idealna je za svježu konzumaciju, ali i za preradu u sok u kojem će njena sočnost doći do izražaja.
Thornless Himalaya
Američka je sorta kupina kojoj je za rast potrebna potpora pošto spada u biljke puzavog tipa. Krajem srpnja i tijekom kolovoza dozrijevat će u obliku okruglih i sjajnih crnih plodova srednje veličine (oko 5 g), aromatičnog, mekanog i slatkog osvježavajućeg okusa zbog čega je idealna za preradu u sok. Vrlo je zahvalna sorta koja voli bogata tla kućnih vrtova te je vrlo otporna na bolesti i niske temperature.
Black Satin
Prepoznatljiva je po krupnim crnim plodovima s ljubičastom nijansom koji teže do 7 g. Meso ploda je crno ljubičaste boje, pomalo kiselkastog okusa, aromatično, srednje čvrstoće, izuzetno kvalitetno. Ova sorta je vrlo rodna, rane cvatnje, ali i ranog dozrijevanja. Loše podnosi transport te je osjetljiva za rukovanje. Svojim karakteristikama savršena je za proizvodnju soka.
Thornfree
Najznačajnija je i najčešća sorta kupine na našim područjima. Cvate tijekom lipnja i početkom srpnja, a dozrijeva od kolovoza do rujna ili listopada, ovisno o vremenskim uvjetima. Vrlo je rodna sorta, srednje krupnih plodova težine do 5 g, koji se odlikuju slatko - kiselim okusom, čvrstoćom, crnom bojom i velikom kvalitetom. Izvrsna je za svježu konzumaciju, ali i vrlo pogodna za zamrzavanje te preradu u džem, pekmez, marmelade, liker ili sok.
Berba i kupovina
Idealno vrijeme za berbu plodova je u rano jutro, nakon rose, prije visokih temperatura. Plodovi će biti spremni za berbu kada poprime crnu boju, čvrsti su i lako se odvajaju od peteljke, a okus im je sladak i ugodan. Nezrele plodove ćete prepoznati po kiselom okusu i blijedoj boji, dok će oni prezreli biti neukusni i brzo će propasti.
Vrlo je važno napomenuti kako plodovi kupine ne dozrijevaju istovremeno na jednom grmu. Stoga je potrebno brati ih svaki drugi dan, a ako su visoke temperature i svaki dan kako plodovi ne bi propadali, a količina prinosa bila maksimalna.
Kupine su za prodaju dostupne na tržnicama, u trgovinama i kod lokalnih uzgajivača. Prilikom kupovine obratite pozornost na čvrstoću ploda te na njegovu boju koja bi trebala biti ujednačena i varirati od tamnoljubičaste do crne boje. U nedostatku svježih kupina, poslužit će vam i smrznute koje su također dostupne u trgovinama.
Recepti za sok od kupina
Sok od kupina ljekovit je i osvježavajući napitak specifičnog slatkog okusa i prepoznatljive arome. Razblažen s vodom te poslužen s nekoliko kockica leda i kriškom limuna, pružit će vam neopisivu rapsodiju okusa i arome te ujedno i utažiti žeđ, ali i vratiti energiju vašem organizmu.
Jednostavno se priprema, ne zahtijeva puno vremena niti sastojaka, a pruža zadovoljstvo domaćicama koje se rado upuštaju u njegovu pripremu, ali i kušačima, naročito djeci, kod kojih često nosi titulu omiljenog voćnog soka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od kupina
Pripremljen prema recepturi naših baka čije su smočnice bile prepune ukusnih voćnih prerađevina, ovaj sok će vam u kombinaciji s običnom ili mineralnom vodom pružiti neopisiv okus i aromu. Od količine navedenih sastojaka dobit ćete 3 litre soka.
Sastojci
- 5 kg kupina
- 2 kg šećera
- 2 vrećice limuntusa
Priprema
- Zdrave, neoštećene kupine operite i dobro ocijedite te prebacite u lonac i kuhajte na laganoj vatri 10 minuta.
- Kupine tada izmiksajte u blenderu, a sok koji dobijete, vratite u lonac i dodajte mu šećer.
- Kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok se šećer ne rastopi te na kraju kuhanja dodajte limuntus i dobro promiješajte.
- Boce za sok sterilizirajte te u vruće ulijevajte vreli sok.
- Vrh boce obložite celofanom, a zatim i čepom. Ostavite ih da se potpuno ohlade te čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Sok od kupina bez šećera
Izbjegavate li šećer u prehrani ili ga ne koristite zbog zdravstvenih problema, med će poslužiti kao izvrsna zamjena u pripremi soka. Od ovih sastojaka dobit ćete oko 2 litre osvježavajućeg soka.
Sastojci
- 2,5 kg kupina
- 2 l vode
- 1 limun
- 1 kg meda
Priprema
- Kupine operite, stavite u blender i sameljite te smjesu ulijte u lonac, dodajte vodu i ostavite da vrije 10 minuta.
- Nakon kuhanja procijediti sok dva puta preko gaze te u procijeđen sok dodajte med, razmutite žlicom i vratite na vatru da provri.
- Ostaviti da se ohladi pa dodajte iscijeđeni sok od limuna i ulijevajte u čiste i sterilizirane boce.
- Sok tijekom konzumiranja po potrebi razrijedite s vodom te potrošite u što kraćem roku.
Sok od kupina bez kuhanja
Kako bi zadržao što više vitamina i hranjivih tvari, sok je najbolje pripremiti bez kuhanja. Upravo takav je način pripreme koji vam donosimo u nastavku. Od navedenih sastojaka dobit ćete oko 2 litre soka.
Sastojci
- 3 kg kupina
- 1 kg šećera
- 1 litra vode
- limuntus
Priprema
- Kupine dobro operite i uklonite oštećene dijelove.
- Stavite ih u veću posudu, dobro zgnječite i dodajte šećer, vodu i limuntus.
- Posudu pokrijte i ostavite da tako odstoji 2 dana uz povremeno miješanje kako bi se šećer otopio.
- Nakon dva dana sok procijedite preko gaze u čiste i sterilizirane boce, zatvorite čepom i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Najbitnija stvar u pripremi soka je steriliziranje boca u kojima će se sok čuvati do upotrebe. Vrlo je važno da se čuva na što hladnijem i tamnijem mjestu, najbolje u podrumu ili u hladnjaku.
Želite li mu produljiti rok trajanja, tijekom pripreme dodajte limunsku kiselinu koja djeluje kao jedna vrsta konzervansa. Tako pripremljen i skladišten sok može stajati do 6 mjeseci, a otvoren se čuva u hladnjaku pod uvjetom da se što prije potroši.
Savjeti
Tijekom pripreme soka, količinu šećera možete smanjivati ili povećavati što ovisi o vašem ukusu, ali i sorti kupine s kojom raspolažete. Imajte na umu da su divlje kupine koje uberete u prirodi puno slađe i soku daju više slatkoće od onih iz uzgoja.
Sok od kupina možete uliti u plastične boce te zamrznuti pa po potrebi koristiti bez straha od kvarenja. Zamrznuti sok ostavite da se otopi te po potrebi razrijedite s vodom i uživajte u kvalitetnom i osvježavajućem napitku.
Upotreba u kuhinji
Kupine su jedna od dražih namirnica u kuhinji i pripremi raznih slastica. Bilo da se koriste kao svježe voće ili u obliku svojih prerađevina, često se mogu naći u nadjevima raznih kolača, torti, palačinki ili samo kao jednostavna i efektna dekoracija na slasticama.
Iako se sok najčešće konzumira kao samostalan napitak, može poslužiti i kao dodatak koktelima uz kockicu leda i listić metvice, a koristi se i za natapanje biskvita kod pripreme torti i kolača. Svojom bojom i okusom vrlo je omiljen u kremama.
Pripremite li malo gušći sok, njime možete preliti sladoled ili palačinke, a svoju aromu i slatki okus savršeno će pokazati u umaku posluženom uz meso, najčešće divljač.
Ljekovita svojstva
Zbog svoje slatkoće i specifične arome, kupine su mnogima omiljeno voće, bilo da se konzumiraju svježe ili prerađene. No, osim što pružaju ugodu i osjećaj sitosti te zadovoljavaju potrebu za slatkim, kupine su i iznimno ljekovite. Bogate vitaminima i mineralima, ali i antioksidansima, kupine će osvježiti i ojačati organizam, umiriti živce te pomoći pri jačanju krvi i otklanjanju stresa. Preporučuju se osobama koje pate od nesanice kao savršen obrok prije spavanja, a doprinose i jačanju zubnog mesa i probave.
Kupine ljekovitost zadržavaju i u svojim prerađevinama, naročito u soku koji je prava riznica zdravlja. Vrlo je efikasan u sprječavanju anemije, kolesterola te bolesti srca i krvnih žila. Pomoći će pri snižavanju krvnog tlaka i tegoba dišnih puteva, a prirodan je lijek za giht te će svojim djelovanjem umanjiti šanse za obolijevanje od osteoporoze, ali i pripomoći u pomlađivanju kože.
Osim što će utažiti žeđ, sok od kupine poslužit će kao odlično sredstvo za detoksikaciju organizma kojem će pomoći pri stjecanju otpornosti. Posebno se preporučuje ženama koje imaju bolne mjesečnice popraćene obilnim krvarenjima te trudnicama kojima su vitamini i hranjive tvari iz soka potrebne u većim količinama.
Jedna čaša na dan ovog osvježavajućeg napitka ojačat će vaš imunitet, uništiti štetne bakterije te poboljšati pamćenje.
Foto: Kim Daniels / Unsplash
Zimnica od kupina
Odgovori