Jedna od prvih asocijacija na bogat i zdrav doručak svakako je sok od naranče koji se dobiva cijeđenjem ploda naranče. Popularni su i lako dostupni različiti komercijalni gotovi sokovi, no ukusne i zdravije varijante se mogu jednostavno pripremiti u gotovo svakoj kuhinji.
Sok se može pripremiti najjednostavnijim cijeđenjem polovice naranče u cjedilu za agrume ili pak od koncentrata, gdje se provodi rehidriranje soka nakon sušenja što produljuje rok trajanja napitka. Narančin sok je osim po svom osvježavajućem okusu poznat i po visokom udjelu C vitamina koji je neophodan za zdravo stanje organizma.
Karakteristike naranče
Biljka naranče (lat. Citrus sinensis) je iz porodice Rutaceae, rod Citrus. Smatra se da su njeno autohtono podrijetlo države Kina i Indija.
Naranča je zimzeleno drvo koje može narasti do 12 metara, a životni vijek seže do čak 500 godina. Unatoč tome, u prosjeku daje plod u 100 godina rasta i to u količini od po 500 plodova u sezoni. Odlikuju je bijeli i mirisni cvjetovi, koji nakon oprašivanja daju ukusan i sočan plod. Unutar ploda (endokarpa) nalaze se koštice koje se mogu iskoristiti za sađenje nove biljke. Sam endokarp je upravo dio ploda koji se uglavnom konzumira. Podijeljen je na kriške, a zaštićen crvenkastom ili žućkastom korom (ovisno o sorti).
Sezona rasta plodova je u razdoblju od studenog do svibnja, a s obzirom na urod smatra se najplodnijim voćem uz grožđe i banane.
Naranče za preradu
Iako ima više vrsta naranči, najbolje sorte za preradu soka su crvene naranče, velike naranče i naranče Valencija.
Naranče Valencia
Uzgajaju se u okolici Valencije (Španjolska) te jedine rastu ljeti. Ovo je najpopularnija sorta naranči za pripremu sokova. Nakon što se oformi plod na biljci, ostavlja se duže stajati na grani prije berbe u odnosu na ostale sorte kako bi se smanjila razina spojeva koji daju gorak okus soku. Zbog toga, nakon što pripremite svježe cijeđen sok od ovih naranči možete ga ostaviti bez bojazni u hladnjaku jer neće poprimiti gorak okus.
Crvene naranče
Smatraju se hibridnom sortom mandarine i grejpa. Karakterizira ih vrlo izražena crvena boja pulpe. Nemaju koštice i gorčeg su okusa, a sok koji se priprema od njih također je crvene boje pa se često koristi u pripremi koktela. Uz to, koriste se za dodatnu aromu piva i izradu sorbeta. Unatoč gorčini, vrlo su specifičnog slatko-gorkog okusa koji je cijenjen i ne može se pronaći kod ostalih sorti. Upravo zbog osebujnih značajki naranče ove sorte su uglavnom nešto skuplje u trgovinama.
Velike (kalifornijske) naranče
Nemaju sjemenke, podrijetlom su iz Brazila, a kasnije su prenesene u Kaliforniju. Radi se o najpoznatijoj sorti naranči koja se uglavnom prodaje u trgovinama. Vrlo lako im se ukloni kora i odmah su dostupne za konzumaciju. Cijeđenjem se od njih dobiva sladak sok kojeg je najbolje konzumirati svježe pripremljenog, jer stajanjem u hladnjaku postaje gorak.
Berba i kupovina
Plodovi naranče dozrijevaju u siječnju, veljači i ožujku. Stabljike koje redovito daju plodove imaju vijek trajanja oko 40 godina. Prva berba počinje nakon četvrte godine. Od plodova jednog drveta može se dobiti pet litara soka. Nakon 15 godina stablo dosegne svoju maksimalnu veličinu i godišnje donese oko 1.500 naranči što odgovara oko 150 litara soka. Za naranče je specifično da moraju dozreti na stabljici jer naknadno dozrijevanje nije moguće.
S obzirom na to da stablo naranče istovremeno cvjieta, nosi zrele i nezrele plodove, berba naranči se obavlja uglavnom ručno.
Kod naranča za daljnju obradu i pripremu soka je kiselost izuzetno važna jer prezrelim plodovima gubitkom kiseline nestaje karakterističan okus. Ako živite uz more i eventualno posjedujete biljku naranče, trebate imati na umu da bi berbu trebalo obavljati po suhom vremenu, a također bi i plodovi trebali biti suhi, jer takvi bolje podnose transport i manje su podložni kvarenju i napadu bolesti.
Naranče su posebno osjetljive na povećani postotak ugljikova dioksida i manjak kisika. Stoga ako prije pripreme soka čuvate manju količinu plodova iz vrta, možete ih zamotati u papir ili slamu i složiti u sanduk ili u plastičnu vrećicu, koju je dobro probušiti i držati na temperaturi do 10°C.
Kod kupovine potrebno je obratiti pažnju na odabir naranče bez oštećenja, mrlja ili plijesni na površini. Masa naranče pokazuje sočnost ploda, zato birajte što veće naranče koje imaju veći udio prirodnog soka u sebi.
Recepti za sok od naranče
Sok od naranče dobro će doći u razdoblju toplih ljetnih i proljetnih dana kao osvježenje ili ujutro uz doručak i kavu. Osim što je zdraviji od onih komercijalnih, domaći sok nosi pogodnosti kao što su mogućnost regulacije količine šećera u njemu, limunske kiseline i aroma koje vam više odgovaraju. U nastavku pročitajte nekoliko recepata za pripremu soka koji će vam potrajati kroz zimu i jesen.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od naranče
Ništa nije ukusnije od domaćeg soka od naranče. Od sastojaka u receptu dobit ćete otprilike 9-10 litara soka (ovisno o ukuhavanju u šećer).
Sastojci
- 1 kg naranči
- 1 kg ili 0,7 kg šećera (ovisno o željenoj slatkoći)
- 6 g limunske kiseline
- 9 l vode
Priprema
- Naranče dobro operite te ih stavite u lonac koji napunite vodom tako da prekrije naranče i ostavite da sve odstoji 12 sati.
- Nakon 12 sati, vodu bacite, a naranče s korom narežite na kockice.
- Llitru vode pustite da zavrije te u nju dodajte limunsku kiselinu i narezane komadiće naranče te sve zajedno kuhajte 20 - 30 minuta.
- Maknite lonac s vatre te štapnim mikserom izmiksajte sastojke u loncu kako biste dobili kompaktnu smjesu.
- Ostavite da se tekućina malo ohladi
- Nakon što se tekućina ohladila, dodajte ostatak vode i promiješajte.
- Sok spremite u staklene boce, zatvorite i spremite na tamno i suho mjesto.
Sok od naranče bez šećera
Za sve koji u svojoj prehrani ne smiju ili ne žele koristiti šećer, u nastavku se nalazi sok od naranče bez šećera. Sastoji se od jedne namirnice - naranče te ćete dobiti potpuno prirodan sok koji možete slobodno piti bez imalo grižnje savjesti. Od navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 1 l soka.
Sastojci
- 1 kg naranči
Priprema
- Naranče dobro operite i potom ogulite. Odijelite kriške te ih ocijedite.
- U sok potom dodajte koru i zagrijte na 60 - 70°C.
- Na toj ih temperaturi ostavite 6 - 10 minuta uz izbjegavanje vrenja (skloniti ih s vatre kad zavru).
- Procijedite sok kroz dvostruko složenu gazu, nalijte u boce i pasterizirajte po općim uputama.
- Sok ohladite i čuvajte u tamnoj i suhoj prostoriji.
- Možete ga konzumirati sa ili bez vode.
Sok od naranče i mrkve
Naranča se odlično slaže s drugim voćem i povrćem, a kombinacija s mrkvom će oduševiti i najmlađe. Od sastojaka navedenih u receptu dobit ćete 6 l soka.
Sastojci
- 1,5 kg očišćene mrkve
- 5 većih naranča
- 5 l vode
- 1 kg šećera
- 4 žlice limunske kiseline
Priprema
- Mrkvu narežite na tanke kolutiće te usitnite u blenderu uz dodatak malo vode.
- Naranče dobro operite pa ih neko vrijeme ostavite u otopini soda bikarbone ili octa kako bi uklonili većinu nečistoća.
- Naranče s korom izrežite na manje komade pa također usitnite u blenderu.
- Usitnjenu mrkvu i naranče zajedno s vodom stavite kuhati u veći lonac. Kada sok zavrije kuhajte ga dodatno još 10 minuta na laganoj vatri.
- Pred kraj dodajte šećer i limunsku kiselinu.
- Kuhani sok spremite u sterilizirane staklene boce - oprane i zagrijane u pećnici.
- Sok ohladite na sobnoj temperaturi pa spremite na suho i tamno mjesto. Možete ga konzumirati bez ili uz dodatak vode.
Savjeti
Ako ste skloni isprobavanju novih egzotičnih okusa pokušajte pomiješati dvije ili više sorti naranči zajedno. Na primjer, miješanje sorte Valencia i crvene naranče vašem će soku dodati nove note okusa i svježinu.
Naranču možete kombinirati i s drugim citrusima, mrkvom, dinjom, jabukom, breskvama, nektarinama u omjeru koji vama osobno najviše odgovara. Mentu dodajte po izboru. S obzirom na to da naranča obiluje prirodnim zaslađivačima nije potrebno dodavati šećer, ali ako preferirate slađe napitke uvijek možete dodati koju kap stevije ili žlicu šećera.
Pustite maštu na volju i uživajte u mogućnostima kombinacija koje vam pruža ovo omiljeno voće.
Upotreba u kuhinji
Osim što ga većina ljudi konzumira kao omiljeni napitak, sok od naranče može se iskoristiti u kuhinji u pripremi slatkih i slanih jela. Kod pripreme deserata malo soka od naranče će osvježiti kolače s biskvitnom bazom, a izuzetno dobro se slaže s čokoladom. Također, možete ga dodati u smjesu za pripremu pudinga koji će tako dobiti nove note okusa.
U pripremi slanih jela, vrlo dobro ide uz svinjetinu. Preporučuje se stavljanje soka u smjesu za mariniranje ili korištenje kao baza za mesne umake i preljeve. Možete ga koristiti i u pripremi specijaliteta od bijele ribe - također kao sastojak marinade ili umaka.
Ljekovita svojstva
Svježi sok od naranče ima visoko zastupljene mnoge vrijedne tvari kao što su vitamin C koji otopljen u vodi sadrži snažne antioksidanse ključne za normalan imunološki odgovor, pravilno zacjeljivanje rana, zdravlje kostiju i zubi.
Također sadrši i folat ili B9 vitamin koji je važan za sintezu DNA te normalan rast i razvoj fetusa u trudnoći.
Naranča je puna i minerala fosfora i kalcija koji su ključni za regulaciju krvnog tlaka u normalnim parametrima, te sprječavanje preranog gubitka koštane mase i srčanih tegoba.
Osim navedenih u soku naranče su prisutni i flavonoidi, karotenoidi, magnezij, željezo, vitamin A i E.
Sastojci u soku od naranče sveobuhvatno pozitivno djeluju na zdravlje bubrega, kože i kardiovaskuarnog sustava, a zbog visokog udjela antioksidanasa reduciraju mogućnost razvoja upale i time smanjuju potencijal za razvoj kroničnih bolesti.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Zimnica od naranče
Odgovori