Špinat je jedna od manje poznatih povrtnih kultura koje spremamo za zimu. Iako ga često možemo kupiti već unaprijed zamrznutog, ipak više uživamo u neutralnim okusima svježeg špinata jer mnogi ne znaju kako ga skladištiti na pravilan način. Jedan je od omiljenih biljaka u vrtovima, jer ga je prilično lako uzgajati. No, s obzirom na to da ne ostaje zauvijek svjež u hladnjaku, trebate znati načine na koje možete pravilno sačuvati špinat.
Kada je u pitanju priprema zimnice, špinat ima sve identične karakteristike za pripremu kao i blitva. Metode konzerviranja su iste, mogućnosti zamrzavanja, kao i načini odmrzavanja. Ako volite isprobavati nove i zanimljive stvari kada je u pitanju priprema zimnice, u nastavku se nalaze načini na koje možete sačuvati svoj urod tako da možete uživati u bogatim i zdravim okusima tijekom cijele godine.
Vrste zimnice od špinata
Blanširanje i zamrzavanje špinata je vjerojatno najpopularniji način skladištenja biljke tijekom zime. No, znate li da ga isto tako možete i dehidrirati ili napraviti ukusne umake koje također možete zamrznuti. U nastavku pogledajte koje sve vrste zimnice možete napraviti od špinata, a koje su sjajan način da tijekom cijele godine zadržite ukusnu, i zdravu zelenu boju biljke.
Priprema špinata za zimnicu
Špinat je biljka čije sorte dozrijevaju u različito vrijeme. Uspješno se uzgaja na našem području i možete ga posijati u vrtu te brati već početkom proljeća. Ovisno koju sortu sadite morate prilagoditi i način skladištenja. Srednje i kasne sorte imaju jače i deblje listove koji se blanširaju, zamrzavaju i sole, a rane sorte su više prilagođene za sušenje.
Berba listova se obavlja ručno te ih je prije termičke obrade ili sušenja potrebno oprati u hladnoj vodi i dobro osušiti. Listovi koje namjeravate spremiti za zimnicu moraju biti zdravi i tamnozelene boje. Jako su osjetljivi i lako venu te ih je potrebno odmah nakon berbe spremiti u hladnjak ili termički obraditi. Iako imaju duže peteljke, one su jestive i nije ih potrebno izrezivati i uklanjati. Jedno ako listove namjeravate soliti onda je stabljiku potrebno prvo ukloniti. Prije skladištenja svježe listove možete narezati na manje komade ili to možete učiniti nakon blanširanja.
Sušenje špinata
Listovi špinata sačuvat će većinu nutrijenata ako ih osušite ili zamrznete. Sušeni listovi dodaju se prilikom pripreme mesnih i ribljih jela, umaka i salata. Špinat neće dati neku posebnu aromu jelu, ali će umacima dati boju i teksturu. Možete ih sušiti na zraku, pećnici, mikrovalnoj i dehidratoru. Od sušenih listova se ne priprema čaj i zbog toga se ova metoda pretežno i ne koristi.
Sušenje na zraku
Nakon što ste ih oprali i posušili, listove špinata rasporedite na čistu pamučnu krpu na prozračno mjesto koje nije izloženo direktnoj sunčevoj svjetlosti i sušite 7 - 10 dana. Listove povremeno okrenite kako bi se ravnomjerno osušili. Najbolje je sušiti rane sorte špinata jer imaju tanje i manje listove koji će se brže osušiti. Nakon sušenja spremite ih u staklene ili plastične posude i spremite na tamno i suho mjesto.
Sušenje u pećnici
Brži način sušenja listova uključuje korištenje pećnice. Listove je potrebno prije sušenja oprati i osušiti te rasporediti na lim koji ste obložili papirom za pečenje. Pećnicu uključite na najnižu moguću temperaturu, a najviše do 40°C te stavite listove da se suše 1 - 2 sata. Povremeno provjeravajte jesu li suhi te ih možete i okrenuti nakon 30 minuta sušenja. Vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi para mogla izlaziti. Ako je potrebno, produžite vrijeme sušenja sve dok listovi ne postanu suhi i lomljivi na dodir. Nakon sušenja, listove izvadite i ostavite da se ohlade te ih spremite u staklene ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Sušenje u mikrovalnoj
Mikrovalna pećnica može poslužiti za sušenje mladih listova špinata. Kao i prilikom sušenja u pećnici, prvo ih operite i osušite te stavite na tanjur. Mikrovalnu uključite na najjaču temperaturu i sušite ih 30 sekundi. Provjerite koliko su suhi, preokrenite i ponavljajte postupak sve dok ne postanu suhi i lomljivi. Nakon sušenja ih ostavite da se ohlade te ih spremite u posude.
Sušenje u dehidratoru
Sušenje u dehidratoru je najbolji način za čuvanje vrijednih nutrijenata špinata. Listove rasporedite na rešetke dehidratora i uključite ga na 30 - 35°C te ostavite da se suše 3 - 4 sata. Nakon toga provjerite koliko su suhi i, ako je potrebno, produžite vrijeme sušenja. Nakon sušenja u dehidratoru, listove ostavite da se ohlade te ih spremite.
Blanširanje špinata
Lisnato povrće najbolje je prije spremanja u zamrzivač blanširati kako bi se očuvala boja i tekstura te produžio rok trajanja. Špinat je biljka slična blitvi zato je isti i proces blanširanja. Listovi srednjih i kasnih sorti najbolji su za blanširanje jer su tvrđi te se neće raspasti prilikom kratkog prokuhavanja u vodi.
Svježe listove prije blanširanja operite i osušite te ih stavite u kipuću vodu i kuhajte 2 minute. Nakon toga ih stavite u hladnu vodu da odstoje 2 minute te nakon toga procijedite i stavite na pamučnu krpu ili papirnati ručnik. Spremite ih u plastične vrećice ili posude i zatvorite te stavite u hladnjak, ako namjeravate pripremati jelo u roku 1 - 2 dana, ili ga zamrznite.
Blanširanje je najbolji način čuvanja špinata jer se prokuhavanjem uklanja nitrat koji se nalazi u listovima, a može biti opasan za ljudsko zdravlje.
Soljenje špinata
Špinat je biljka koje se može soliti kao i kopriva i tako sačuvati kao zimnica. Ovim načinom skladištenja sačuvat ćete zelenu boju listova i njihovu svježinu. Morate biti samo oprezni, kada ga budete dalje pripremali, jer će listovi već biti dovoljno slani i nećete morati koristiti dodatne začine. Dodatni korak u pripremi ove zimnice je uklanjanje središnje stabljike koja nije prikladna za skladištenje.
Prije nego počne sa stavljanjem listova u staklenku, uklonite središnju stabljiku, a listove možete narezati na manje komade. Složite ih u staklenku tako da stavite jedan red špinata pa ga posolite. Postupak ponavljajte sve dok ne napunite staklenku i na kraju prstima pritisnite listove tako da istisnete višak zraka koji je ostao između listova. Staklenku zatvorite i spremite na hladno, tamno i suho mjesto, a najbolje ju je čuvati u hladnjaku.
Zamrzavanje špinata
Blanširani špinat najbolje je nakon termičke obrade dobro osušiti i zamrznuti. Zamrzavanjem ćete sačuvati najviše nutrijenata, ali i boju i svježinu listova. Nakon blanširanja listove je potrebno posložiti na pamučnu krpu ili papirnate ručnike kako bi se ocijedio višak vode. Ako listove zamrznete s vodom na listovima će se kristalizirati kapljice što će dovesti do oštećenja listova prilikom odmrzavanja.
Možete zamrznuti cijele, izrezane ili usitnjene listove ovisno na koji način ih namjeravate dalje koristi. Cijele listove možete odmah nakon blanširanja zamrznuti ili ih možete izrezati na manje dijelove. Ako špinat namjeravate koristi za pripremu umaka onda ga nakon blanširanja izblendajte ili usitnite sa štapnim mikserom i spremite u posude za led. Kada budete pripremali umak vadite onoliko kockica koliko vam je potrebno za pripremu jela.
Osim blanširanog špinata mogu se zamrznuti i svježi listovi špinata, ali ne preporučuje se jer on sadrži nitrat koji se uklanja jedino prokuhavanjem listova. Svježe listove operite, osušite i spremite u plastične vrećice ili posude te spremite u zamrzivač.
Skladištenje špinata
Svježe listove špinata nakon berbe je potrebno čuvati u hladnjaku u plastičnim posudama s poklopcima. Nemojte ih dugo ostavljati na sobnoj temperaturi jer će početi venuti i mogu istrunuti, a nije rijetkost da listovi počnu žutjeti. Osušeni listovi špinata čuvaju se u staklenim ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Uvijek ih skladištite dalje od vlage, vode i sunčeve svjetlosti te ih spremite na suho, tamno i hladno mjesto. Nemojte ih čuvati duže od 6 mjeseci jer će izgubiti boju i izgubit će dio nutritivnih vrijednosti.
Soljeni špinat možete čuvati oko 6 mjeseci ako ga držite na tamnom i hladnom mjestu. Spremajte ga u staklenke i nemojte ga nikada čuvati u plastičnim ili metalnim posudama. Najbolje mjesto za skladištenje ovako pripremljenog špinata je u hladnjaku, ali možete ga držati u podrumu ili smočnici.
Najduže se može čuvati zamrznuti špinat i to do godinu dana, a spremite ga u vrećice, plastične posude ili kalupe za led. Blanširani špinat skladištite do godinu dana, svježi potrošite u roku od 6 mjeseci. Prženi špinat pojedite u roku tjedan dana od pripreme i nikada ga ne podgrijavajte.
Foto: Konstantin Kolosov / Pixabay
Odgovori