Iako nemamo mogućnost jesti svježe smokve tijekom cijele godine nego samo kad im je sezona zato su tu suhe smokve da ih zamjene. Smokve se nazivaju rajskim voćem stoga nije važno kakve ih konzumirate, ukusne su i bogate nutritivnim svojstvima.
Smokve su iznimno zdravo voće stoga ako ih osušite moći ćete u njima uživati tijekom cijele godine. Pomažu kod probave i mršavljenja i smanjuju hipertenziju stoga ih je dobro uvrstiti u jelovnik, a dobra su zamjena i za čokoladu jer sadrži prirodne šećere kao što su saharoza, glukoza i fruktoza, a ne umjetna sladila.
Prava su eksplozija slatkoće. Porijeklom su iz Male Azije i od davnina su simbol života i plodnosti te su stoga povezane s besmrtnošću i obiljem. U drevnoj Grčkoj smokva je bila svetinja za Atenu, božicu mudrosti, i za Dioniza, boga vina. Beru od ranog ljeta (rane sorte) do rane jeseni, a u nastavku vam donosimo detaljne upute kako možete sušiti smokve u kućnoj radinosti i uživati u mediteranskim okusima tijekom cijele godine.
Karakteristike smokve
Smokve se smatraju jednom od najstarijih oblika kultiviranog voća koje se spominje još u Babilonskim spisima. Stara je voćka poznata i na našem području, pogotovo na priobalju i otocima, a pripada porodici dudova. Stablo doživi u prosjeku starost od 60 godina, a visina stabla u prosijeku doseže do 10 m i ima razgranatu krošnju. Listovi su naizmjenični i rastu na peteljci dugoj oko 5 cm te su podijeljeni na 3 - 5 režnjeva koji su duboko usječeni u unutrašnjost lista. Tamnozelene su boje i po sebi imaju sitne dlačice.
Plod masline je kruškolikog oblika te je on zapravo potpuno razvijen ljetni cvijet i raste na rodnoj grančici te se zapravo plodom naziva cvijet ove biljke. Peteljka ploda, koja je u prosjeku duga oko 10 mm, je pričvršćena na granu i drži plod za plodnu grančicu.
Plod masline se može konzumirati svjež ili sušen bez guljenja pokožice koja obavija unutrašnji mekani dio ploda, a koji je ispunjen sa sjemenkama. Pokožica se lako skida s ploda, a može biti bijela, zelena ili ljubičasta. Meso ploda je slatkasto i sočno te ima mirisnu aromu po šećeru.
Smokve za preradu
Postoje tri podvrste smokvi, a to su bijele, crne i crvene dok vanjska boja ploda može biti svijetlozelena, zlatna, smeđa pa čak i tamnoljubičasta. Ali kada govorimo o sortama koje su najpogodnije za sušenje i koje možemo pronaći na našem području, to su Bjelica i Zamorčica.
Bjelica
Ovo je smokva koja pripada sorti koja se naziva dvorotkom i stara je sorta na našem području. Česta je prilikom uzgaja te možete vrlo lako doći do njenih plodova. Plod je srednje veličine i adekvatan za sušenje. Meso unutar ploda je slatko, a boja je žuta do zelena. Dozrijeva krajem srpnja i početkom rujna kada još ima dovoljno sunca u prirodi da proces sušenja možete obaviti na zraku odnosno na suncu.
Zamorčica
Pripada sorti smokvi koje se nazivaju jednorotkama te se uzgaja u Dalmaciji. Rodnost je redovna i obilata i možete očekivati dovoljno plodova za sušenje. Dozrijeva od početka kolovoza do polovine listopada tako da ćete ju moći sušiti prirodnim putem na suncu. Pogodna je za sušenje jer ima visok udio šećera i unutrašnjost joj je crvenkaste boje dok je pokožica žuta do zelena. Ova vrsta se često naziva i Sušilicom upravo zbog svojih karakteristika koje su izvrsne za sušenje.
Berba i kupovina
Ako ste sami sadili stablo smokve morate znati da ćete prve plodove moći brati tek između pete i sedme godine od njegove sadnje. Prilikom berbe morate biti sigurni da je plod zreo jer ako uberete nedozreo plod, on neće naknadno dozreti i nećete ga moći sušiti. Plodove koje planiramo sušiti moramo brati kada su potpuno zreli i kada imaju najviše šećera u plodu.
Plod je zreo za berbu kada se pokožica ploda počne smežurati i blijediti te kada se objesi na peteljci. Svaka četiri dana plodovi, u jutarnjim satima dok još nema rose, ručno se i pažljivo beru i tako dva puta tjedno sve dok se svi plodovi ne oberu. Nakon berbe najbolje ih je odmah stavljati da se suše kako ne bi došlo do propadanja i truljenja ploda. Berba se obavlja u periodu od lipnja do listopada ovisno o vremenu dozrijevanja ploda koje je neravnomjerno. Važno je da prilikom berbe zaštite kožu jer bijeli sok odnosno "smokvino mlijeko", koji proizvodi stabljika i lišće smokve može nadražiti kožu i stvoriti vam zdravstvene probleme.
Kada kupujte smokve na tržnici ili trgovini morate obratiti pažnju da su smokve neoštećene, ali mekane na dodir te ih je potrebno prilikom kupnje lagano pritisnuti kako bi se uvjerili da su zrele i spremne za sušenje. Kada ih pritisnite smokva se ne smije vratiti u prvotno stanje. Miris smokve mora biti blago aromatičan i slatkast i ako osjetite kiselkast okus to znači da je riječ o prezrelom voću koje će nakon sušenja biti kiselo stoga ga nemojte kupovati.
Kupljene smokve možete čuvati 1 - 2 dana u hladnjaku. Najbolje bi bilo da počnete sa sušenjem isti dan kada ste ih i kupili.
Recepti za suhe smokve
Prije same pripreme i konzerviranja suhih smokvi morate znati da postoji nekoliko načina na koje možete osušiti smokve. Smokve koje uberete sa stabla su svježe i prije spremanja u staklenke moraju se osušiti na ispravan način kako biste ih mogli duže skladištiti. Postoji nekoliko načina sušenja koji će biti detaljnije objašnjeni prije nego vam predložimo neke od recepata za spremanje suhih smokava kao zimnice.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Kako sušiti smokve
Smokve kod kuće možete osušiti na dva jednostavna načina, a to su ili na zraku kada se sušena na prirodnom suncu ili ako nemate tu mogućnost sušenje možete napraviti i pomoću pećnice. Osim prethodno navedena dva postupka sušenja postoji nekoliko koji su malo kompliciraniji i nisu u širokoj primjeni, posebno ako nemate dovoljno prostora za sušenje.
Naime, jedan od postupaka je i sumporenje smokvi. Ovaj postupak se ne preporučuje jer može biti opasan po zdravlje ako ne znate baratati sa sumporovim prahom koji se prodaje u specijaliziranim trgovinama. Ovaj postupak uključuje stavljanje smokvi na rešetke, iznošenje rešetki van na zrak i ispod njih se pali sumporov prah na plehovima te rešetke oblažu kartonskim kutijama. Prilikom tog postupka, ako niste do sada koristili sumporov prah, možete oštetiti kožu i sluznicu zbog toga najbolje bi bilo da sušite smokve ili na zraku ili u pećnici ili u posebnom stroju za sušenje - dehidratoru.
Važno je napomenuti da prilikom sušenja smokvi na površinu izlazi šećer koji se nalazi u smokvama te će doći do procesa kristalizacije odnosno šećer koji izlazi na površinu se stvrdnjava na površini (pokožici ploda) što stvara na smokvi bijeli plašt. Ovo je normalan proces prilikom sušenja te vas ne treba brinuti kada se taj proces dogodi.
Kako sušiti smokve na zraku, pećnici ili dehidratoru saznajte u nastavku.
Sušenje smokvi na zraku (suncu)
Ako smokve sušite na zraku odnosno uz pomoć sunca trebat će vam nekoliko dana i malo više brige oko smokvi kako bi ih osušili.
Pažljivo smokve staviti na pamučne krpe ili na rešetkastu podlogu. Prilikom rada sa smokvama morate pripaziti da ih ne zgnječite i ne oštetite jer će plodovi smokve biti zreli te su jako osjetljivi. Tako raspoređene smokve ostavite da se na suncu suše minimalno 5 dana.
Tijekom sušenja smokve je potrebno okrenuti nekoliko puta, ali ih nije dobro pretjerano dodirivati. Preko noći ih unesite u suhu i prozračnu prostoriju kako preko noći ne bi pokupile vlagu. Ako se tijekom sušenja pojave koje promijene na plodu kao što su ličinke muha ili plijesan, takve plodove odmah uklonite.
Ako nakon 5 dana vidite da su smokve suhe i kada ih pritisnete da se ne vraćaju u prvotni oblik to znači da su proces sušenja gotov. Ako se to ne dogodi, ostavite ih da se suše još nekoliko dana sve dok ne primijetite navedene karakteristike smokve. Ako se tijekom sušenja pojave nametnici kao što su muhe, smokve prekrijte s mrežastom krpom ili mrežicom kako nametnici ne bi napadali plod.
Ovako osušene smokve potopite u vruću slanu vodu na 30 sekundi (1/2 šalice morske soli na 5 l vode) kako biste ih dezinficirali. Nakon što ih izvadite iz vode stavite ih na pamučnu krpu i sušite još jedan dan na suncu. Nakon sušenja, smokve se spremaju u papirnate vrećice ili kartonske kutije.
Sušenje smokava u pećnici
Jedan od načina na koji možete sušiti smokve u kući je uz pomoć pećnice i ako imate manje količine smokava ovo je idealan i brz način sušenja. Potreban će vam biti samo papir za pečenje i pećnica.
Za početak smokve koje ste ubrali stavite na rešetke pećnice na koju ste prvo postavili papir za pečenje. Pećnicu uključite na 60°C - 70°C te opciju vrućeg zraka ili ventilator. Ako nemate ventilirajuću pećnicu, ostavite vrata pećnice malo otvorena pomoću drvene kuhače kako bi vlaga slobodno izlazila.
Pomoću vilice, smokve pritisnite (od peteljke prema dolje) kako bi iz njih istisnuli višak zraka i nakon toga okrenite s donjim dijelom prema gore. Između svake smokve ostavite dovoljno prostora kako bi zrak mogao nesmetano cirkulirati i nemojte ih pregusto slagati.
Rešetku stavite u pećnicu na srednju razinu i ostavite pećnicu oko 5 cm otvorenu. U pećnici se smokve na ovaj način moraju sušiti oko 6 sati i nakon što ih izvadite iz pećnice. Smokve su osušene ako ih pritisnite prstima, ne vraćaju se u prethodni oblik. Prije nego ih spremite u kartonsku kutiju ili papirnatu vrećicu potrebno ih je potrebno ohladiti na zraku. Ako želite da tako sušene smokve ne popljesnive i ne pojave se nametnici između njih možete staviti lovorov list ili stabljiku komorača.
Sušenje smokava u dehidratoru
Jedna od mogućnosti sušenja smokava je i u dehidratoru. Dehidrator je stroj pomoću kojega se razne vrste voća i povrća mogu na brz način osušiti i nakon toga spremiti za duže skladištenje. Pomoću dehidratora možete sušiti i manje, ali i veće količine smokvi.
Prilikom sušenja u dehidratoru smokve stavite na rešetke dehidratora i prilagodite temperaturu na 65°C - 75°C na 5 sati. Također preporučujemo da pročitate upute proizvođača dehidratora o optimalnoj temperaturi vašeg dehidratora za sušenje voća.
Nakon ovakvog načina sušenja također je potrebno suhe smokve potopiti u vruću slanu vodu na 30 sekundi kako bi se smokve dezinficirale. Slanu vodu pripremite tako da u 5 l vode stavite pola šalice morske soli i miješajte dok se sva sol ne otopi. Nakon što ih izvadite iz vode stavite ih na kratko na pamučnu krpu da se osuše i nakon toga ostavite na zraku da se 2 - 3 sata osuše na zraku, a zatim ih spremite u papirnate vrećice ili kartonske kutije.
Suhe smokve u maslinovom ulju
Kada ste smokve osušili možete ih konzumirati samo do tjedan dana i to ako ih držite na hladnom mjestu kao što je hladnjak. Ako želite da vam suhe smokve traju duže možete ih pripremiti s maslinovim uljem kako bi im produžili rok trajanja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za staklenku zapremnine 2,5 l. Tijekom vremena smokve će upiti dio maslinovog ulja pa je bolje sastojke staviti u veću staklenku kako bi imale dovoljno prostora za upijanje.
Sastojci
- 40 komada suhih smokava
- 1 l maslinovog ulja
Priprema
- Suhe smokve složite u staklenku i prelijte s maslinovim ulje te dobro zatvorite s poklopcem.
- Ostavite staklenku na suhom, tamnom i hladnom mjestu da odstoji 40 dana.
- Nakon 40 dana možete početi s konzumacijom ili ih spremiti na tamno i suho mjesto.
Suhe smokve u medu
Osim u maslinovom ulju, suhe smokve možete staviti i u teglicu meda te im tako produžiti rok trajanja, ali napraviti i lijek koji pomaže kod grlobolje i prehlade. Navedena količina sastojaka bit će vam dovoljna za staklenku zapremnine od 750 ml.
Sastojci
- 20 suhih smokvi
- 250 ml meda
Priprema
- 20 suhih smokvi stavite u staklenku i prelijte s medom.
- Ostavite da odstoji 10 dana.
- Nakon što prođe 10 dana možete početi s konzumacijom.
Čuvanje i skladištenje
Suhe smokve morate skladištiti u prostorima u kojima temperatura ne prelazi 10°C. Moraju se obavezno čuvati na hladnom i tamnom mjestu te se konzumirati u roku 7 mjeseci. Ako želite, možete ih i zamrznuti i tako im produžiti rok skladištenja.
Nakon sušenja, suhe smokve se spremaju u papirnate ili platnene vrećice ili kartonske kutije. Kako bi spriječili pojavu pljesni ili nametnika između smokvi stavite i lovorov list ili komorač.
Ako suhe smokve spremate u staklenku i prelijevate s maslinovim uljem produžit ćete im rok trajanja za najmanje godinu dana.
Savjeti
Ako slučajno smokve presušite i dalje ih možete spasiti tako što ćete ih uroniti u vrelu, kipuću vodu na 2 minute.
Ako želite što dulje sačuvati suhe smokve možete ih i zamrznuti tako da ih stavite u plastične vrećice i u zamrzivač.
Uranjanjem smokvi u slanu vodu nakon sušenja je način konzerviranja i ubijanja crva te dezinfekcija plodova.
Upotreba u kuhinji
Suhe smokve možete jesti kao poslasticu ili možete kombinirati s ostalim namirnicama. Neki preporučuju konzumaciju s marcipanom ili kremastim sirom i orašastim plodovima. Ovako osušene smokve mogu se koristiti za pripremu kompota ili se poširati u vinu. Odlično se slažu sa začinima kao što su klinčići, anis, naranča i limunov sok.
Jedan od recepata koji se spominje kada se spomenu suhe smokve su poširane suhe smokve u kombinaciji s medom i ružmarinom u bijelom vinu. Smokve, ružmarin i med se izblendaju te se kombiniraju s kruhom i suhomesnatim proizvodima i sirom. Ako suhe smokve poširate u crnom vinu onda se preporučuje kombiniranje s pilećim jetricama, orasima, vlascem i kruhom.
Osim malo kompliciranih recepata možete i na jednostavan način napraviti smokvenjak koji je zapravo kombinacija suhih smokvi i badema koji se utiskuje u središte suhih smokvi.
Ljekovita svojstva
Suhe smokve učinkovite su kod procesa reguliranja probave jer su bogate dijetalnim vlaknima. Istraživanja pokazuju da tri komada suhih smokvi sadrže 5 g vlakana što je zapravo 20% naše dnevne potrebe za vlaknima. Smatra ih se i prirodnim laksativima, ali i saveznicima pri mršavljenju jer imaju jako malo kalorija i to samo 47 kalorija na jednu smokvu. Suhe smokve su i bogat izvor željeza.
Idealne su za snižavanje visokog krvnog tlaka i bogatije su antioksidansima u odnosu na svježe. Pozitivno djeluju i na kosti, a jedna suha smokva dovoljna je da pokrije 3 puta naše dnevne potrebe za kalcijem i u kombinaciji s ostalim voće bogatim kalcijem mogu poboljšati gustoću kostiju.
Ako ste dijabetičar trebate pripaziti kod konzumiranja suhih smokvi i prije nego što krenete s konzumacijom konzultirajte se s liječnikom o količini suhih smokvi koje su vam dozvoljene za konzumaciju.
Foto: Pezibear / Pixabay
Zimnica od smokava
Odgovori