Sušeno voće smatra se jednim od najboljih vrsta međuobroka koji će vas držati sitim tijekom cijelog dana. Sušene brusnice su prava poslastica za sve koji žele probati nešto ukusno i zdravo i zamijeniti svoje loše navike novim. Osim što su odličnog okusa, bogate su velikim brojem hranjivih tvari, mineralima i antioksidansima koji ih čine posebno dobrom za organizam.
Donosimo vam nekoliko recepata kako napraviti ukusne sušene brusnice, kako ih možete poslužiti te neke osnovne informacije o brusnicama. U nastavku se također nalaze dva recepta, jedan je klasičan način na koji se može napraviti ova slastica, a drugi način nam kako napraviti sušene brusnice bez šećera i dodatnih aditiva. Donosimo i nekoliko načina sušenja brusnica, a recepti koje smo naveli se mogu koristiti u svakom od načina sušenja.
Karakteristike brusnice
Brusnice su sitno voće koje raste na grmu brusnice. Pripadaju porodici Ericacea, a visina grma je između 10 - 40 cm. Grane su polegnute i tanke, tamnozelene su boje i u mladosti imaju na sebi dlačice koje ih brane od štetnika, a nakon nekog vremena dlačice otpadnu i grane ostanu gole. Listovi na granama su jajoliki, neujednačeni i zelene boje. Tijekom cvatnje u svibnju ili lipnju, pojavljuju se cvjetovi bijele ili ružičaste boje iz kojih se razvijaju okrugli plodovi.
Plod brusnice je crvene boje, sjajan je i jako sitan, veličine od 0,5 - 1 cm. Bobice dozrijevaju tijekom kolovoza ili listopada. Imaju kiselkast okus, a sve vrste su jestive i prvobitno su se uzgajale za prehranu. Rasprostranjene su na gotovo svim kontinentima i lako se prilagođavaju svim vrstama staništa zbog čega pogodne i za uzgoj na našim područjima. Najbolje uspijevaju u Lici i Gorskom kotaru gdje je tlo bogato humusom. Od bobica se radi čaj od brusnice, liker od brusnice, sok od brusnice, rakija, ali i ono najvažnije, sušeno voće.
Brusnice za preradu
Postoji velik broj sorti brusnice koji se danas uzgajaju i mogu kupiti u trgovinama ili na tržnicama. Tijekom godina uzgoja na brojnim kontinentima gdje klima nije ni slična, gdje je tlo bogatije ili manje bogato hranjivim tvarima, došlo je do promjena na biljci zbog čega su se razvile nove vrste. Najbolje vrste za sušenje su svakako Red pearl, Howes, Koralle, MC Farlin.
Red pearl
Ova sorta spada u zimzelene grmove i, kao što joj naziv kaže, prepoznatljiva je po svojim žarko crvenim bobicama. Cvjeta od svibnja do kolovoza, a plodove krasi divna aroma i ukus te sočnost i kiselkastost mesa. Uspijeva na vlažnom tlu te je time povoljna za uzgajanje i na našim područjima zbog čega se često koristi za preradu i sušenje.
Howes
Howes je američka sorta brusnice, potječe još od davnina, a krase ju bobice crvene boje i divnog okusa. Plodovi su puno krupniji od bilo koje druge sorte, kiselkastog su okusa i posebno su dobri za sušenje zbog krupnoće bobica. Visoke je otpornosti na štetnike i bolesti zbog čega je idealna za uzgoj u vlastitom vrtu.
Koralle
Sorta koja potječe iz Poljske, zanimljiva je zbog svojeg većeg oblika od ostalih brusnica u Europi. Samooplodna je, obilno rodi, a posebno je poznata zbog svoje arome u okusa. Pogodna je za sušenje jer je jedna od najrasprostranjenijih vrsta na našim područjima.
Mc Farlin
Još jedna američka sorta brusnice je upravo Mc Farlin. Puzajuća je biljka, karakteristične crvene boje, sličnog okusa kao ostale vrste. Svakako je jedna od pogodnijih za izradu sušenih brusnica jer je puna ljekovitih svojstava i dobro uspijeva na našim područjima.
Berba i kupovina
Brusnice se uglavnom beru ručno, ali neke se skupljaju velikim strojevima za berbu koji se polako kreću duž redova biljaka brusnica i lagano protresu tako da zrele bobice padnu u okvir za hvatanje. Većina strojno ubranih bobica pere se, zamrzava i prodaje u trgovinama tijekom cijele godine, dok ubrane ručno idu na tržište svježe.
Brusnice možemo kupiti u skoro svakoj većoj trgovini ili na tržnici. Preporučuje se kupovina svježih bobica, koje su dostupne većinom godine jer se uvoze iz brojnih država. Najbolje je kupovati svježe i domaće brusnice, koje možemo naći na svakoj obližnjoj tržnici, no ako to nije moguće pazite samo da su potpuno zdrave i zrele.
Sušenje brusnica
Brusnice možete sušiti u dehidratoru, na zraku, u pećnici ili mikrovalnoj pećnici, a svaki postupak je detaljno opisan u nastavku.
Sušenje brusnica u pećnici
Plodove prelijte prokuhanim, vrućim sirupom pripremljenim dodavanjem omjera šećera i vode 1:1 (na 500 ml vode 500 g šećera) i ostavite da stoje u sirupu 6 sati. Procijedite ih, sirup ponovno prokuhajte i dodajte u brusnice, ostavite da stoje još 6 sati. Procijedite brusnice i stavite na lim za pečenje (koristite papir za pečenje kako se tijekom sušenja ne bi zalijepile). Nakon što se prirodno posuše na sobnoj temperaturi, stavite ih u pećnicu na temperaturu od 50°C dok se potpuno ne osuše. Osušene brusnice su gotove kad su "elastične", ali ne i ljepljive. Tako pripremljene sušene brusnice mogu se skladištiti i čuvati do 3 godine te koristiti za preradu u žele i kompot.
Sušenje brusnica u mikrovalnoj
Mikrovalna je odličan način za preradu voća u sušeno. Preko pladnja stavite papir za pečenje, posložite brusnice jednu do druge i uključite mikrovalnu na 3 minute. Nakon prve 3 minute promiješajte brusnice i postupak ponovite 5 - 6 puta. Nakon toga izvadite brusnice i spremite ih za zimu.
Sušenje u dehidratoru
Električne sušilice ili dehidrator odličan su aparat koje značajno ubrzavaju cijeli postupak sušenja voća. Jednostavno i brzo možete ukusno odlično sušeno voće koje možete spremiti za zimske dane. U sušilicu poslažite brusnice jednu do druge i stavite je na temperaturu od 55°C. Ovo je malo duži postupak i s obzirom na temperaturu najbolje je ostaviti brusnice 24 sata u sušilici.
Sušenje brusnica na zraku
Klasični način za sušenje voća je upravo sušenje na zraku. Bobice u ovom postupku možete čak prerezati na dva dijela kako bi se što prije osušile, važno je da su dobro prosušene i čiste kao i u ostalim načinima sušenja. Poslažite bobice na drveni pladanj ili šperploču obloženu folijom te ostavite tako na sunčanom mjestu do 40 dana uz svakodnevno miješanje. Pazite da vam brusnice ne pokisnu (unesite ih u zatvorenu prostoriju) ili da na njih ne bi došle neke bakterije (prekrijte gazom tijekom sušenja).
Recepti za sušene brusnice
Sušene brusnice možete kupiti u svakom dućanu, no ako želite što prirodnije i ukusnije brusnice pripremite ih po nekom od sljedećih recepata.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaće sušene brusnice
Ako želite sušene brusnice baš kao iz dućana, ali potpuno prirodne svjetujemo bazični recept za sušenje u pećnici. Od navedenih sastojaka dobit ćete oko 0,5 kg sušenih brusnica.
Sastojci
- 1 kg brusnica
- 0,5 l vode
- 2 žlice šećera
Priprema
- Dobro isperite bobice i očistite ih te ih osušite kuhinjskom krpom ili papirnatim ručnikom
- Napravite sirup od 0,5 l vode, 2 žlice bijelog šećera i kuhajte neko vrijeme (nije potrebno da sirup zakuha)
- Brusnice dodajte u vrući sirup i tako kuhajte dok ne zavre
- Nakon što prokuha, sve stavite na pleh i u pećnicu na 60°C te ostavite tako da se osuši, otprilike 4 - 5 sati
Sušene brusnice bez šećera
Za što bolje, ukusnije i zdravije sušene brusnice donosimo vam recept bez dodatnih aditiva i šećera. Alternativa bijelom šećeru u ovom receptu je med, no možete koristiti i agavin ili javorov sirup. Od navedene količine sastojaka dobit ćete oko 0,5 kg sušenih brusnica.
Sastojci
- 0,5 l vode
- 1 žlica meda
- 1 kg brusnice
Priprema
- Brusnice dobro operite i osušite
- Prokuhajte vodu i med i izlijte po brusnicama
- Na pleh od pećnice obložen papirom za pečenje stavite brusnice u jednom sloju i sušite 5 sati na 60°C
- Povremeno pogledajte u pećnicu i promiješajte brusnice
Čuvanje i skladištenje
Brusnice same po sebi dugo mogu ostati svježe. Mogu se zamrznuti bez da izgube svoj okus, ljekovita svojstva ili aromu. Važno je da ih svježe držimo na hladnom i tamnom mjestu, a ne na suncu gdje se može ubrzati njihov proces truljenja.
Sušene brusnice mogu se čuvati i do nekoliko mjeseci ako ih dobro spremimo i vakumiramo. Skladištite ih u posude ili stakenke s hermetičkim poklopcem i pripazite da ne dolaze stalno u doticaj s velikom količinom zraka jer bi to moglo uzrokovati njihovo truljenje. Nakon otvaranja staklenke, potrebno ih je pojesti u što kraćem roku.
Savjeti
Pri izradi dobro pazite da su bobice potpuno zrele i crvene boje. Očistite sve nečistoće i prljavštinu koja nastaje tijekom branja. Birajte bobice koje su zdrave i bez ikakvih oštećenja kako ne bi došlo do kvarenja ostalih bobica s kojima ih miješate.
Svakako je važno naglasiti da se konzumacija sušenih brusnica ne preporučuje djeci mlađoj od 3 godine.
Pri sušenju brusnica u pećnici pripazite na to da je potrebna i regulacija zraka, pa je potrebno povremeno otvoriti vrata pećnice kako bi došlo do filtracije ili tijekom sušenja držati lagano otvorena vrata.
Upotreba u kuhinji
Osim za prehranu, sušene brusnice se mogu koristiti kao sastojak u kolačima, tortama i ostalim slasticama. Možete ga čak koristiti u smoothiejima, zasitne su, niskokalorične i pravi su pogodak za sve međuobroke. Uvrstile su se čak i kao sastojak u nekim glavnim jelima, savršene su arome i obogaćuju svako jelo.
Ljekovita svojstva
Brusnica je sama po sebi poznata po brojnim ljekovitim svojstvima, a posebno je poznata po velikoj količini antioksidansa koje sadrži. Niskokalorična je i upravo je zato odličan izbor za sve koji žele svoju prehranu promijeniti i krenuti sa zdravim načinom prehrane. Ima antibakterijska, protuupalna i antiseptička svojstva. Pripisuju joj se i sljedeća svojstva; štiti od bolesti desni, pomaže u poboljšanju mokraćnog sustava, jača imunitet i crijevni floru.
Isto tako, smanjuje razinu šećera u krvi, jača nokte, kosu, mišiće i kožu te je poznata po tome da regulira razinu kolesterola. Sušene brusnice dobar su izvor vitamina i minerala, iako imaju manje ljekovitih svojstava nego svježe brusnice, no važno je naglasiti da su također odličan izbor kada su u pitanju problemi s mokraćnim sustavom. Sadrže malo više kalorija i šećera od svježih, ali odlične su kada se konzumiraju u malim količinama. Također sadrže zdrave, nezasićene masti koje su odlične za naš organizam.
Foto: Ivan Radic / CC
Zimnica od brusnice
Odgovori