Sušene marelice izvrsni su izvori vlakana, kalija i drugih antioksidansa. Dobri su za kožu i pomažu u radu mišića. Iako su pune vode i soka, sušenjem se ne utječe na njihovu hranjivu vrijednost i nude iste pogodnosti kao i svježe marelice. Možete ih jesi kao grickalice, dodavati u deserte ili čak napraviti kompot od njih.
Ako želite isprobati domaće sušene marelice, postoji nekoliko načina kako to možete i učiniti. Možete ih sušiti na suncu, koristiti pećnicu, mikrovalnu pećnicu ili čak dehidrator. U nastavku vam donosimo detaljne postupke i upute o svakom načinu sušenja marelica.
Marelice za preradu
Iako su za određenu vrstu prerade i svježu upotrebu bolje određene sorte marelica, za sušenje se mogu koristiti apsolutno sve sorte marelica. U nastavku se nalaze sorte koje su karakteristične za uzgoj na našem području, zbog čega ih najčešće i koristimo za sušenje.
Mađarska najbolja
Iako je podrijetlom iz Mađarske, njen uzgoj se sve više i više rasprostranio i na našem području. Zahvaljujući obilnom rađanju i slatkasto-kiselim, sočnim i ukusnim narančastim plodovima idealna je sorta za sušenje i daljnju preradu. Iako se najčešće koristi za pripremu kompota od marelice, sušenje, a zatim priprema kompota sa suhim marelicama ove sorte dat će kompotu bogatiji okus i određenu svježinu.
Pink cot
Pink cot spada u rane sorte marelice, no zahvaljujući obilnom rađanju i intenzivnom slatkom okusu idealne su za sušenje i daljnju preradu. Ako želite pripremiti kompot od suhih marelica bez ikakvih aditiva i šećera, pink cot sorta je idealna za to.
Sylver cot
Sylver cot, kao i Pink cot, pripada ranim sortama koje dozrijevaju jako rano. Odlična je za uzgoj na područjima gdje su proljeća topla. Plodovi su izrazito sočni i puni soka zbog čega će vrijeme sušenja duže trajati, no svakako se isplati, pogotovo ako želite zadržati mekoću marelice, kao što su na primjer grožđice.
Aurora
Aurora je sorta srednje rodnosti, no s obzirom na to da se najčešće uzgaja na našem području, najčešće je i koristimo za daljnju preradu i sušenje. Plodovi su sočni, mekani i narančasto-žute boje. Zahvaljujući veličini plodova i kvaliteti, idealna je za preradu u kompot i sušenje.
Berba i kupovina
Prije nego što počnete sušiti marelice, prvo morate kupiti ili ubrati marelice koje ćete koristiti. Provjerite jesu li oni koje ste odabrane potpuno zrele što ćete prepoznati po njihovoj zlatnoj boji i nježnoj teksturi. Obično su mekane i ne previše čvrste na dodir.
Marelice su koštičavo voće manje od breskve, mekše od šljiva i ima ukusno slatkast, trpki okus kada sazre. Međutim, odabir zrele marelice i pravilno skladištenje ključno je ako želite da voće bude što ukusnije. Srećom, nije teško pronaći prave marelice nakon što znate na što treba paziti, a priprema kvalitetnih sušenih marelica ovisi samo o tome je li vaša marelica već sazrela ili nije.
Kupite marelice samo za vrijeme njihove sezone, od sredine svibnja do sredine kolovoza kod lokalnih uzgajivača i na tržnicama, jer su uvezene marelice koje se nalaze u trgovinama vjerojatno prekomjerno zrele ili nedozrele. Zrele marelice su narančasto-zlatne boje s primjesama crvene. Koža bi im trebala biti glatka i nenaborana, pa izbjegavajte marelice koje imaju oštećenja ili udubljenja. Izbjegavajte marelice koje su blijedo žute ili zelenkasto žute ili imaju smežuranu kožu.
Marelice se mogu naći u raznim veličinama koje se kreću od 3,5 cm - 6 cm. U prosjeku su zrele marelice veličine loptice za golf pa je obično najbolje odabrati voće te veličine ili čak veće. Ako su marelice prave boje i čvrstoće, ne morate izbjegavati ni manje marelice. Često su najukusnije jer nisu prisiljeni rasti s prekomjernim zalijevanjem.
Zrele marelice trebaju biti čvrste na dodir. Međutim, trebale bi malo popustiti laganim pritiskom. Ako je marelice izuzetno teško pritisnuti, još nisu dozrele. Ipak ih možete kupiti i pustiti da dozru kod kuće. Iako će tvrda marelica i dalje dozrijevati, nemojte kupovati marelicu koja je tvrda i zelene boje. Vjerojatno nikada neće razviti svoj puni okus. Marelica koja je izuzetno meka ili kašasta je prezrela te biste takve isto trebali izbjegavati.
Recepti za sušenje marelica
Postoji nekoliko načina sušenja marelica. Najpopularnije je sušenje na suncu jer je to prirodna metoda čime se zadržava okus i hranjive sastojke u sušenom voću, no tu su i moderniji načini - sušenje u dehidratoru, pećnici, ali i mikrovalnoj pećnici. U nastavku se nalaze detaljni opisi postupaka kako, koliko dugo i na kojoj temperaturi sušiti marelice.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sušenje marelica u dehidratoru
Sušenje marelica u dehidratoru postaje sve popularnija metoda sušenja i puno je brže od sušenja marelica na suncu. Marelice dobro operite, posušite papirnatim ručnikom ili na zraku, prerežite, izvadite koštice i prerežite na polovice. Poprskajte ih s malo limunovog soka kako ne bi poprimile smeđu boju. Stavite ih na rešetke dehidratora mesom okrenutim prema gore u jednom sloju. Nemojte ih stavljati preblizu i osigurajte da između svake marelice ima dovoljno prostora za protok zraka.
U priručniku proizvođača dehidratora provjerite temperaturu i vrijeme potrebno za sušenje marelica. Inače, proizvođači dehidratora preporučuju sušenje voća na 57°C i bit će potrebno 12 sati da se marelice osuše. Marelice obavezno nadgledajte i premještajte pladnjeve i rešetke ako je potrebno. Vrijeme sušenja varira ovisno o veličini marelica i sorti koju sušite, za sočnije sorte bit će potrebno duže vremena.
Sušenje marelica u pećnici
Marelice se u pećnici mogu sušiti cijele, ali dehidriranje će biti učinkovitije ako ih prepolovite i uklonite im koštice. Proces sušenja traje kraće nego postupak sušenja na suncu ili u dehidratoru.
Započnite tako što ćete voće oprati i osušiti čistim ručnikom ili kuhinjskim ubrusom. Zatim poslažite plodove u jednom sloju na pladanj za sušenje (ili rešetku). Obavezno držite rezanu stranu prema gore kako vam sok ne bi iscurio po pećnici i poprskajte limunovim sokom kako meso marelice ne bi potamnilo. Plodove slažite na pladnjeve u jednom sloju, bez da se dodiruju kako bi zrak mogao nesmetano strujati i ravnomjernije sušiti.
Započnite postupak sušenja postavljanjem pećnice na najmanju moguću temperaturu. Nekim pećnicima je to 50°C, dok je na nekima 60°C, u svakom slučaju marelice sušite na najnižoj temperaturi. Na dno pećnice stavite pleh obložen folijom kako vam sok koji će kapati iz marelica ne bi napravio nered u pećnici. Stavite marelice sušiti i pažljivo promatrajte plodove. Jednom kad se koža počne skupljati, povećajte temperaturu pećnice na 65°C. Nastavite ih sušiti na toj temperaturi dok ne dovršite postupak sušenja. Držite vrata pećnice malo otvorena kako bi vlaga mogla učinkovito prolaziti. Možete koristiti drvenu kuhaču koju ćete postaviti između pećnice i vrata.
Kad su marelice suhe, izvadite pladnjeve iz pećnice i ostavite ih da se hlade na sobnoj temperaturi oko 12 sati. Napravite postupak kondicioniranja kako biste provjerili da su marelice dovoljno suhe za daljnje skladištenje, a kada ustanovite da su marelice potpuno suhe, možete spakirati u hermetičke staklenke ili kartonske kutije.
Jedini nedostatak kod ovog načina sušenja je potreban strogi nadzor kako bi se izbjegle nezgode tijekom sušenja - curenje soka, pečenje i gorenje marelica.
Sušenje marelica u mikrovalnoj
Sušenje u mikrovalnoj pećnici je najbrži način sušenja, no jedini nedostatak je da ćete morati obrađivati (sušiti) samo male količine voća i morat ćete sušiti marelice u serijama.
Da biste koristili mikrovalnu pećnicu za sušenje, prvo morate voće izrezati na tanke kriške. Pazite da nisu pretanki ili se mogu zalijepiti za površinu mikrovalne pećnice. Dobro operite tanjur u mikrovalnoj pećnici. Stavite kriške marelice na tanjur i pazite da je između njih dovoljno mjesta.
Odaberite opciju odmrzavanja i namjestite timer na 30 minuta. Vratite se nakon 30 minuta i preokrenite voće. Provjerite je li sušenje marelica gotovo. Ako nije, a voće je još uvijek vlažno, preokrenite ga i namjestite timer na dodatnih 5 do 10 minuta. Marelice su sočno voće i možda će vam trebati oko 45 minuta u mikrovalnoj pećnici. Kada su gotove, izvadite ih i ostavite na sobnoj temperaturi 12 sati. Provjerite jesu li marelice dovoljno suhe procesom kondicioniranja, ako jesu, spremite ih u vrećice ili staklenke.
Sušenje marelica na suncu
Sušenje marelica na suncu je potpuno prirodna metoda sušenja voća. Jednostavno je i lako je za napraviti, a jedini nedostatak je da voću treba nekoliko dana da se osuši i vrijeme sušenja ovisi o vremenu i vanjskim temperaturama koje su nekontrolirane što je jedini rizik sušenja marelica na ovaj način.
Prvo morate pripremiti pladanj za sušenje. Možete napraviti vlastiti pladanj za sušenje koristeći komad žice za roštilj ili sami napravite jednostavan okvir i postavite ga na najsunčaniji i najvjetrovitiji položaj u vašem dvorištu. Kao alternativu možete koristiti i rashladne regale. Postavite ih vani na mjesto gdje struji zrak. Važno je da rešetka propušta zrak oko voća.
Nakon što je vaš stalak za sušenje spreman, odaberite marelice. Operite ih, prerežite na pola, izvadite koštice i ponovno izrežite na četvrtine. Cijelo voće (prije vađenja koštica) možete prvo umočiti u otopinu soli. Dodajte dvije žlice košer soli na litru vode i zatim promiješajte te uronite marelice. Prstima ga zatim razdvojite i izvadite košticu. Ako ne želite koristiti otopinu soli, za uranjanje marelica možete upotrijebiti i zakiseljenu vodu (1 l vode s 200 ml limunovog soka) kako marelice ne bi posmeđile tijekom sušenja. Prije uranjanja u zakiseljenju vodu, marelice možete očistiti od koštica i izrezati.
Izrezane marelice stavite na pladanj za sušenje kožom prema dolje. Također, preko marelica lagano prebacite gazu kako se insekti ne bi skupljali na njih. Ostavite ih da se suše otprilike tri dana do tjedan dana. Kako bi znali da su marelice suhe i spremne za skladištenje, provjerite uz postupak kondicioniranja. Ako su suhe, spremite ih u vrećice, a ako nisu, vratite ih ponovno na sušenje
Čuvanje i skladištenje
Nakon što se marelice osuše, treba ih ohladiti na sobnoj temperaturi. Zatim ih možete spakirati u polietilenske vrećice koje su otporne na vlagu ili u staklene posude s hermetičkim poklopcem. Suhe marelice obavezno čuvajte u hladnjaku. Ako ih izložite visokoj temperaturi, voće će postati tvrdo i tamne boje te može izgubiti svoju hranjivu vrijednost.
Ako se marelice dobro čuvaju u hladnjaku, mogu se konzumirati oko 6 mjeseci. Držanje na sobnoj temperaturi skraćuje im vijek svježine na samo mjesec dana.
Upotreba u kuhinji
Svestranost upotrebe suhih marelica u kuhinji i kulinarskim delicijama je poznato diljem svijeta.
Od sendviča s prženim pecivom i slojem sušenih marelica između maslaca od kikirikija, do kus-kusa sa sušenim marelicama i karameliziranim lukom, mogućnosti su beskrajne. Iako se sušene marelice najviše koriste za dodavanje punoće okusa slatkim jelima i desertima, njihova upotreba u slanim jelima je također daleko poznata. Ukusne su uz kavu i čaj, kao dio ukrasa za torte ili uz sladoled. Isprobajte suhe marelice u kombinaciji s piletinom i ananasom na ražnjićima; omotane pršutom i pečene na roštilju, narezan na kockice kao ukras na kanapeima
Odlično se slažu u svim pecivima, brzom kruhu, kiflicama... sva slatka peciva će biti izvrsnog okusa ako im dodate malo sušenih marelica narezanih na kockice. Također se često koriste u pripremi domaćih energetskih pločica, nadjeva za torte, zamjena za grožđice i ostalo suho voće u raznim slatkim, voćnim salatama, uz pudinge od riže, pa čak i slano-kiselim salatama od piletine, plodova mora ili tjestenine.
Ljekovita svojstva
Marelice nisu samo ukusne već i zdrave. Bez obzira na to jedete li ju svježu ili sušenu, marelica uvijek ima jednaku hranjivu vrijednost. Prednosti sušenja marelica su u tome što je to jednostavno napraviti i lakše ih je duže sačuvati. Suhe marelice imaju nevjerojatne zdravstvene prednosti i jednake su svježim što se tiče prehrane. Čak i nakon sušenja, još uvijek sadrže vitamin A, vitamin C, željezo, fosfor, kalij i kalcij.
Kalij koji sadrže suhe marelice pomaže u poboljšanju metabolizma, kao i u funkciji organa i tkiva što je važno za normalan rast tijela i izgradnju mišića, kao i za regulaciju razine kiseline u tijelu. Također je koristan za sintezu proteina.
Kalij u suhim marelicama tri je puta veći od količine u bananama. Sadrži samo trag soli koja pomaže u snižavanju krvnog tlaka, a ulje od suhih marelica korisno je za njegu kože. Suhe marelice sadrže i vitamin A koji je zaslužan za dobar vid te je također snažan antioksidans, pomažući tijelu da se riješi slobodnih radikala. Također pomaže u održavanju zdravlja stanica i tkiva.
Konzumacija suhih marelica prije obroka može pomoći u poticanju probave. S lužinom koju sadrži, suhe marelice mogu neutralizirati kiseline. Također se mogu uzimati prije obroka u slučaju probavnih smetnji.
Poznato je da suhe marelice sadrže pektin i celulozu. Pektin pomaže u održavanju razine vode u tijelu tijekom zatvora, dok celuloza djeluje kao netopiva vlakna.
Zaključno, suhe marelice su sušena varijanta svježih marelica. Unatoč procesu sušenja, suhe marelice i dalje su hranjive kao i svježe marelice.
Foto: Enotovyj / Pixabay
Zimnica od marelica
Odgovori