Tjestenina od pira najčešće se proizvodi od cjelovitog zrna pira koje se smatra pretečom današnje pšenice. Pir je žitarica lakše probavljiva od pšenice koja se danas najviše uzgaja, a ako se koristi brašno od cjelovitog zrna, a ne od rafiniranog, onda ćete dobiti još bolju i zdraviju varijantu tjestenine. Ova tjestenina je bogatog orašastog okusa, ali i svjetložute boje kao i tradicionalne vrste tjestenine.
Za pripremu potrebno je tek nekoliko sastojaka, a jedna od njih je pirovo brašno zbog čega je ova vrsta tjestenine, nakon pripreme, više zasitna od one obične. Tjestenina od pira je puno bolja opcija od drugih vrsta jer nećete pojesti nepotrebne kalorije niti ćete se osjećati umorno nakon ručka.
Za razliku od standardnih tjestenina koje se mogu kupiti u trgovinama ova tjestenina je dobra za probavu i preporučuje se za konzumaciju osobama koje imaju probavnih smetnji, ali ne i onima koji imaju problema s glutenom. Gluten koji sadrži je nešto drugačiji od klasičnog koji se pronalazi u brašnu i nakon konzumacije izaziva manje nuspojave osobama koje su alergične na njega, ali se svejedno ne preporučuje konzumacija osobama koje imaju celijakiju. Sve zdrave osobe mogu bez problema jesti tjesteninu od pira, a ako se konzumira u normalnim količinama pomaže organizmu te mu daje potrebne ugljikohidrate, vitamine i minerale.
Karakteristike pira
Pir je jednogodišnja žitarica koja pripada porodici trava i smatra se pretečom pšenice, kultivirane biljke koja se danas najviše konzumira. Naziva se još i dinkelom, speltom i krupnikom. Prvi puta se počela konzumirati u Aziji, a na područje Europe su je donijeli Grci i Rimljani. Tijekom godina nije promijenila svoja svojstva i nije došlo do razvoja raznih sorti već je potpuno ista kao i na početku kada se tek počela koristiti u prehrani.
Stabljika pira je glatka, uspravna i visoka oko 1 m, a zbog visine koju može doseći sklona je polijeganju što može biti problem prilikom žetve. Listovi su posloženi naizmjenično duž stabljike, a u početku rasta su stabljika i listovi svijetlo zelene boje. Tijekom rasta i prije same žetve biljka poprima zlatnu do svijetlo žutu boju. Korijen pira je razgranat i dobro ukorijenjen, iako se dio korijena nalazi na površini zemlje.
Cvijet pira raste na vrhu stabljike i ima oblik klasa koji u sebi nakon dozrijevanja razvija plod - zrno pira. Klasovi su dugački i na jednoj stabljici se nalaze 2 - 3 klasa, a zrna koja se nalaze u klasu su zatvoreni u ljuske. Ljuska pira je tvrđa i gušća od ljuske pšenice zbog čega je pir otporniji na štetnike i nametnike. Zrno je slično zrnu ječma, izduženo je i crvene boje, a nakon termičke obrade je slatkastog i orašastog okusa zbog čega brašno nije gorko.
Pirovo brašno za preradu
Pirovo brašno je glavni sastojak u pripremi tjestenine od pira, a priprema se od zrna pira. Pirovo brašno od cjelovitog zrna priprema se tako da se zrno ne ljušti prije mljevenja dok se kod rafinirane vrste brašna zrno prvo ljušti od vanjske ljuske te se nakon toga melje u glatko pirovo brašno. Ako sami pripremate brašno u vlastitom kućanstvu, nemojte ljuštiti zrno jer je takvo brašno puno zdravije i nutritivno bogatije.
Ovo brašno karakterizira prozračnost i lakoća jer sadrži gluten, ali u manjoj količinu i drugu vrstu glutena u odnosu na ono koje se nalazi u pšeničnom. Pirovo brašno se najviše koristi jer sadrži puno više bjelančevina od ostalih vrsta brašna i lakše je probavljivo bez obzira na to što u sebi sadrži gluten. Zbog glutena je i tijesto koje se priprema prozračnije i mekanije, a osim za pripremu tjestenine može se koristiti i za pripremu raznih pekarskih proizvoda.
Tjestenina koju pripremate od pirovog brašna bit će mekana i lako probavljiva te će ju organizam lakše apsorbirati. Pirovo brašno ima prepoznatljiv okus i miris te je hranjivo i energetski bogato.
Ako nemate mogućnost pripremati ga sami, možete ga naći u trgovinama kao pirovo glatko ili pirovo integralno brašno. U vlastitom kućanstvu zrno pira može se mljeti u kućnom mlinu za brašno, mlincu za kavu ili u blenderu. Ako meljete cijelo zrno dobit ćete integralno pirovo brašno koje se priprema od cjelovitog zrna, a ono u sebi sadrži visoke količine proteina, vlakana, minerala i vitamine B skupine, dok se kod pripreme glatkog pirovo brašna dio tih sastojaka gubi zato što se melje samo sredina zrna bez ljuske.
Berba i kupovina
Žetva pira obavlja se na isti način kao i kod pšenice samo u različito vrijeme. Vlaga u zrnu tijekom žetve ne smije biti veća od 12% te se zbog toga obavlja sredinom ili u drugoj polovini srpnja. Pir možete posijati i vlastitom vrtu, a žetvu, umjesto kombajnom, možete obaviti pomoću kose ili srpa. Klasove možete odrezati i pomoću škara te ih nakon toga staviti da se suše. Nakon što se zrna osuše potrebno ih je spremiti na suho i hladno mjesto te spriječiti da dođu u doticaj s vlagom jer se može pojaviti plijesan što dovodi do kvarenja sirovine.
Ako ne možete sami uzgojiti pir ili nemate uređaj za pripremu brašna onda ga možete i kupiti u supermarketu ili u trgovini zdrave hrane. Cijena ovog brašna je nešto viša u odnosu na druge vrsta brašna te se može kupiti kao integralno ili glatko brašno od pira. Prilikom kupnje obratite pažnju da nije vlažno i grudasto i da nema čudan i neugodan miris. Ako pak sami pripremate brašno onda kupite, po mogućnosti cjelovita zrna jer je takvo brašno puno zdravije. Također je i malo grublje strukture tako, da ako želite glatko brašno, onda ipak kupite oljuštena zrna. Zrna pira ne smiju imati ustajao miris ni biti vlažna, moraju biti suha i tvrda na dodir.
Recept za tjesteninu od pira
Tjestenina od pira može se pripremati s jajima ili bez njih, ovisno jeste li vegan ili ne. Koju god tjesteninu od pira pripremate ona će uvijek imati blago orašast okus, ali i lako probavljiva i izrazito zasitna. Uvijek je bolji izbor od obične pšenične tjestenine te ju barem jednom morate pokušati napraviti i u vlastitoj kuhinji.
Sušena tjestenina od pira
Tradicionalna tjestenina priprema se s jajima i zbog nje je u odnosu na one bez jaja žuće boje, a neki čak kažu i ukusnija. Sa svega nekoliko sastojaka možete u vlastitoj kuhinji pripremiti ukusan ručak koji će biti vrlo zasitan i nutritivno bogatiji ako koristite integralno pirovo brašno od cjelovitog brašna. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g tjestenine od pira.
Sastojci
- 500 g integralnog pirovog brašna
- 4 jajeta
- 50 ml vode
- 3 male žlice soli
Priprema
- U plastičnu posudu stavite integralno pirovo brašno od kojeg ste odvojili 2 velike žlice u drugu posudu. To brašno će vam poslije poslužiti da pospete brašnom podlogu gdje ćete razvaljati pripremljeno tijesto.
- U integralno brašno dodajte sol i sve dobro promiješajte. U sredini napravite malu rupu, dodajte jaja i izmiješajte smjesu.
- Polako dodajte vodu u brašno i jaja te miješajte smjesu dok ne dobijete tijesto koje se ne lijepi, ali je kompaktno.
- Pospite stol s brašnom ili kuhinjsku radnu površinu i izvadite tijesto iz posude. Nastavite ga mijesiti rukama sve dok ne postane glatko.
- Valjkom razvaljajte dobiveno tijesto u krug ili kvadrat i ako se počne lijepiti za podlogu ili kuhinjsku radnu površinu dodatno pobrašnite. Tijesto vam ne smije biti predebelo, najviše 1 - 2 mm, a režite ga nožem na trake širine od 1 cm.
- Stavite ih na pamučnu krpu koju ste prethodno malo posuli s brašnom i ostavite najmanje 24 sata da se suši na prozračnom i suhom mjestu.
- Nakon što se tjestenine osuši spremite ju u posude koje se mogu hermetički zatvoriti ili ju možete odmah kuhati.
Svježa tjestenina od pira
Ako nemate vremena za sušenje tjestenine onda ju možete odmah nakon pripreme kuhati i poslužiti. Ovakvom pripremom ćete uštedjeti vrijeme, ali dobiti i ukusnu mekanu tjesteninu. Kada pripremate tjesteninu na ovaj način, zamijesite onoliko tijesta koliko će vam biti potrebno za pripremu tjestenine za jedan obrok. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 g svježe tjestenine od pira.
Sastojci
- 250 g integralnog pirovog brašna
- 3 jajeta
Priprema
- Integralno pirovo brašno stavite u plastičnu posudu i u sredinu dodajte jaja.
- Smjesu dobro umijesite dok ne dobijete kompaktno tijesto i ostavite ga da odstoji 30 minuta na sobnoj temperaturi. Posudu prekrijte s pamučnom krpom.
- Nakon što je odstajalo, tijesto podijelite na dva dijela. Možete i na više, ako vam je tako lakše ga razvaljati.
- Uzmite jednu polovicu tijesta i stavite ju na kuhinjsku radnu površinu ili stol koji ste prethodno malo posuli s brašnom kako vam se tijesto ne bi zalijepilo.
- Valjkom razvucite tijesto u oblik kruga ili kvadrata na debljinu 2 - 3 mm.
- Nakon što ste ga razvaljali, tijesto izrežite na trakice, kockice, pravokutnike ili neki drugi oblik prema vlastitoj želji.
- Nakon što ste izrezali tijesto možete ga dalje termički obrađivati, odnosno kuhati u posoljenoj vodi.
Tjestenina od pira bez jaja
Vegani i vegetarijanci tjesteninu pripremaju bez jaja i ona je neutralnog okusa te je potrebno dodatno začiniti umake koji se koriste uz nju kako bi se poboljšao okus. Ovako pripremljena tjestenina, iako ne sadrži jaja, je zdrava i bogata nutrijentima upravo zbog pirovog brašna koje se koristi u pripremi. Navedena količina dovoljna je za oko 200 g tjestenine od pira.
Sastojci
- 200 g integralnog pirovog brašna
- 160 ml vode
- 1 mala žličica soli
Priprema
- U plastičnu posudu stavite integralno pirovo brašno i sol i dobro izmiješajte.
- U drugu posudu stavite vodu i stavite ju na štednjak na laganu vatru da prokuha.
- Nakon što je voda prokuhala polako ju dodajte u smjesu brašna i soli. Smjesu miješajte s plastičnom ili drvenom kuhačom jer je voda vruća, da se ne opečete.
- Kada se tijesto ohladi počnite ga mijesiti s rukama oko 5 minuta sve dok ne postane kompaktna i glatka smjesa.
- Od dobivenog tijesta oblikujte kuglu i stavite ju u plastičnu vrećicu i u hladnjak da odstoji 30 minuta.
- Nakon što je tijesto odstajalo u hladnjaku, stavite ga na kuhinjsku radnu površinu ili stol koji ste prethodno posuli s brašnom.
- Razvaljajte ga u oblik kruga ili pravokutnika na debljinu 1 - 2 mm. Režite tijesto na trakice, kvadratiće ili neki drugi oblik, ovisno o vlastitom ukusu.
- Tjesteninu stavite na pamučnu krpu i ostavite da se prosuši oko pola sata (ako ćete ju odmah kuhati taj dan) ili 24 sata sata (ako ju želite skroz osušiti).
- Suhu tjesteninu spremite u posude s hermetičkim poklopcem
Čuvanje i skladištenje
Osušena tjestenina od pira mora se čuvati na suhom i hladnom mjestu u plastičnoj ili u papirnatoj vrećici. Neki ovakvu tjesteninu čuvaju u kartonskim kutijama kako ne bi provlažila u plastičnim posudama i tako omekšala i popljesnivila. Nemojte ju čuvati u kuhinjskim elementima jer zbog topline iz kuhinjskih aparata i pare može doći do kvarenja namirnice.
Nakon pripreme, svježu tjesteninu možete odmah skuhati ili ju možete čuvati u plastičnoj posudi u hladnjaku do 3 dana nakon pripreme. Nakon što ju skuhate može se konzumirati i do 2 dana pod uvjetom da je spremljena u hladnjak.
Savjeti
Tjesteninu od pira možete pripremati i u kombinaciji s drugim brašnom kao što su kukuruzno, raženo ili heljdino. Tijesto od pira ne smijete premijesiti i mrviti.
Pirovo brašno ima veću topljivost u vodi i ako pšenično brašno zamjenjuje s pirovim imajte na umu da će vam biti potrebno 25% manje tekućine kod pripreme tijesta.
Prilikom valjanja tijesta možete koristiti mašinicu za izradu tijesta na kojoj možete odrediti debljinu tjestenine, ali i oblik na koji ju želite izrezati.
Ako tijesto stavljate u vrećicu da odstoji prije nego ga valjate, koristite obavezno plastičnu vrećicu jer je važno da tijesto ne gubi vlagu tijekom hlađenja u vrećici.
Prilikom pripreme tijesta možete dodati i neke začine kao što su kurkuma, čili, bosiljak ili origano. Tijesto možete i bojati pomoću špinata, cikle ili kurkume. Samo nemojte pretjerati sa začinima kako tjestenina ne bi preuzela njihov okus.
Upotreba u kuhinji
Kuhanje je neizbježan korak prilikom kuhanja ove tjestenine bez obzira na to je li riječ o svježoj ili sušenoj tjestenini od pira. Potrebno ju je kuhati minimalno 3 - 7 minuta, ovisno o debljini i tome je li svježa ili sušena. Vodu u kojoj ju kuhate obavezno posolite i tjesteninu stavljajte u vodu koja već kuha. Ako ne želite da vam se kod kuhanja tjestenina zalijepi za posudu možete dodati i 1 - 2 žlice ulja. Nakon kuhanja tjesteninu procijedite i ako želite zaustaviti proces kuhanja, obavezno ju isperite pod mlazom hladne vode.
Tjestenina od pira konzumira se kao i ostale vrste tjestenine, uz umake kao što su umak od rajčice, morskih plodova, piletine ili nekog sezonskog povrća. Jedna je od rijetkih namirnica koja se slaže sa svim vrstama povrća, ali i mesa, a neki je najviše vole konzumirati sa sirom i vrhnjem ili s umakom od mljevenog mesa.
Ljekovita svojstva
Tjestenina od pira posebno je korisna za osobe koje ne podnose pšenično brašno, ali se ne preporučuje za konzumaciju osobama koje boluju od celijakije. Ipak, dobra je za dijabetičare jer ne sadrži veliku količinu šećera, a približno je istog okusa kao i tjestenina od pšeničnog brašna.
Tjestenina od pira je zdrava za crijevnu mikrofloru i za probavni sustav, a bogata je i triocijanatima koji djeluju protuupalno, antibakterijsko i antikancerogeno na ljudski organizam. Nakon konzumacije ovoga proizvoda pir se brzo razgrađuje u tijelu jer ima dobru topljivost u vodi i staničnoj plazmi te brzo ulazi u krvotok i djeluje na živčane stanice koje šire krvne žile i pospješuje cirkulaciju što dovodi do osjećaja topline u tijelu.
Osim na vitalne funkcije organizma stalna konzumacija pira povećava učinkovitost i koncentraciju te se zbog toga preporučuje konzumacija kod djece i studenata. Zrno pira je bogato vlaknima te preventivno djeluje na pojavu hemoroida.
Foto: Klaus Nielsen / Pexels
Zimnica od pira
Odgovori