Eterična ulja se u posljednje vrijeme sve više koriste u kozmetičkoj industriji gdje su najcjenjenija ulja lavande, metvice i sličnih mirisnih ljekovitih biljaka. Manje je poznato ulje klinčića koje se dobiva ekstrahiranjem suhih cvjetova klinčića, a najviše se koristi u tradicionalnoj indijskoj kuhinji. Prvi zapisi o korištenju klinčića datiraju iz Kine kada su za vrijeme dinastije Han dvorjani prije obraćanja caru grickali klinčiće kako bi imali svježi dah ili ga koristili za liječenje. S vremenom se klinčić počeo trgovati i u ostale zemlje svijeta te je prvi puta dopremljen u Portugal nakon čega se njegova upotreba raširila po Europi.
U povijesti se ulje klinčića više koristilo u medicinske svrhe kao lijek koji je pomagao kod bolesti usne šupljine dok se nije otkrilo da pomaže i u drugim područjima ljudskog života. Danas se ulje klinčića koristi za odbijanje insekata, ali i u kozmetičkoj industriji za izradu krema, losiona, sapuna i parfema jer je jako korisno za kožu. Zbog svoje intenzivne arome ulje se dozira u ograničenim količinama i prema preporuci liječnika ako imate zdravstvenih problema. Posebnost ovoga eteričnog ulja je što ima veću gustoću od vode te je topljivo u vodi te ima iznimno aromatičan, slatkast, blago topao i gorak okus.
Karakteristike klinčića
Klinčić je plod tropskog zimzelenog drveta klinčićevca, a naziva se još i karanfilovcem. Podrijetlom je s Indonezijskih otoka, a danas se uzgaja u Brazilu, Indiji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki, Pembi i sličnim područjima koji imaju topliju klimu. Pripada porodici biljki koje se nazivaju mirtama, a domovinom klinčića smatraju se sjeverni Molučkim otoci koji su također domovina muškatnog oraščića.
Drvo klinčićevca je malo do srednje visoko i najčešće doseže 8 - 12 m visine. Pripada porodici zimzelenog drveća, a najveći primjerci ovoga stabla mogu dosegnuti visinu i do 20 m. Krošnja stabla je formirana u obliku piramide te su listovi ovalnog oblika i aromatični, kožnati, veliki i sjajni a rastu u parovima. Grane i cvjetovi također imaju izraženu aromu kao i listovi.
Cvjetovi klinčića se zvonoliki i crveni te su formirani u nakupine, a cvijet se pojavljuje dva puta godišnje. Klinčići su nezreli, neotvoreni pupoljci klinčićevca koji su ružičaste boje dok su svježi, a nakon sušenja poprimaju smeđu boju. Duljina klinčića je 12 - 16 mm, a izgledom podsjeća na čavao jer mu jedan dio ima tvrdi četverodijelni pup. Ima topao, opor i aromatičan miris dok je okus slatkasto-trpak i izrazito aromatičan.
Klinčić za preradu
Klinčić pripada biljnom rodu mirtovki koje imaju više od 5.000 vrsta i pretežno su tropske i suptropske vrste drveća i grmlja. S obzirom na to klinčić je sorta mirtovki koji nema karakteristične podsorte, a jedina vrsta klinčića koja se koristi za pripremu ulja od klinčića je Syzygium klinčić koja je i jedina sorta ove biljke.
Ovo je zimzeleno stablo koje može narasti 10 - 12 m u visinu. Ima zelene listove duljine 8 - 10 cm i širine 2 - 4 cm. Ružičasto bijeli cvjetovi skupljeni su u nekoliko skupina i imaju uske pupoljke od kojih nakon sušenja nastaje klinčić za upotrebu. Pupoljci sadrže do 25% esencijalnih ulja što je dobro za pripremu ulja klinčića, a beru se kada dobiju ružičastu boju dok nakon sušenja na suncu poprimaju tamnosmeđu boju.
Berba i kupovina
Drvo klinčićevca uspijeva samo u tropskim morskim klimama zato se ne može uzgajati na našem području. Uzgaja se u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki, Maleziji i sličnim mjestima u svijetu koja imaju prilagođene klimatske uvijete.
Berba se obavlja tako da se ružičasti cvjetni pupoljci beru ručno ili tresu pomoću bambusovih štapova. Isključivo se beru pupoljci koji još nisu procvjetali, a nakon berbe se suše na suncu sve dok ne postanu suhi i ne poprime smeđu boju. Tijekom sušenja izgube oko tri četvrtine svoje težine, a nakon sušenja izgledom podsjećaju na čavliće.
U trgovinama možete kupiti sušene pupoljke klinčića koji se pakiraju u pakiranja 30 - 200 g. U trgovinama zdrave hrane možete kupiti sušene ili mljevene klinčiće iz organskog uzgoja, a ako ne možete sami praviti, ulje klinčića također možete kupiti u pakiranju od 10 ml.
Recept za ulje klinčića
Vodenom destilacijom se iz klinčića odnosno klinčićevca dobivaju tri vrste eteričnog ulja. Iz sušenih pupoljaka dobiva se 15 - 18% eteričnog ulja, iz listova 2 - 3% ulja, dok se iz stabljike može dobiti 4 - 6% eteričnog ulja. Sva tri ulja su vrlo kvalitetna i sadrže eugenol. Najviše eugenola može se pronaći u ulju iz stabljike i to od 90 - 95%. U sušenim pupoljcima nalazi se oko 60 - 90%, dok je taj postotak u listu od 82 - 88% eugenola. Iako se najveći postotak eugenola nalazi u ulju klinčića iz lista ipak se u proizvodnji eteričnog ulja pretežno koriste sušeni pupoljci klinčića koji daju ulje koje je najmanje toksično. Ulje klinčića je blijedožute boje i intenzivnog toplog mirisa, a okus slatkasto gorak sa svježom voćnom podnotom.
Ulje od suhog pupoljka klinčića
Recept za pripremu ulja od klinčića je vrlo jednostavan i možete ga pripremiti u vlastitom kućanstvu. Za pripremu će vam biti potrebni cijeli sušeni pupoljci klinčića i maslinovo ulje dok od dodatnog pribora pripremite tamne staklenke i gazu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 20 - 30 ml ulja klinčića.
Sastojci
- 5 - 10 suhih pupoljaka klinčića
- 20 ml maslinovog ulja
Priprema
- U tamnu staklenku od 30 ml stavite 5 - 10 sušenih pupoljaka klinčića.
- Ako želite da vam ulje bude manje intenzivne arome stavite 5 klinčića, a ako želite iznimno jako aromatično ulje onda stavite 10. Dozirajte broj klinčića s obzirom na željeni intenzitet arome.
- U staklenku ulijete maslinovo ulje tako da prekrije sve klinčiće, a ako vam navedena količina nije dovoljna dodajte još oko 5 - 10 ml ulja.
- Staklenku zatvorite čepom i dobro ju protresite da se klinčići i ulje pomiješaju. Ostavite ju da stoji na tamnom i hladnom mjestu 10 - 14 dana.
- Nakon proteka predviđenog vremena ulje procijedite pomoću gaze u čistu, steriliziranu tamnu staklenku.
- Gazu možete za vrh boce učvrstiti s gumicom kako bi lakše procijedili ulje.
- Klinčiće koje ste koristili prilikom pripreme možete ostaviti i koristiti ih još 2 - 3 puta.
- Ulje klinčića koje ste procijedili u staklenku zatvorite s čepom i možete ga konzumirati.
Ulje od mljevenih suhih pupoljaka klinčića
U trgovinama možete kupiti samljevene suhe pupoljke klinčića koje također možete koristiti za pripremu eteričnog ulja. Kao i priprema ulja od sušenih cijelih klinčića kao baza u pripremi potrebno vam je maslinovo ulje. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 230 ml ulja klinčića.
Sastojci
- 26 g klinčića u prahu
- 230 ml maslinovog ulja
Priprema
- U tamnu staklenku od 350 ml stavite klinčić u prahu i prelijte ga s maslinovim uljem. Maslinovo ulje prije ulijevanja u bocu možete kratko zagrijati na laganoj vatri.
- Staklenku dobro zatvorite i protresite da se klinčić i maslinovo ulje sjedine.
- Staklenku ostavite da odstoji na tamnom i hladnom mjestu 10 - 14 dana.
- Nakon predviđenog vremena, ulje procijedite kroz gazu u čistu tamnu staklenu bocu. Gazu stavite na vrh boce te ju možete učvrstiti s gumicom kako bi lakše procijedili ulje.
- Kada ste presuli ulje u bocu, zatvorite ju s čepom. Ulje možete početi konzumirati odmah nakon pripreme.
Čuvanje i skladištenje
Ulje klinčića spremite u tamne sterilizirane staklene boce koje se mogu dobro hermetički zatvoriti kako se ulje nakon pripreme ne bi pokvarilo. Ako nemate tamne staklene boce u koje bi spremili ulje možete ga čuvati i u prozirnim staklenim bocama samo ih morate spremiti na tamno i hladno mjesto ili staklenu bocu staviti u papirnatu vrećicu kako ne bi bila izložena direktnoj sunčevoj svjetlosti.
Ulje klinčića je najbolje čuvati u hladnjaku kako bi mu se produžio rok trajanja, a nakon pripreme možete ga koristiti od 6 mjeseci do godinu dana. Ako za pripremu umjesto maslinovog ulja koristite kokosovo ulje onda će rok trajanja ulja klinčića biti dulji od godinu dana.
Savjeti
Želite li jače eterično ulje morat ćete koristiti veću količinu klinčića, a ako želite da vam ulje bude manje aromatično smanjite količinu klinčića koju koristite u pripremi.
Ulje koje se pravi od mljevenih klinčića nakon pripreme možete, ali i ne morate procijediti kroz gazu. Ulje klinčića dobro se slaže s ružinim uljem, uljem lavande, ružmarina, metvice, kadulje, bergamom i drugim citrusnim uljima.
Prije korištenja dodatno ga možete razrijediti maslinovim ulje ili drugim uljima poput kokosovog i bademovog. Tako ćete smanjiti aromatičnost ulja ako je prilikom pripreme nastalo jače od onoga koje ste željeli.
Ako nemate gazu ulje možete procijediti kroz filter vrećicu za kavu ili čaj. Umjesto maslinovog ulja za pripremu možete koristiti kokosovo ulje.
Upotreba u kuhinji
Ulje klinčića u kuhinji se koristi kao začin i kao druga začinska ulja, a najbolje ga je koristiti u pripremu zimskih jela kojima daje posebnu notu. Može se dodavati kao začin u marinadama za mesna jela, ali i u pripremi dresinga za salate.
U Indoneziji, odakle klinčić potječe, manje se koristi kao začinsko bilje, a više se drobi i puši u obliku cigareta. U našim krajevima ulje klinčića može se koristiti u pripremi kolača, keksa, pudinga ili slatkih kruhova gdje se dodaje u tijesto prilikom pripreme umjesto mljevenog klinčića. Kombinira se u kombinaciji s cimetom i đumbirom, a kod pripreme pita i torti od jabuka i kruški može se dodati u punjenja koja služe kao nadjev. Važno je da prilikom pripreme dozirate umjerene količine, a to su općenito 2 - 3 kapi.
U pripremi slanih jela ulje se može dodati u juhe od graška i graha ili u zapečeni grah s chillijem. Često se koristi u indijskoj kuhinji te se dodaje prilikom pripreme riže i povrća.
Ljekovita svojstva
Klinčić je vrlo ljekovit začin koji u sebi jedini sadrži eugenol koji se koristi kao lijek za probavne probleme i parazite, kao što su gliste, ali i protiv gljivičnih infekcija. Kod problema glatke muskulature probavnog trakta pomoću ulja klinčića pospješuje se probava i olakšavaju probavne tegobe. Smatra se da je ljekovitije eterično ulje klinčića koje priprema od mljevenog klinčića jer se više nutritivnih vrijednosti ispusti u ulje prilikom pripreme.
Ovo ulje potiče središnji živčani sustav te djeluje okrepljujuće i grije cijeli organizam. Potiče i apetit i opušta napetost i potiče koncentraciju, ako se dozira u umjerenim količinama. U kombinaciji s drugim eteričnim uljima kao što je ulje paprene metvice djeluje razbuđujuće na organizam.
Pomaže kod problema usne šupljine, olakšava i tegobe dišnog sustava, a u slučaju zubobolje može se koristi u kombinaciji s vodom tako da se pripremi otopina kojom se ispire usna šupljina.
Zbog svojih je ljekovitih svojstava čest sastojak zubnih pasti, vodica za usta i zubnih analgetika.
Ali ipak postoje neki slučajevi kada se ulje klinčića ne trebaju koristiti. Trudnice, dojilje i djeca ne smije koristiti ovo ulje, ali ni osobe koje su alergične na klinčić. Ulje klinčića također se ne smije konzumirati u većim količina i potrebno ga je dobro razrijediti u hrani ili vodi prije konzumacije.
Foto: HomeMaker / Pixabay
Odgovori