Zeleni umak koji pretežno u sebi sadrži i mliječne proizvode poznat je kao umak od blitve. Priprema se od listova blitve koji su od davnina biljka koja se konzumira na našem području. Ovi veliki ili mali listovi, ovisno u kojem stadiju rasta ih berete, od vrlo malo sirovina daju vrlo ukusan i oku primamljiv umak.
Često se priprema zajedno sa tjesteninom ili rižom, ali u samo pola sata možete pripremiti i prilog za doručak uz jaja ili tost. Gurmani će poželjeti dodati i neki od začina tako da se možete poslužiti i s tahinijem ili hrenom kako bi obogatili okus. Kremoznost i gustoću ovaj umak može zahvaliti kiselom vrhnju ili vrhnju za kuhanje koji su obavezan sastojak za ovaj umak, ali zbog čega morate imati na umu činjenicu da se zbog toga ovakav umak ne može skladištiti na duže vrijeme i često se mora potrošiti u roku par dana. Jedina opcija za duže skladištenje je korištenje punomasnih mliječnih proizvoda koje možete zamrznuti.
Karakteristike blitve
Blitva je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka koja potječe iz porodice šćirova. Prvotno stanište ove biljke Sredozemlje ali i Azija te se koristi u kulinarstvu pretežno uz morske plodove.
Stabljika blitve je uspravna i gola, a u prosjeku može narasti u visinu oko 60 cm, osim u vrijeme cvatnje kada može biti visoka i do 2 m. Biljka je slabo i plitko ukorijenjena i ima drvenast i tanak korijen. Listovi su naizmjenični i uspravno skupljeni u rozetu. U zreloj fazi su mesnati i izražene tamnozelene boje, sjajni i dugi oko 40 cm. Peteljka i stabljika kao da su spojene tako da su listovi povezani sa stabljikom bijelim, zadebljanim i vlaknastim peteljkama.
Prilikom cvatnje stabljika postane zadebljana i raste u visinu kako bi se sjemenje iz cvata lakše raspršilo i tako se biljka razmnožila. Cvjetovi su sitni i neugledni i grupirani jedan do drugoga u skupinu od 2 - 6 cvjetova koji imaju 5 zelenih listova. Nalaze se u pazušcima listova i tvore produžene klasove koji cvjetaju od lipnja do rujna. Plod koji nastaje su sjemenke koje su smeđe boje i nepravilnog okruglastog oblika. Jestivi dio ove biljke su listovi koji prije konzumacije moraju proći termičku obradu.
Blitva za preradu
Kada se govori o sortama blitve onda možemo reći da postoje dvije osnovne sorte, a to su kultivatori kraćih i tanjih listova, zelenih peteljki s glatkim ili malo valovitim plojkama i kao druga sorta kultivatori crvenih peteljki koji se nazivaju i rabarbarastom blitvom. Na našem području uzgaja se rebrasta blitva, a s dugačkom proširenom plojkom i kao najpoznatije vrste te blitve su Srebrnolisna i Lukulus blitva.
Srebrnolisna blitva
Ova vrsta blitve najviše se uzgaja na našem području. Listovi su joj tamnozelene boje s izraženim bijelim lisnim žilama koji su na tanjim bijelim peteljkama. Brzo se razvija i raste te razmnožava. Ako zasadite ovu sortu konstantno ćete imati dovoljan urod da napravite umak. Otporna je na vrlo niske temperature pa ne morate brinuti da će vam urod propasti. Listovi su dovoljno veliki da se termičkom obradom ne raspadaju već samo omekšaju. Možete ju pronaći i u trgovinama gdje se prodaje na odjelu voća i povrća.
Lukulus blitva
Za razliku od prethodne, ova blitva ima veću peteljku i veće lisne žile bijele boje. Listovi su žuto-zelene boje i naborani. Za pripremu umaka trebat će vam više listova jer je veći dio ove biljke peteljka, a listove ćete prilikom termičke obrade trebati malo duže kuhati.
Berba i kupovina
Blitva je povrće koje se može brati tijekom cijele sezone rasta sve dok ne počne cvjetati. Može se saditi na otvorenom, u plasteniku pa čak i u velikim plastičnim posudama. Nije zahtjevna biljka za uzgoj i ne traži puno brige i njege. Ako imate vrt možete ju samo posaditi iz sjemena ili presadnica i čim se pojave prvi listovi tamnozelene boje možete početi s berbom sve do pojave prvog mraza.
Listovi su jestivi dio ove biljke iako se plodom smatraju sjemenke koje nastaju iz cvijeta. Mlada biljka se može početi brati kada dosegne duljinu od 10 - 15 cm. AOsim lišća može se konzumirati i stabljika, ali tada morate pričekati da naraste i poprimi bijelu boju. Kada blitva počne formirati stabljiku i naraste oko 30 cm tada je već stara biljka.
Listove berite cijelo vrijeme dok biljka raste i berbu obavljajte više puta. Prilikom berbe, režite ili ručno kidajte vanjske listove jer ćete tako sačuvati biljku koja će se konstantno obnavljati i iz središta će rasti novi listovi. Ako ju u proljeće berete na ispravan način, sama berba će trajati i do 2 mjeseca jer će se biljka obnavljati, ali ako je riječ o proljetnoj i zimskoj berbi onda ćete listove moći brati 4 - 5 mjeseci. Mlada blitva se čupa zajedno s korijenom jer ćete ju tako prorijediti i ostaviti mjesta ostalim sadnicama da rastu.
Ako ste blitvu posijali u proljeće, na prvu berbu morate čekati 60 dana, a ako ste zasadili presadnice onda 30 dana. Prilikom berbe koristite škare ili nož kako ne bi uništili korijen biljke i slučajno ga iščupali. Listovi se mogu i kidati, ali u tom slučaju budite vrlo oprezni.
Blitvu možete kupiti i u trgovini ili na tržnici, a važno je da obratite pažnju da listovi nisu oštećeni i da unutar njih nema nametnika. Svi listovi se prodaju u jednom komadu jer se prilikom berbe reže cijela biljka malo iznad korijena. Mlade listove možete naći i ubrane jedan po jedan te zavezane u mali buketić. Važno da je listovi nisu uvenuli i da izgledaju svježe te da je površina lista glatka i zdrava.
Recepti za umak od blitve
Kada govorimo o načinu pripreme i termičke obrade, blitva je biljka slična špinatu, kelju i kupusu i zahtjeva isti tretman branja, pranja i kuhanja listova. Tijekom kuhanja se bogati listovi blitve smanjuju i postaju mekane te pogodne za pripremu raznih juha, umaka i variva. Listovi blitve će se tijekom kuhanja smanjiti za više od pola tako da ako želite veće količine umaka morate prilagoditi količinu listova koju kuhate. Priprema umak je vrlo jednostavna, a u nastavku vam u donosimo nekoliko mogućih načina pripreme.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći umak od blitve
Uz dodatak mliječnih proizvoda i blitvu dobiti ćete umak koji možete koristiti prilikom pripreme tjestenine ili riže. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 ml umaka, ali imajte na umu da količina pripremljenog umaka varira ovisno o veličini listova koje koristite prilikom pripreme.
Sastojci
- 5 velikih listova zrele blitve ili 3 šake listova mlade blitve
- 1 luk
- 1/2 l mlijeka
- voda (dovoljno da prekrije blitvu u posudi u kojoj se kuha)
- 2 velike žlice kiselog vrhnja
- 4 velike žlice brašna
- 100 ml velikih žlica ulja
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Listove blitve operite i narežite na manje komade.
- U posudu stavite vode i stavite na štednjak na laganu vatru da prokuha. Kada prokuha stavite listove blitve u vodu i kuhajte 2 - 3 minute te ju izvadite i stavite u cjedilo da se ocijedi.
- Vodu u kojoj se blitva kuhala nemojte baciti.
- Kada su se listovi blitve ocijedili i ohladili narežite na manje komade.
- Očistite luk i narežite na manje kocke. U posudu dodajte ulje te stavite na štednjak na laganu vatru da se ugrije.
- Kada se ulje zagrije dodajte narezan luk i brašno te sve zajedno popržite dok brašno ne poprimi žutu boju, a luk ne omekša.
- Dodajte narezane prokuhane listove blitve. Dobro sve promiješajte i dodajte mlijeko i oko 200 ml vode u kojoj ste kuhali listove blitve. Dodajte soli i papra po želji te uz konstantno miješanje pustite da se kuha dok se ne zgusne.
- Kada se sve zgusne dodajte kiselo vrhnje i ostavite da kuha oko 1 - 2 minute. Nakon toga maknite posudu s vatre te štapnim mikserom dobro izmiješajte umak dok se ne pretvori u gustu tekućinu zelene boje.
- Umak odmah konzumirajte, a ako ga skladištite i spremate u hladnjak, nemojte ga podgrijavati.
Umak od blitve s tahinijem
Kako bi umak učinili drugačijim i posebnim dovoljno je dodati neki začin i sastojak kako bi promijenili i obogatili okus. Žlica tahinija prilikom pripreme umaka bit će dovoljna da umak učini kremastijim i slađim te savršenim preljevom za pečenu piletinu. Tahini možete kupiti već pripremljen ili ga možete i sami napraviti tako što ćete izblendati pržene sjemenke sezama, maslinovo ulje i sol - recepti za domaći tahini.
Navedena količina dovoljna je za oko 150 ml umaka o blitve, a blitvu koju koristite prilikom pripreme neka bude starija, odnosno neka listovi budu veći. Ako imate samo mladu blitvu onda će vam trebati puno više listova.
Sastojci
- 10 listova starijih listova blitve (ili 30 - 40 listova mlade blitve)
- voda (količina dovoljna da prekrije listove blitve koji se kuhaju)
- 2 velike žlice tahinija
- 1 režanj češnjaka
- 1 polovica limuna
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Blitvu operite, stavite u posudu i prelijte s vodom.
- Posudu stavite na štednjak na laganu vatru i pustite da prokuha te ju nakon toga kuhajte 1 - 2 minute.
- Nakon što ste ju skuhali, procijedite ju kroz cijedilo i ostavite da se ohladi.
- Tekućinu koja vam je ostala nakon cijeđenja nemojte bacati jer ju možete iskoristiti da prorijedite umak.
- Očistite češnjak i izrežite ga na manje dijelove, a polovicu limuna ocijedite.
- Ocijeđenu i ohlađenu blitvu stavite u blender i dodajte, tahini, limunov sok, češnjak, sol i papar po želji. Uključite blender i blendajte sve dok ne dobijete gusti umak i dok se svi sastojci ne sjedine. Ako vam je umak pregust dodajte malo vode u kojoj vam se kuhala blitva.
- Dodajte i maslinovo ulje i još kratko sve zajedno izblendajte. Kada je smjesa postala kompaktna i sjajna probajte umak i ako je potrebno, dodajte soli ili papra.
- Umak izvadite iz blendera i odmah poslužite.
Umak od blitve s hrenom
Listovi su nakon kuhanja bezukusna namirnica koja nema nikakav poseban okus. Ako više volite jake okuse, ali i kremastu strukturu onda je ovo najbolji recept za umak od blitve za vas. Navedenom količinom sastojaka dobit ćete oko 300 g umaka za 30 minuta.
Sastojci
- 300 g svježih listova blitve
- 1 velika žlica brašna
- 20 g maslac
- 150 ml vrhnja za kuhanje
- sol po želji
- papar po želji
- 100 g hrena
- voda (dovoljno da prokuhate listove blitve)
Priprema
- Listove blitve operite i narežite na manje dijelove. U posudu stavite vodu i na štednjak da prokuha. Kada voda zakuha stavite blitvu i kuhajte ju 1 - 2 minute.
- Nakon što blitva omekša procijedite ju kroz cijedilo i ostavite da se ohladi.
- U drugu posudu stavite maslac i na laganu vatru i miješajte ga kako bi se istopio. Na maslac dodajte brašno te ga pržite oko 2 - 3 minute.
- U posudu dodajte prethodno prokuhane listove blitve i vrhnje za kuhanje. Sve zajedno kuhajte dok se ne zgusne.
- Kada se umak zgusne, dodajte hren i dobro promiješajte. Posolite ga i popaprite po vlastitoj želji.
- Sklonite sa štednjaka i konzumirajte ili spremite u staklenku ili posudu i u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Umak od blitve treba se odmah konzumirati nakon pripreme. Pripremajte ga onda kada ga mislite jesti za ručak ili večeru. Ako ga i spremate u hladnjak, nikad ga ne pogrijavajte jer blitva sadrži nitrate koji, nakon termičke obrade kuhanjem i skladištenjem u hladnjak, ispušta opasne tvari koje štetno utječu na ljudski organizam.
Savjeti
Blitvu nakon kuhanja procijedite pomoću cijedila i ostavite ju u cjedilu da se hladi. Ako želite da vam u umaku ostanu veći komadi blitve onda prilikom pripreme umak nemojte usitnjavati sa štapnim mikserom. Dovoljno ju je prije dodavanja u ulje samo narezati na što manje komade.
Ako vam se umak na kraju učini prerijetkim, teksturu mu možete popraviti tako da u vodi razmutite brašno i dodate u umak te ga kuhate dok se ne zgusne. Ako vam je umak pregust onda je dovoljno uliti malo vode u kojoj se blitva kuhala i ostaviti da prokuha još 1 - 2 minute.
Upotreba u kuhinji
Umak od blitve najčešće se koristi kao dodatak pečenim ili kuhanim jelima. Odlično se slaže s pire krumpirom i pečenim mesom, a posebno pečenim pilećim batacima ili krilcima. Dobro podnosi i kombinaciju s rižom, ali osim pečene piletine slaže se i s pečenom ribom.
Može se koristiti i kao dip za razne grickalice kao što su tortilje, čips ili krekeri, ali i kiflice i grisine. Ako ste ljubitelj salata možete ga koristiti i kao dresing. Za doručak može poslužiti i kao prilog uz pohana jaja ili kajganu. Zapravo ga možemo koristiti kao prilog uz bilo koje jelo za doručak, ručak ili večeru.
Foto: Antina Wolff / Pixabay
Zimnica od blitve
Odgovori