Umak od graška je posebno svestran, možemo ga kombinirati s raznim stvarima, ali se posebno dobro slaže sa začinskim biljem i začinima poput metvice, maslinovog ulja, majčine dušice, ružmarina, kopra, curryja i crnog papra. Savršen je u kombinaciji s kruhom, tjesteninom pa i nekim mesom. Treba odmah napomenuti da umak od graška nije pogodan za dugo skladištenje, osim ako se zamrzne.
Donosimo vam nekoliko recepata po kojima možete napraviti ovaj ukusan umak, prvi se odnosi na klasični recept po kojem su radile i naše bake, a drugi recept je za umak od graška s mlijekom. Pronaći ćete i savjete za čuvanje, spremanje i pripremanje svog umaka koji će vam sigurno pomoći pri izradi.
Karakteristike graška
Grašak je u skupina plodova poznatih kao mahunarke. Mahunarke su biljke koje iznutra proizvode mahune sa sjemenkama ili grahom. Grašak (lat. Pisum sativum), koji se naziva još i vrtni grašak, zeljasta je jednogodišnja biljka iz porodice Fabaceae, uzgaja se gotovo u cijelom svijetu zbog svojih jestivih sjemenki. Biljku je prilično lako uzgajati, a sjeme je dobar izvor proteina i prehrambenih vlakana.
Biljka graška je izdržljiva lisnata stabljika koja se penje ili puže i doseže do 1,8 m visine. Stabljike imaju završne vitice koje olakšavaju penjanje i nose složene listove s tri para letaka. Crveno-ljubičasti, ružičasti ili bijeli cvjetovi, koji rastu 2 - 3 po stabljici, u obliku su leptira. Plod je mahuna koja može narasti do 10 cm, a zrenjem se dijeli na pola. Unutar mahune kratkim peteljkama pričvršćeno je 5 - 10 sjemenki, a sjeme je zeleno, žuto, bijelo ili šareno.
Grašak za preradu
Postoji više podjela graška, a s obzirom na rast dijelimo ih na niske, srednje i visoke. Od visokih vrsta, kao najbolje za pripremu umaka izdvajamo: Maxigolt i Selma. Srednje visoke sorte su posebno dobro razvijene i njih ima najviše. Teško je odabrati koje su najbolje zbog izuzetne kvalitete i okusa, no izdvajamo sortu Kapucinac kao jednu od najboljih. Od niskih sorti izdvajamo Linkoln, Karina i Jof. Sve tri vrste su srednje rane, a daju plodove koji imaju krupna zrnca. Zelena boja zrnaca i njihova aroma bit će odlični kad se upotrijebe za izradu umaka, ali i drugih pripravaka od graška.
Maxigolt
Maxigolt je sorta graška koja je poprilično mlada, nastala je unazad par godina i dobro se prilagodila brojnim staništima i zato je pogodna za uzgoj na našim područjima. Za umak je najbolja vrsta jer daje visoke prinose, slatkog okusa, a njezina je prednost da se i lako ljušti.
Selma
Selma je jedna od prvih sorti graška koje su došle na naše područje, uzgoj joj nije težak, a vrlo je rodna. Njezina zrna su srednje velika, a u jednoj mahuni ih ima čak i do 15. Pogodna je za izradu umaka jer je vrlo otporna na bolesti i ima odličan okus.
Kapucinac
Kapucinac je sorta kojoj je mahuna zelene boje, a zrna su ljubičasta. Posebno se dobro razvila na našim područjima, tlo za njezin uzgoj treba biti vlažno, puno bogatih, hranjivih tvari koje doprinose njezinom rastu. Zanimljivost je da zrnca kuhanjem poprimaju karakterističnu zelenu boju, a okus im je odličan.
Berba i kupovina
Grašak bi trebao biti spreman za berbu 3 tjedna nakon što se pojave cvjetovi. Za ljuštenje je spreman kad mahune nabubre i gotovo su cilindričnog oblika. Nakon što ste započeli s berbom graška, provjeravajte ga svakodnevno kako biste vidjeli ima li kakve bolesti ili promjene. Početak drugog dijela berbe može biti nešto duži, potrebno je dobro paziti kada je grašak zreo jer to ovisi o vanjskoj temperaturi. Vremenski okvir za cijelu berbu graška obično traje 1 - 2 tjedna ako je sav grašak zasađen istovremeno. Bere se onoliko puta koliko je potrebno da se iz zemlje ukloni sav grašak. Uzastopne sadnje omogućuju kontinuiranu opskrbu sjemenkama i ljuskama spremnim za berbu.
Grašak možete kupiti na tržnicama, policama u brojnim dućanima, smrznutog ili svježeg tijekom njegove sezone. Cijena mu nije visoka, a može se pronaći u gotovo svim dijelovima naše zemlje i svijeta. Preporučuje se za izradu umaka koristiti potpuno svježi grašak kako bi umak ispao što ukusniji, slađi i aromatičniji. Pri kupovini je dobro paziti da su bobice neoštećene, da se na njima ne pojavljuju bolesti i slično.
Recepti za umak od graška
Postoje brojni recepti, dodaci, začini i načini na koji se može spremati ukusan umak od graška. Neki ga spremaju u njegovom soku koji ispušta, a neki dodaju razne sastojke kako bi dobio što bolju aromu. Donosimo vam nekoliko recepata s kojima ne možete pogriješiti u pripremi ovog ukusnog umaka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći umak od graška
Nema ništa ukusnije ni bolje od toga kad u umaku osjetite najviše grašak koji svojom aromom obogaćuje svako jelo i svaki prilog uz koji ga služite. Ovaj recept zahtjeva malo vremena i sastojaka, a dobit ćete umaka za jednu teglicu. S obzirom na to da mu se dodaje maslac, nije pogodan za dugo skladištenje zbog čega se preporučuje prvo napraviti umak (bez maslaca), zamrznuti ga u kalupima za led, a nakon odmrzavanja i prije konzumacije, dodati maslac.
Sastojci
- 450 grama graška, svježeg ili smrznutog
- 3 žlice maslaca
- 1 češanj češnjaka, sjeckanog
Priprema
- U tavu stavite grašak i dodajte vodu tek toliko da prekrije povrće. Neka vrije svega nekoliko minuta. Ocijedite ga, ali zadržite vodu od kuhanja.
- Rastopiti maslac u maloj tavi i na laganoj vatri, dodajte češnjak i lagano popržite nekoliko minuta. Maknite s vatre.
- Stavite pola kuhanog graška u blender, zajedno sa šest žlica vode koja vam je ostala od kuhanja graška, dodajte maslac i češnjak te ribani sir. Miksajte dok ne dobijete ujednačen pire, dodajući više vode od graška ako je potrebno.
- Kombinirajte s preostalim (cijelim) zrnima graška posolite i popaprite po želji.
- Ostavite da se ohladi i poslužite s kruhom ili tjesteninom ili ga zamrznite u kalupima za led.
Umak od graška s mlijekom
Priprema ovog umaka nije komplicirana, a mlijeko mu daje određenu gustoću i teksturu umaku te fin okus. Ovim receptom dobit ćete umaka za jednu teglicu. Također se ne može duže skladištiti, no ako izostavite maslac, brašno i kiselo vrhnje, možete ga zamrznuti u kalupima za led, a zatim nakon odmrzavanja, a prije konzumacije dodati vrhnje i maslac.
Sastojci
- 2 šalice kravljeg mlijeka, punomasnog
- 3 češnja češnjaka
- 400 g luka
- 3 žlice maslaca
- 1,5 mala žlica soli
- 1 mala žlica šećera
- 2 male žlice bijelog pšeničnog brašna
- 1/2 male žlice svježe mljevenog papra
- 800 g graška
- 1/2 šalice kiselog vrhnja
Priprema
- U manjoj posudi zagrijte mlijeko s cijelim režnjevima češnjaka i lovorovim listom po želji do vrenja. Smanjite jačinu vatre pa kuhajte 15 minuta.
- Zatim procijedite da ostane samo tekućina. Mlijeko pokrijte i držite da se ne ohladi. U međuvremenu cijele glavice luka stavite u veću posudu te prekrijte vodom do polovice.
- Dodajte žlicu maslaca, žličicu soli i šećer. Kuhajte na srednjoj vatri, povremeno miješajući, dok tekućina ne ispari a luk poprimi zlatno smeđu boju.
- Zatim pažljivo premjestite glavice luka na veći tanjur. Ostatak maslaca otopite u posudi od kuhanja luka te miješajući dodajte brašno.
- Kuhajte oko 1 minute, povremeno miješajući da se smjesa ne zalijepi na dno posude. Zatim postupno umiješajte toplo mlijeko te kuhajte dok se smjesa ne ugusti i zapjeni.
- Tada dodajte još 1/2 žličice soli, papra i muškatnih oraščić (po želji).
- Dodajte grašak i luk te kuhajte na laganoj vatri 8 - 10 minuta dok grašak bude kuhan, a zatim pažljivo umiješajte kiselo vrhnje.
Čuvanje i skladištenje
Grašak možete čuvati tijekom cijele godine tako da ga zamrznete. Za zamrzavanje operite grašak od prljavštine i blanširajte u kipućoj vodi 2 minute; odmah ohladite u ledenoj vodi i dobro ocijedite. Pakirajte u nepropusne vrećice, ostavljajući prostor i uklanjajući što više zraka. Zatvorite i zamrznite u zamrzivaču. Ne odmrzavajte smrznuti grašak dok ga ne trebate za kuhanje.
Zamrznuti grašak možete čuvati jako dugo za razliku od svježeg. Svježi grašak pod utjecajem visoke temperature propada i trune. Sam umak od graška čuva se na hladnom mjestu, pogotovo jer se sprema bez dodatnih aditiva i sastojaka koji bi mu produžili vijek. Najbolje ga je pojesti u roku od nekoliko dana nakon što se napravi (1 - 2 dana). Uvijek je bolje i ukusnije napraviti svježi umak nego ga jesti kad više nije za upotrebu.
Savjeti
Za izradu ovog ukusnog umaka najvažnije je da pripazite da su zrnca čista, neoštećena i u potpunosti zdrava. Za kuhanje koristite što manje ostalih sastojaka kako bi naglasili aromu samog graška i njegov sladak okus. Jedan od dobrih savjeta pri izradi umaka je da pripazite da vam grašak ne postane prekuhan i da se ne raspada. Kuhajte ga koliko je navedeno u receptu i svakako probajte ako niste sigurni da li je grašak dovoljno kuhan.
Upotreba u kuhinji
Umak od graška se koristi najviše za prehranu, najbolje ga je servirati uz tjesteninu koja je dobro kuhana. Može se koristiti kao umak koji se premazuje preko kruha, najbolje ga je servirati uz ukusnu piletinu ili ako vam je tako draže jesti ga samog, a ponekad se može pronaći i kao sastojak za kreme i gelove u kojima se pokazao jako djelotvornim.
Ljekovita svojstva
Visoka koncentracija vitamina, minerala, antioksidansa i fitonutrijenata u grašku pruža važne zdravstvene prednosti. Grašak sadrži karotenoide lutein i zeaksantin koji pomažu u zaštiti očiju. Lutein i zeaksantin djeluju kao filteri od štetnog plavog svjetla, što pridonosi katarakti i degeneraciji makule. Grašak je također bogat vlaknima, što pomaže u kretanju hrane kroz crijeva te pomaže lakšem probavljanju hrane.
Foto: Caroline Attwood / Unsplash
Zimnica od graška
Odgovori