Špinat je biljka slična blitvi i koprivi stoga se koristi i u pripremi sličnih, ali i istih jela. Umak od špinata sličan je umaku od blitve stoga ako volite ovakve okuse svakako preporučujemo da isprobate i ovaj umak.
Ako ste ljubitelj tjestenine ili njoka možda ste već imali i priliku probati ga jer se odlično slaže s ove dvije namirnica. Brzina pripreme njegov je glavni adut, a zdravi sastojci bez aditiva dodatno pridonose sve većoj konzumaciji. U svega pola sata i uz nekoliko sastojaka dobit ćete ne samo umak za glavno jelo već i ukusni dip uz grickalice.
Ono što morate imati na umu je da se ovakvi umaci ne mogu dugo skladištiti i ne smiju se podgrijavati.
Karakteristike špinata
Špinat je dvogodišnja zeljasta biljka koja potječe iz porodica štirova. Porijeklom je iz zapadne Azije odakle se kao povrtna kultura proširio i na područje Europe. Neki zapisi tvrde za je ova biljka prvotno uzgajana na području Perzije dok neki tvrde da potječe s Bliskog istoka.
Listovi špinata pojavljuju se u prvoj godini sadnje, a razmnožava se pomoću sjemena. Tijekom druge godine od sadnje pojavljuje se stabljika zajedno sa cvijetom koji daje plod. Korijen je tanak, razgranat i vretenast dok su donji listovi skupljeni u rozetu i imaju duge peteljke koje proizlaze iz korijena. Listovi su jajastog oblika i tamnozelene boje, duguljasti s glatkim rubom i šiljastim vrhom.
Stabljika je uspravna i može dosegnuti visinu do 3 cm. Na vrhu stabljike nalazi se cvijet koji je sitan i neugledan. Muški cvjetovi su skupljeni u klasaste cvatove, a ženski se nalaze u pazušcima listova. Nakon cvatnje ostaje plod koji je jednosjemeni oraščić.
U svojem sastavu sadrži mnogo hranjivi tvari u odnosu na njegovu kaloričnu vrijednost, a bogat je proteinima, mineralima, željezom, fosforom te magnezijem. Termičkom obradom gubi dio nutrijenata, ali i dalje je iznimno zdrava namirnica za konzumaciju
Špinat za preradu
Osnovna podjela špinata odnosi se na onaj koji ima glatke listove, duge peteljke i uspravne rozete koje su zelene do tamnozelene boje i na onaj koji ima naborane mjehuraste listove tamnozelene boje s kratkim peteljkama. U prodaji možete naći sortu s naboranim listovima od koje je najbolje koristiti Masni list i Matador špinat.
Masni list
Masni list je sorta pogodna za termičku obradu te je popularna za uzgoj na našem području. Listove možete brati mjesec dana nakon sadnje i popularan je zbog svoje otpornosti na niske temperature. List može doseći veličinu do 12 cm te je gladak, ovalan i zelene boje s jako malo nabora. Može se kupiti i u trgovinama i prikladan je za pripreme umaka, kako zbog okusa, ali i izgleda i boje lista.
Matador špinat
Najviše uzgajana sorta Matador ističe se svojom veličinom listova koji mogu biti veliki i do 22 cm. Listovi su bogati, debeli i ovalnog oblika. Karakterizira ih i sivo-zelena boja i formirani su u male grmove. Prvi listovi za berbu su spremni nakon mjesec dana od sjetve. Nakon termičke obrade okus je pomalo kiselkast, ali prilikom kombinacije s kiselim vrhnjem i mlijekom kiselost se ne osjeti previše. Zbog svoga obilnog uroda preporučuje se sadnja u vrtovima i staklenicima.
Berba i kupovina
Špinat je biljka koja je jednostavna za uzgoj i daje vrlo dobar urod. Nakon sjetve nikne unutar tjedan dana, a može se brati već nakon mjesec dana. Prilikom berbe treba obratiti pažnju da se bere tek kada ima najmanje šest listova. Berbu možete obavljati rezanjem pomoću škara i trganjem vanjskih listova i nikada ne berite unutarnje listove jer se pomoću njih biljka obnavlja. Listovi špinata se mogu brati sve dok se ne pojavi stabljika i cvijet jer nakon toga listovi više nisu prikladni za konzumaciju.
Špinat možete kupiti na tržnici u obliku svježih listova koji su povezani u buketiće. Ista pakiranja svježih listova također možete pronaći i u trgovinama. Prilikom kupnje obratite pažnju da listovi nisu oštećeni i da ih kukci nisu pojeli na pojedinim dijelovima. Moraju biti tamnozelene boje, ali ne i uvenuli već svježi i glatki te sjajni.
Ako želite što brže pripremiti jelo, možete kupiti i smrznuti špinat koji je pakiran u vrećice i nalazi se na odjelu smrznutih proizvoda u trgovinama. Takav špinat je već usitnjen i djelomično termički obrađen. Važno je da prilikom kupnje bude skladišten u hladnjacima i nakon kupnje ga odmah stavite u zamrzivač ili u hladnjak ako ćete ga koristiti isti dan.
Recepti za umak od špinata
Umak od špinata slično se priprema kao i drugi umaci koji kao glavni sastojak koriste lisnato povrće i mlijeko ili vrhnje kao bazu. Razlika u okusima između blitve, koprive i špinata su vrlo male i lako se popravljaju s dodavanjem začina zato prilikom pripreme možete eksperimentirati. Važno je samo da koristite punomasno vrhnje, ako želite da umak bude kremastiji ili manje masno ako želite da umak bude tekući. U posljednje vrijeme možete pronaći sve više varijanti ovoga umaka te kada usavršite osnovni recept prepuste se eksperimentiranju s okusima. Ono što morate imati na umu je, da se zbog upotrebe kremastih vrhnja, umak ne može dugo skladištiti, no ako koristite punomasne mliječne proizvode, možete ga zamrznuti.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći umak od špinata
Klasični umak od špinata u svojoj bazi obavezno sadrži mlijeko ili kiselo vrhnje, a ako želite bogatiji okus možete koristiti i oba sastojka. Za 30 minuta kuhanja dobit ćete oko 300 ml umaka od špinata što vam je dovoljno za jedan ukusan ručak ili večeru. Količina pripremljenog umaka ovisi i o veličini listova špinata kojeg koristite prilikom pripreme.
Sastojci
- 4 šake lista špinata
- voda (dovoljno da prekrije lišće špinata prilikom kuhanja)
- 2 režnja češnjaka
- 4 velike žlice kiselog vrhnja
- 100 ml mlijeka
- 2 velike žlice ulja
- 1 velika žlica brašna
- sol po želji
Priprema
- Listove špinata dobro operite pod mlazom hladne vode.
- U posudu stavite vodu i prokuhajte.
- Kada je voda prokuhala, lišće špinata stavite da se kuha 4 - 5 minuta.
- Kada je lišće kuhano ocijedite ga pomoću cijedila i ostavite da se ohladi.
- U drugoj posudi stavite ulje i brašno i ugrijte na laganoj vatri. Konstantno miješajte kako brašno ne bi zagorjelo. Očistite češnjak te ga narežete na sitne kockice.
- Kada brašno požuti u posudu dodajte i češnjak i još kratko popržite uz konstantno miješanje kako češnjak ne bi izgorio. Nakon 2 - 3 minute maknite ga sa štednjaka.
- Ocijeđene i ohlađene listove špinata narežite na sitne dijelove i dodajte ga u poprženo brašno i češnjak.
- Dodajte mlijeko, kiselo vrhnje i sol po želji. Sve dobro promiješajtei vratite na štednjak na laganu vatru da se kuha 5 - 10 minuta ovisno koliko gustu konzistenciju umaka želite postići. Tijekom cijelog vremena kuhanja umak miješajte.
- Nakon što su se svi sastojci sjedinili i umak se zgusnuo maknite ga sa štednjaka i možete ga konzumirati, spremiti u staklenke i u hladnjak ili zamrznuti u kalupima za led.
Umak od špinata s muškatnim oraščićem
Prilikom pripreme umaka od špinata možete se zaigrati i sa začinima. Volite li inače jesti orašaste plodove i često ih dodajte u slana jela onda je ovo recept a vas. Dodate li muškatni oraščić prilikom pripreme umak će vam imati intenzivan miris, ali i okus po orašastim plodovima. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 200 ml umaka od špinata.
Sastojci
- 300 g svježih listova špinata
- voda (dovoljno da skuhate špinat)
- 20 g maslaca
- 1 režanj češnjaka
- 1 velika žlica brašna
- 200 ml mlijeka
- 1 naribani muškatni oraščić
- sol po želji
Priprema
- Listove špinata operite pod mlazom hladne vode.
- U posudu stavite dovoljno vode da skuhate listove špinata i prokuhajte.
- U kipuću vodu dodajte listove špinata i ostavite da se kuha oko 5 minuta.
- Nakon što se špinat prokuhao i listovi omekšali ocijedite ih pomoću cijedila i ostavite da se ohlade.
- Kada se ohlade, listove izrežite nožem na manje komade.
- U drugu posudu stavite maslac i na štednjak da se rastopi. Kada se maslac rastopio stavite prethodno pripremljene listove špinata i miješajte 1 - 2 minute.
- Očistite češnjak i narežite na sitne kockice. Muškatni oraščić naribajte ili možete koristiti već naribani.
- U posebnu posudu stavite mlijeko i umiješajte brašno. Mlijeko dodajte u posudu sa špinatom i cijelo vrijeme miješajte dok se smjesa kuha.
- Dodajte češnjak, sol i muškatni oraščić. Smjesu miješajte dok se ne sjedini i kuhajte 7 - 8 minuta.
- Nakon što se umak skuhao, posudu maknite sa štednjaka i spremite ga u staklenke ili zamrznite u kalupu za led.
Umak od špinata i avokada
Špinat kao biljka koja ima puno željeza, minerala i vlakana, a u kombinaciji s avokadom koji je izvor dravih masnoća, stvara savršenu kombinaciju za vegetarijance, ali i one koje žele smršaviti, ali se ipak kvalitetno hraniti. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 300 ml ukusnog umaka. Količina umaka, naravno, varira i od veličine sastojaka odnosno veličine avokada i listova špinata.
Sastojci
- 1 avokado
- 4 šake listova špinata
- 2 režnja češnjaka
- 1/2 svježeg korijena peršina
- 1/4 male glavice luka
- 1 mala žlica soli
- papra po želji
- 250 ml vode
- 2 velike žlice suhog kvasca
Priprema
- Listove špinata narežite i operite pod mlazom hladne vode. Češnjak, luk i peršin očistite i ogulite i narežite na sitne kockice. Sve stavite u posudu i promiješajte.
- U posudu stavite vodu i prokuhajte.
- Kada prokuha prelijte prethodno pripremljene sastojke špinata, luka, češnjaka i peršina. Ostavite da sve stoji 5 minuta kako bi špinat omekšao i ostali sastojci pustili svoju aromu.
- Avokado očistite tako da ga zarežete u krug do koštice te razdvojite dvije polovice koje ste dobili. Izvadite košticu iz sredine te pomoću žlice izdubite mekani zeleni dio avokada.
- Meso avokada stavite u blender i dodajte prethodno pripremljeno povrće zajedno sa vodom u kojoj je stajalo.
- U blender dodajte sol, papar i suhi kvasac te sve zajedno izblendajte. Smjesu blendajte sve dok se svi sastojci ne sjedine i ne postane tekuća.
- Iz blendera izvadite umak i možete ga odmah konzumirati, spremiti u sterilizirane staklenke ili zamrznuti u kalupima za led.
Čuvanje i skladištenje
S obzirom na to da sadrži mliječne proizvode, umak od špinata se ne preporučuje dugo skladištiti. Potrebno ga je nakon pripreme odmah konzumirati jer zbog sastojaka koje špinat sadrži, kao i blitva, ovako pripremljen umak nije dobro podgrijavati.
Ono što možete učiniti je spremiti ga u hladnjak i prije konzumacije ostaviti da se sam ugrije na sobnoj temperaturi. Izbjegavajte podgrijavanje.
Također, možete ga zamrznuti u kalupima za led i odmrznuti po potrebi, obavezno na sobnoj temperaturi bez dodatnog zagrijavanja.
Upotreba u kuhinji
Zbog svoje mliječne strukture i baze od koje se radi savršeno se slaže s pireom ili rižom te se najčešće poslužuje uz pečenu piletinu. Ipak, najpoznatije jelo kojem umak od špinata služi kao dodatak je tjestenina. Kao i sve vrste umaka, možete ga dodati prilikom pripreme običnih špageta, makarona ili neke druge vrste tjestenine. Osim tjestenine možete ga poslužiti i uz njoke ili krokete.
Piletina nije jedino meso koje se slaže s okusom špinata, tako da ako ga poslužite kao prilog uz neku ribu, na primjer losos, nikako nećete pogriješiti.
Priprema ukusnog doručka može uključivati i konzumaciju umaka od špinata kada ćete ga dodati uz pečeno jaje ili kajganu ili možda u kombinaciji s tostom ili prepečencem napraviti ukusni zdravi sendvič.
Savjeti
Ako koristite neki od recepata za pripremu umaka od blitve ili koprive možete te biljke zamijeniti sa špinatom i isto ćete dobiti ukusno jelo. Špinat je vrlo slična biljka blitvi i koprivi stoga se često u receptima međusobno zamjenjuju.
U svakom receptu svježi špinat možete zamijeniti sa smrznutim koji je već djelomično prerađen. Koristite ga u slučaju kada imate malo vremena za pripremu umaka pa želite ubrzati proces, a inače koristite svježi jer ima više nutritivnih vrijednosti.
Osim raznih začina prilikom pripreme umaka možete dodati jaje, topljeni sir pa čak i gljive i pršut. Možete kombinirati i više vrsta povrća tako da dodajte koprive, blitvu ili brokulu u kombinaciji sa špinatom.
Foto: Lisa Fotios / Pexels
Zimnica od špinata
Odgovori