Aronija je dugo vremena bila nepoznato bobičasto voće na našim područjima, a samim tim i nepravedno zanemareno. U Europi se prvi put pojavila u 18. stoljeću kada je dopremljena iz Sjeverne Amerike.
Bogatstvo ovoga voća leži u njegovom utjecaju na zdravlje naime ove bobice obiluju s vitaminima i antioksidansima. Tek u posljednjih nekoliko godina na tržištu se mogu pronaći razni pekmezi, džemovi, ali i sokovi te vina od aronije. Sve više malih poljoprivrednih gospodarstava bavi se proizvodnjom zdravih i prirodnih proizvoda od aronije stoga bi vam to mogao biti poticaj da se i sami odlučite okušati u proizvodnji za početak vina od aronije.
Vino od aronije ne samo da je puno antioksidansa nego pozitivno utječe na krvni tlak, ali sprječava pojavu i mnogih drugih bolesti.
Karakteristike aronije
Aronija je bobičasto voće iz porodice ružovki koje raste u grmolikim stablima. Visina stabla može dosegnuti visinu od 1 - 6 m. Grm aronije je vrlo bujan i plodan koji na sebi ima ovalne zelene listove koji mijenjaju boju s obzirom u kojoj su godišnjem dobu. U proljeće su listovi aronije zelene boje dok se u jesen mijenjaju u tamnonarančastu boju.
Cvjetovi aronije su bijele boje te se sastoje od pet radijalno simetričnih latica. Plod aronije su male sitne okrugle bobice spljoštene na krajevima koje se formiraju u grupice koje su povezane peteljkama. Peteljke kojima se drže za grane su crvene boje. Bobice aronije mogu biti od crvenkaste, tamnoplave pa do crne boje. Plod aronije je vrlo gorkog okusa te u ustima ostavlja suhi okus.
Aronija za preradu
Postoje tri različite sorte aronije za preradu i svaka je dobra za pripremu vina. Razlika koja je očigledna kod svih sorta je boja ploda s obzirom na koju su dobili i ime. Tako razlikujemo crvenoplodnu, crnoplodnu i ljubičastoplodnu aroniju.
Crvenoplodna aronija
Karakterizira ju izrazito crvena boja bobica. Korijeni ovi sorte potječu iz Kanade stoga je naviknuta na niske temperature tijekom rasta. Stablo najčešće naraste između 2 - 4 m. Nije pretjerano rasprostranjena na području Europe, ali je sadnice moguće naći na našem području. Krošnja ove sorte može biti od 1 - 2 m širine, a cvjetovi ovoga grma su bijele ili roze boje. Veličina ploda crvenoplodne aronije varira 4 do mm širine te mogu podnijeti vrlo niske temperature. Lako ju je uzgojiti jer je otporna na bolesti i nametnike.
Crnoplodna aronije
Ova sorta aronije je najrasprostranjenija za uzgoj na našem području i vrlo lako ćete doći do ovih sadnica za uzgoj. Ima plodove koji su crne boje koji je pomalo trpkog, ali i kiselkastog okusa. Dozrijeva u kolovozu, a plodovi se rastu na grmu koji najčešće doseže visinu od 1 m. Cvjetovi su maleni i bijeli dok su listovi mali i dugački oko 6 cm. Grm ove biljke zbog svoje visine je prikladan za branje te ćete ga lako uzgojiti jer je također kao i sve vrste aronije otporan na bolesti i nametnike.
Ljubičastoplodna aronija
Ova sorta smatra se hibridnom sortom nastalom iz prethodne dvije. Često se za nju govori kako nema dobar okus kao prethodne dvije sorte, ali u nedostatku druge sirovine i ova sorta aronije može poslužiti za pripremu vina. Ova vrsta iako ima lošiji okus ipak i dalje ima sva ista ljekovita svojstva koja pozitivno utječu na zdravlje. Cvjetovi ove sorte su bijele ili roze boje dok je grm u prosjeku visine 2 m. Plod ove aronije ne može izdržati niske temperature te ga potrebno obrati prije nego što nastupi zima.
Berba i kupovina
Nakon što ste posadili grm aronije, prvu berbu bobica možete obaviti nakon treće godine nakon sadnje. U prvoj godini berbe moguće je ubrati 1 - 2 kg plodova po grmu, a nakon sedme i u svakoj narednoj godini i po 10 kg ploda po grmu aronije. Berba aronije na našem području obavlja se u kolovozu, ali kao što je i prije napomenuto neke sorte aronije moguće je brati i nakon kolovoza. Da je plod zreo za berbu znat ćete po boji ploda koja mora biti tamnoplava.
Berba se obavlja tako da se bere cijela stapka zajedno sa bobicama kako bi se ubrzao proces berbe sitnih plodova. Kvaliteta vina od aronije prije svega ovisit će vremenu berbe bobica i njihovoj zrelosti. Bobice je najbolje obrati odmah prije samog početka pripreme vina od aronije. Također je važno da bobice nisu oprane prije pripreme jer će se bakterije koje su potrebne za fermentaciju vina izostati što neće dovesti do prirodnog vrenja.
Ako sami ne uzgajate aroniju, možete ju kupiti na tržnici, u trgovini ili od ljudi koji uzgajaju ovu kulturu i prodaju plodove. Važno je da prilikom kupnje pregledate plodove da nisu oštećeni te da iz njih ne izlazi sok jer su možda u transportu zgnječene. Plod mora biti sitan i s vanjskom opnom koja ne smije biti prečista što je znak da su plodovi možda prani što može dovesti do bržeg propadanja bobica, ali i utjecaja na proces fermentacije vina. Kada ste u mogućnosti kupujte plodove koji nisu tretirani pesticidima i raznim drugim preparatima.
Recepti za vino od aronije
Domaće vino od aronije u posljednje vrijeme sve se više proizvodi. Osim što ima ugodan okus i ljekovita svojstva ima i oku ugodnu boju koja podsjeća na crno vino. Za pripremu ovoga vina osim bobica aronije bit će vam potrebne i staklene boce, gaza te cijedilo.
Važno je znati da crno voće kao što je aronija na svojoj vanjskoj opni sadrži divlji vinski kvasac koji pomaže i pokreće proces fermentacije. Zato je važno da prije pripreme vina bobice nikako ne perete u vodi. Ali osim ove činjenice potrebno je razumjeti proces nastajanja vina od bobičastog voća koja pripadaju voćnim vinima. Voćno vino je prehrambeni proizvod koji se dobiva fermentacijom soka ili masulja, a on je zapravo svježe izgnječeno voće, od koštičavog, jezgričavog, jagodičnog, bobičastog ili nekog drugog voća.
Alkoholno vrenje ili fermentacija je biokemijski proces tijekom kojeg se šećer rastvara na alkohol i ugljični dioksid, a taj proces se provodi pomoću kvasca. Masulju od bobica aronije koji sadrži šećer fruktozu dodaje se obični šećer. Količina alkohola koji se nalazi u vinu ovisi o količini šećera u aroniji kao i količina običnog šećera koji se dodaje.
Vrenje masulja karakteristično je za vina koja se proizvode od bobičastog voća, a odvija se u smjesi izgnječenog voća.
Sumporenje je još jedan od postupaka koji se provodi u procesu proizvodnje bilo kojeg vina pa tako i ovoga. Ovim postupkom se dodavanjem sumpora masulju žele uništiti štetne bakterije, pljesni i gljivice. Sumpor koji se dodaje ne djeluje na gljivice vinskog kvasca što znači da ne utječe na proces vrenja vina, a sumpor je ujedno i antioksidant koji štiti boju, aromu i okus vina. Sumpor se u pripremi vina nikad ne koristi kao čisti sumpor već se dodaju njegovi spojevi, a jedan od njih koji je najpoznatiji je vinobran koji se može kupiti u bilo kojoj trgovini ili supermarketu.
Kvasci koji se koriste u pripremi su jednostavni organizmi koji šećer iz masulja rastavljaju na alkohol i ugljični dioksid. Prilikom pripreme može se koristi obični kvasac, ali je preporučljivo koristi selekcionirani kvasac koji se može kupiti u poljoprivrednoj ljekarni.
Pektični enzim je još jedan od sastojaka koji dodaje prilikom pripreme vina, a koristi se kako bi se raskinula kemijska veza pektina s tekućom bazom odnosno kako bi se spriječilo želiranje i poboljšalo izlučivanje soka i boje. Navedeni sastojak kao i svi ostali mogu se kupiti u poljoprivrednoj ljekarni.
Potrebno je da posude u kojima se odvija fermentacija odnosno vrenje budu drvene, staklene ili od emajliranog materijala te da imaju i poklopce iako će vino tijekom fermentacije trebati dotok zraka.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaće vino od aronije
Priprema vina od aronije zahtjeva korištenje nekoliko sastojaka koje ćete morati nabaviti u poljoprivrednim trgovinama stoga ćete morati biti pažljivi s doziranjem takvih sastojaka. U nastavku vam donosimo teži način pripreme ovoga vina koji traje oko 3 - 4 mjeseca. Oboružajte se sa strpljenjem i potrebnim sastojcima te napravite vlastito vino od aronije. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 4 l vina od aronije.
Sastojci
- 1,5 kg crnih bobica aronija
- 1 kg šećera
- 1 mala žličica nutrijenta za kvasac
- 1/4 male žličice vinobrana
- 3/4 male žličice pektolitičkih enzima
- 4 l vode
- 5 g vinskog kvasca
Priprema
- U posudu stavite 1 l vode i stavite na štednjak na laganu vatru da prokuhajte.
- U drugu posudu stavite bobice aronije i dobro ih izgnječite rukom. U posudu stavite šećer i limunsku kiselinu te sve prelijete s vodom koju ste prethodno prokuhali. Sve dobro izmiješajte dok se šećer ne rastopi.
- Nakon 2 sata u smjesu dodajte vinobran i sve zajedno poklopite s poklopcem. Smjesu ostavite da odstoji 12 sati. Poklopac ipak ostavite da je malo otvoren da posuda ima zraka.
- Nakon što je smjesa odstajala umiješajte pektolične enzime, nutrijent za kvasac i preostalu hladnu vodu. Smjesu ponovo poklopite poklopcem koji ostavite malo otvorenim i ostavite da odstoji 12 sati.
- U smjesu nakon što je prošlo 12 sati dodajte i vinski kvasac te ponovo poklopite.
- Posudu ostavite da stoji 7 dana te svaki dan ju miješajte i gnječite svaki dan aroniju koja se nalazi u tekućini. Prilikom gnječenja preporučuje se da koristite rukavice.
- Nakon što prođe 7 dana procijedite tekućinu koju ste dobili kako bi odvojili izgnječenu aroniju od tekućine koje ste dobili.
- Tekućinu stavite u posudu i ostavite da još 3 dana odstoji poklopljena kako bi se odvio proces fermentacije. Posudu nikada nemojte do kraja poklopiti kako bi prilikom procesa fermentacije bio dostupan kisik u posudi.
- Nakon 3 dana tekućinu prelijte u boce na te vrh boca postavite plastične rukavice koje ste na vrhu prstiju probušili s iglom. Rukavice će u ovom slučaju predstavljati plinski rezervoar.
- Boce ćete pretakati u druge boce svaki 30 dana i tako 3 puta odnosno 90 dana.
- Nakon 90 dana vino od aronije prelijte u čiste tamne boce i spremite na hladno i mračno mjesto.
Vino od aronije bez vinobrana
Ako niste stručnjak u pripremi vina ili ga do sada još nikada niste pripremali možete primijeniti ovaj jednostavni postupak pripreme gdje ćete dobiti blažu varijantu vina od aronije. Navedena količina sastojaka dovoljna je za pripremu 1 l vina od aronije.
Sastojci
- 5 kg crnih bobica aronije
- 1 l vode
- 1 kg šećera
Priprema
- Bobice aronije propasirajte pomoću pasirke ili ako nemate možete ih i rukama izgnječiti.
- Smjesu koju ste dobili stavite u plastičnu posudu i ostavite da stoji 3 do 4 dana. U tom periodu dogodit će se prirodni proces fermentacije.
- Nakon što je prošao predviđeni period odvojite sok koji je nastao fermentacijom tako da ćete kroz cijedilo procijediti smjesu.
- Tekućinu koju ste dobili stavite u bocu i zatvorite s poklopcem te spremite u hladnjak.
- U smjesu koja vam je ostala nakon što ste procijedili sok dodajte vodu. Izmjerite koliko ste soka dobili i u smjesu koja je ostala nalijte dva puta više vode.
- Nakon 24 sata opet procijedite tekućinu od smjese i prespite ga u bocu gdje ste stavili i prvi sok. Dobivenu tekućinu možete staviti i u posudu koja ima poklopac.
- U tekućinu koji ste stavili u bocu ili posudu dodajte šećer i ostavite da sve odstoji 2 do 3 tjedna na temperaturi koja je oko 25°C.
- Nakon što prođe predviđeni proces fermentacije, vino od aronije će posvijetliti i tekućinu možete preliti u tamne staklene boce i zatvoriti s čepom te spremiti na hladno i tamno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Vino od aronije koje ste sami pripremili prelijte u staklene boce koje se mogu dobro zatvoriti s čepom. Ako ste u mogućnosti spremite ih u tamne staklene boce kako vino stajanjem ne bi izgubilo boju zbog utjecaja sunčevih zraka. Vino je potrebno uskladištiti na tamnom i hladnom mjestu kao što je podrum. Temperatura prostorije trebala bi se kretati između 10°C do -12°C.
Vlažnost prostorije u kojem se vino nalazi treba biti 65% - 80%. Bocu je također dobro držati u vodoravnom položaju kako zrak ne bi prodirao kroz čep boce. Ako se vino skladišti na ovaj način može se prije konzumacija držati u podrumu i do 5 godina.
Upotreba u kuhinji
Vino do aronije pretežno se konzumira kao piće uz razna jela. Ima karakterističan ugodan miris i intenzivnu boju, ali i trpko-slatki okus koji se može kombinirati s jelima s roštilja, divljači pa čak i ribljim jelima. Poslužuje se i kao aperitiv uz plate sa suhomesnatim proizvodima ili raznim vrstama sira.
Vino od aronije može se koristiti i prilikom pripreme kolača tako da se biskvit namoči u ovom ukusnom vinu ili da se mala količina dodaje prilikom pripreme kreme za kolače.
Savjeti
Duljina fermentacije ovisi i o temperaturi prostora gdje držite posudu s voćem od kojega radite vino. Što vam je veća temperatura prostorije u kojemu se nalazi smjesa proces fermentacije će vam se odvijati brže.
Za pripremu vina od aronije najbolje je koristiti Crnoplodnu aroniju jer ona ima najbolji okus nakon prerade u vino.
Prilikom pripreme vina najbolje je koristiti drvene posude za smjesu u kojoj će se odvijati fermentacija. Posude od drveta imaju sposobnost da "dišu" pa će zrak moći ući u posudu prilikom fermentacije.
Ljekovita svojstva
Aronija je jedna od najzdravijih biljaka koja se uzgaja u svijetu, a sami tim i vino od aronije odiše pozitivnim utjecajem na ljudski organizam. Vino od aronije bogato je vitaminima i antioksidansima. Smatra se iznimno zdravim voćem zbog velikog udjela antioksidanta antocijanina i vitamina P. Vitamini koji se nalaze u aroniji su vitamin C, vitamin A te vitamin E. Minerali koji se mogu pronaći u aroniji, a samim tim i u vinu od aronije su fosfor, magnezij, cink, kalij, kalcij i jod.
Vino od aronije dobro je za čišćenje organizma od štetnih tvari i toksina te teških metala. Ujedno snižava kolesterol i trigliceride te se preporučuje za konzumaciju osobama koje imaju kardiovaskularne bolesti. Često se koristi iza liječenje upala i infekcija, ali i podiže imunitet i poboljša probavu te sprječava razvoj bakterijskih i virusnih oboljenja.
Vino od aronije je učinkovito ako se konzumira u manjim količina jer je ipak riječ o piću koje je prošlo kroz proces vrenja te u sebi ima količinu alkohola. Alkohol se treba pažljivo dozirati i u manjim količinama.
Foto: Wayne Marshal / CC
Zimnica od aronije
Odgovori