Začinsko bilje i začini su nam najbolji prijatelji i saveznici u kuhinji, a razlog tome je što sušeno bilje ima jače arome i okuse od svježeg. Jedna žličica suhog bilja ekvivalent je jednoj velikoj žlici svježeg začinskog bilja. U nastavku naučite kako postupati s biljkama i pretvoriti ih u začine koji će vašim jelima dati najbolje okuse.
Začinsko bilje
Što su začini?
Iako mnogi ne znaju razliku između začinskog bilja i začina, ona ipak postoji. Začinsko bilje je lisnati dio biljaka, dok su začini osušeno sjeme, kora, plod ili mljeveno korijenje biljke, no svi pripadaju zajedničkoj kategorizaciji - začinima.
Svaka kuhinja ima poneki začin. Ovisno o tome koliko uživate u kuhanju, možda imate bogatu zbirku ili se oslanjate tek na osnove. No, jeste li znali da se neki začini zapravo lako uzgajaju kod kuće? Uzgoj vlastitih proizvoda ekonomičan je i odličan način za sudjelovanje u cikličkom procesu hrane i biljaka koje jedemo. Većina začina prijeđe tisuće kilometara prije nego što stigne do naše kuhinje, no, ako imate mogućnost uzgajati ih sami, domaći začini će jelima dodati nove intenzivnije arome.
Mnogi od začina mogu se posaditi u rano proljeće ili jesen, a možete početi od sjemena ili ako želite prednost, sadnice kupiti kod lokalnog uzgajivača, trgovini ili vrtnom centru. Ono što je odlično kod uzgoja začina je da ne zahtjeva puno prostora, stoga se mogu uzgajati i na balkonima ili stanovima.
Kad su sjemenke ili dijelovi biljke spremne za berbu, potrebno ih je jednostavno osušiti na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, gdje ima dovoljno cirkulacije zraka, bez izravne sunčeve svjetlosti. Nakon toga svoje začine možete spremiti u staklene posude za višekratnu uporabu ili posude koje već imate kod kuće.
Foto: monicore / Pixabay
Odgovori