Zamrzavanje blitve odličan je način čuvanja ove visokokvalitetne i zdrave namirnice. Procesom zamrzavanja sačuvat ćete boju lista blitve kao i vitamine i minerale, ali će blanširana i zamrznuta blitva zauzeti i manje prostora u hladnjaku i zamrzivaču. Listovi blitve koji su inače jako veliki, blanširanjem se smanjuju i tako ih je puno lakše spremiti u hladnjak.
Blitva je jedna od biljki koja se može svakodnevno konzumirati i nema štetan utjecaj na ljudsko zdravlje te se smatra iznimno zdravom namirnicom. Otporna je na sve vremenske uvjete te se u našim krajevima uzgaja i u kontinentalnom i primorskom dijelu. Konzumira se na sličan način kao špinat i kelj, a zbog toga što je niskokalorična namirnica, svakako se isplati dio ukusnih listova blitve iz proljetne ili jesenske berbe spremiti kao zimnicu.
Karakteristike blitve
Blitva je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice lobodnjača koja potječe iz Azije. Na našem se području najčešće uzgaja u primorju, ali zbog svoje otpornosti na mraz i niske temperature uspjeva i u kontinentalnom dijelu zemlje. U prvoj godini biljka dobiva listove, dok se u drugoj godini razvija visoka stabljika i cvijet pomoću kojeg se razmnožava. Jestivi dio ove biljke su listovi i peteljke koji se kuhanjem omekšavaju.
Stabljika je uspravna i gola, a u vrijeme cvjetanja može narasti i do 2 m visine što biljci omogućuje da se bolje razmnožava i da se sjemenke rasprostranjuju u što širem luku. Na vrhu stabljike se razvija cvijet koji se sastoji od sitnih cvjetova grupiranih u skupine od 2 do 6 cvjetova sa 5 zelenih lapova. Iz cvijeta se razvijaju sjemenke smeđe boje, nepravilnog okruglog oblika.
List blitve je tamnozelene boje i može biti gladak ili smežuran, ovisno o sorti. Postavljen je u rozetu i niče iz korijena, a ima zadebljanju stabljiku i većina sorti ima jake lisne žile. Stabljika i lisne žile mogu biti bijele ili crvene boje, ovisno o sorti. Mladi listovi blitve su manji i imaju slabije lisne žile dok stariji listovi su puno veći i tvrđi te izrazito tamnozelene boje, a mogu biti dugački i do 40 cm. Blitva je biljka koja nema razvijen korijen i jako se plitko ukorjenjuje zbog čega se često čupa s korijenom.
Blitva za preradu
Postoji nekoliko sorti blitve koja se koristi za konzumaciju, ali su dvije osnovne podjele. Podjela se odnosi na kultivare s dugim i širokim, mesnatim i bijelim lisnatim peteljkama i kultivare s valovitim i mjehurastim plojkama. Sorte koje se smatraju iznimkama su kultivari s kraćim, tanjim, zelenim, glatkim i malo valovitim te kultivar crvenih peteljki koji se još naziva i rabarbarastom blitvom. Iako postoji mnogo sorti, izdvojit ćemo dvije koje se najviše uzgajaju na našem području, a i ujedno su prikladne za prokuhavanje i zamrzavanje - Srebrnolisna blitva i Lukulus blitva.
Srebrnolisna blitva
Najpoznatija sorta blitve je Srebrnolisna blitva koja ima listove tamnozelene boje s izraženim lisnim žilama i daje dobar urod. Peteljke su tanje, a listovi razgranati. Sorta je otporna na niske, ali i visoke temperature. Listovi dobro podnose termičku obradu i nakon kuhanja ostaju kompaktni.
Lukulus blitva
Ovo je sorta s većim listovima i bijelim lisnim žilama. Listovi su žutozelene boje i malo su svjetliji u odnosu na Srebrnolisnu blitvu. Deblji listovi dobro podnose blanširanje i zamrzavanje te nakon odmrzavanja ne gube boju.
Berba i kupovina
Blitva u prvoj godini rasta razvija mlade listove koje je najbolje odmah konzumirati i ne zamrzavati ih. Za zamrzavanje su najbolji veći i mesnatiji listovi koji se beru tako da ih se reže oko 5 cm od zemlje. Listovi za zamrzavanje se beru najčešće pred kraj ljeta ili početkom jeseni kada blitva ima najviše listova, a i mladi listovi su uspjeli dovoljno sazreti da ih se može kvalitetno blanširati.
Nikada ne berite unutarnje listove već isključivo vanjske jer se tako biljka obnavlja iz središta. Nemojte ubirati ni previše listova s jedne biljke jer će to uzrokovati manje obilan urod. Ako se berba obavlja u proljeće dok su listovi još mladi ona će trajati oko 2 mjeseca, a ako je riječ o proljetnoj i zimskoj berbi blitva se može brati 4 - 5 mjeseci. Nakon berbe listove je potrebno u što kraćem roku termički obraditi i spremiti u zamrzivač jer brzo počinju venuti. U hladnjaku se mogu čuvati 1 - 2 dana.
Blitvu također možete i kupiti na tržnici i u trgovini gdje je pakirana u male buketiće povezane s gumicom. Prilikom kupnje obratite pažnju da su listovi tamnozeleni, svježi i da nisu uvenuli. Ne smiju biti truli, čudnog mirisa, bez naznaka kukaca ili nametnika. Lisne žile i peteljka trebali bi biti bijele ili crvene boje i svježi. Izbjegavajte kupnju blitve sa žutim listovima.
Zamrzavanje blitve
Blitva je lisnato povrće koje je prije zamrzavanja potrebno kratko blanširati u vodi, odnosno kratko ga prokuhati. Nakon kuhanja listove je potrebno ocijediti i posušiti te nakon toga tek zamrznuti. Zamrzavanje je najbolji način čuvanja voća i povrća. Neke namirnice nije moguće pronaći u zimskim mjesecima, zbog čega se često blanšira i zamrzava.
Zamrzavaju se isključivo listovi blitve koje možete ili narezati ili ostaviti jednom komadu. Listovi blitve jako brzo venu stoga ih je najbolje odmah nakon berbe blanširati kako bi se spriječilo njihovo propadanje. Blanširano povrće možete spremati u plastične vrećice ili u plastične posude.
Sastojci
- svježi listovi blitve
- voda
Priprema
- Svježe listove blitve dobro operite pod mlazom hlade vode tako da uklonite svu zemlju, kukce ili sredstva kojima je povrće tretirano.
- U posudu stavite vodu, ali ne do vrha jer će voda trebati kuhati. Posudu stavite na štednjak na laganu vatru i pustite vodu da prokuha.
- Uronite listove blitve i ostavite da kuhaju 3 - 5 minuta, ovisno o tvrdoći lista. Ako blitva ima tvrđe listove i ako je starija onda ju ostavite da kuha do 5 minuta.
- Nakon kuhanja, listove izvadite odnosno procijedite pomoću cijedila.
- U drugu posudu stavite hladnu vodu, stavite 3 - 4 kocke leda i uronite kuhane listove blitve.
- Ostavite listove da stoje u vodi 3 - 5 minuta (koliko dugo ste ih kuhali, toliko ih ostavite i u hladnoj vodi)
- Nakon što su se listovi ohladili ponovo ih ocijedite i poslažite na papirnate ručnike. Lagano ih istapkajte s drugim papirnatim ručnikom ili pamučnom krpom.
- Spremite ih u vrećice, istisnite zrak rukom i zatvorite.
- Na vrećice napišite datum kada ste ih blanširali i pakirali blitvu te ih spremite u zamrzivač.
Čuvanje i skladištenje
Nakon blanširanja i cijeđenja, blitvu možete čuvati u zamrzivaču do 12 mjeseci. Važno je samo imati na umu da jednom kada se odmrzne, više se ne smije zamrzavati. Možete ju čuvati u plastičnim vrećicama ili posudama s hermetičkim poklopcem. Na vrećicama naznačite datum spremanja u zamrzivač jer nakon 12 mjeseci, blitva počinje gubiti okus, ali i vitamine i minerale koje ste pokušali sačuvati.
Savjeti
Prije blanširanja s listova blitve možete ukloniti tvrde lisne žile, ali ako vam neće smetati, ne morate ih uklanjati. Blitvu možete zamrznuti i u obliku malih kuglica koje ste napravili od listova. Prilikom takvog zamrzavanja svaku kuglicu je potrebno pakirati u zasebnu vrećicu kako se ne bi "slijepile".
Zamrzavajte pretežno starije listove blitve jer oni bolje podnose proces blanširanja. Možete zamrznuti i mlade listove koji su manji i tanji, ali u tom slučaju ih ne kuhajte dulje od 3 minute. Mlade listove je bolje konzumirati odmah nakon što su ubrani jer su tada puno ukusniji nego nakon zamrzavanja.
Upotreba u kuhinji
Zamrznuta blitva može se konzumirati na isti način kao i svježa te ju možete kuhati, pirjati i gratinirati. Nakon vađenja iz zamrzivača potrebno ju je ponovo staviti u vruću vodu i kratko prokuhati kako bi se listovi odmrznuli. Procijedite ju i dalje pripremajte u tavi ili posudi, ili jednostavno nastaviti kuhati ako želite pripremiti varivo.
Kada ju pripremate na varivo, ostavite da se kuha malo duže, dok potpuno ne omekša i nakon toga dodajte ostale sastojke. Kada ju izvadite iz zamrzivača nije ju potrebno ostaviti da se odmrzne već ju odmah možete kuhati u vrućoj vodi kao i sve ostalo zamrznuto povrće.
Blitva se odlično slaže sa svim vrstama mesa jer nema karakterističnu i jaku aromu. U našim krajevima je poznata priprema ribe u kombinaciji s krumpirom. Dobro se slaže i s ostalim vrstama povrća, a posebno s gomoljastim.
Ljekovita svojstva
Blitva ne sadrži posebna ljekovita svojstva, ali je važno spomenuti da je niskokalorična i iznimno zdrava namirnica. Gledano u kalorijskoj vrijednosti 100 g kuhane blitve sadrži samo 20 kalorija, a puna je proteina, ugljikohidrata, vitamina i minerala dok sadrži jako mali udio masti.
Minerali koji se mogu pronaći u listu blitve su vitamin A i C, niacin, pantotenska kiselina, folna kiselina, natrij, kalcij, magnezij i željezo. Preporučuje se za konzumaciju osobama koje imaju problema s probavom jer je bogata celuloznim vlaknima koje pomažu kod izlučivanja vode i povoljno djeluju na probavu.
Foto: PPD / Pixnio (CC0)
Zimnica od blitve
Odgovori