Zamrzavanje tikvica je jednostavan način čuvanja viška svježih plodova koje ste ubrali tijekom ljeta ili jeseni. Izvrsna su namirnica bogata raznim nutritivnim sastojcima zbog čega ih je korisno zamrznuti i pripremati u zimskim mjesecima kada namirnica nije dostupna u trgovinama.
Možete ih zamrznuti u obliku kolutića, kockica ili trakica ili čak i ribati kako bi se kasnije dodavali prilikom pripreme tijesta ili palačinki. Prije zamrzavanja ih možete, ali i ne morate, blanširati, ali ipak će biti boljeg okusa i duže će trajati ako ih kratko prokuhate u kipućoj vodi. Ovaj dio procesa zamrzavanja neće vam oduzeti puno vremena, ali će produžiti rok trajanja tikvica.
Karakteristike tikvica
Tikvica je jednogodišnja zeljasta biljka koja se svrstava u porodicu bundeva te potječe iz Amerike. Smatra se povrćem iako je zapravo voće, ali se pretežno priprema u slanim jelima. Ima dugu povijest u kulinarstvu i priprema se već duže od 10.000 godina.
Stabljika je okrugla i svjetlozelena te na sebi ima male sitne dlačice i ljepljiva je na dodir. Formira se u oblik grma te raste u visinu, ali je dobro povezana s korijenom. Stabljika je u unutrašnjosti šupljikava, a biljka je dobro ukorijenjena. Korijen je razgranat te jedan dio raste ispod zemlje dok je drugi dio korijena pri samom vrhu površine. Listovi se nalaze na vrhu svake stabljike i veliki su i urezani. Rubovi listova su nazubljeni i tamnozelene boje. Lisne žile su izražene i listovi su na dodir hrapavi te ljepljivi sa sitnim dlačicama.
Cvijet tikvice je žut i velik te je u obliku trube. Razvija se u pazušcima listova, a iz cvijeta se razvija plod koji je duguljast i mesnat te se naziva tikvicom. Plod može biti zelene ili žute boje i prošaran tamnozelenim crtama. Veličina, oblik i boja ploda vatira ovisno o sorti koja se uzgaja, a okusom je neutralan. Unutar ploda nalaze se ovalne bijele do bež sjemenke koje nastaju kada plod sazre, a pomoću njih se biljka razmnožava.
Tikvice za preradu
Najbolje je zamrzavati mlade i zelene duguljaste tikvice koje još nisu razvile sjemenke unutar ploda. Takve tikvice imaju sjajnu i zelenu koru te se kratkim blanširanjem neće raspasti i skašiti, a možete ih zamrznuti na duže vrijeme. Najbolje sorte za zamrzavanje su Cavili, Galatea F1 i Aeronaut. Navedene sorte najčešće se uzgajaju na našem području i to pretežno u kontinentalnom dijelu zemlje.
Cavili
Tikvica iz skupine ranih sorti koja ima zelenu koru i bijelo meso unutar ploda je Cavili. Dozrijeva ranije i to već tijekom ljetnih mjeseci kada ju možete već brati, rezati i blanširati te zamrzavati. Otporna je na razne bolesti, ali i štetnike te se sije pretežno na otvorenom. Plod je veći od prosjeka ostalih sorti te doseže duljinu do 22 cm i duguljastog je oblika.
Galatea F1
Sorta Galatea F1 je srednje kasna sorta koja se sije u kasno proljeće, a prilikom rasta otporna je na visoke i niske temperature. Bere se najčešće u jesen te se može rezati na razne oblike i zamrzavati, a blanširanjem se neće raspasti. Plod ima mekšu peteljku od ostalih vrsta te se zbog toga lakše i bere. Tikvica je tamnozelen boje i duguljastog oblika, a nakon berbe dugo ostaje svježa i daje jako dobar urod.
Aeronaut
Aeronaut je sorta s duguljastim tamnozelenim plodovima koji dosežu dužinu oko 15 cm. Dobro podnosi blanširanje i ne raspada se nakon dugotrajnog kuhanja. Biljka daje dobar urod te se može rezati na razne oblike, pa čak i ribati.
Berba i kupovina
Tikvice su biljke koje se mogu uzgojiti na našim području i to u kontinentalnom i primorskom dijelu zemlje. Osim što se siju na oranicama, mogu se posijati i u posude te uzgajati na terasi. Plod se bere kada dosegne veličinu približno 10 cm, ali i veće primjerke plodova koje također možete koristiti za zamrzavanje.
Tikvice se počinju brati od svibnja do srpnja ovisno o kojoj se sorti radi, a za zamrzavanje potrebno ih je brati početkom ljeta dok su još male i mlade. Što ih više berete one sve više rađaju stoga se nemojte bojati ubrati mlade tikvice jer će one ponovo formirati svoje cvjetove i plodove. Prve plodove berite i pripremajte svježe dok svaku sljedeću berbu koristite za skupljanje tikvica za zamrzavanje.
Plod je potrebno odvojiti zajedno sa peteljkom kojom je pričvršćen za stabljiku. Možete ju otrgnuti na mjestu gdje se spaja sa stabljikom, ali ju je najbolje prerezati nožem kako ne bi oštetili biljku. Prilikom berbe uvijek ostavite barem nekoliko cm peteljke na vrhu tikvice kako bi nakon berbe dulje ostala svježa.
Kada kupujete tikvice u trgovini ili na tržnici obavezno obratite pažnju na koru koja mora biti svježa, glatka i zelene boje. Kora ne smije biti oštećena niti smežurana, a plod mora biti ubran zajedno sa peteljkom. Dužina ploda treba biti 10 - 15 cm. Nemojte kupovati stare i prerasle tikvice jer ćete ih prije zamrzavanja morati čistiti od sjemenki koje su se počele formirati unutar ploda.
Zamrzavanje tikvica
Prije procesa zamrzavanja važno je napraviti selekciju plodova tako da sve tikvice koje su oštećene ili trule maknete jer one nisu namijenjene zamrzavanju. Najbolji indikator da je riječ o tikvici koja je spremna za zamrzavanje je upravo kora. Na jednom dijelu ploda probajte oguliti koru i ako osjetite da je kora mekana i lako se guli to je znak da je riječ o zreloj, ali ne i o staroj tikvici.
Tikvice prilikom zamrzavanja možete narezati na kockice, kolutiće ili trakice, a možete ih čak i naribati ako ih namjeravate koristiti prilikom pripreme tijesta. Koji god oblik izaberete nećete pogriješiti, ali ga svakako prilagodite načinu pripreme jela, jer tikvice narezane na kolutiće najčešće se prže dok se one narezane na kockice koriste kod priprema variva i juha.
Blanširanje tikvica prije zamrzavanja
Blanširanjem ćete produžiti rok trajanja zamrznutih tikvica stoga se ovaj postupak preporučuje. Jedna od prednosti ovoga načina zamrzavanja je i što će vam prilikom odmrzavanja i pripreme tikvica biti potrebno manje vremena za kuhanje jela jer su ovako pripremljene tikvice djelomično termički obrađene. Postupak blanširanja utječe i na boju namirnice tako da će tikvice i nakon odmrzavanja ostati zelene.
Sastojci
- svježe tikvice
- voda
Priprema
- Na štednjak stavite posudu s vodom (nemojte ju napuniti do vrha kako bi voda mogla prokuhati). Vodu zagrijte na laganoj vatri i pustite ju da prokuha.
- Tikvice operite pod mlazom hladne vode i narežite na kockice, trakice ili kolutiće ovisno koji vam je oblik potreban za pripremu jela. Gornji dio peteljke i donji dio tikvice odrežite i bacite, a tikvicu nemojte guliti.
- U kipuću vodu stavite prethodno pripremljene tikvice i ostavite ih da kuhaju 1 - 2 minute.
- Nakon kuhanja, tikvice izvadite iz vruće vode te ih odmah potopite u posudu s hladnom vodom. Ostavite ih da stoje u hladnoj vodi onoliko vremena koliko ste ih kuhali.
- Blanširane tikvice dobro ocijedite pomoću cijedila.
- Nakon cijeđenja ih stavite na papirnati ručnik ili pamučnu krpu te preklopite drugom krpom i lagano pritisnite kako bi se upio višak vode. Što manje vode ostane na tikvicama neće se pojaviti kristali vode prilikom zamrzavanja.
- Blanširane i posušene tikvice stavite u plastične vrećice ili posude te zatvorite ili poklopite te stavite u zamrzivač.
Zamrzavanje svježih tikvica
Ako ne želite blanširati tikvice i želite ih zamrznuti svježe, posolite ih kako bi pustile vodu nakon čega ih možete odmah pakirati za skladištenje u zamrzivač. Iako je ovo jednostavniji način zamrzavanja ipak će vam ove zamrznute tikvice imati kraći rok trajanja od onih koje se prethodno blanširaju.
Sastojci
- svježe tikvice
- sol (na 1 kg povrća potrebno je oko 2 velike žlice soli)
Priprema
- Tikvice operite te očistite od peteljke i donjeg dijela ploda koji odrežite nožem.
- Narežite tikvicu na kolutiće, kockice ili trake i posolite.
- Sol dobro utrljajte u tikvice i ostavite da stoje oko 15 minuta kako bi sol izvukla vodu iz ploda.
- Zatim ih stavite na papirnate ručnike ili pamučnu krpu te ih dobro istapkajte pomoću prstiju tako da papirnati ručnici ili krpa upiju višak vode.
- Posušene tikvice stavite u plastičnu vrećicu koju dobro zatvorite ili u plastičnu posudu s hermetičkim poklopcem i spremite u zamrzivač.
Čuvanje i skladištenje
Tikvice možete zamrzavati u plastičnim vrećicama ili u plastičnim posudama. Važno je samo da vrećice dobro zatvorite s gumicom ili sa zatvaračem koji se nalazi na vrećici. Ako pakirate tikvice u plastične posude važno je da imaju poklopce koji se mogu hermetički zatvoriti. Zatvaranjem vrećica i posuda sprječava se prijenos mirisa s tikvica na ostale namirnice u zamrzivaču, ali i da tikvice poprime miris ostalih namirnica s kojima se skladišti. Tikvice uvijek spremajte u iste vrećice s drugim povrćem već ih pakirajte u zasebne kako vrećice tako i posude. Pakirajte uvijek manje količine tikvica u vrećicu ili posudu kako bi povrće bilo rastresito i da se previše ne slijepi jedno na drugo tijekom zamrzavanja.
Zamrznute tikvice morate obavezno držati u zamrzivaču jer ako ih premjestite u hladnjak počet će se topiti jer nije dovoljno hladno. Jednom kada ih izvadite i odmrznete, kao i ostalo voće i povrće, ne smije se više ponovo zamrzavati. Optimalna temperatura na kojoj je potrebno skladištiti tikvice je od -10°C do -20°C. Tikvice nemojte čuvati u zamrzivaču duže od 10 mjeseci jer nakon tog vremena počinju gubiti okus i kvalitetu.
Savjeti
Kod blanširanja tikvica nemojte stavljati sol u vodu jer sol izvlači vodu iz povrća što rezultira "gumenom" teksturom namirnice koju zamrzavate. Sol stavljajte onda kada tikvice ne blanširate već ih zamrzavate svježe.
U posudu s hladnom vodom gdje hladite tikvice možete staviti i nekoliko kockica leda kako bi što brže zaustavili daljnji proces kuhanja namirnice. Naribane tikvice blanširajte u vrućoj vodi manje od jedne minute jer zbog toga što su jako usitnjene mogu se brzo raspasti i pretvoriti u kašu.
Širina kolutića na koje režete tikvice trebala bi biti od 0,7 mm do 1 cm.
Ako zamrzavate mlade tikvice onda nije potrebno guliti koru, ali ako se ipak odlučite zamrznuti starije tikvice onda ih morate oguliti, a neke čak i očistiti od unutarnjih koštica, ako su prevelike. Ako tikvice namjeravate ribati pa zamrzavati onda ih obavezno nakon što ih naribate morate blanširati. Naribane tikvice koje nisu blanširane jako brzo propadaju i nakon vađenja iz zamrzivača mogu biti pokvarene bez obzira na to što ste ih zamrznuli.
Upotreba u kuhinji
Zamrznute tikvice nije potrebno odmrzavati prije kuhanja ili prženja te ih je dovoljno staviti u vodu i na tavu te dalje termički obrađivati. Izvrsno se slažu s ostalim povrćem te se mogu pržiti zajedno sa mrkvom, paprikom i lukom. Tikvice mogu biti prilog raznim vrstama mesa, ali se mogu pripremati kao varivo u kombinaciji s drugim povrćem ili juha od tikvica. Prilikom pripreme tikvice samo morate dobro začiniti i posoliti pošto su neutralnog okusa te ih je najbolje kombinirati s raznim vrstama povrća.
Osim što od ovog ukusnog povrća možete pripremati variva, juhe te ih grilati pogodne su i za dodavanje u tijesta. Za pripremu tijesta s tikvicama potrebno ih je zamrznuti naribane tikvice te ih dobro posušiti nakon blanširanja kako na tijesto ne bi prenijele puno vode. Mogu se dodati u tijesto za palačinke ili muffine te čak i neke biskvite za zdrave kolače.
Ljekovita svojstva
Tikvice su jedne od zdravijih vrsta povrća koje se preporučuje konzumirati u prehrani i koje nemam nikakve negativne učinke na ljudski organizam. Bogate su kalijem, vitaminima skupine A, B i C, magnezijem, natrijem, bakrom, željezom te fosforom. Zbog svoje male kalorijske vrijednosti često se nalaze na jelovniku i osoba koje su u postupku mršavljenja.
Zamrznute tikvice sadrže istu količinu nutrijenata kao i one koje konzumirate svježe stoga sadrže i iste količine vitamina i minerala. Kao i svježe tikvice uklanjaju iz tijela štetne tvari i toksine.
Foto: Marisa Sias / Pixabay
Zimnica od tikvica
Odgovori