Žitarice čine najveći dio sastojaka u pekarskim proizvodima i proizvodima koji zahtijevaju brašno. Iako su se prije koristile kao stočna hrana, zahvaljujući hranjivosti i svestranosti, pronašle su put i do naših stolova. Sve žitarice u receptima su zamjenjive, a možete ih koristiti cjelovite ili napraviti brašno koje kasnije možete preraditi u ukusna peciva ili koristiti kao prirodne zgušnjivače.
Pšenica
Iako pšenica nije karakteristična biljka koju sami često uzgajamo u vrtovima i koristimo za zimnicu, ipak čini standardnu postavu naše prehrane. Kruh, peciva, brašna, tjestenine, sva ona ukusna jela u kojima želimo uživati što duže. No, jeste li znali da sami možete napraviti brašno ili da možete ukusna peciva i kruhove skladištiti duže?
Većina domaćinstava nema uvjete za pravilno skladištenje žitarica, stoga kako biste najučinkovitije skladištili pšenicu, potrebno ju je prvo preraditi. Na koje sve načine možete iskoristiti pšenicu za dugotrajno skladištenje, saznajte u nastavku gdje vam donosimo ideje i recepte za pripremu raznih zimnica od različitih vrsta pšenice.
Vrste zimnice od pšenice
Kruh nije jedino što možemo napraviti od pšenice. Naravno, sve vrste pšenice koristimo u obliku brašna, no mogućnosti izrade zimnice su razne. Uz malo dobre volje i vremena, možete pripremiti široku paletu namirnica koje imaju dugi vijek trajanja, hranjive su i od njih možete napraviti omiljena jela - razna peciva i tjestenine.
Kukuruz
Skladištenje kukuruza dobar je način da se produži mogućnost konzumacije s ljeta na jesen i zimu. Konzerviranje i zamrzavanje kukuruza su dvije najpopularnije metode, posebno za današnje sorte kukuruza šećerca. No, postoji nekoliko drugih dobrih načina da se zadrže bogati okusi kukuruza.
Slatke sorte kukuruza ili nezrela zrna mogu postati smeđa nakon konzerviranja ili tijekom skladištenja, iako je sigurno za konzumaciju, ali uz pravilno skladištenje i pripremu možete izbjeći ovaj problem. Kiseljenje kukuruza, priprema kukuruznog brašna, soljenje i sušenje su druge dobre metode konzerviranja kukuruza, a svaka od ovih metoda detaljno je opisana u nastavku.
Vrste zimnice od kukuruza
Za pripremu zimnice od kukuruza važno je uzeti u obzir samu vrstu kukuruza koja vam je dostupna i na temelju toga odabrati vrstu zimnice koju ćete pripremati. Kiselite ga s kupusom ili miješanim povrćem za ukusnu i brzu kiselu salatu, meljite u brašno za izradu raznih kukuruznih peciva, ili jednostavno zamrznite u uživajte u ljetnim okusima kuhanog kukuruza i tijekom zime.
Ječam
Ječam je jedna od žitarica koje ne dobiva pažnju koju zaslužuje. Blagom teksturom i okusom orašastih plodova, ječam je ukusna cjelovita žitarica koja se može koristiti na više načina. Također je vrlo hranjiva i zdrava namirnica, s puno vlakana i minerala poput selena, mangana i fosfora.
Najvažnija činjenica koju treba znati o ječmu je da dolazi u dva osnovna oblika: oljušteni i biserni ječam. Oljuštenom ječmu uklonjena je žilava, nejestiva ljuska, ali je još uvijek zadržan sloj mekinja i endosperma. Najhranljivija je vrsta i smatra se cjelovitom žitaricom. Biserni ječam je više poliran kako bi se uklonile mekinje, pa čak i slojevi endosperma, što rezultira blijedom zrnom kremaste boje. Teže ga je žvakati i kuha se brže od oljuštene sorte, ima manje vlakana, manje je hranjiva i ne smatra se cjelovitom žitaricom.
Vrste zimnice od ječma
Obje vrste ječma tradicionalno se kuhaju u vodi, ili za više okusa, jušnom temeljcu. Oljuštenom ječmu treba 20 - 25 minuta duže da se skuha od bisernog i upija manje tekućine. Zadržat će svoj oblik i nabubriti tijekom kuhanja, što će rezultirati pojedinačnim, odvojenim zrnima. Ukusna je alternativa pšeničnim žitaricama u salatama i pecivima od cjelovitih žitarica. S obzirom na to da je pun škroba koristi se za zgušnjavanje juha i daje kremoznost rižotu.
Lan
Lanene sjemenke su jedna je od korisnijih superhrana za pripremu zdravih jela, a postala je popularna i u pripremi zimnice. Masne sjemenke prepune su vlakana, antioksidansa i dobrih masti te imaju bogat, orašast okus, što ih čini dobrodošlim dodatkom mnogim različitim jelima zbog čega ih želimo moći što duže skladištiti.
Sjeme lana je najbolje čuvati na hladnom i tamnom mjestu poput hladnjaka u cijelom obliku, gdje će trajati do godinu dana, no jedan od načina koji je jednako kvalitetan je mljevenje lanenih sjemenki za preradu u ukusna peciva i kruhove. U nastavku se nalaze detaljne informacije kako na pravilan način skladištiti sjemenke lana i iskoristiti njihov potencijal u pripremi zimnice.
Vrste zimnice od lana
Sjeme lana je superhrana sa zdravstvenim blagodatima, no jeste li znali da se sjemenke lana moraju samljeti kako bi se pružile maksimalan okus? Ili da se zimnice pripremljene od sjemenki lana, nakon mljevenja, moraju čuvati u hladnjaku? Istražimo mnoge načine kako uživati u njenim bogatim svojstvima.
Heljda
Iako heljda tehnički nije žitarica, nego sjemenka voća ili trava s jestivim sjemenkama, tretira se kao svaka druga žitarica na našem popisu. Na našem području nije često zastupljena namirnica, no mnogi ne znaju da ju vrijedi koristiti u svojim zimnicama upravo zbog specifičnog okusa i nutritivnih svojstava. No, znate li kako ju skladištiti što duže i koje uvjete morate imati za pravilno skladištenje?
Heljdu, bilo cjelovitu ili mljevenu u brašno, najbolje je čuvati u hermetički zatvorenim posudama na hladnom mjestu. Cjelovitu heljdu moguće je skladištiti do godinu dana u zamrzivaču ili 6 mjeseci u smočnici, dok je heljdino brašno najbolje čuvati u zamrzivaču i trajat će vam i do 6 mjeseci. U nastavku pročitajte sve detaljne informacije o pravilnom skladištenju bogate namirnice koju još nazivamo superhranom.
Vrste zimnice od heljde
Heljda je biljka koja čini izvrsnu bazu za izradu raznih peciva, kruha i kaša. Možete ju kuhati s više tekućine ili jednostavno sirovu ubaciti u zdrave granole i kruh, a odličan je dodatak i varivima. U našim krajevima tradicionalno se koristi u sjevernim dijelovima gdje se često dodaje mesnim jelima, no puno se više koristi kao brašno. U nastavku se nalaze ideje i recepti kako pripremiti i skladištiti heljdu na što kvalitetniji način.
Pir
Pir ili spelta je drevni član obitelji pšenice i evolucijski hibrid emer pšenice i trave. Zbog visokog udjela energije Rimljani su ga često konzumirali prije bitki. Ima niži prinos od moderne pšenice, zbog čega nije tako lako dostupna namirnica. Genetski je čistiji i često ga bolje podnose oni koji su osjetljivi na pšenicu, jer ne sadrži gluten. Žitarice se mogu kupiti cijele i kremaste su bež do smeđe boje. Pir je izdašan dodatak nadjevima, juhama, salatama i rižotima.
Može se kupiti i kao bijelo i integralno brašno te koristiti za pripremu kruha i raznih peciva. Bogat je dijetalnim vlaknima te vitaminima B2 i 3 zbog čega se često dodaje drugim vrstama brašna u pripremi kruha.
Vrste zimnice od pira
Prije upotrebe potrebno ga je dobro isprati, a zatim namočiti u vodi ili temeljcu 20 - 30 minuta ili više dok ne omekša. Skladišti se u posudi s hermetičkim poklopcem na hladnom i suhom mjestu. Cjelovita zrna pira mogu se čuvati u zamrzivaču do godinu dana ili 6 mjeseci u smočnici, dok je brašno od pira najbolje čuvati u zamrzivaču do 6 mjeseci. Ima ukusan orašasti okus i, skuhan, dobra je zamjena za zobene pahuljice u granolama ili kašama.
Raž
Raž je trava koja se intenzivno uzgaja kao žitarica, pokrovna i krmna kultura. Usko je srodan pšenici i ječmu, a raženo zrno koristi se za brašno, kruh, pivo, hrskave grickalice, viski, votku i stočnu hranu. Također se može jesti cijela žitarica ili kao kuhana bobica raži. Raste u krajevima gdje se druge žitarice ne mogu ili teško uzgajaju, a na našim područjima najbolje se pokazala ozima raž čiji su prinosi daleko kvalitetniji od drugih. Sadrži mnoštvo bjelančevina zbog čega se najčešće koristi u pripremi hranjivog i ukusnog kruha. Iako je teže probavljiva namirnica od pšenice, preporučuje se u specijaliziraim prejranama i dulje ostaje svježa.
Slama se koristi za izradu papira i pletenih proizvoda, a zrno za izradu sirupa, škroba i alkohola. Klice sadrže puno minerala, vitamina, šećera, masti i bjelanevina zbog čega se koristi u prehrambenoj industriji.
Vrste zimnice od raži
Raž je biljka koja se najčešće koristi za izradu raznih vrsta tijesta, kruha, peciva i tjestenina. Iako se može jesti kao cijela žitarica, također ju moete kuhati i kao takvu koristiti za pripremu granola ili u varivima. U nastavku donosimo recepte i korisne savjete na koji način iskoristiti ovu visoko kvalitetnu žitaricu i kako ju skladištiti na kvalitetan način.
Riža
Toliko je biljaka idealnih za skladištenje i čuvanje, a riža je izvrstan izbor za početnike koji žele pripremiti zimnicu na jedan drugačiji način. Jeftina je, može se kupiti u velikim količinama i čuvati jako dugo bez ikakve termičke obrade. Čini izvrsnu osnovu raznih obroka i ima hranjive sastojke ako se jede sama.
Riža je namirnica kojoj ne morate dodavati puno soli ili druge konzervanse kako bi ju dugo skladištili što ju čini zdravijom opcijom od mnogih drugih konzerviranih ili sušenih namirnica. Iako je uzgoj riže na našem području skoro nemoguć, možete ju kupiti u svakoj trgovini i konzervirati na razne načine.
Vrste zimnice od riže
Riža je već suha namirnica i kao takva, nisu joj potrebne termičke obrade za duže skladištenje, no načini čuvanja riže su razni. Samo konzerviranje riže suprotstavlja se svakom pravilu sigurnog konzerviranja kuće zato što zadržava vlagu i ta vlaga može prouzročiti plijesan zbog čega se najčešće ne skladišti već kuhana nego suha ili mljevena. U nastavku donosimo ideje kako iskoristiti rižu na pravilan način i napraviti jela koja ćete moći duže skladištiti.
Sezam
Uz orašasto krckanje i slatkast okus, sjemenke sezama popularan su sastojak koji se intenzivno koristi u indijskoj kuhinji. Dolaze u različitim bojama - crnoj , bijeloj i smeđoj, a koriste se i za izradu sezamovog ulja. Slično kao i druga ulja za kuhanje, sezamovo ulje dobro se slaže s drugim okusima. U kuhinji se sjeme može koristiti na brojne načine za pripremu niza delicija - od tradicionalnih slatkih poslastica u zemlji i raskošnih grickalica do salata.
Osim svog izrazitog okusa, ovo sjeme ima i mnoštvo korisnih svojstava. Kombinacija esencijalnih vitamina i minerala čini ih savršenim dodatkom svakodnevnim obrocima. Sirove sjemenke sezama imaju blagu, orašastu aromu, a jednom kad ih termički obradite, orašasta se aroma pojačava. U nastavku pročitajte detaljne informacije o pravilnom skladištenju sezama i kako iskoristiti sjemenke za pripremu ukusne zimnice.
Vrste zimnice od sezama
Ako ste tijekom spremanja kuhinje ili smočnice pronašli otvorenu vrećicu sezamovih sjemenki ili kupili pakiranje u namjeri da možda napravite tahini pastu, u nastavku se nalaze ideje i recepti s kojima ćete moći iskoristiti sezam na najbolji mogući način i uživati u njegovim okusima duže vrijeme. Pripremite kruh od sezamovih sjemenki, razne salate, umake i tahini paste ili ulja, mogućnosti za duže skladištenje sjemenki sezama su razne.
Zob
Zobene pahuljice ili jednostavno zob, doista su jedna od nužnih sastojaka svake smočnice. Uobičajeno je da se zobene pahuljice čuvaju dugoročno, ali koji je najbolji način za njihovo skladištenje?
Da biste im zadržali svježinu, zob je potrebno čuvati držati u hermetički zatvorenoj posudi i spremiti ga u čistu, hladnu, tamnu i suhu prostoriju. Ostava, hladnjak i zamrzivač najbolja su mjesta za skladištenje zobi. Saznajte na koji točno način je potrebno čuvati zob i kakve sve zimnice možete pripremiti od ove žitarice.
Vrste zimnice od zobi
Kako biste sačuvali svježinu i hranjivu vrijednost, važno je naučiti kako na pravi način čuvati i pripremiti zobene pahuljice. U nastavku se nalaze osnovni recepti i ideje na koje sve načine možete konzervirati zob i za pravilno čuvanje zobenih pahuljica i kuhane zobene kaše što duže vremena.
Foto: DESPIERRES / Pixabay
Odgovori