Zobene pahuljice pripadaju zdravim pahuljicama koje ne sadrže dodatne arome i aditive te se najčešće koriste za pripremanje zdravih doručaka. Nastaju od zobi koja slovi za žitaricu bogatu vlaknima i ugljikohidratima, a prirodne su i skoro pa neprerađene kada su u ovome obliku.
Zob se u drevnoj Škotskoj koristila kao hrana za snagu i zdravlje, a smatra se i da je prva zobena kaša nastala upravo u toj zemlji. Zobena kaša kroz godine se širila i u druge zemlje tako da danas nema zemlje u svijetu gdje se ona ne konzumira kao ukusan doručak s raznim dodatcima poput jogurta i raznog voća.
Prednost zobenih pahuljica je u tome što su ukusne, hranjive i zasitne, ali i jednostavne za pripremu. Mogu se kupiti u supermarketu ili trgovina zdrave hrane gdje se pakiraju najčešće u vrećice od 500 g. Osim za konačnu upotrebu mogu se koristiti i za pripremu zobenog brašna stoga ih je dobro imati u kuhinji ili ih znati sam napraviti od zrna zobi.
Karakteristike zobi
Zobene pahuljice nastaju od zrna zobi koja je žitarica bogata vlaknima i ugljikohidratima. Zob je žitarica koja pripada porodici trava i nastala je kultiviranjem divlje zobi koja u prošlosti predstavljala korov. U današnje vrijeme rijetko uspijeva kao samonikla biljka i potrebno ju je sijati na obrađenu zemlju. Prvi zapisi o uzgoju ove biljke potječu iz Male Azije, a na područje Europe došla je prilikom uvoza pšenice i ječma. U prošlosti je češće bila hrana za životinje nego ljude, ali se vremenom počela konzumirati u ljudskoj prehrani u obliku čaja, mlijeka, brašna i pahuljica.
Stabljika zobi je uska, glatka i šuplja te može doseći visini od 60 cm do 120 cm. Ima jak i razgranat korijen koji dobro upija vodu i u zemlju ponire i do 2 m. Plavozeleni list je pričvršćen direktno za stabljiku te je tanak i gol s hrapavim rubovima, veličine oko 15 mm. Rukavci zobi obuhvaćaju vlast a na prijelazu rukavca u plojku mogu se vidjeti kratki jezičci uški koje se nisu razvili.
Zob cvate od svibnja do srpnja ovisno o sorti koja se uzgaja, a cvijet je dvospolan u obliku metlice koja se nalazi na vrhu klasa. Klasići su viseći i sastoje se od dvije pljeve, koje ne srastaju sa zrnom. Nakon cvjetanja razvija se plod koji je u obliku duguljastog zrna, a cvijet je u početku zelene boje dok s vremenom klas mijenja boju u zlatnožutu do svjetlosmeđe.
Zob za preradu
Zob može biti jednogodišnja i višegodišnja biljka, ali se najčešće uzgaja kao jednogodišnja zbog ekonomski razloga. Jednogodišnje vrste su poljske biljke koje se uzgajaju u komercijalnoj proizvodnji, a višegodišnje vrste zobi su one koje su samonikle i rasprostranjene u obliku livadskih trava. Jednogodišnje vrste dijele se na Avena sativa diffusae zob, Avena sativa orientalis zob i Avena sativa nude zob, a razlikuju se u obliku metlice i zrna. Ipak važnija je podjela zobi na dvije osnovne vrste, a to su ozime i jare vrste.
Zob se dijeli na dvije osnovne vrste s obzirom na vrijeme sjetve. Postoji ozima zob koja se sije od početka jeseni pa sve dok početka zime i ostavlja se u zemlji da prezimi kako bi niknula u rano proljeće dok se jara zob sije u rano proljeće kako bi se žela od sredine do kraja ljeta. Jaru zob najbolje je sijati u prvoj polovici ožujka na dubinu od 3 cm, dok se priprema tla obavlja već u jesen. Ozima zob se sije u drugoj polovici rujna na dubinu od 4 cm dok temperatura prilikom vegetacije ne bi smjela biti niža od -10°C.
Sorte ozime zobi koja se može koristi u pripremi zobenih pahuljica su Bc Marta i Eagle, a jare sorte su Baranja, Kupa i Earl.
Bc Marta
Sorta zobi Bc Marta ima rastresitu metlicu i stabljiku visine do 95 cm. Otporna je na polijeganje i niske temperature te sušu, a daje dobar urod s dosta velikim zrnima koja mogu biti od 37 do 399 g što je dobra veličina za pripremu zobenih pahuljica.
Eagle
Sorta koja se može sijati i u hladnijim područjima je Eagle koja je otporna na polijeganje i lom stabljike. Veličina zrna je oko 33 g dok ujedno daje i dobar urod. Koristi se za pripremu brašna, a može se koristiti i za pripremu zobenih pahuljica.
Baranja
Baranja je sorta koja ima rastresitu metlicu i stabljiku visine do 98 cm te je dobro otporna na polijeganje. Otporna je na niske temperature, sušu i bolest dok joj veličina zrna oko 30 g te se koristi kao žitarica u ljudskoj prehrani.
Kupa
Metlica ove sorte je rastresita sa stabljikom visine do 94 cm. Otporna je na polijeganje i lom stabljike, a podnosi sušu i niske temperature. Koristi se u ljudskoj prehrani, a dobra je sirovina za pripremu zobenih pahuljica.
Earl
Sorta koja vrlo rano dozrijeva je sorta Earl te ima zrno veličine oko 31 g što je optimalno za pripremu zobenih pahuljica. Prilagođava se raznim okolišnim uvjetima te se sije kao hrana za ljudsku prehranu.
Berba i kupovina
Zob je biljka koja se sije na oranica nakon pažljive pripreme tla. Kao što je već prije objašnjeno ovisno o sorti sije se u jesen ili u proljeće. Klija na minimalnoj temperaturi od 1°C do 2°C, a tijekom rasta zahtjeva velike količine sunca, topline i vode.
Berba zobi naziva se žetvom jer se obavlja na isti način kao i žetva pšenice. Zob je biljka koja ne dozrijeva ravnomjerno stoga je vrijeme žetve teško odrediti. Najčešće se žetva obavlja kada vršni dio metlice dosegne punu zrelost, ali prije nego se vršni klasovi počnu osipati. Osim izgleda metlice i klasića, važno je da se žetva vrši onda kada je vlaga u zrnu ispod 20%. Još jedan od načina određivanja vremena žetve je da se ozime vrste zobi žanju prije pšenice dok se jare žanju nakon pšenice.
Zrna zobi spremna za upotrebu možete kupiti i u supermarketima pakovana u vrećice ili u trgovinama zdrave hrane. Tako kupljena oljuštena zrna odmah možete koristiti u pripremu zobenih pahuljica, a prilikom kupnje obratite pažnju na suhoću zrna i na oštećenja koja mogu nastati od kukaca ako zrno nije skladišteno na adekvatan način.
Recept za zobene pahuljice
Zobene pahuljice prave se od cjelovitog zrna zobi i zbog toga imaju veću nutritivnu vrijednost. Prilikom pripreme zobenih pahuljica teško je zrno razdvojiti na dva dijela i to endospermu i ljusku koja sadrži vitamine i minerale.
U industrijskoj proizvodnji ove pahuljice nastaju valjanjem zobi tako da se nakon čišćenja od ostataka stabljike, zemlje i kamenčića, kratko kuhaju i nakon toga prolaze proces sušenja ili blagog prženja. Prvo se pomoću separatora čiste nečistoće u zobi i zrna razdvajaju na manja i veća koja se koriste za pripremu pahuljica. Zrno se nakon separiranja stavlja u stroj za pranje i pere od nečistoća te se stavlja na parenje na nekoliko minuta gdje temperatura pare mora biti veća od 100°C. Kuhanjem se zob omekša nakon čega je puno lakše probavljiva, ali i lakša za pripremu. Nakon ovog procesa uklanja se ljuska zobi, ali tada se gube sve nutritivne vrijednosti, ali ujedno produžuje rok trajanja zobenih pahuljica. Sušenjem se nakon parenja zrno deformira što omogućuje lakše skidanje ljuske sa zobi. Sljedeći korak je valjanje koje se provodi oko 30 minuta nakon parenja. Vlažnost zrna stajanjem se poveća za oko 13% što omogućava lakši proces valjanja odnosno drobljenja. Prilikom valjanja, mljevenja odnosno drobljenja zrna mogu se dobiti deblje ili tanje pahuljice.
S obzirom na način obrade zobenog zrna postoje oljuštene zobene pahuljice, pahuljice od rezane zobi, krupne zobene pahuljice i sitne ili instant zobene pahuljice. Oljuštene zobene pahuljice su napravljene od cijelog zrna zobi s koje je skinuta ovojnica zrna. Ovu vrstu pahuljica ćete teško napraviti u vlastitom kućanstvu od cijelog zrna zobi, jer nećete moći skinuti vanjsku ljusku stoga se one jedino proizvode u industrijskoj proizvodnji. U kućnoj proizvodnji prvo ćete morati kupiti oljuštena zrna zobi ako želite ovu vrstu zobenih pahuljica. Rezana zob se prije pripreme pahuljica reže na manje dijelove kako bi se lakše preradila. Slična je prethodnoj vrsti pahuljica samo što se u ovome slučaju zrno zobi prije prerade usitnjava nakon čega se skida ovojnica. U industrijskoj proizvodnja ova vrsta proizvoda nije pretjerano zastupljena. Krupne zobene pahuljice nastaju od oljuštenog zrna zobi koje se prokuha na pari te se zatim valjanjem pretvara u krupnije listove, a sitne ili instant zobene pahuljice se dobivaju kuhanjem na pari i intenzivnim valjanjem kako bi se dobili što tanji listići.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaće zobene pahuljice
Za pripremu domaćih zobenih pahuljica potrebna vam je oljuštena zob koju ćete morati kupiti i trgovinama zdrave hrane jer zrna zobi sadrže vanjsku ljusku koju zobene pahuljice ne sadržavaju. Vrijeme pripreme ove namirnice je oko sat vremena ako se u obzir uzme i vrijeme kuhanja zobi. Domaće zobene pahuljice nikada u potpunosti neće imati okus kao kupovne jer one često u sebi imaju dodan gluten i aditive. Ove pahuljice ćete prilikom pripreme trebati i dodatno kuhati kako bi ih lako mogli konzumirati.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g zobenih pahuljica.
Sastojci
- 500 g zrna zobi
- 1 l vode
Priprema
- Zrna zobi stavite u posudu i ulijte vodu te stavite na štednjak na laganu vatru da se zob kuha sve dok ne omekša. Za kuhanje će vam biti potrebno oko 30 minuta, ali vrijeme kuhanja prilagodite s obzirom na sirovinu.
- Nakon što je zob skuhana procijedite ju pomoću cjedila i ostavite da se ohladi oko 20 minuta.
- Skuhanu zob nakon što se ohladila stavite na pamučnu krpu ili u prozirnu foliju te ju preklopite s drugom pamučnom krpom ili prozirnom folijom.
- Pomoću valjka za tijesto lagano pritisnite zrna i valjajte ih tako da ih usitnite i napravite od njih tanke listove.
- Stisak valjka prilagodite zobi koju valjate i debljini zobenih pahuljica koju želite postići.
- Zagrijte pećnicu na 200°C i izvaljanu zob stavite na pleh koji ste obložili papirom za pečenje.
- Zob ostavite da se prosuši od 5 do 15 minuta.
- Konstantno provjeravajte sirovinu kako ne bi izgorjela jer zobenim pahuljicama je potrebno da se prosuše, a ne da se ispeku.
- Ovisno o pećnici trebat će vam više ili manje vremena za sušenje sirovine.
- Nakon što utvrdite da su se zobene pahuljice osušile izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade.
- Zobene pahuljice nakon sušenja spremite u posudu ili papirnatu vrećicu.
Čuvanje i skladištenje
Zobene pahuljice nakon pripreme potrebno je čuvati prije svega na suhom i tamnom mjestu kako ne bi ovlažile. Najbolje ih je spremiti u suhe plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti ili u papirnate vrećice koje je potrebno zatvoriti. Možete ih držati i u staklenim posudama samo se pobrinite da imaju hermetički zatvarač kako pahuljice ne bi došle u doticaj s vodom.
Nikako ih nije dobro držati iznad štednjaka zbog para koje nastaju tijekom kuhanja. Pripazite da ne dođu u kontakt s kukcima koji često znaju napadati namirnice kao što su brašno i proizvodi od žitarica. Ako ih ispravno skladištite možete ih konzumirati i do 6 mjeseci od pripreme, ali ih je najbolje iskoristiti u što kraćem roku. Potrebno ih je ponekad provjeriti da nisu popljesnivile i pokvarile se zbog atmosferskih uvjeta u kojima se nalaze.
Savjeti
Kod pripreme domaćih zobenih pahuljica koristite oljušteno zrno zobi koje možete kupiti u trgovini.
Prilikom sušenja pahuljica u pećnici koristite sustav ventilacije ako ga vaša pećnica ima.
Zobene pahuljice prilikom pripreme možete sušiti i u mikrovalnoj ili u dehidratoru, ali sušenje u mikrovalnoj zahtjeva veliki oprez jer pahuljice mogu brzo izgorjeti dok je sušenje u dehidratoru dugotrajan proces.
Upotreba u kuhinji
Zobene pahuljice se najčešće koriste kao namirnica za pripremu doručka dok nema osobe koja nije čula za poznatu zobenu kašu. Koriste se i kao međuobrok jer su zasitne, pune vlakana i proteina te se često kombiniraju s bananama, orašastim plodovima i raznim vrstama bobičastog voća. Odlično se slažu s mlijekom, ali i jogurtom te se mogu kombinirati i s kakaom, cimetom i medom. Prilikom pripreme mogu se kuhati u vodi ili mlijeku ovisno koju tekućinu više preferirate.
Mogu se koristiti i u pripremi kolača kada se mljevenjem od njih može dobiti zobeno brašno koje može poslužiti za pripremu biskvita. Zobeno brašno koje nastaje od zobenih pahuljica može se koristiti i za pripremu kruha tako da možemo reći da se od njih mogu raditi i razna tijesta. Često se koriste i u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani kao vezivno sredstvo za pripremu raznih zdravih burgera.
Ljekovita svojstva
Proizvodi nastali od žitarica mogu biti iznimno zdravo prehrambena namirnica koja sadrži puno vitamina i minerala. Zobena kaša jedan je od ljekovitih proizvoda nastalih od cjelovite žitarice. Sadrže vitamine E, B1, B2 te minerale kao što su cink, selen, bakar, silicij i mangan. Osim vitamina i minerala sadrži i fitokemikalije koje antioksidativno djeluju na ljudski organizam što dovodi do prevencije mnogih bolesti. Bogate su i kalcijem, kalijem i magnezijem te sadrže proteine, beta glukan i vlakna koja su topiva u vodi.
Redovnom konzumacijom zobenih pahuljicama možete sniziti kolesterol i spriječiti apsorpciju masti u crijevima. Zbog toga osobe koje se žele riješiti viška masnog tkiva i smršavjeti u svoju prehranu bi trebale uvrstiti upravo ovu namirnicu. Imaju pozitivan utjecaj na smanjenje žučne kiseline.
Jedna od važnijih karakteristika zobene kaše je da potiče probavu i potiče zdrave bakterije u crijevima dok istovremeno stvara osjećaj sitosti u organizmu sprječava nepotreban unos hrane odnosno prejedanje. Stabilizira i šećer u krvi te se preporučuje za konzumaciju osobama koje maju dijabetese tipa 2.
Iako sadrže mnogo korisnih sastojaka potrebno je biti oprezan prilikom konzumacije ove namirnice jer može izazvati alergijske reakcije ili negativno utjecati na organizam ako niste naviknuti na nju. Ne preporučuje se konzumacija ovoga proizvoda ni ako imate kronično zatajenje bubrega te celijakiju jer sve žitarice sadrže gluten koji ljudima oboljelima od ove bolesti šteti.
Foto: Willfried Wende / Pixabay
Zimnica od zobi
Odgovori