Čaj od kamilice jedan je od najpoznatijih i prvih čajeva koji su se počeli pripremati od ljekovitog bilja. Kamilica je biljka dobra za rješavanje mnogih zdravstvenih tegoba, a posebno kod liječenja prehlade i gripe i problema sa sinusima. Blagi miris i okus pogodni su za ublažavanja respiratornih tegoba, ali i kod umirivanja glavobolja, a često se koristi i kao sastojak prilikom inhaliranja dišnih puteva.
Kamilica ima blagi i umirujući miris te je zbog toga i čest sastojak raznih krema i losiona za kožu. Zbog toga se čaj od kamilice, osim što se primjenjuje kao napitak, često koristi i za liječenje kožnih bolesti ili upalnih stanja kože.
Blaga aroma izvrsno se kombinira i s ostalim ljekovitim biljem, ali i s agrumima kao što su limun i limeta. Osim za pripremu čaja, od kamilice se može proizvesti i eterično ulje, ali za početak ako se tek susrećete s ovom biljkom konzumirate čaj jer je jednostavniji i brži za pripremu.
Karakteristike kamilice
Kamilica je jednogodišnja ljekovita zeljasta biljka koja pripada porodici glavočika. Postoji nekoliko sorti kamilice, ali najpoznatiji i one koje se najviše siju su njemačka i rimska kamilica. Čaj od kamilice može se pripremati od obadvije sorte te djeluju na iste zdravstvene probleme.
Stabljika kamilice je uspravna, ali može biti i polegnuta što ovisi o vremenskim uvjetima, ali i tlu na kojemu se uzgaja. Razgranata je i na vrhu gola dok je duž cijele stabljike poslagano sitno lišće. Stabljika može narasti do 60 cm visine, ali je Rimska sorta uvijek niža od Njemačke. Listovi rastu naizmjenično i perasto su razdijeljeni na mnogo malih izduženih listića. Biljka se vrlo plitko ukorjenjuje i ima slabo razgranato korijenje.
Na vrhu svake stabljike razvija se cvijet koji je ima žuti unutrašnji dio dok su mi latice male i bijele i poslagane u krug oko središnjeg dijela. Cvijet cvate od svibnja do početka jeseni, a nakon cvjetanja formira se plod koji je svjetlosmeđa roška s 3 rebra. Za razliku od navedenih pitomi sorti postoji i Žuta kamilica koja se od prethodnih razlikuje po tome što cvijet nema bijele latice već samo unutarnji žuti dio cvijeta. Ova sorta se smatra invazivnom i ne uzgaja se u poljoprivredne svrhe, ali se može koristiti za pripremu čaja.
Cvijet kamilice ima snažan, ali umirujući miris dok mu je okus pomalo gorak. Dio biljke koji se konzumira su cvjetovi, ali se i listovi mogu koristiti u pripremi salata.
Sušenje kamilice
Cvjetovi kamilice se koriste za pripremu čaja stoga se prije konzumacije moraju osušiti kako bi se dobila sirovina za pripremu napitka. Kamilicu možete osušiti na nekoliko načina i to vrlo brzo jer je biljka koja ne sadrži preveliku količinu vode u cvijetu. U komercijalnoj proizvodnji gdje se suše velike količine sirovine za proces sušenja koriste se sušare dok je prirodan način sušenja manjih količina sušenja na zraku, kada kamilicu izlažete sunčevoj toplini koja ne smije biti prevelika. Proces sušenja možete ubrzati i tako da se poslužite pećnicom ili mikrovalnom, a ako imate dehidrator i on vam može pomoći da dobijete suhe cvjetove kamilice.
Sušenje na zraku
Kamilicu ćete vrlo lako osušiti na zraku jer je riječ o cvijetu koji je vrlo malen i ne sadrži velike količine vode. Cvjetove koje ste ubrali potrebno je odvojiti od stabljike, ako to niste napravili tijekom berbe, i poslagati ih na pamučnu krpu ili papir za pečenje koji ste stavili na pleh ili neku ravnu površinu. Prilikom slaganja cvjetove raširite što je više moguće tako da se ne preklapaju kako bi se što prije i ravnomjernije osušili. Cvjetove možete ostaviti i da se suše na laganom suncu ili ako je sunce izrazito jako onda ih radije sušite u hladu. Proces sušenja može potrajati od 7 do 10 dana ovisno o vremenskim uvjetima te stupnju vlage u zraku, a cvjetove je povremeno potrebno i promiješati i okrenuti na drugu stranu. Cvjetove možete sušiti i u zatvorenoj prostoriji, ali onda ona mora biti prozračna i umjerene temperature. Da su cvjetovi suhi znat ćete kada na dodir postanu krhki i počnu se osipati.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je uređaj koji će vam pomoći kod sušenja ove sirovine i ubrzati proces te ćete nakon svega nekoliko sati imati cvjetove za pripremu čaja. Cvjetove kamilice trebate posložiti na rešetke dehidratora i prije toga proučiti upute koje ste dobili uz dehidrator te se voditi prema uputama za sušenje biljaka. Okvirno vrijeme za sušenje cvjetova kamilice u dehidratora je od 1 do 4 sata, ali sve naravno ovisi o jačini dehidratora koji posjedujete. Dehidrator se najčešće za sušenje bilja postavlja na temperaturu od 35°C do 46°C i povremeno provjerava u kojem je stanju sirovina. Nakon sušenja cvjetove je potrebno ostaviti da se ohlade te ih nakon toga spremiti u posude.
Sušenje u mikrovalnoj
Pošto je riječ o sirovini koja vrlo brzo može izgorjeti i u sebi nema veliku količinu vlage, sušenje u mikrovalnoj pećnici morate provesti na pažljiv način. Potrebno je mikrovalnu pećnicu staviti na srednje jaku temperaturu, a cvjetove posložiti na tanjur i uključiti mikrovalnu na 30 sekundi. Nakon toga provjerite cvjetove te ako je potrebno postupak ponovite još 2 do 3 puta te svaki put sirovinu sušite u intervalu od 30 sekundi. Kao i kod sušenja u dehidratoru sirovinu je potrebno ostaviti da se ohladi prije nego ju spremite.
Sušenje u pećnici
Sušenje u pećnici kao i u mikrovalnoj možete provesti u roku od pola sata do sat vremena. Pećnicu je potrebno postaviti na najnižu temperaturu što je najčešće 40°C te upaliti ventilaciju ako pećnica ima tu mogućnost. Cvjetove kamilice posložite na pleh koji ste obložili s papirom za pečenje. Papir za pečenje nije obavezan za korištenje prilikom sušenja, ali sprječava mogućnost da će vam sirovina prilikom sušenja izgorjeti. Pleh s cvijećem kamilice stavite u pećnicu te ako nemate sustav ventilacije u pećnici ostavite 5 cm otvorena vrata kao bi vlaga tijekom sušenja mogla izlaziti. Svakih 15 minuta provjeravajte sirovinu te ju nakon pola sata ako nije suha možete lagano i promiješati ili protresti kako bi se cvjetovi ravnomjerno osušili. Prilikom stavljanja cvjetova na pleh razmaknite ih tako da se ne preklapaju kako bi se brže osušili. Nakon što cvjetovi postanu lomljivi izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade te ih nakon toga spremite u posude.
Domaći čaj od kamilice
Priprema čaja od kamilice je jednostavna, a daje višestruko pozitivne učinke na zdravlje. Dnevno je dopuštena konzumacija do čak 4 šalice, ali svakako se prije ispijanja tolike količine ovoga napitka konzultirajte s liječnikom. Pošto je riječ o biljci koja smiruje i umiruje organizam ni prevelika konzumacija nije dobra stoga bi neki optimalan broj šalica bio zlatna sredina odnosno do 2 šalice s pauzom od dan ili dva u tjednu. Ova vrsta čaja korisna je za liječenje nesanice i želučanih tegoba.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 240 ml čaja od kamilice.
Sastojci
- 1 mala žlica suhih cvjetova kamilice
- 250 ml vode
- med prema želji
Priprema
- U posudi stavite vodu na štednjak na laganu vatru i pustite da prokuha.
- Suhe cvjetove kamilice stavite u posudu i prelijte s prokuhanom vodom. Šalicu poklopite s tanjurićem i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Nakon što je čaj odstajao procijedite ga pomoću cjedila te ostatke kamilice bacite, a čaj možete zasladiti s medom po želji.
Čaj od kamilice i đumbira
Idealan lijek kod prehlade i gripe je kombinacija čaja kamilice i đumbira s medom. Svaki do sastojaka pridonosi da se nakon ispijanja ovoga napitka osjećate zagrijano iznutra, ali nakon nekoliko dana izliječeno od prehlade. Prilikom pripreme ovoga čaja važno je samo da pazite s doziranjem đumbira jer je riječ o izrazito aromatičnoj namirnici.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 240 ml čaja od kamilice i đumbira.
Sastojci
- 1 mala žlica suhih cvjetova kamilice
- 1/2 male žlice suhog korijena đumbira
- 250 ml vode
- 1 mala žlica meda
Priprema
- U posudu stavite vodu i stavite ju na štednjak na laganu vatru da prokuha.
- U šalicu stavite đumbir i kamilicu te ih prelijte s vrućom vodom. Šalicu poklopite s tanjurićem i ostavite da odstoji 10 minuta.
- Nakon predviđenog vremena procijedite đumbir i kamilicu te u čaj dodajte žlicu meda.
- Čaj dobro promiješajte i možete ga piti.
Uzgoj kamilice
Kamilica je biljka koja se uzgaja na području Europe i Azije gdje uspijeva na sunčanim mjestima gdje se sadi na oranicama, ali se može naći kao samonikla biljka na livadama i pored poljskih puteva. Razmnožava se putem sjemena koje se sije u jesen ili u proljeće, a sjeme zadržava svoju klijavost i nekoliko godina od sakupljanja. Najčešće se sije na velikim površinama odnosno oranicama, ali ju i sami možete zasaditi u jednom dijelu vašeg vrta. Jedini važan čimbenik za rast ove biljke je svjetlost jer ako nema svjetlosti kamilica neće klijati, a niti formirati cvijet. Prilikom rasta podnosi sušu, ali prilikom klijanja površina tla mora biti vlažna.
Zemlju prije sadnje je potrebno dobro preorati ili prekopati ako ju sijete na manjim površinama. Za rast joj je potrebna umjerena klima i srednja temperatura dok se već peti dan nakon sjetve mogu pojaviti prvi izboji biljke, ako je temperatura minimalno 6°C. Kamilica najbolje raste pri temperaturi od 20°C do 25°C i tada dolazi do oblikovanja cvjetova i nakupljanja ljekovitih sastojaka u biljci. U kontinentalnom dijelu zemlje pšenicu je najbolje sijati u jesen i to od rujna dok kraja listopada. Mlada biljka kamilice posijana u jesen do zime ojača i može prezimiti te ponovo nastaviti s rastom u proljeće.
Kao što je i navedeno kamilica odlično uspijeva kada se sije na otvorenim površinama kao što su oranice, ali se može uzgojiti i u vrtu pa čak i u manjim posudama koje se mogu držati na balkonu. Prilikom sijanja u posude važno je da ju držite na prozoru koji je stalno osunčan ili na balkonu gdje će biti veći dio dana izložena sunčevoj svjetlosti. Tijekom rasta ju je potrebno redovito i zalijevati te prihranjivati ako se uoči da biljka počinje venuti.
Berba kamilice
Vrijeme berbe kamilice je kada je u punom cvatu što je najčešće u lipnju i srpnju. Kada berete kamilicu možete kositi ili čupati cijelu biljku dok ćete koristiti samo listove koje naknadno možete odrezati ili počupati sa stabljike. U komercijalnoj proizvodnji koja uključuje uzgoj na velikim površinama, prilikom berbe koriste se kombajni kojima se berbe obavlja tako da stroj skida gornji dio biljke na kojemu se nalaze cvjetovi.
Ako imate manje kamilicu posijanu na manjim površinama možete ju požeti sa srpom ili starinskom ručnom kosom i nakon toga pokupiti te ukloniti stabljiku od cvijeta. Kamilica se bere kada je 60% do 70% glavice zrelo odnosno kada su joj latice u vodoravnom položaju. Mora se brati u zoru dok temperature još nisu visoke i prestaje se s berbom kada temperatura poraste i sunce počne grijati tako da zagrijava biljku. Nakon berbe cvijet se podvrgava procesu sušenja kako bi se dobila sirovina upotrebljiva za pripremu čaja.
Čuvanje i skladištenje
Sušene cvjetove kamilice potrebno je čuvati dalj od izvora vlage te na tamnom i hladnom mjestu kako ne bi popljesnivila i pokvarila se. Kao i sve ostale sušene ljekovite biljke tako je i kamilicu najbolje čuvati u hermetički zatvorenim posudama koje mogu biti metalne, staklene ili plastične.
Što je duže vrijeme čuvanja osušene sirovine ona sve više gubi ljekovite sastojke stoga je najbolje sušene svjetove iskoristiti u roku od 6 mjeseci nakon provedenog sušenja. Cvjetovi će biti upotrebljivi i nakon 6 mjeseci, ali će izgubiti dio arome i čaj pripremljen od takve biljke bit će bezukusan i manje intenzivnog mirisa, ali i ljekovitih sastojaka.
Ljekovita svojstva
Čaj od kamilice izvrstan je lijek za liječenje unutarnji problema organizma, ali i kod vanjskih oboljenja na koži i u usnoj šupljini. Konzumacija čaja od kamilice umanjuje probleme s nesanicom koji su povezani s anksioznošću, ali i jača imuniteta te sprječavanja i liječi bolesti imunološkog ustava. Najpoznatiji je prirodni lijek za liječenje prehlade i gripe, ali i problema grla zbog svoga antioksidativnog i protuupalnog djelovanja.
Ženama se preporučuje konzumacija čaja od kamilice prilikom menstrualnog ciklusa jer dovodi do opuštanja mišića i smanjuje grčenje posebno mišića uterusa. Čaj od kamilice se preporučuje za konzumaciju bolesnicima koji imaju dijabetes tipa 2 jer redovnom konzumacijom može se smanjiti razina šećera u krvi i regulirati razina inzulina.
Čaj od kamilice pomaže i kod liječenja mnogih kožnih bolesti, ali pospješuje i jača kosu. Konzumacija u ovome slučaju uključuje primjenu čaja na područje koje se želi tretirati i liječiti. Pomaže kod ekcema, kontaktnog dermatitisa i peludnog osipa dok pijenje može ublažiti simptome čireva u ustima.
Iako čaj od kamilice ima mnogo pozitivnih učinaka na zdravlje s njegovom upotrebom također treba biti na oprezu te se ne preporučuje konzumacija trudnicama, ali ni osobama koje imaju alergije na neke biljke stoga bi se prije upotrebe trebalo konzultirati s liječnikom i provjeriti da li ste možda alergični na kamilicu.
Foto: ebaso / Pixabay
Odgovori