Sok od mrkve i jabuke je jedan od najzdravijih napitaka koji možete pripremiti u vlastitoj kuhinji. Bogatstvo vitamina i minerala u ovom piću tijelu daje potrebnu energiju i snagu za obavljanje dnevnih obaveza. Preporučuje se konzumacija u jutarnjim satima ili između obroka kada poželite pojesti neko voće. Priprema soka od mrkve i jabuke je jednostavna, a namirnice možete sami uzgojiti ili ih kupiti u bilo kojoj trgovini.
Karakteristike mrkve
Mrkva je zeljasta biljka koja se svrstava u porodicu štitarki. Iz Azije se proširila na područje Europe te se uzgaja i u našim vrtovima. Pripada korjenastom povrću, ima plod koji raste u zemlji i piramidnog je oblika. Bogata je vitaminima i mineralima te je nutritivno važno povrće. Poznata je po karotenu koji je važan za ljudski organizam, a posebno za zdravlje očiju i kože. Listovi mrkve su smješteni iznad tla, zeleni i sitni dok stabljike rastu iz korijena u obliku rozete.
Korijen je i plod koji se razvija u tlu te je duguljast, valjkast i najčešće narančaste boje. Može biti i žute ili crvene boje, ako je riječ o nekim posebnim sortama. Iz korijena se granaju male žilice pomoću kojih plod iz tla crpi hranjive sastojke. Vrh korijena može biti zašiljen ili ovalan, ovisno o sorti, a plod je slatkastog okusa i može se jest sirov ili nakon termičke obrade. Za razliku od ploda koji se jede, listovi nisu jestivi i gorkog su okusa.
Karakteristike jabuke
Jabuka je voće koje pripada porodici ruža, a raste na listopadnom drvetu. Uzgaja se na našem području jer joj odgovaraju klimatski uvjeti i najpopularnije je voće u svijetu. Cvjetovi jabuke su dvospolni, pravilnog oblika, bijelo-ružičasti i mogu biti promjera od 3 - 4 cm. Cvate u travnju i to oko 20 dana, a iz cvijeta nastaju sočni i tvrdi plodovi u obliku kugle. Plod može biti zelene, žute, crvene ili prošaran sa svim navedenim bojama, a sazrijeva krajem ljeta ili početkom jeseni. Optimalna veličina ploda je 7 - 8,5 cm, a jabuke manje od 5 cm se koriste za pripremu sokova. Unutar ploda nalazi se sjeme jajastog oblika, tamnosmeđe boje i veličine oko 7 mm. Meso jabuke je najčešće žutobijele boje, a može biti blago ružičasto ili žuto.
Mrkva za preradu
Za pripremu soka koriste se mrkve koje imaju veći udio vode u sebi, slatkast okus i nisu pretvrde. Važno je da je mrkva neoštećena i da podnosi termičku obradu. Sok od mrkve i jabuke bit će ukusan ako ga pripremate od Amsterdam, Losinoostroskaja 13, Nantes ili Mokum mrkve.
Losinoostrovskaja 13
Plod ove sorte je cilindričnog oblika, dužine oko 18 cm i uzgaja se na našem području. Dobro podnosi termičku obradu, a plod je narančasto-crvene boje te sadrži visok udio karotena. Može se koristiti za pripremu soka jer ima dovoljan udio vode te nema presuhu unutrašnjost.
Amsterdam
Ova sorta ima plodove prosječne veličine, mesnata je, ali s određenim udjelom vodom. Korijen ima zaobljen vrh te je narančaste boje, a naraste i do 11 cm. Može biti valjkastog oblika, a konzumira se sirova ili se od nje priprema sok. Najčešće se prodaje u snopu, a kako bi se sačuvala svježina zamrzava se dok se sok priprema i nakon odmrzavanja.
Nantes
Nantes mrkva je najrasprostranjenija sorta, a ima oblik valjka s tupim vrhom. Narančaste je boje i može se kuhati i zamrzavati. Koristi se za pripremu soka i sirupa, a može se koristiti i za pripremu jela. Bere se krajem ljeta ili početkom jeseni.
Mokum
Ova sorta je poznata po intenzivno narančastoj boji te se zbog toga koristi za pripremu sokova i smoothieja. Prodaje se povezana u snopove, slatkastog je okusa s većim udjelom vode.
Jabuka za preradu
Trenutno postoji oko 7.500 sorti jabuka koje su nastale križanjem raznih vrsta. Jabuka za pripremu soka mora biti trpka, opora i pomalo kiselkasta kako bi u kombinaciji s mrkvom dala odgovarajući okus soku. Za pripremu soka najbolje su sorte kao što su Idared, Jonagold, Zlatni delišes i Empire.
Idared
Ova sorta jabuke nastala križanjem dviju sorti, a to su Jonathan i Wagner. Ima bijelo i čvrsto meso te trpak okus, ali je izrazito sočna. Bere se krajem rujna sve do sredine listopada. Ostaje jako dugo tvrda i ne trune brzo te je otporna na razne nametnike i štetnike. Kora joj je prošarana crvenom, žutom i zelenom bojom i po sebi ima male bijele točkice.
Jonagold
Jonagold je sorta jabuke nastala križanjem Golden Deliciousa i Jonathana. Ima tanku koru zelenožute boje te je sočna i slatko-kiselog okusa. Prikladna je za pripremu soka i plod je izrazito velik.
Zlatni delišes
Ovu sortu karakteriziraju krupni plodovi koji su idealni za pripremu soka. Sočna je i slatkastog okusa te ima žućkastozelenu koru. Lako se guli, a koža joj je tanka, dok je meso tvrdo i lako dobiva modrice te se brzo smežura.
Empire
Empire sorta nastala je križanjem Mcintosh i Red Delicious jabuka, a karakterizira ju slatkast okus. Plod je okrugao, crvenozelene boje i ova sorta se naziva i desertnom jabukom zbog okusa i arome.
Berba i kupovina
Jabuke i mrkve su voće i povrće koje možete uzgojiti u našem području i daju dobar urod. Jabuke su voće koje daje plodove tek nekoliko godina nakon što zasadite stablo, a mrkvu je moguće vaditi nekoliko mjeseci nakon što ju posijete. Stablo jabuke tijekom rasta morate orezivati i formirati krošnju kako bi imali kvalitetan urod, a vrijeme berbe ovisi o sorti koju uzgajate. Jedno stablo jabuke može dati od 40 - 200 kg jabuka, ovisno o rodnosti u toj godini. Jabuke berite ručno tako da plod otkinete s peteljkom kako bi što duže ostao svjež. Berite ih ovisno o sorti, a jabuke za pripremu soka najčešće se beru u jesenskim mjesecima.
Mrkva se vadi iz zemlje krajem ljeta kada je zrela za preradu i pripremu soka. Vadite ju ručno, a možete se poslužiti i s lopaticom kako bi ju što lakše izvadili. Svježinu mrkve možete sačuvati tako da joj ne režete lišće nakon što ste ju izvadili iz zemlje.
Mrkvu i jabuku možete kupiti u trgovinama. Jabuka mora biti tvrda na dodir, bez naznaka truleži ili oštećenja na koži. Peteljka mora biti zelena, a ako je smeđa to je znak da je riječ o staroj namirnici. Mrkva mora biti narančasta i mirisati na zemlju te ne smije na sebi imati plijesan. Korijen mora biti čvrst i gladak i nikada ne uzimajte prerezanu mrkvu jer je ona već počela gubiti nutritivne vrijednosti. Za pripremu soka nemojte kupovati zamrznutu mrkvu već samo svježu.
Recepti za sok od mrkve i jabuke
Sok od mrkve i jabuke jednostavan je za pripremu i sve ga više ljudi počinje pripremati u vlastitom kućanstvu. Namirnice za pripremu ovoga napitka lako su dostupne i možete ih nabaviti u lokalnoj trgovini. Ako se bavite sportom ovaj napitak će vam dati energiju.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sok od mrkve i jabuke
Tradicionalni sok od mrkve i jabuke priprema se od dva jednostavna sastojka koja možete uzgojiti u vlastitom vrtu ili voćnjaku. Prilikom pripreme pokušajte koristiti prirodne sastojke, a limunsku kiselinu dodajte prema uputi kako bi produžili rok trajanja soka. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 6 l soka od mrkve i jabuke.
Sastojci
- 1 kg jabuka
- 500 g mrkve
- 600 g šećera
- 20 g limunske kiseline
- 6 l vode
Priprema
- Jabuke ogulite i očistite te narežite na manje komade.
- Mrkvu operite i ogulite te isto narežite na manje komade.
- Jabuke stavite u posudu i ulijte 1 l vode te ju stavite na štednjak na laganu vatru da kuha.
- U drugu posudu stavite mrkvu i ulijte 500 ml te ju isto stavite na štednjak na laganu vatru da kuha.
- Jabuke i mrkve kuhajte sve dok ne omekšaju te ih onda ocijedite. Sok u kojemu su se kuhale jabuke i mrkve ostavite da se ohladi i nemojte ga baciti.
- Kuhane jabuke i mrkve stavite u posudu te usitnite sa štapnim mikserom ili ih stavite u blender ili multipraktik.
- Dobivenu kašu stavite u posudu veličine oko 9 l.
- Ulijte sok u kojemu su se kuhale jabuke i mrkve te dodajte šećer, limunsku kiselinu i ostatak vode. Šećer možete, ali i ne morate dodavati.
- Miješajte smjesu sve dok ne prokuha te ju nakon toga ostavite da kuha na laganoj vatri oko 25 minuta.
- Nakon što se smjesa ukuhala, skinite posudu da štednjaka i dobiveni sok ulijevajte u sterilizirane staklene boce.
- Zatvorite ih s čepom i okrenite naopako te ih ostavite da odstoje oko 15 minuta. Okrenite ih natrag i spremite na hladno, mračno i suho mjesto da se ohlade.
Sok od mrkve i jabuke bez šećera
Šećer je namirnica koji se u prehrani smatra nezdravom i neki ga žele izbjeći prilikom pripreme zimnice. Umjesto njega, prilikom pripreme zimnice možete se poslužiti sa zamjenskim sladilom kao što je med. Morate samo znati da će rok trajanja ovoga soka biti kraći i morate ga potrošiti u što kraćem roku. Sok će biti manje sladak od onoga koji pripremite s šećerom, ali će biti i drugačijeg okusa. Kako bi mu produžili rok trajanja dodajte malo limunske kiseline koja će spriječiti kvarenje voća. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 5 l soka od mrkve i jabuke.
Sastojci
- 500 g mrkve
- 1 kg jabuka
- 500 g meda (cvjetnog ili livadnog)
- 1/2 male žličice limunske kiseline
- 5 l vode
Priprema
- Mrkvu ogulite i narežite na manje komade, a jabuku ogulite, očistite unutrašnjost i narežite na manje komade.
- Mrkvu stavite u posudu s 2 l vode i stavite na štednjak da se kuha oko 20 minuta.
- U posudu dodajte jabuke i kuhajte oko 5 minuta.
- Procijedite jabuke i mrkvu. Vodu koju ste procijedili nemojte baciti nego ju ostavite sa strane u posudi.
- Kuhanu mrkvu i jabuke stavite u blender i izblendajte ili usitnite štapnim mikserom.
- Usitnjenu smjesu dodajte u vodu u kojoj ste kuhali jabuke i mrkve i sve zajedno dobro promiješajte. Ulijte preostale 4 l vode i sve promiješajte kako bi se smjesa sjedinila.
- Posudu vratiti na štednjak i stavite na laganu vatru da se kuha oko 30 minuta. Pred kraj kuhanja dodajte med i limunsku kiselinu i uz konstantno miješanje kuhajte još 5 minuta.
- Posudu maknite sa štednjaka i sok ulijevajte u sterilizirane staklene boce. Zatvorite ih i spremite na hladno i mračno mjesto da se polako ohlade.
Čuvanje i skladištenje
Sok od mrkve i jabuke može se skladištiti nekoliko mjeseci, ali najbolje ga je popiti odmah nakon pripreme u što kraćem roku. Nakon što ga napravite ulijte ga u staklene boce te ih obavezno stavite u hladnjak. Dužim stajanjem na sobnoj temperaturi, posebno u ljetnim mjesecima, može se pokvariti i ukiseliti. Sok je potrebno cijelo vrijeme skladištiti na suhom, tamnom i hladnom mjestu. Boce u kojima ćete držati napitak potrebno je sterilizirati kako bi mu produžili rok trajanja.
Savjeti
Sok od mrkve i jabuke može imati u sebi komadiće pulpe, a za bistri sok, tekućinu je potrebno procijediti kroz gazu. Mrkve i jabuke kuhajte odvojeno jer im je potrebno različito vrijeme da se skuhaju.
Svakodnevno provjeravajte sok, a posebno čepove da nisu počeli propuštati zrak. Ako dođe do popuštanja čepova sok se može ukiseliti i nećete ga moći piti.
Mrkva je dovoljna slatka te će dati slatkoću ovom napitku, ali ako želite da sok bude gušći stavite šećer. Nemojte koristiti smrznute mrkva ili jabuke i sok pripremajte od svježeg voća i povrća jer će tada imati najbolji okus.
Staklenke i boce prije skladištenja soka, sterilizirajte u pećnici na 20 - 25 minuta na 120°C. Ovim postupkom produžit ćete rok trajanja napitka. U bocama ostavite oko 2 - 3 cm ispod ruba kako sok ne bi počeo kipjeti i izlaziti iz boca.
Upotreba u kuhinji
Sok od mrkve konzumira se kao napitak uz doručak ili kao međuobrok. Zbog velikog udjela vitamina i minerala može se sam konzumirati i često se preporučuje sportašima i osobama koje vole jesti i piti zdrave namirnice. Možete ga dodavati i prilikom pripreme koktela te u neke deserte. Odlično se slaže s pitama i biskvitima, a može se dodavati i prilikom priprema krema za kolače.
Ljekovita svojstva
Mrkva je najzdravija vrsta korjenastog povrća koja i nakon termičke obrade sadrži dovoljno antioksidansima kao što su vitamin C, D, E i Ki i minerala kao što su kalcij, kalij i magnezij.
Kuhana mrkva, kao i ona svježa, savršena je za vid i kožu te je bogata s beta-karotenom koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Sadrži jako malo kalorija, a preporučuje se za konzumaciju osoba koje žele smršavjeti te smanjuje loš kolesterol.
Jabuka je voće koje ne sadrži masti, bogata je vitaminima, mineralima i antioksidansima koje zadržava i nakon kuhanja. Sok od mrkve i jabuke izvrsna je kombinacija za organizam jer ćete jednim napitkom unijeti dovoljno vitamina i minerala u organizam. Dobar je napitak i za regulaciju probave te potiče rad crijeva. Odličan je i za izbacivanje štetnih tvari iz jetre, a osnažuje i imunitet.
Foto: Giovanni Filograno / Pexels
Zimnica od mrkve
- Lovačka salata
- Lovački grah
- Miješana salata
- Pire od mrkve
- Povrće za juhu
- Povrtni temeljac
- Sok od mrkve
- Sok od mrkve i cikle
- Vegemiks - mješavina povrća i začina
- Vojnički grah
Zimnica od jabuke
Odgovori