Sok od mrkve i cikle izvrstan je za čišćenje organizma i izbacivanje toksina iz tijela. Priprema se od svježih i sirovih namirnica te se tako zadržavaju svi nutritivnih sastojci iz povrća. Jednostavan je za pripremu, ali ga morate popiti u roku od nekoliko tjedana kako se ne bi pokvario. Preporučuje se piti ga ujutro za doručak kako bi organizmu dali dovoljno vitamina i minerala za obavljanje dnevnih aktivnosti.
Karakteristike mrkve
Mrkva je zeljasta biljka iz porodice štitarki te potječe iz Azije. Svrstava se u kategoriju povrća, a ima stabljiku, lišće i korijen koji je predstavlja plod. Bogata je beta-karotenom koji je potreban za održavanje zdravlja očiju i kože. Stabljika mrkve je niska i uspravna te raste u obliku rozete iz korijena. Na stabljici se nalaze mali, sitni zeleni listovi. Korijen je ovalnog oblika te može imati zašiljen ili zaobljen vrh. Slatkastog je okusa, hrskav, tvrd, izdužen i može se jesti sirov ili termički obrađen. Dobro je ukorijenjen te po sebi ima male sitne blijedo-narančaste žilice pomoću kojih iz tla crpi hranjive tvari. Plod može biti narančast, žut ili crvenkast ovisno o sorti koja se uzgaja.
Karakteristike cikle
Cikla je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice blitvi. Uzgaja se i na našem području kao jednogodišnja biljka te potječe sa Sredozemlja. U prvoj godini rasta cikla ima korijen, stabljiku i listove, a u drugoj se pojavljuju cvjetna stabljika, cvijet, plod i sjeme. Stabljika cikle može narasti do 40 cm, a tijekom cvjetanja čak i do 2 m. Dobro je ukorijenjena te je korijen plod ove biljke koji se konzumira. Sočan je i mesnat te ružičasto-ljubičaste boje kada se prereže. Vanjska kora je crna do tamnoljubičasta zbog čega sok iz cikle ima jaku pigmentaciju. Može biti okrugao ili cilindričan te napola raste izvan zemlje. Listovi rastu na tamnocrvenim peteljkama i stabljikama te su plosnati, zeleni ili crveni, a cvjetovi su maleni i dvospolni. Iz neuglednih i skupljenih cvjetova razvija se sjemenka u obliku oraha, nepravilnog okruglog oblika.
Mrkva za preradu
Mrkva za pripremu soka od mrkve i cikle mora biti slatkasta, a najbolje bi bilo da birate one vrste koje su organski uzgojene. Kod odabira mrkve važno je da koristite one koje se lako gule, imaju veće plodove te su neoštećene. Cikla je povrće koje je i nakon kuhanja gorko, a zbog toga mrkva koju koristite mora biti što slađa i ukusnija. Najslađi sorte mrkve su Amsterdam, Nantes i Mokum mrkva koje se najčešće koriste za pripremu sok od mrkve.
Amsterdam
Amsterdam sorta mrkve ima mesnate plodove intenzivno narančaste boje. Korijen je valjkastog oblika i srednje veličine, a dobro podnosi termičku obradu. Nakon kuhanja se može usitnjavati, a vrlo je slatkastog okusa i intenzivnog mirisa. Prodaje se u snopovima, može se zamrznuti i kada je svježa lako se reže na manje komade. Sadrži dosta vode i nije presuha te se konzumira svježa ili prerađena.
Nantes
Najčešće korištena sorta mrkve za pripremu soka je Nantes mrkva. Korijen je narančaste boje i valjkastog oblika, a može se jesti sirova ili se kuhati. Berba ove sorte obavlja se krajem ljeta ili početkom jeseni i tijekom kuhanja se ne raspada. Sočna je i sadrži u sebi dovoljno vode da je prikladna za pripremu soka.
Mokum
Mokum mrkva je idealna za pripremu soka zbog svoje intezivno narančaste boje. U kombinaciji s ciklom daje svijetlocrvenu boju soku, a koristi se i za pripremu smoothija. Slatkastog je okusa i ima sočnu unutrašnjost te nije presuha. Dobro podnosi termičku obradu i ima intenzivnu aromu.
Cikla za preradu
Postoje tri osnovna oblika cikle, a to su cilindrična, okrugla i spljoštena. Svaka od vrsta sadrži nekoliko sorti koje su nastale križanjem i prilagodbom na klimatske uvjete gdje su rasle. Za pripremu soka dobre su sve sorte, a na našem području se uzgajaju Egipatska, Detroit i Bikor cikla.
Egipatska
Ova cikla je plosnatog oblika i može se uzgajati u Europi. Izrazito je rodna te se veći dio korijena nalazi izvan zemlje te je lagana za vađenje. Listovi su tamnozelene boje i srcolikog oblika, a plod je slatkastog okusa.
Detroit
Detroit cikla uzgaja se u našim krajevima i široko je rasprostranjena. Ima manju rodnost od Egipatske i rok trajanja joj je kraći. Korijen je sočan, nježan, tamnocrvene boje i od njega se može pripremiti sok dok su listovi nazubljeni i sitni.
Bikor cikla
Ova sorta ima okrugli plod te je intenzivno crvene boje. Pripada srednje ranim sortama te ima malu i uspravnu rozetu s izduženim listovima. Daje dobar urod i nakon berbe dugo ostaje svježa. Ima slatkasti okus što je pogodno za pripremu soka.
Berba i kupovina
Cikla najbolje uspijeva na sunčanim područjima koja su u polusjeni dok mrkva odlično podnosi direktnu izloženost sunčevoj svjetlosti. Mrkvu i ciklu možete sami zasaditi u vrtu te ih po potrebi brati za pripremu soka. Tijekom uzgoja ciklu je potrebno dobro zalijevati, a možete ju vaditi početkom jeseni. Najbolje ju je ručno iščupati iz zemlje s lišćem kako bi što duže ostala svježa. Korijen cikle se vadi u jesen prije prvog mraza kada biljka iscrpi sve hranjive vrijednosti iz lišća.
Listovi se prije vađenja korijena moraju osušiti što je znak da je biljka spremna za berbu. Ako ne možete izvaditi korijen možete se poslužiti lopatom, ali budite oprezni da ne oštetite plod. Nakon što ju izvadite iz zemlje, nemojte ju prati ili rezati, ako ju odmah ne namjeravate prerađivati. Ciklu možete i kupiti u trgovini, ali obratite pažnju na tvrdoću i miris ploda. Mora biti tvrda na dodir, bez naznaka plijesni ili vlage. Plod mora biti neoštećen i u jednom komadu kako se ne bi brzo pokvario. Cikla mora imati miris po zemlji, ali ne i vlazi, a najbolje ju je kupiti od domaćih proizvođača.
Mrkva se može vaditi nekoliko mjeseci nakon što se posije, u prosjeku oko 75 dana od sadnje te je otporna na razne štetnike i nametnike. Najčešće se vadi krajem ljeta kada dozrijeva, a zbog slatkoće je prikladna za pripremu soka. Vadite ju ručno i s lišćem kako bi što duže ostala svježa. Ako ju ne možete izvaditi, poslužite se s lopatom, ali budite pažljivi da ne oštetite plod.
Berbu obavite za vrijeme suhog vremena, ne poslije kiše jer može doći do propadanja ploda ako se dobro ne osuši prije skladištenja. Mrkvu možete kupiti u trgovini ili na tržnici, a najbolje je kupovati namirnice od lokalnih proizvođača. Prilikom kupnje uzimajte mrkve srednje veličine jer će biti slađe i sočnije, a nikada ne uzimajte one koje su savitljive, mekane i pljesnive.
Korijen mora biti gladak i imati vidljive ostatke zemlje te ne kupujte mrkvu koja je prepolovljena i oprana jer će brzo početi trunuti. Ako želite da mrkva ostane što duže svježa, kupujte plodove sa svježim listovima.
Recepti za sok od mrkve i cikle
Sok od cikle i mrkve jednostavan je za pripremu jer je riječ o sličnim namirnicama koje zahtijevaju sličnu obradu. Povrće prije miksanja i blendanja soka nije potrebno kuhati i zbog toga je skraćeno vrijeme pripreme. Ovaj napitak postaje sve popularniji među osobama koje se žele zdravo hraniti jer ima jako puno pozitivnih utjecaja na organizam.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sok od mrkve i cikle
Sok od mrkve i cikle sličan je soku od jabuke, ali je malo slađi. Prirodni sokovi koriste se za čišćenje organizma pa tako je i ovaj sok bogat nutritivnim vrijednostima, a ima jako malo kalorija. Prilikom pripreme možete dodati i malo đumbira kako bi potaknuli izlučivanje toksina iz tijela i napravili još bolji detoks. Osobama koje se zdravo hrane ovo može biti dobar dodatak prehrani, ali se preporučuje i osobama koje nisu pod određenim režimom prehrane. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l soka.
Sastojci
- 1 cikla
- 2 srednje mrkve
- 1 svježi limun
- 1 mala žličica naribanog svježeg korijena đumbira
- 800 ml vode
Priprema
- Ciklu i mrkvu operite, ogulite i narežite na manje komade.
- Povrće stavite u blender ili multipraktik i usitnite u kašu.
- Limun prepolovite i iscijedite sok, a svježi korijen đumbira ogulite i naribajte te dodajte u blender ili multipraktik. Sve sastojke ponovo izmiksajte kako bi se sjedinili.
- Polako ulijevajte vodu u smjesu i miksajte sve dok ne dobijete željenu gustoću soka. Nemojte stavljati previše vode kako vam sok ne bi bio prerijedak.
- Sterilizirajte staklenke ili staklene boce i ulijte dobiveni sok te ih dobro zatvorite s čepovima. Sok spremite u hladnjak ili na mračno i hladno mjesto.
Sok od mrkve, cikle i celera
Mrkva i cikla su povrće koje je dobro za ljudski organizam i treba ga što više konzumirati, kao i celer koji pripada skupini povrća koja je dobra za čišćenje organizma. Ako imate problema sa želucem i crijevima ovo je izvrstan sok koji može biti dobar dodatak prehrani. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l soka.
Sastojci
- 1 cikla
- 2 mrkve
- 3 stabljike celera
- 1 velika žlica korijandera ili peršina
- 1/2 svježeg limuna
- 1 mala žlica naribanog svježeg korijena đumbira
Priprema
- Ciklu i mrkvu operite, očistite te narežite na manje komade.
- Stabljiku celera operite i narežite na manje komade.
- Sve sastojke stavite u blender ili multipraktik te izmiksajte.
- U dobivenu kašu dodajte nasjeckani korijander ili peršin te iscijeđeni sok polovice limuna.
- Đumbir ogulite i naribajte te ga dodajte u smjesu.
- Sve sastojke izmiksajte da se sjedine te dobiveni sok ulijte u sterilizirane staklenke ili staklene boce. Zatvorite ih s čepovima i spremite na hladno i mračno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Sok od mrkve i cikle najbolje je čuvati u hladnjaku na što nižoj temperaturi. Ako nemate dovoljno mjesta u hladnjaku onda ga spremite na hladno, mračno i suho mjesto kao što su smočnice ili podrumi. Ne preporučuje se dugo skladištiti svježe sokove i zato ih je najbolje popiti isti dan. U hladnjaku se mogu čuvati oko 7 dana, a ako ih držite u smočnici ili podrumu popijte ih u roku od 2 - 3 dana. Ovaj sok se može i zamrznuti u obliku kockica u kalupu za led. Nakon što se stvrdne, kockice možete izvaditi iz kalupa i spremiti u plastične vrećice te dalje držati u zamrzivaču.
Savjeti
Ako želite zasladiti sok dodajte šećer i med i tada dozirajte 1,2 kg na 6 l vode. Nakon pripreme sok možete i procijediti kroz gazu kako biste uklonili pulpu. Ako prilikom pripreme soka dodate još neko voće koje u sebi sadrži veću količinu vode, onda nije potrebno dodavati vodu.
Upotreba u kuhinji
Sok mrkve i cikle najčešće se konzumira kao svjež i osvježavajuć napitak. U ljetnim mjesecima možete dodati kockicu leda i piti ga između obroka. Najbolje ga je piti ujutro uz doručak kako bi ispunili dnevni unos potrebnih vitamina i minerala. Dodaje se i prilikom pripreme smoothija ili koktela. Zato što je pripremljen od svježeg i sirovog povrća ne preporučuje se koristi kao dodatak za pripremu biskvita, ali se zato može dodati prilikom pripreme krema kako bi dao posebnu boju.
Ljekovita svojstva
Cikla i mrkva su povrće bogato vitaminima i mineralima te pomažu kod izbacivanja štetnih toksina iz tijela. Sok od mrkve i cikle je ljekovit i potiče rad jetre, osnažuje imunitet te potiče probavu. Umirujuće djeluje na želudac i probani sustav, a bogat je i antioksidansima. Sadrži i visok udio vitamina C i B te minerale kao što su željezo, kalcij, kalij, fosfor, magnezij, mangan i selen. Djeluje protuupalno, pomaže u zaštiti od bolesti krvožilnog sustava, regulira šećer u krvi i štiti zdravlje očiju i kože. Izvrstan je napitak za osobe koje su anemične ili slabokrvne, a preporučuje se za konzumaciju ženama tijekom menstrualnog ciklusa. Izrazito je zdrav jer se povrće termički ne obrađuje te zadržava sve nutritivne vrijednosti i hranjive tvari. Niskokaloričan je napitak te se preporučuje za konzumaciju osobama koje su na dijeti i žele smršavjeti.
Foto: Pexels
Zimnica od cikle
Zimnica od mrkve
Odgovori