Uz tjesteninu se najčešće veže Italija, ali mi nikako ne zaostajemo za njima kada je riječ o konzumaciji iste. Mnogi od nas tjesteninu s umakom jedu u kombinaciji s kruhom, kako bi se bolje "zasitili", stoga nije ni čudo da je 60% Hrvata debelo.
Kako napraviti tjesteninu
Priprema domaće tjestenine mnogima je novi omiljeni projekt u pripremi zimnice! Iako volimo eksperimentirati s kruhom i pekarskim proizvodima, jednom kad probate domaću tjesteninu, uvijek ćete joj se vraćati. Zamijesiti tijesto je jednostavno, vrsta je pregršt, a većina recepata zahtijeva samo osnovne sastojake. Naravno, ne škodi ni činjenica da je domaća tjestenina apsolutno najukusnija s raznim umacima. Bez obzira na to želite li ručno mijesiti i rezati tijesto ili koristiti mikser i aparat za valjanje i rezanje tjestenine, u nastavku dijelimo savjete, trikove i recepte za domaću tjesteninu od raznih vrsta brašna!
Postupak pripreme različtih vrsta tjestenine
Kako napraviti kruh
Najjednostavnija vrsta tjestenine svakako je kruh, a pšenica je najčešća žitarica koja se koristi za njegovu pripremu. Proizvodi se i od brašna drugih vrsta žitarica: raž, ječam, kukuruz, zob ili riža. Kruh se može pripremati i od orašastih plodova kao što su kokos ili badem, ali je najčešće u kombinaciji s pšeničnim brašnom.
Postupak pripreme različtih vrsta kruha
Kako napraviti brašno
Za svaku tjesteninu potrebno je brašno. Saznajte kako napraviti brašno od svih vrsta žitarica i ostalih biljaka te kako se radi koje brašno: višenamjensko, samodizajuće brašno, cjelovito pšenično, bijelo integralno, 00, speltino (pirovo), raženo, ječmeno i brašno bez glutena. Osim toga, donosimo informacije kako najbolje čuvati i skladištiti rafinirano, a kako cjelovito brašno.
Postupak pripreme različtih vrsta brašna
Foto: Couleur / Pixabay