Recepti za sokove ili sirupe od voća, pa čak i povrća. Najčešće se pripremaju sirupi i sokovi od bazge, šipka i raznih bobica, a pripremljeni u domaćoj radinosti, sadrže prirodne vitamine.
Ako ste ljubitelj slatkih napitaka, a želite biti sigurni da u organizam unosite zdrave vitamine, ove godine se odvažite i sami pripremite domaći sirup ili sok od raznog voća.
Za njihovu pripremu vam ne treba puno vremena ni sastojaka, a mogu se napraviti od bilo kojeg sezonskog voća, pa čak i kombinacije voća. Nemaju konzervanse, dodatna bojila i arome čime im je nutritivna vrijednost značajna. Svi sirupi i sokovi na našem popisu su odlični gasitelji žeđi.
Kako napraviti sok?
Postupak pripreme različtih sokova
- Jabukovača
- Sok od ananasa
- Sok od aronije
- Sok od bazge
- Sok od borovnice
- Sok od bresaka
- Sok od brusnice
- Sok od celera
- Sok od cikle
- Sok od dunje
- Sok od grožđa - mošt
- Sok od jabuke
- Sok od jagoda
- Sok od kadulje
- Sok od koprive
- Sok od kruške
- Sok od kupina
- Sok od kupusa
- Sok od limuna - limunada
- Sok od malina
- Sok od mandarina
- Sok od marelica
- Sok od mente
- Sok od mrkve
- Sok od mrkve i cikle
- Sok od mrkve i jabuke
- Sok od naranče
- Sok od rajčice
- Sok od ribizla
- Sok od šipka
- Sok od šljiva
- Sok od trešanja
- Sok od višanja
Prirodni voćni sokovi su zdravi i aromatični napitci jer sadrže veliki udio vitamina iz voća, a pravilnim postupkom pripreme, zadržat ćete okus, miris i boju svježeg voća. Da biste dobili prirodan gusti sok, važno je da vam je količina očišćenog voća otprilike 40% u odnosu na količinu vode koju dodajete. Šećer se dodaje u omjeru 100 g na 1 litru vode.
Sok se dobiva cijeđenjem voća i dodavanjem vode i male količine šećera te pasterizacijom ispod temperature vrenja. Šećer u sokovima nije nužan i, u većini slučajeva, služi kao konzervans ili da bi se ublažila kiselina voća. Dodaje se samo kako bi se poboljšao okus, a sokovi od slatkog voća kao što su kruške, jabuke i grožđe najčešće pripremamo bez šećera. Bistri i kašasti sokovi koji se prije posluživanja ne razrjeđuju dodatno s vodom važno je nakon pripreme pasterizirati kako bi se izbjeglo kvarenje i omogućilo duže čuvanje i skladištenje sokova.
Sok iz voća lakše ćete iscijediti ako oprano voće prvo zamrznete pa ostavi da se odledi u hladnjaku dan ili dva prije izrade soka. Ovako će se prilikom odmrzavanja najveći dio voćnog soka sam iscijediti iz voća, a preostalo voće treba snažno procijediti kroz cjedilo ili protisnuti kroz gazu. Bez obzira na postupak cijeđenja soka, potrebno ga je dodatno procijediti kroz gazu. Standardni omjer pripreme voćnog soka je 1,2 kg šećera na 1 litru soka. Prema ukusu možete dodati sok od limuna ili limunsku kiselinu.
Kako napraviti sirup?
Postupak pripreme različtih sirupa
Sirup je gusti, bistri ili kašasti sok od voća kuhan s većom količinom šećera. Najviše se pripremaju sirupi od bobičastog voća kao što su borovnice, kupine i maline, ali se mogu pripremati od raznog jagodičastog voća iz kojeg se lako cijedi sok. Također se može pripremati i od kombinacije više voća, prema ukusu.
Ono po čemu se sirup razlikuje od soka je to da se sirup dodatno razrjeđuje vodom, dok se sok odmah konzumira takav. Sirup sadrži veću količinu šećera koja se ukuhavanjem s voćem pretvara u gustu, slatku tekućinu koju je, zahvaljujući šećeru, skoro nemoguće piti bez dodatka vode. Kada se dodaje u većim količinama, šećer u sirupu ima svojstvo čuvanja svježine voća i slatke zimnice od kvarenja, a kratkim kuhanjem sirup zadržava prirodan okus voća i boju.
Za pripremu soka koriste se sve vrste voća koje sadrže više soka, a prije kuhanja, voće je potrebno iscijediti ili propasirati. Ukuhava se ili sam sok ili voćna kaša s pulpom uz dodatak šećera. Nakon kuhanja, sirup se cijedi kroz sitno cjedilo ili gazu i ulijeva u sterilizirane boce (proces sterilizacije boca pogledajte ovdje).
S obzirom na to da se u većini recepata ulijeva prohlađen, potrebno ga je dodatno pasterizirati kako bi se spriječilo kvarenje, a pasterizaciju zimnice koja se čuva u staklenim bocama možete napraviti vrućom kupkom, tj. kuhanjem u vrućoj vodi.
Voćni sirup je jednostavnije napraviti nego pasterizirane sokove, a prosječno se dodaje 1 - 1,5 kg šećera na 1 kg voća. Kuha se jako kratko, otprilike 5 - 15 minuta (u nekim slučajevima i duže, ovisno o količini voća i sirupa koji pripremate) te se vruć ulijeva u vruće boce i odmah se nakon punjenja zatvaraju čepom od pluta ili gumenom kapicom. Sirupe ne smijete kuhati duže od vremena navedenog u receptu jer dužim kuhanjem voće gubi vitamine i aromu.
Obično se ulijeva u tamne boce, no ako ih nemate, zamotajte ih novinskim papirom. Jednom otvoren, sirup se sporije kvari od soka, no kao i druge zimnice potrebno ga je nakon otvaranja držati u hladnjaku.
Foto: Joseph Mucira / Pixabay