• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Moja Zimnica

priprema i konzerviranje hrane

  • Naslovnica
  • Biljke A-Ž
  • Meso
  • Skladištenje
  • Kiseljenje
  • Tjestenina
  • Savjeti
Brašno   Umak   Namaz   Džem   Marmelada   Pekmez   Kompot, Slatko   Čaj   Liker, Vino   Sok, Sirup
začin za medenjake

Začin za medenjake

Objavljeno: 11.01.2022. Autor: Ivana Đilas Hedl

  • Cimet za preradu
  • Đumbir za preradu
  • Muškatni oraščić za preradu
  • Klinčić za preradu
  • Berba i kupovina
  • Sušenje
  • Mljevenje
  • Čuvanje i skladištenje
  • Upotreba u kuhinji
  • Ljekovita svojstva

Medenjaci su posebni po svom okusu koji nije ni sladak, ni gorak. Intenzivan miris jednako uveseljava i male i velike, a posebni su upravo zbog kombinacije začina koji se dodaju prilikom pripreme.

U mješavinu za medenjake su se prvo dodavali klinčić, anis i papar koji su se tada koristili u medicini. Tijekom sljedećih stoljeća se počeo dodavati cimet, korijander, muškatni oraščić, kardamom i šafran.

Današnja začinska mješavina za medenjake najčešće sadrži cimet, klinčić, đumbir i muškatni oraščić. Postoje razne kombinacije začina, a prilikom pripreme dodaju se i mnogi drugi sastojci. Lako ga je napraviti, samo je potrebno imati pravi omjer sastojaka i imat ćete dovoljno začina za pripremu nekoliko kilograma medenjaka.

Osim u medenjake, ova mješavina začina dodaje se i u pića, biskvite, pite i kreme.

Karakteristike začina za medenjake

Začin za medenjake ima poseban okus koji duguje miješanju raznih suhih začina kao što su cimet, klinčić, đumbir, muškatni oraščić, anis i kardamom, a poseban je po tome što se sastoji od više aromatičnih začina koji se moraju savršeno uskladiti kako bi dali pravi okus. Niti jedan začin koji se dodaje ne smije prevladavati i ne smije se osjetiti posebno, kako mirisom tako ni okusom.

Kolačima daje svjež i blago pikantan okus, a neki ga opisuju kao mješavinu cimeta i papra. Ako probate kekse sa začinima za medenjake u početku ćete osjetiti slatkoću dok će se u drugom valu pojaviti papreni i pikantni okus.

Boja je narančasto crvenkaste do smeđe, ovisno o sastojcima koji se koriste u pripremi. Ako je cimet koji se dodaje u pripremi tamniji i začin će biti takav, a muškatni oraščić dodaje smjesi dozu crvene boje. Dodavanjem klinčića začin će biti još tamniji dok će đumbir posvijetli pripremljenu mješavinu začina.

Cimet za preradu

Cimet je jedan od najvažnijih začina koji se koristi u pripremi medenjaka. Nastaje guljenjem kore drveta Cimetovca koje pripada porodici lovora. Kora se guli samo s dvije vrste ovoga cimeta i to s Kasije ili Kineskog cimeta i Cejlonskog cimeta.

Cejlonski cimet

Cejlonski cimet je prava sorta cimeta koja se smatra i najkvalitetnijom, ali i skupljom u odnosu na druge. U trgovinama se prodaje u obliku tamnosmeđih štapića koji su smotani u spiralu. Blago je slatkastog okusa i mirisa te sadrži cinamaldehid koji ima ljekovita svojstva.

Kasija cimet

Kasija cimet je se dijeli na kineski, indonezijski i saigonski, a svaki od njih je nastao prilagođavanjem klimatskim uvjeta u kojima se uzgaja. Ova vrsta je manje kvalitetna od Cejlonskog i zbog toga je jeftiniji, ali ima jaču aromu jer sadrži više cinamaldehida. Štapići ove sorte su tamnosmeđe do crvene boje i smotani su u spiralu.

Đumbir za preradu

Đumbir je začinska biljka trajnica iz porodice đumbirovki čiji je korijen pravi izvor korisnih nutritivnih vrijednosti. Za pripremu začina koristi se svjež ili sušen gomolj biljke koji se kasnije melje u prah. Za pripremu ove mješavine koristite bijeli đumbir i Hidden đumbir

Hidden đumbir

Ova sorta je najbolja i najčešće se koristi za pripremu đumbira u prahu. Korijen je žute boje i nakon sušenja i mljevenja je sličan kurkumi. Može se uzgajati i na našem području i jako se brzo razmnožava, a jelu daje gorkasto ljutkasti okus.

Bijeli đumbir

Bijeli đumbir je afrička sorta đumbira, savršena za sušenje i mljevenje u prah. Najviše se koristi u indijskoj kuhinji, a korijen je bijele boje dok nakon sušenja i mljevenja poprima žućkastu boju.

Muškatni oraščić za preradu

Muškatni oraščić raste na zimzelenom drvetu iz porodice magnolija u tropskim klimama. Najčešća sorta koja se uzgaja za komercijalnu proizvodnju je Vishwashree muškatni oraščić.

Vishwashree muškatni oraščić

Ova sorta je najrasprostranjenija i daje najveći urod, a sjemenke se beru od lipnja do srpnja. Prvi plodovi se pojavljuju 6 - 7 godina nakon sadnje stabla, a plod koji je zreo puca i otkriva košticu unutar mesnate ovojnice. Unutarnju košticu je potrebno osušiti te se nakon toga može konzumirati i blagog je, ali aromatičnog okusa.

Klinčić za preradu

Klinčić je plod tropskom zimzelenog drveta Klinčićevca i pripada porodici mirti. Danas u svijetu postoji oko 5.000 sorti mirti, ali se za pripremu klinčića koristi Syzygium sorta koja je jedini predstavnik ove vrste.

Syzygium klinčić

Plod klinčića Syzygium sorte je u početku ružičasto bijeli cvijet sakupljen u nekoliko skupina s uskim pupoljcima koji nakon sušenja postanu smeđi. Rastu na zimzelenom drvetu te se tresu sa stabla i sakupljaju i nakon toga suše. Nakon sušenja ima karakterističan okus i blagu aromu te se u manjim količinama dodaje prilikom pripreme začina za medenjake.

Berba i kupovina

Cimet je začin koji se ne može uzgojiti kod nas već se guli s drveta Cimetovca koji raste u tropskim šumama kao i muškatni oraščić. Ipak muškatni oraščić možete uzgojiti u grijanom stakleniku na minimalnoj temperaturi 18°C i s visokim udjelom vlage, ali jednostavnije ga je kupiti u supermarketu.

Đumbir se, za razliku od cimeta, vrlo lako uzgaja čak i u malih teglama, a potrebno mu je 3 mjeseca da razvije gomolj koji se koristi kao začin. Gomolj, odnosno rizom možete kupiti i u supermarketu u svježem obliku pa ga sušiti ili ga možete kupiti već osušenog i samljevenog.

Klinčić isto nije prikladan za uzgoj u umjerenim klimama već zahtjeva tropsku morsku klimu. Za razliku od muškatnog oraščića plodove klinčića odnosno sušene pupoljke možete kupiti u trgovinama, osušene i pakirane u male vrećice.

Sušenje

Začini koji se koriste za pripremu ove začinske mješavine se mogu sušiti u vlastitoj kuhinji, ali većinu je potrebno kupiti već osušene. Cimet, muškatni oraščić i klinčić se prodaju već sušeni, a proces sušenja se provodi najčešće na tropskom suncu i traje od 1 - 2 mjeseca ovisno o kojoj je biljci riječ.

Sušenje na zraku

Cimet je jedan od sastojaka koji se suši na suncu jer se uzgaja u tropskim područjima gdje se proces odvija brzo. Odmah nakon guljenja, kora se stavlja na sunčano i prozračno mjesto gdje se suši otprilike 10 dana nakon čega se počne uvijati i poprima karakterističan oblik spirale.

Klinčić se također suši na suncu sve dok pupoljci ne poprime smeđu boju i ne postanu tvrdi na dodir, a moraju se sušiti na mjestima gdje je dobar protok zraka. Rizom đumbira možete sušiti na suncu u umjerenim klimama kao što je naša i to tako da ga narežete na kocke, ploške ili trake te ih stavite na pamučnu krpu na sunčano i prozračno mjesto. Potrebno ga je svaki dan okretati kako bi se ravnomjerno sušio, a kada primijetite da je tvrda i suha na dodir maknite ju sa sunca nakon čega ga možete ribati ili samljeti.

Muškatni oraščić se najduže suši, otprilike dva mjeseca tako da se velika crna koštica ostavlja na sunčano i prozračno mjesto sve dok sjemenka ne postane tamnosmeđa i naborana.

Sušenje u dehidratoru

Đumbir sušen u dehidratoru bit će najbolji za vaše zdravlje, ali će vam trebati dugo vremena da se iz njega izvuče sva voda i postane suh i tvrd. Postavite dehidrator na 60°C i ostavite ga da se suši 6 - 8 sati. Svaki sat ga provjeravajte kako bi bili sigurni da se neće presušiti.

Cimet, muškatni oraščić i klinčić su namirnice koje nisu prikladne za sušenje u dehidratoru.

Sušenje u mikrovalnoj

Đumbir možete sušiti u mikrovalnoj pećnici na 70°C. Vrijeme sušenja varirat će od debljine na koju ste narezali rizom, ali ako imajte na umu da ako ga narežete na tanje ploške da će se brže osušiti. Ostale začine potrebne za pripremu začina za medenjake nije moguće sušiti u mikrovalnoj.

Sušenje u pećnici

Brži način sušenja rizoma đumbira je u pećnici kao i ostalih vrsta gomoljastog biljaka. Pećnicu uključite na temperaturu 50°C i posložite izrezani korijen đumbira na lim za pečenje. Đumbir sušite 2 - 3 sata i svakih pola sata provjerite u kakvom je stanju te ga po potrebi okrenite kako bi se ravnomjerno osušio. Nakon sušenja potrebno ga je ohladiti prije nego ga počnete koristiti. Svi drugi začini, isto kao i u slučaju mikrovalne i dehidratora nisu prikladni za ovaj oblik sušenja.

Mljevenje

Cimet se najčešće riba i ne melje se u strojevima. Ribanjem na ribež ispušta karakterističan aromatičan miris. Nemojte ga pokušavati blendati ili samljeti u mlincu za kavu jer je štapić pretvrd i može oštetiti aparate.

Muškatni oraščić se isto riba na ribež jer tada ispušta najbolju aromu dok se klinčić može mljeti ili usitnjavati u kuhinjskim uređajima, ali neposredno prije pripreme začina jer dužim stajanjem dolazi do hlapljenja njegovih ljekovitih svojstava.

Đumbir možete samljeti ili ribati ovisno o tome koliko sitnu strukturu začina želite dobiti. Mljevenjem začina dobit ćete sitnu, gotovo brašnastu strukturu koja će biti neprimjetna u kolačima i biskvitima dok se ribanjem dobivaju malo već komadi koji će se jače osjetiti u pripremljenim desertima.

Čuvanje i skladištenje

Začinsku mješavinu za medenjake obavezno čuvajte u čistim i suhim staklenkama s hermetičkim poklopcem. Nemojte ih držati blizu izvora topline i vlage te ih nikada ne ostavljajte u kuhinjskim ormarićima blizu nape ili štednjaka. Staklenke držite na tamnom, suhom i hladnom mjestu kako začin ne bi izgubio boju i aromu.

Upotreba u kuhinji

Najkorištenija mješavina začina u božićno vrijeme je upravo mješavina za medenjake, a koristi se najviše za pripremu zimskih deserata. Iako se smatra da se ova mješavina koristi prilikom pripreme medenjaka, nemojte da vas to obeshrabri da ga dodate u neki drugi kolač. Također se može dodavati u tijesta za kruhove, ali i kuhano vino, paprenjake, Speculoos kekse i suhe božićne kekse.

Ljekovita svojstva

Mješavina začina za medenjake je zdrava zbog raznih sastojaka koje sadrži. Cimet je bogat antioksidansima pa ga se često preporučuje konzumirati, a posebno Cejlonski. Ako ste alergični na neki od začina nemojte ih koristiti te ih zamijenite sa sličnim. Povoljno utječe na probavu, dišne puteve i imunitet.

Foto: Kai Reschke / Pixabay

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Zadnje objave

sok od mrkve i jabuke

Sok od mrkve i jabuke

Sok od mrkve i jabuke je jedan od najzdravijih napitaka koji možete pripremiti u vlastitoj kuhinji. … [više] about Sok od mrkve i jabuke

sok od mrkve i cikle

Sok od mrkve i cikle

Sok od mrkve i cikle izvrstan je za čišćenje organizma i izbacivanje toksina iz tijela. Priprema se … [više] about Sok od mrkve i cikle

čaj od gloga

Čaj od gloga

Glog je biljka poznata po pozitivnom utjecaju na liječenje nesanice i ima blagotvoran i umirujući … [više] about Čaj od gloga

sirup od mandarina

Sirup od mandarina

Sirup od mandarina je ukusan napitak od sezonskog voća koji je jednostavan za pripremu. Mandarine su … [više] about Sirup od mandarina

sirup od maslačka

Sirup od maslačka

Sirup od maslačka izvrstan je za pripremu soka, a redovita konzumacija pomaže pri podizanju … [više] about Sirup od maslačka

sušeni origano

Čaj od origana

Origano ili mravinac je začin koji se koristi prilikom pripreme pizze i često je namirnica u … [više] about Čaj od origana

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Kazalo

Gasto Mreža

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Moja Zimnica

Digitalna enciklopedija o konzerviranju! Jedinstveno mjesto gdje možete saznati sve važne informacije o biljkama, preparatima, začinima, tehnikama i svemu potrebnom za uspješnu pripremu zimnice.

Copyright © 2020.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka
EN • HR • SI • SR