Avokado je svestrano voće koje se obično dodaje salatama, sendvičima, tacosima ili radi popularani umak guacamole. Ali avokado je nezgodna namirnica za duže skladištenje. Odmah po sazrijevanju brzo se pretvara iz slatke u tužnu, kašastu smjesu. Također nije ni jeftina namirnica, stoga ako želite najbolje iskoristiti njegovu vrijednost pravilno ga pripremite za duže skladištenje.
Kao i većina plodova, ni avokado ne dozrijeva dok se ne ubere, pa će svježi biti tvrdi poput kamena, no brzo gube svoju čvrstu strukturu, posebno ako se pravilno ne čuva. Isto tako, ako ste otvorili svježi avokado i niste mogli pojesti drugu polovicu, znate li kako sačuvati drugu, neiskorištenu polovicu? Uz ove jednostavne savjete o tome kako pravilno skladištiti avokado, moći ćete svojoj stalnoj postavi zimnice dodati nešto novo i osvježavajuće!
Vrste zimnice od avokada
Avokado se može dodati mnogim receptima kako bi vaši obroci bili prava nutricionistička bomba, no mnogi ne znaju da se od avokada mogu napraviti i ukusne zimnice pogodne za zamrzavanje. U nastavku se nalaze ideje i prijedlozi kako iskoristiti ovu osjetljivu namirnicu na što kvalitetniji način i uživati u njenim okusima puno duže.
Priprema avokada za zimnicu
Avokado je voće pogodno za konzumaciju u sirovom obliku bez daljnje prerade, ali ako želite zadržati njegovu svježinu morate ga zamrznuti ili preraditi. Prije prerade i skladištenja avokado mora biti zreo kako bi ga mogli što lakše očistiti i kako bi bio ukusan.
Zreli plod avokada prepoznat ćete po tamnoj kori i mekanoj unutrašnjosti koju možete provjeriti tako da ga lagano pritisnete prstima. Ako ste kupili nezreo avokado možete ga ostaviti na sobnoj temperaturi da dozre za 2 - 3 dana. Proces zrenja ubranog avokada može se ubrzati tako da ga stavite u posudu s bananama koje ispuštaju plin etilen i ubrzavaju proces truljenja. Osim u posudu možete ga staviti u papirnatu vrećicu s nekim drugim zrelim voćem koje će ubrzati proces dozrijevanja. Avokado može brzo i prezreti pa je svakodnevno potrebno provjeravati mekoću ploda. Boja kore mora biti tamno zelena, a ako je prezreo poprimit će tamnosmeđu boju, a unutrašnjost će postati premekana.
Unutar ploda nalazi se velika koštica koju je prije daljnje prerade pulpe potrebno izvaditi. Najbolja metoda vađenja koštice je da avokado prvo dobro operete i osušite krpom. Nožem ga režite po dužini tako da napravite krug oko njega, a nožem zarežite samo do sredine ploda odnosno do koštice.
Rukom razdvojite plod na dva dijela i u jednoj polovici ploda u sredini ćete vidjeti veliku smeđu okruglu košticu koju izvadite žlicom ili nožem i povucite prema sebi. Pulpu avokada izdubite žlicom. Prije vađenja pulpe možete ju narezati po dužini i širini tako da dobijete kockice, ili ju možete izvaditi i u jednom komadu.
Malo manje poznat način čišćenja avokada je da mu zarežete koru na jednom dijelu i ogulite te pulpu nakon toga narežete na kriške i odvajate od sredine odnosno od koštice. Avokado koji ste ogulili najbolje je odmah premazati ili poprskati limunovim sokom ili sokom limete kako ne bi oksidirao i potamnio.
Cijeđenje avokada
Ako želite sačuvati avokado duže vrijeme možete pripremiti ulje koje nastaje cijeđenjem pulpe. Ulje od avokada se može koristiti nekoliko mjeseci od dana pripreme, a podnosi visoku točku zagrijavanja te ima gustu konzistenciju.
Ulje avokada se dobiva tako da se hladnim prešanjem unutrašnjosti odnosno pulpe dobiva tamno zelena tekućina blagog mirisa koja se brzo upija. Prije cijeđenja pulpu je potrebno izgnječiti vilicom ili iscijediti u sokovniku. Dobivenu tekućinu procijedite kroz gazu kako bi uklonili zaostale komadiće avokada koji mogu utjecati na kvalitetu ulja. Nakon prešanja, ulje se skladišti u tamne staklene boce te ga je potrebno čuvati na suhom, hladnom i tamnom mjestu.
Osim cijeđenja svježeg avokada možete koristiti metodu sušenja i cijeđenja pulpe. U ovom slučaju morate prvo pulpu izgnječiti pomoću vilice ili blendera, nakon toga ju rasporediti na pladanj i sušiti. Debljina mljevene smjese avokada ne smije biti veća od 1,5 cm. Pripremljenu pastu možete sušiti na zraku, mikrovalnoj, pećnici ili u dehidratoru, a nakon sušenja ju procijedite pomoću gaze.
Sušenje avokada
Avokado je voće koje je najbolje jesti svježe jer stajanjem na zraku brzo oksidira i potamni. Sirov se najčešće koristi za pripremu namaza, dipova i salata, ali kada od njega želite pripremiti ulje onda pulpu morate prvo osušiti. Možete ga sušiti na zraku, u mikrovalnoj ili pećnici, ali i u dehidratoru ovisno koji od uređaja posjedujete.
Sušenje na zraku
Pulpu od avokada potrebno je prije sušenja izgnječiti vilicom ili u blenderu i napraviti pastu te ju stavite na lim za pečenje i rasporedite na debljinu do 1,5 cm. Pastu ostavite u prozračnoj prostoriji, ali daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Ostavite da se suši 4 - 5 dana ovisno o vremenskim uvjetima, uz svakodnevno miješanje kako bi se ravnomjerno osušila.
Pasta je suha kada je tamnosmeđe boje, a ako ste ju dobro izblendali onda će biti potpuno smeđa dok u slučaju usitnjavanja vilicom vidjet ćete tragove zelenih komadića.
Sušenje u pećnici
Kao i kod sušenja na zraku pulpu od avokada morate prvo usitniti vilicom ili u blenderu te ju rasporediti na lim za pečenje na debljinu od 1,5 cm. Pećnicu postavite na temperaturu ispod 50°C i stavite da se suši sve dok pasta ne postane smeđe boje. Predviđeno vrijeme potrebno za sušenje avokada je oko 5 sati. Provjerite pastu svakih sat vremena, promiješajte te ponovo rasporedite po limu.
Sušenje u mikrovalnoj
Pastu od avokada možete sušiti u mikrovalnoj pećnici, ali budite oprezni da ju ne zapečete. Na tanjur stavite pastu u tankom sloju i uključite mikrovalnu na najnižu temperaturu na 1 minutu. Postupak ponovite nekoliko puta sve dok pasta ne poprimi smeđu boju. Ovako ćete osušiti manju količinu paste od avokada, stoga ako želite više ulja, sušenje provedite u pećnici ili na zraku.
Sušenje u dehidratoru
Avokado možete sušiti u dehidratoru i to tako da ga uključite na temperaturu između 30 - 40°C. Ako pastu od avokada sušite na jako niskoj temperaturi možete dobiti ekstra djevičansko ulje. Za sušenje u dehidratoru trebat će vam oko 5 sati uz povremeno provjeravanje u kojemu je stanju pasta te miješanja kako bi se ravnomjerno osušila. Pastu prilikom stavljanja u dehidrator rasporedite na rešetke u sloju debljine do 1,5 cm.
Zamrzavanje avokada
Zamrzavanje voća i povrća jedan je od najčešćih postupaka čuvanja svježine namirnice. Avokado je voće koje se može u zamrzivaču držati i do 6 mjeseci, a da pritom ne izgubi vitamine i minerale. Ako ga držite u hladnjaku, istrunut će u roku od 1 - 2 dana, zato je najbolje odmah ga zamrznuti na duži period. Prije zamrzavanja pulpu je potrebno izvaditi iz kore i zgnječiti vilicom, izblendati ili narezati na kockice.
Stavite pulpu u staklenke i dodajte malo limunovog soka kako pulpa ne bi dobila smeđu boju. Nakon odmrzavanja avokado postaje sklizak i vodenast te se najčešće koristi za pripremu smoothieja i umaka.
Skladištenje avokada
Čuvanje i skladištenje avokada je zahtjevan proces jer je riječ o voću koje je osjetljivo i u kontaktu sa zrakom brzo oksidira. Ako želite da što duže ostane svjež, nemojte vaditi košticu iz one polovice koju namjeravate upotrijebiti poslije, jer će samo dio koji je u izravnom kontaktu s košticom ostati potpuno svjež.
Neki preporučuju skladištenje tako da se s korom stavi na isječene komade crvenog luka ili da se pulpa polovice avokada premaže s maslinovim uljem. Tako uskladišten avokado stavite u plastičnu posudu te ju zatvorite i stavite u hladnjak.
Ipak najpoznatija metoda čuvanja avokada je premazivanje limunovim sokom jer kiselina usporava proces truljenja. Nakon što premažete avokado limunom, spremite ga u plastičnu posudu i stavite u hladnjak. Ovako pripremljen možete ga čuvati u hladnjaku od 2 - 7 dana ovisno o tome koliko je zreo. Možete ga i zamrznuti na rok od 6 mjeseci ili pripremiti pire i zamrznuti ga tako da na dvije žlice pirea dodate žlicu limunovog soka.
Cijeđeno ulje avokada čuvajte u staklenim bocama i možete ga skladištiti i do godinu dana, ako ga držite na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Izbjegavajte ga držati na osunčanom mjestu i držite ga u hermetički zatvorenim bocama. Možete ga čuvati u hladnjaku kako bi što duže ostalo svježe.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Odgovori