Baza umaka od avokada je, kao što mu i sam naziv govori, avokado. Ovaj meksički namaz naziva se još i Gvakamole (Guacamole) umak. Osim avokada, za pripremu ovoga umaka potreban vam je i sok limete ili limuna te sol. S navedenim sastojcima možete napraviti jednostavnu inačicu, ali također ga možete i poboljšati s raznim začinima.
Umak od avokada vrlo je jednostavan za pripremu, a s obzirom na zdrava svojstva avokada može vrlo brzo postati dio vaše prehrane. Za pripremu su vam dovoljni sastojci i vilica te malo slobodnog vremena.
Ovaj umak svoje korijene vuče iz Meksika stoga se najviše konzumira i proizvodi na području Amerike gdje je široko rasprostranjen u meksičkoj i američkoj kuhinji.
Karakteristike avokada
Avokado je zimzeleno tropsko stablo koje pripada porodici lovora. Stablo avokada je uspravno te može narasti do 20 m u visinu. Krošnja ovoga stabla je široka i zaokružena. Na granama stabla rastu zeleni listovi koji su duguljasti i eliptični te mogu narasti 8 - 40 cm. Na vrhovima su šiljasti i kožnati te imaju izražene žilice po sebi. Za grane su pričvršćeni kratkim peteljka koje su također zelene boje.
Stablo avokada ima i cvjetove koji su mali i zeleni te skupljeni u guste cvatove. Iz cvjetova se razvijaju plodovi koji su tamnozelene boje. Plod je koštunica jajastog oblika i može biti promjera do 10 cm, a ima vanjsku koru odnosno kožu koja je u početku svijetlozelene boje sve dok plod ne sazre i poprimi tamnozelenu boju. Unutar ploda nalazi se sjemenka iz koje se ova biljka dalje razmnožava.
Avokado za preradu
Postoji više od 80 sorti avokada koje se dijele u 4 kategorije, a to su meksički, gvatemalski, zapadno-indijski i hibridni avokado. Za Gvakamole umak najbolje je koristiti Meksički i Gvatemalski avokado.
Meksički avokado
Ova vrsta avokada pretežno se uzgaja u Meksiku, ali podnosi temperaturu do -6°C zato ga je moguće uzgojiti i na našem području. Lišće ovog avokada ima miris po kimu, a plodovi su manji te prosječno teže od 90 do 240 g. Kora ploda ove sorte je tanka i glatka te ćete ga lako očistiti.
Gvatemalski avokado
Svoje podrijetlo vuče iz Gvatalame kao što mu i sam naziv govori. Ima vrlo velike plodove koji imaju deblju kožu od Meksičkog avokada. Može podnijeti temperaturu do -4,5°C te se također može uzgojiti i na našem području.
Berba i kupovina
Ako nemate vremena ili mislite da ne možete uzgojiti avokado iz koštice, možete kupiti već uzgojeno stablo u specijaliziranim poljoprivrednim trgovinama koje prodaju sadnice. Tako kupljeno stablo može vam dati urod već nakon 3 - 4 godine. Pošto je avokado tropska biljka, tijekom rasta zahtjeva velike količine vlage i ne podnosi sušu i suhi zrak. Ako ga uzgajate u posudi potrebno je lišće prskati s vodom barem jednom tjedno. Potrebno ga je i zalijevati dva do tri puta tjedno, a nakon što prođe godina dana zalijevajte ga jednom tjedno. Prije nego ga zalijevate provjerite da li je zemlja u posudi suha.
Ako uzgajate vlastiti avokado iz koštice prve plodove možete očekivati tek nakon 10 do 15 godina od sadnje ako su bili idealni uvjeti za rast stabla tijekom cijelog razdoblja uzgoja. Okus takvog avokada neće nikada biti kao onoga uzgojenog u tropskim krajevima i bit će lošije kvalitete. Iz sadnice je moguće dobiti urod već nakon 3 do 4 godine, ali je također potrebno veliku pažnju posvetiti održavanju stabla.
Avokado se sa stabla ubire ručno kada mu vanjska kora poprimi tamnozelenu boju. Osjetit ćete na dodir da je još tvrd i zbog toga ga je nakon berbe potrebno držati na sobnoj temperaturi 1 do 2 tjedna kako bi još dozreo.
Prilikom odabira avokada za pripremu Gvakamole umaka važno je prilikom kupnje odabrati idealan avokado. Kada kupujete avokado mora biti zreo, ali ne pretvrd ili premekan. Kako bi znali da li je avokado dobar lagano pritisnite koru, ako je avokado na dodir premekan znači da je prezreo i kao takav neće vam biti dobar za pripremu umaka od avokada. Ako je avokado na dodir pretvrd to je znak da još nije zreo i neće biti dobar za pripremu umaka. Takav avokado ostavite nekoliko dana da odstoji i onda ćete ga moći koristiti za pripremu umaka. Važna je i boja kore avokada koja ne smije biti previše svijetlo zelena jer je to znak da avokado nije zreo, ali ipak ne smije biti ni pretamna niti izgledati sasušeno.
Recepti za gvakamole
Umak od avokada se priprema uz pomoć vilice. Avokado je potrebno samo zgnječiti i dodati sol i sok od limete. Ali prije pripreme potrebno je znati očistiti avokado jer vanjska koža kao i koštica koja se nalazi unutar avokada ne koriste se za pripremu umaka. Stoga je avokado potrebno prerezati po dužini i u krug. Nož utisnite u avokado sve do koštice i vrtite ga u krug kako bi dobili dvije polovice avokada. Nježno razdvojite te polovice te ćete vidjeti da vam je u jednoj od njih ostala koštica. Košticu lagano prstima odvojite od mesnatog dijela. Mekani i mesnati dio avokada pomoću žlice izdubite i tako odvojite vanjski dio kože avokada od unutarnjeg jestivog ploda.
Umak od avokada
Najjednostavniji način pripreme umaka od avokada uključuje avokado, luk i limun te nekoliko dodatnih sastojaka. Odvojite oko pola sata vremena i napravite ovaj ukusnu Gvakamole umak. Navedena količina dovoljna je za oko 100 g umaka od avokada.
Sastojci
- 1 avokado
- 2 mlada luka
- 1 limun
- 1 češanj češnjaka
- 1 ljuta papričica
- maslino ulje po potrebi
- sol po potrebi
Priprema
- Avokado očistite tako da ga prerežete po dužini i u krug. Izvadite košticu koja se nalazi u sredini i razdvojite avokado tako da dobijete dvije polovice.
- Žlicom izvadite meki i mesnati dio avokada te ga stavite u posudu. Avokado možete još dodatno izrezati.
- Limun prerežite na pola i pomoću cjediljke iscijedite sok limuna.
- Dodajte sok od limuna u posudu gdje ste stavili avokado i izgnječite s vilicom.
- Smjesu gnječite sve dok ne dobijete smjesi koja vam neće u potpunosti biti glatka, ali dovoljno je da bude maziva.
- Očistite češnjak i narežite na male kockice. Pod mlazom vode operite mladi luk i narežite na sitne dijelove. Ljutu papriku operite i očistite te narežite na sitne kockice.
- Izrezane sastojke dodajte u usitnjeni avokado.
- Smjesu u posudi ponovo usitnite s vilicom dok se svi sastojci dobro ne pomiješaju. Ako vam smjesa djeluje pregusto dodajte malo maslinovog ulja i ponovo izmiješajte.
- Smjesu premjestite u plastičnu posudu i možete ju konzumirati ili ju spremite u hladnjak.
Umak od avokada i rajčice
Avokado se odlično slaže s ljutim paprikama, ali ako želite blaži okus prilikom pripreme dodajte rajčicu. Neki koriste i pasiranu rajčicu koja se kupuje u trgovini, ali ako želite zdraviju varijantu najbolje je koristiti neprerađenu rajčicu. Ovaj umak je dobro raditi kada ga želite koristiti kao dodatak u salate. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g umak od avokada.
Sastojci
- 4 avokada
- 1 limun
- 1 rajčica
- 2 mlada luka
- 4 češnja češnjaka
- 1 svežanj peršina
- ljute papričice po želji
- papar po želji
- sol po želji
Priprema
- Avokado prerežite po dužini i u krug te ga otvorite tako da dobijete dvije polovice. Izvadite košticu i pomoću vilice izdubite mesnati i mekani dio avokada te ga stavite u posudu.
- Limun prerežite na pola i iscijedite pomoću cjediljke sok limuna te da dodajte u posudu s avokadom.
- Rajčicu dobro operite ili ju možete i oguliti ako ne želite da se kora rajčice osjeti tijekom jedenja. Rajčicu narežite na kocke.
- Operite mladi luk i peršin pod mlazom hladne vode. Narežite ih na sitne dijelove i dodajte u posudu gdje ste staviti avokado.
- Očistite češnjak i narežite ga na sitne kockice.
- Ljute papričice operite i narežite na sitne kockice, ali sve obavljajte u rukavicama jer su ljute paprike opasne ako dođu u kontakt s očima i osjetljivim dijelovima kože.
- Kockice ljute papričice stavite u posudu gdje ste dodali prethodno pripremljene sastojke.
- Uzmite vilicu i dobro izgnječite sve sastojke koje ste stavili u posudu. Smjesu koju morate dobiti bit će kompaktna, ali ne potpuno glatka već će se nazirati neki komadi povrća koje ste stavili.
- Po želji u smjesu možete dodati i papar te sol i dobro izmiješajte.
Ljuti umak od avokada
Ako volite ljute okuse i u sva jela dodajte bar jednu žlicu čili paprika ili ljute paprike ovaj recept će vas oduševiti. Umak od avokada ne mora biti samo blagog okus već se dodavanjem začina koji u sebi imaju ljutinu može dobiti sasvim drugačiji okus koji se dalje može konzumirati s tortiljama ili prepečencem. A s obzirom na to da ovaj umak svoje korijene vuče iz Meksika ovim receptom dočarat ćete okus prave meksičke kuhinje. Sastojke koji će vam biti potrebni za umak pronaći ćete u trgovinama zdrave hrane. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 g umaka od avokada.
Sastojci
- 2 avokada
- 1 limeta
- 1 režanj ljutike
- 1 mala žlica sjeckanog korijandera
- 1/2 male žlice mljevene čili papričice
- 1/2 male žlice soli
- papar po želji
Priprema
- Avokado otvorite tako da ga zarežete do koštice po dužini i u krug. Razdvojite dvije polovice avokada i izvadite košticu iz sredine.
- Pomoću žlice izvadite meki dio avokada i stavite u posudu. Kožicu avokada bacite.
- Limetu operite te joj naribajte koricu i prerežite na pola te pomoću cjediljke iscijedite sok limete.
- U avokado koji ste prethodno stavili u posudu dodajte sok od limete i koricu te mljevenu čili papričicu, ljutiku, korijander, sol i papar.
- Uzmite vilicu i sve dobro izgnječite s vilicom.
- Prestanite s gnječenjem s vilicom kada vam se svi sastojci sjedine u smjesu. Smjesa koju dobijete neće biti u potpunosti glatka već će ostati neki malo veći komadi avokada.
- Smjesu spremite u plastičnu posudu i stavite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Umak od avokada ako se odmah ne konzumira sprema se u plastičnu posudu s poklopcem i sprema u hladnjak. Potrebno ga je konzumirati u roku od tjedan dana nakon pripreme. Ova vrsta umaka se najčešće priprema kako bi se odmah konzumirala.
Upotreba u kuhinji
Gvakamole umak koristi se kao umak za čips ili se jedne zajedno s narezanim sirovim povrćem. Može poslužiti i kao umak za tortilje, ali se također može mazati i na kruh ili tost, ali i prepečenac. Često se koristiti i kao umak uz tortilje te ga se u tom slučaju naziva dipom.
Ako ste više ljubitelj salata možete ga koristiti i kao umak za salate. Pošto se savršeno slaže s vrhnjem možete ga kombinirati i s njim te tako izraditi zdravi preljev za salate.
Savjeti
Prilikom pripreme Gvakamole umaka gdje se koriste ljute papričice potrebno je biti oprezan prilikom čišćenja papričica. Koristite rukavice prilikom čišćenja i pranja ljutih papričica te ruke nakon što ste dirati ovu vrstu paprike ne dovodite u kontakt s u očima, nosom i ustima ili osjetljivim dijelovima kože.
Kada pripremate umak od avokada možete staviti i neki od začina koji nisu naznačeni u receptima, a vi ih inače konzumirate. Prilikom pripreme Gvakamole umaka možete dodati vlasac, peršin, dimljenu papriku ili češnjak u granulama. Tako dati ćete poseban okus vašem umaku.
Ako umak pripremate za goste koji vam dolaze na večeru, koru od očišćenog avokada ne morate baciti već vam ona može poslužiti kao posudu u koju ćete poslužiti Gvakamole umak.
Ljekovita svojstva
Avokada je jedna od namirnica koja pozitivno utječe na ljudski organizam i njegova konzumacija ima mnogo prednosti. Bogatog je okus i obiluje mnogim nutrijentima i dobrim mastima. Često se konzumira kada se želi izgubiti na težini, ali ujedno organizmu priskrbiti dovoljno hranjivih sastojaka. Avokado sadrži i razne vitamine kao što si C i E.
Gvakamole umak pravi se od avokada stoga je i on ujedno bogat vlaknima i esencijalnim vlaknima. Konzumacija umaka od avokada smanjuje mogućnost oboljenja od srčanih bolesti, ali pomaže i kod liječenja mnogih upala u organizmu. Konzumacijom se pospješuje regulacija šećera u krvi, ali i poboljšava probava.
Foto: Michael Shivili / Pixabay
Odgovori