Batat je porijeklom iz Afrike i Azije, a većina uroda dolazi iz Afrike. Srodni su ljiljanima, a mogu biti mali kao obični krumpir ili veliki. Imaju cilindrični oblik s crnom ili smeđom kožom i bijelim, ljubičastim ili crvenkastim mesom. Daje ukusan preokret jelima, a lakše ga je skladištiti i konzervirati od krumpira što ga čini izvrsnom alternativom.
Batat ima dug rok trajanja i većina ga skladišti u hladnjaku ili u zamrzivaču, no ako želite produžiti njegov rok trajanja, možda ćete htjeti probati nove recepte za kreativno konzerviranje. Prije nego se odlučite koji recept koristiti, imajte na umu samu namirnicu i činjenicu je li kuhan ili sirov, jer o tome ovisi način skladištenja i odabir vrste zimnice. Saznajte koliko dugo možete skladištiti batat, najbolje mjesto za njegovo čuvanje i kako ga zamrznuti te koje sve zimnice od njega možete pripremiti.
Vrste zimnice od batata
Konzerviranje batata pod pritiskom izvrstan je prvi projekt zimnice za početnike. Konzerviranje u komadićima daje im sigurnosnu značajku da će vam duže trajati, a koja vam je potrebna, a mljevenje nakon toga omogućuje vam da ga na drugačiji način koristite u raznim jelima.
Priprema batata za zimnicu
Gomolj batata se vadi iz zemlje kada je suho vrijeme kako ne bi došlo do truljenja ploda i kako bi se skratilo vrijeme sušenja prije skladištenja. Glavni zadatak nakon vađenja je sprječavanje pojave plijesni što se može postići ako s njega skinete svu zemlju i stavite ga na suho i prozračno mjesto da se osuši. Neki tvrde da je batat ukusniji što duže odstoji jer se tada okusi dodatno produbljuju, a škrob se pretvori u šećer te se tako pojača slatkoća i tekstura gomolja.
Tijekom vađenja gomolja važno je da se ne ošteti vanjska kora i da nije bio u doticaju s insektima koji su ga oštetili. Takav batat će brzo istrunuti i popljesniviti i nije pogodan za daljnju obradu, ali ni dugotrajno skladištenje. Gomolj je potrebno sušiti od 10 - 14 dana nakon vađenja ovisno o klimatskim uvjetima u kojima se nalazi. Idealna temperatura za sušenje krumpira nakon vađenja iz zemlje je od 26 - 29°C dok stupanj vlage ne bi smio prelaziti 80%. Može se sušiti i u zatvorenim prostorijama u kojima je temperatura od 15 - 23°C, ali u tom slučaju morate produžiti vrijeme sušenja na minimalno 14 dana.
Batat se najčešće vadi iz zemlje od kolovoza do listopada, obavezno prije mraza. Ako je posađen na vlažnom području onda se preporučuje ranije vađenje kako ne bi došlo do pojave bolesti ili propadanja ploda. Nakon sušenja sirovi batat najbolje je čuvati na temperaturi od 13 - 16°C, uz stupanj vlažnosti zraka od 75 - 80% kako ne bi došlo do gubitka vlage u korijenu. Prostoriju u kojoj držite batat morate redovito provjeravati kako se ne bi pokvario i istrunuo.
Osim u sirovom obliku batat se može i termički obraditi i skladištiti te si tako možete olakšati i pripremu raznih jela kao što su pomfrit i pečeni batat. Prije spremanja batata u zamrzivač potrebno ga je oguliti, narezati na željeni oblik te spremiti u plastične posude ili vrećice.
Sve vrste krumpira pa tako i batata mogu se skladištiti u kartonske kutije, papirnate vrećice, mrežaste vrećice ili košare, a najvažnije je da mu osigurate dobru ventilaciju i strujanje zraka kako se ne bi ustajao i popljesnivio.
Sušenje batata
Sušeni batat je poznat još i pod nazivom čips od batata, a može se čuvati i do tjedan dana ako se pripremi na ispravan način te ako se skladišti u hermetički zatvorenim posudama. Možete se sušiti u pećnici, mikrovalnoj ili dehidratoru. Zbog brzog oksidiranja ne može se sušiti na zraku već je potrebna viša temperatura kako bi se isušila sva voda iz njega.
Sušenje u pećnici
Batat možete sušiti u pećnici tako da ga prvo ogulite i narežete na tanke ploške. Rasporedite na lim za pečenje koji ste obložili s papirom za pečenje. Imajte na umu da što su tanje ploške to će čips biti hrskaviji i brže će se osušiti dok u slučaju da batat narežete na deblje ploške, proces sušenja može potrajati i moguće je da na nekim dijelovima ostane sirov.
Batat pripremljen na ovaj način može se čuvati do tjedan dana, ako se čuva u hermetički zatvorenoj posudi. U doticaju sa zrakom sušeni batat postaje mekan i gubi hrskavost koju dobije sušenjem u pećnici. Prilikom sušenja batata premažite ga s uljem po želji. Batat se suši na temperaturi od 160°C na 40 - 45 minuta ovisno o debljini ploški.
Ako su ploške tanje možete smanjiti temperaturu kako ne bi izgorjele, a provjeravajte ga svakih 10 minuta i po potrebi okrenite ploške na drugu stranu kako bi se što ravnomjernije osušile. Možete ih sušiti i na rešetki pećnice, ali tada obavezno stavite lim na dno pećnice kako voda i ulje ne bi kapali po pećnici.
Sušenje u mikrovalnoj
Prilikom sušenja u mikrovalnoj morate biti oprezni da ploške ne pregorite, a i proces sušenja će trajati duže jer ne možete sušiti veće količine batata istovremeno. Ploške batata rasporedite na tanjur i staviti ga u mikrovalnu na 2 - 3 minute na najvišoj temperaturi. Proces ponavljajte sve dok ne dobijete suhe ploške batata, a vrijeme sušenja će ovisiti o jačini mikrovalne. Nakon sušenja ploške se moraju ohladiti prije nego ih spremite u vrećice ili plastične posude.
Sušenje u dehidratoru
Sušenjem u dehidratoru dobiti ćete namirnicu bez masnoća. Za ovako sušenje potrebno je ploške narezati na kolutove debljine 2 - 3 mm i posložiti ih na rešetke dehidratora. Uključite ga na 57°C i ostavite da se suši od 8 - 10 sati. Koristeći dehidrator nećete morati koristiti ulje i premazivati ploške već ga odmah nakon rezanja možete sušiti. Povremeno ga provjerite kako ni bi presušili ploške i kako ne bi izgorjele.
Blanširanje batata
Povrće se blanšira prije nego se sprema u zamrzivač kako bi mu se produžio rok trajanja pa se tako i batat može kratko prokuhati prije nego se zamrzne. Batat je potrebno narezati na ploške ili štapiće te ih kratko uronite na 2 minute u posudu s kipućom vodom, a nakon toga ih stavite u posudu s hladnom vodom. Blanširani batat ostavite da se ohladi u vodi najmanje 20 minuta nakon čega ga izvadite i ostavite da se ocijedi na pamučnoj krpi.
Spremite ga u plastičnu vrećicu i istisnite iz nje što više zraka, zavežite i spremite u zamrzivač. Možete ga spremiti i u plastičnu posudu koja se može hermetički zatvoriti, ali nikada ju nemojte puniti do vrha već ostavite oko jedan prst prostora između batata i poklopca.
Namakanje batata
Postupak namakanja batat se koristi u slučaju da ste ga ogulili i narezali, ali ga ne možete odmah dalje prerađivati. Kako ne bi pocrnio i istrunuo potrebno ga je namočiti u čistu hladnu vodu odmah nakon čišćenja. Držite ga u vodi sve dok ga ne počnete termički obrađivati, a ako ga planirate držati u vodi duže od 24 sata onda ga stavite s vodom u hladnjak.
Namakanjem se iz batata izvlači i višak škroba koji se nalazi u krumpiru, ali ako baš ne morate, ne ostavljajte ga u vodi duže od 24 sata. Neki tvrde da se ovako batat može čuvati i do 3 dana, ali dužim stajanjem gubi sve više škroba i postaje gumenast te nestaju važni nutrijenti.
Zamrzavanje batata
Batat je povrće koje nije dobro zamrzavati dok je sirovo zbog visokog udjela vode koji sadrži, ali ga možete zamrznuti nakon što ga blanširate. Blanširanje neće utjecati na nutritivnu vrijednost namirnice, a batat neće promijeniti boju ni teksturu. Ako batat zamrznete sirov on će promijeniti okus i izgubiti hranjive vrijednosti te će doći do promjene izgleda namirnice.
Zamrznuti batat možete skladištiti i do godinu dana ako ste ga pravilo blanširali, ohladili te spakirali u plastične vrećice iz kojih ste istisnuli zrak ili spremiti u plastične posude s poklopcima. Kada batat budete odmrzavali uvijek ga odmrzavajte tako da ga stavite u hladnjak da se postepeno odmrzne i nikada ga nemojte odmah ostaviti na sobnoj temperaturi. Možete ga pržiti odmah kada ga izvadite iz zamrzivača bez prethodnog odmrzavanja. Iako morate znati da zamrznuti batat će imati malo drugačiji okus od onoga koji ste pripremali dok je svjež.
Batat možete zamrznuti u obliku kockica, ploški, štapića ili pirea ovisno koji vam oblik treba za pripremu jela. Pire od batata možete zamrznuti tako da ga nakon pripreme stavite u vrećicu za zamrzavanje ili plastičnu posudu i zatvorite te ga tako možete čuvati i do 6 mjeseci u zamrzivaču.
Skladištenje batata
Gomolji su vrsta povrća koje se može čuvati duži period u svježem stanju samo ako se skladište na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Zbog toga je batat moguće čuvati i sirovog u kartonskim ili pletenim kutijama ili papirnatim ili prozračnim vrećama. Može se čuvati u podrumu, smočnici ili sličnoj prostoriji koju je potrebno često prozračiti kako bi došlo do strujanja zraka i batat ne bi popljesnivio i istrunuo.
Batat je posebna vrsta krumpira koja je osjetljiva na jako niske temperature te ga je dobro držati na povišenim površinama tako da nije u direktnom kontaktu s betonskim podovima ili pločicama. Skladištene gomolje je potrebno redovito provjeravati kako truli plodovi ne bi utjecali na kvalitetu ostale sirovine.
Najbolje ga je držati na temperaturi od 13 - 16°C i to ne duže od 7 mjeseci. Sirovi batat nemojte stavljati u hladnjak jer će postati tvrd i promijenit će okus, ali ako ga prethodno ogulite i stavite u vodu onda ga možete čuvati na ovaj način.
Foto: Ela Haney / Pexels
Odgovori