Češnjak je povrtna kultura koja svakom jelu pruža dodatnu aromu i užitak i mnogima je upravo on jedan od omiljenih začina kojima upotpune svoje jelo. Zbog svog okusa odlično se slaže sa svim namirnicama i danas skoro da ne postoji domaćica koja ga ne koristi u svojoj kuhinji upravo zbog svoje ljekovitosti i intenzivnog okusa.
Umak od češnjaka je vrlo jednostavan za pripremu, a okus je fantastičan, a za pripremu ćete trebati izdvojiti svega nekoliko minuta. Možete ga kombinirati s raznim namirnicama poput tjestenine, riže ili jednostavno začiniti pečenje. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovaj vrlo ukusan umak.
Karakteristike češnjaka
Češnjak, nekima poznatiji pod nazivom bijeli luk, povrtna je kultura koja pripada porodici Alliaceae. Egipćani su prvi koji su započeli s uzgojem te su vrlo brzo prepoznali njegovu ljekovitost i široku upotrebu. Zbog svog mirisa i ukusa, mnogi ga smatraju začinom iako je riječ o povrću. Danas se uzgaja diljem svijeta i može pronaći na policama svih trgovina.
Češnjak je višegodišnja povrtna kultura koja može narasti i do 90 cm. Lukovica je prekrivena bijelom ili blago ružičastom ljuskom te se unutar nje nalazi nekoliko češnjeva češnjaka. Iz njih raste stabljika, na čijem se vrhu nalaze bijeli ili ružičasti cvjetovi. Može se saditi u jesen ili proljeće, iz čega i proizlazi osnovna podjela vrsta. Od svih lukovica, češnjak je najotporniji na zimu i mraz.
Češnjak za preradu
Zbog svoje popularnosti, danas se uzgaja diljem svijeta. Postoje stotine sorti, a međusobno se razlikuju prema boji ljuske i vremenu sadnje - odnosno berbe. Prilikom pripreme umaka od češnjaka, možete koristiti bilo koju sortu, a u nastavku donosimo najpopularnije sorte te njihove karakteristike.
Aleisky
Ova sorta pripada srednjim sortama. Listovi su veliki, ali su same lukovice nešto manje. Okruglog su oblika, a ljuska je bijele boje. Često obolijeva od biljnih bolesti pa nije toliko popularna među uzgajivačima. Okus je oštar i aromatičan.
Vrbavska sorta
Ova sorta također pripada srednjim sortama i sadi se u jesen. Najčešće se koristi u pripremi salata i umaka. Lukovica je okruglog oblika i vrlo čvrsta na dodir. Ljuska je bijele boje prošarana ljubičastim linijama. Može se skladištiti i do 10 mjeseci i otporna je na sušu i mraz zbog čega je popularna među uzgajivačima.
Victorio
Victorio pripada proljetnim sortama, krupnije je veličine i vrlo je čvrst na dodir. Populara jea među uzgajivačima jer je otporan na biljne nametnike i bolesti. Ljuska je bijele boje i plosnato-okruglog je oblika.
Gulliver
Ovo je također jedna od proljetnih sorti. Berba je srednje kasna, a sama lukovica je okrugla i čvrsta. Ljuska je čiste bijele boje.
Gruba kiseleva
Ovo je jedna od najpopularnijih sorti među uzgajivačima. Lukovice su vrlo krupne te je sama sorta vrlo otporna na biljne nametnike i bolesti. Ljuska je bijele boje, a lukovica čvrsta na dodir i okruglog oblika. Okus je vrlo oštar i jak te se ova sorta može skladištiti na dulje vrijeme.
Herman
Vrlo je popularna u Njemačkoj, a skladištenje je moguće i do 8 mjeseci. Ljuska je bijele boje, a sama lukovica je srednje veličine te okruglog oblika.
Soči 56
Ova sorta pripada proljetnim sortama. Ljuska je svijetlo-ružičaste boje, a lukovica okruglog oblika i čvrsta. Može se skladištiti do nekoliko mjeseci. Odlična je i za upotrebu u svježem stanju, ali i za konzerviranje.
Berba i kupovina
Kada dostigne svoj stupanj zrelosti, češnjak se može ubirati ručno. Potpuna zrelost ove biljke procjenjuje se kada lažna stabljika potpuno omekša i počinje se spuštati prema tlu. Moguća je i mehanička berba, no tada je prije same berbe potrebno ukloniti zelene listove. Jesenski češnjak bere se u srpnju, a proljetni u kolovozu.
Prilikom kupovine, obratite pozornost na sam izgled lukovice. Birajte one koje zadovoljavaju veličinom i bojom ljuske. Izbjegavajte one koje su premekane na dodir i sadrže površinska oštećenja.
Recepti za umak od češnjaka
Priprema umaka od češnjaka je vrlo jednostavna i brza. Potrebno vam je svega nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Postoji mnoštvo različitih recepata, a mi vam u nastavku donosimo 3 isprobana i ukusna umaka.
Domaći umak od češnjaka
Ovo je osnovni recept za pripremu umaka od češnjaka, a začine i količinu slobodno možete prilagoditi svojim potrebama i ukusima. Od navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 500 ml.
Sastojci
- 2 žlice masti ili 3 žlice ulja (suncokretovo ili maslinovo)
- 2 do 3 žlice brašna
- 4 do 5 češnja češnjaka
- 1/2 l vode ili povrtne juhe
- sol, papar (količina po ukusu)
Priprema
- U tavi zagrijte ulje ili mast te dodajte brašno. Popržite ga vrlo malo, da zaprška bude svijetla.
- Češnjak ogulite, očistite, usitnite i dodajte u zapršku i na umjerenoj vatri pržite uz povremeno miješanje.
- Nakon što češnjak pusti svoj miris i blago promijeni boju, dodajte hladnu vodu ili juhu.
- Sve promiješajte i kuhajte 15-ak minuta.
- Umak posolite i popaprite i pustite da ponovno proključa, nakon čega ga propasirajte.
- Izlijte ga u prethodno sterilizirane staklenke, dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku.
Blagi umak od češnjaka
Ovaj umak od češnjaka odlično se slaže uz mesna pečenja, roštilj i kao dressing za salatu. Priprema mu je vrlo jednostavna, potreban vam je samo blender ili štapni mikser i svega 10-ak minuta slobodnog vremena. Začine i samu količinu sastojaka prilagodite svom ukusu. Ovaj recept sadrži mliječne proizvode zbog čega se ne može duže skladištiti osim zamrzavanja. U hladnjaku se može čuvati 3 - 4 dana, a iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 500 ml.
Sastojci
- 250 g krem sira
- 200 ml kiselog vrhnja
- 3 žlice limunova soka
- 2 češnja češnjaka (ili 3 ako volite jak okus češnjaka)
- vezica peršina
- malo mljevenog šarenog papra i soli po ukusu
Priprema
- Češnjak ogulite, očistite i usitnite.
- U blender stavite usitnjeni češnjak, krem sir, kiselo vrhnje, limunov sok i sol.
- Miksajte dok se svi sastojci ne sjedine.
- Umak pretresite u posudu, dodajte mljeveni papar i usitnjen peršin. Sve promiješajte.
- Umak pretresite u prethodno sterilizirane staklenke, dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku.
Umak od meda i češnjaka
Ako ste ljubitelj slatko-ljutih umaka, onda je ovo recept za vas. Ovaj umak odlično se slaže s ptičjim i mesnim pečenjima, a priprema je vrlo jednostavna. Sastojke i začine prilagodite svojim potrebama i ukusu. Od navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 350 ml.
Sastojci
- 4 žlice tekućeg meda (po izboru)
- 3 češnja češnjaka (možete dodati i više ako želite jači okus)
- mljevena paprika
- sol, papar
Priprema
- U manju zdjelu dodajte 4 veće žlice meda.
- Češnjak očistite, usitnite i dodajte u zdjelu s medom.
- Dodajte mljevenu papriku, sol i papar, sve promiješajte kako bi se svi sastojci sjedinili.
- Gotov umak izlijte u prethodno steriliziranu staklenku i čuvajte u hladnjaku.
Čuvanje i skladištenje
Umak od češnjaka čuvajte u prethodno steriliziranim staklenkama. Ako ste umak pripremali s mliječnim proizvodima, potrebno ga je potrošiti u roku 4 dana uz obavezno čuvanje u hladnjaku. Također ga možete zamrznuti u kalupu za led, nakon čega možete koristiti količine po potrebi. Umak bez mliječnih proizvoda može stajati i do 3 tjedna u hladnjaku.
Upotreba u kuhinji
Umak od češnjaka ima doista široku namjenu - možete začiniti bilo koje mesno pečenje ili i riblje jelo. Odlično se slaže s tjesteninom ili rižom, a možete ga koristiti i kao dressing u salati, tortiljama ili s raznim grickalicama. Vrlo je bogatog okusa pa će zasigurno svakoj namirnici dati dodatan, fantastičan okus.
Ljekovita svojstva
Češnjak se smatra jednom od najljekovitijih biljaka čija je ljekovitost prepoznata još u dalekoj povijesti. Pomaže pri jačanju imuniteta i cjelokupnog zdravlja organizma te sprječava razne tjelesne upale i prehlade.
Pomaže pri regulaciji kolesterola i krvnog tlaka. Stimulira rad bubrega, jetre i probave. Prepun je antioksidansa i vrlo je učinkovit kod borbe s gljivicama, bakterijama i parazitima. Njegova konzumacija preporučuje se kod kroničnog umora jer tijelu daje potrebnu energiju i snagu.
Foto: Innes Linder / Pixabay
Odgovori