Svježi ribiz dostupan je samo kratku sezonu krajem proljeća i početkom ljeta. Ako imate dovoljno sreće da ga uzgajate i uživate u vlastitim trpkim plodovima - ili ako imate mogućnost kupiti ih na tržnici - ovo je izvrstan način da se opskrbite njima i uživate u okusima i izvan sezone. Ako nemate dovoljno ribiza da napravite neku slatku zimnicu, u nastavku se nalaze savjeti za pravilno skladištenje dok ne sakupite.
Ribiz je bogat pektinom i može se koristiti u kombinaciji s plodovima s niskim pektinom kako bi se stvorio dobra, želatinasta masa u pripremi džemova i želea. Prirodno su kiseli čak i kada su zreli, pa je rijetko potrebno dodavati limunov sok kao što se radi u većini recepata za žele. Mogućnosti pripreme slatke zimnice od ribiza je zaista mnogo, a u nastavku ćete pronaći ideje i prijedloge što napraviti, osnovne načine skladištenja i čuvanja te postupke dehidriranja i zamrzavanja.
Vrste zimnice od ribizla
Zahvaljujući visokoj hranjivoj vrijednosti, ribizli su najpopularnije bobice za pripremu slatkih zimnica. Od soka od ribizla do marmelade, sirupa i likera... U nastavku ćete pronaći sve recepte za pripremu ove slatke zimnice.
Priprema ribiza za zimnicu
Sezona branja (i kupovine ribiza) je u lipnju i srpnju, a svjež ribiz treba biti čvrst i okrugao. Raste u rastresitim grozdovima, sličnim grožđu i sadrži tvrde sjemenke. Crni ribiz je mošusniji od ostalih sorti zbog čega je idealan za daljnju preradu u slatke zimnice. Potražite čvrste, punašne crne bobice bez ikakvih oštećenja kako biste bili sigurni da koristite samo kvalitetan ribiz za daljnju preradu.
Crveni ribiz je trpak kad je svijetlocrven, a bere se početkom srpnja. Ako im se dozvoli da vise na grmu, postaju tamno, bogato crvene boje i slađi. Ako želite koristiti crveni ribiz za pripremu zimnice, potražite bobice koje su tamnocrvene, a ne žarko crvene, čvrste i debeljuškaste.
Bijeli ribiz je rijedak, vrsta crvenog ribiza koja je puno slađa od ostalih sorti. Ogrozd je veći od ostalih vrsta ribiza. Boja bi trebala biti u rasponu od prozirne zelene do crvene ili ružičaste, s blagom trpkošću. Okus može biti sličan grožđu, kiviju ili čak marelicama. Svaka bobica je vrlo okrugla i trebala bi biti vrlo sočna, a čvrsta na dodir. Prije kupnje probajte jednu bobicu i izbjegavajte kašaste ili brašnaste okuse ribiza.
Ribiz je otporan na bolesti i obično se uzgaja konvencionalno bez kemikalija. Stoga većina svježeg ribiza nema kemikalija i jedno je od voća koje možete jesti direktno sa stabla bez bojazni, no za svaki slučaj se preporučuje pranje bobica.
Prilikom kupnje uvijek birajte debeljuškasti, potpuno zreli svijetlocrveni ribiz. Operite ga hladnom vodom i uklonite stabljike. Kako ne biste uništili bobice (iako nisu jako osjetljive), možete ih oprati uranjanjem u hladnu vodu, iako ni ispiranjem ispod mlaza hladne vode nećete pogriješiti. Ribiz je prije daljnje prerade važno osušiti, pa ga nakon pranja ostavite u cjedilu da se potpuno ocijedi, a zatim premjestite na ručnik ili čistu kuhinjsku krpu i ostavite da se suši na zraku.
Sušenje ribiza
Ako je sezona crnog ribiza i brinete se hoće li vam propasti ili se pokvariti, postoji nekoliko jednostavnih načina da ih sačuvate kako vam ne bi ponestalo zaliha i izvan sezone. Na primjer, metoda sušenja bila je drevna tehnika za produljenje roka trajanja hrane.
Bez obzira na to želite li sušiti crni ribiz za svoje slastice ili ga konzervirati dodavanjem šećera za izradu marmelade, ovaj vodič koji slijedi u nastavku pružit će vam najjednostavnije korake. Pripremite se za učenje novih ideja očuvanja zaokupljajući se sušenjem crnog ribiza.
Sušenje ribiza u dehidratoru
Jedna od najčešćih metoda sušenja crnog ribiza kod kuće je upotreba električnog dehidratora. Ako ovo još niste probali, vrijeme je da počnete eksperimentirati. Koraci su tako laki i jednostavni, savršeni za početnike. Kad dehidrirate crni ribiz, imajte na umu da će neke bobice biti teže odvojiti od stabljike, nemojte ih na silu kidati. Ostavite ih i tako ih sušite. U procesu sušenja će se one same odvojiti. Također, crni ribiz se ponekad može naborati nakon sušenja, za razliku od borovnice, ali nakon što se osuši, bit će dovoljno mekan za konzumaciju. Tijekom dehidracije, ribiz će pojačati boje i koncentrirati okus.
Operite ribiz i ocijedite ga. Možete ga staviti u kipuću vodu na 30 sekundi (blanširati) kako biste lakše razdvojili kožicu. Ocijedite ih i stavite na kuhinjski papir da se osuše. Poslažite ribiz na pladnjeve za dehidrator i namjestite temperaturu na 45°C (pročitajte upute proizvođača dehidratora za prijedloge temperature). Vrijeme sušenja može potrajati između 18 i 24 sata dok se ribiz ne smežura i ne ostane bez ikakvog sadržaja vlage.
Sušenje ribiza u pećnici
Ako kod kuće nemate dehidrator, za dehidraciju i sušenje možete koristiti pećnicu. Proces pripreme je isti kao kod sušenja u dehidratoru, operite i očistite ribiz i po želji blanširajte kako bi lakše odvojili kožicu. Na pleh od pećnice stavite papir za pečenje i poslažite ribiz u jednom sloju te stavite plehove u pećnicu. Ostavite lagano otvorena vrata pećnice kako bi vlaga mogla izaći, a možete upotrijebiti drvenu kuhaču koju možete staviti između pećnice i vrata. Vrijeme trajanja sušenja ribiza u pećnici će trajati otprilike 24 sata, ovisno o najnižoj temperaturi pećnice.
Sušenje ribiza na suncu
Najprirodnija metoda je sušenje ribiza direktno na suncu. Operite ribiz i osušite. Stavite ih na papir koji ste prethodno obložili papirom za pečenje u jednom sloju i prekrijte tankom gazom kako biste onemogućili pticama i kukcima pristup voću. Pladnjeve postavite direktno na sunce i sušite do 24 sata. Ako je potrebno preko noći unesite pladanj unutra, a zatim ponovno ujutro iznesite van.
Skladištenje sušenog ribiza
Pravilno očuvanje dehidriranog ribiza pomaže u osiguravanju maksimalne svježine i dugotrajnog skladištenja. Ako ih planirate pohraniti u kuhinjski ormarić, imajte na umu da će takvo skladištenje dovesti do smanjenog roka trajanja. Prije spremanja provjerite je li dehidrirani ribiz potpuno hladan.
Odaberite staklenu ili plastičnu posudu kako biste ga zaštitili od vlažnih nakupina i pojave plijesni. Ipak, najbolje ih je čuvati u zamrzivaču ili hladnjaku kako biste im osigurali dugotrajniju svježinu. Ako dehidrirani ribiz sačuvate u hladnjaku, možete ga čuvati i do godinu dana.
Blanširanje ribiza
Blanširanje ribiza nije potrebno, no ako želite sačuvati svježu boju prije zamrzavanja ili sušenja svakako ribizle možete blanširati. Proces blanširanja inaktivira prirodno prisutne enzime koji uzrokuju neželjene promjene okusa, boje i teksture hrane. Gotovo svo voće zahtijeva blanširanje prije zamrzavanja, uz nekoliko iznimaka.
Za blanširanje trebat će vam lonac u kojem ćete prokuhati vodu te druga posuda u koju ćete staviti led s hladnom vodom, a koja će poslužiti za rashlađivanje kako bi se ribizli prestali kuhati. Stavite ribiz u žičanu košaru ili labavo zavežite u gazu ostavljajući duljinu niti za lakše rukovanje. Spustite povrće u kipuću vodu, pokrijte poklopcem i odmah počnite računati vrijeme blanširanja (30 sekundi). Držite toplinu na visokoj temperaturi, tako da voda brzo vri. Nakon isteka vremena blanširanja povrće odmah ohladite u hladnoj tekućoj vodi. Ako voda nije dovoljno hladna, dodajte led. Ostavite ribizle u vodi za hlađenje isto vremena koliko ste ga držali u kipućoj vodi, ali ne duže nego što je potrebno. Ohlađene ribizle temeljito ocijedite, zapakirajte u posude za zamrzavanje i stavite u zamrzivač.
Obavezno slijedite točno vrijeme blanširanja, jer nedovoljno blanširanje ne uništava sve enzime, a pretjerano blanširanje prekomjerno izaziva kuhanje voća i smanjuje sadržaj okusa i hranjivih sastojaka.
Zamrzavanje ribiza
Čak i ako ih planirate odmah upotrijebiti, preporučuje se zamrzavanje ribiza prije nego što ga pokušate skinuti sa stabljika, jer to znatno olakšava posao. Teško je maknuti male, sočne, svježe ubrane plodove sa stabljika, a da ih ne zgnječite, ali kad se zamrznu, možete ih lako skinuti i očistiti.
Odrežite cijele grozdove ribiza s grmlja. Isperite ih pod hladnom vodom kako biste uklonili insekte ili ostatke. Rasporedite ih na krpu za posuđe da se osuše nekoliko minuta.
Ako nećete zamrzavati plodove više od nekoliko sati, jednostavno stavite cijele grozdove ribiza u vrećice ili posude za zamrzavanje. Zavežite vrećicu labavo kako ne biste zgnječili voće. Dobro zatvorite i zamrznite. Ako ćete isti dan čistiti plodove od stabljike, raširite grozdove na pladanj i zamrznite, nepokriveno 1 - 2 sata. Jednom kad se zamrznu u krutom obliku, lako ih je ručno ukloniti sa stabljika. Stabljike kompostirajte ili bacite.
Premjestite smrznuti ribizl bez stabljika u vrećice ili posude za zamrzavanje, zatvorite i vratite u zamrzivač. Ribiz se također može prvo zamrznuti na pladnju, a zatim spakirati u posude čim se zamrzne ili ga zamrznuti u šećeru. U svaku litru voća dodajte 3/4 šalice šećera. Miješajte dok se većina šećera ne otopi. Spakirajte ribiz u posudu, ostavljajući prostora na vrhu. Zatvorite i zamrznite.
Foto: klimkin / Pixabay
Odgovori