Ribiz je voće velike nutritivne vrijednosti, ali mu se ne pridaje veći zasluženi značaj. Stoga vam donosimo nekoliko recepata za pripremu pekmeza. Kad ga jednom probate, pogotovo ako ga sami napravite, bit ćete očarani kako jednostavnošću pripreme i okusom.
U ovim zdravim pekmezima će uživati vaši ukućani, a može se koristiti i za poklanjanje dragim ljudima. Zadovoljstvo kad svom djetetu priuštite tako zdrav obrok je neprocjenjivo, poglavito u zimskim mjesecima kad je izbor sezonskog voća sužen.
Karakteristike ribizla
Ribiz spada u bobičasto voće kao i jagode, kupine, maline, borovnice i brusnice. Raste u Europi i Aziji. Kod nas su prisutni crveni (Ribes rubrum) i crni ribiz (Ribes nigrum), a bijeli je rijetkost. Razlikuju se po boji, ali s time i po okusu i nutritivnim vrijednostima.
Bijeli ribiz je najslađi, ali i najmanje ljekovit. Po količini hranjivih i ljekovitih tvari uvelike ga nadmašuju crveni i crni ribiz. U našim krajevima najčešće se uzgaja crveni ribiz. Ima kiselkasto-slatkasti okus, te je odličan za pripravljanje pekmeza, želea, soka pa čak i vina...
Crna ribiz je trpkog i "težeg" okusa nego crveni, ali je ljekovitiji.
Ribiz za preradu
Pekmez se može pripremati od svih sorti. Isto tako sorte se mogu i miješati. Miješanjem različitih sorti ribiza postiže se da se iskoriste svi vitamini crnog ribiza, a pekmezu se poboljša okus jer je crveni ipak ukusniji.
Berba i kupovina
Ribiz je jedan od najjednostavnijih voćnih vrsta za uzgoj, te se danas nalazi u mnogim kućnim vrtovima. Koliko god da su bobice crvenog ribiza kiseli, djeca će ih naprosto obožavati. Osim u obiteljskim vrtovima ribiz se sve više sadi i na velikim prostorima radi proizvodnje pekmeza, marmelade i bezalkoholnih napitaka. U prirodi se grmovi mogi naći na sunčanim šumskim čistinama.
Ribiz dozrijeva u lipnju i srpnju, a berba se obavlja ručno i to kada je već 90% bobica potpuno zrelo. Bere se postupno kako i dozrijeva te berba može trajati i više od mjesec dana jer plodovi dugo zadržavaju svježinu na granama.
Pri branju se bere za peteljku koja se trga, jer su bobice nježne i osjetljive. Ne mogu se dugo čuvati, jer brzo gube aromu i okus.
Recepti za pekmez od ribizla
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći pekmez od ribizla
Pekmez od ribizla je jako jednostavno skuhati. Ovo su mjere za 1 kg voća, a vi ih povećajte proporcionalno količini voća koju imate. Pekmez je skuhan već za dvatesetak minuta, a voću je dovoljno dodati samo šećer, iako se može dodatno obogatiti na razne nečine.
Sastojci
- 1 kg očišćenih ribizli
- 600 g šećera
Priprema
- Ribiz operite, dodajte šećer i sve stavite u posudu u kojoj ćete kuhati pekmez.
- Pekmez će biti ukusniji ako posve svježe voće pomiješate sa šećerom i odmah stavite kuhati, jer odstajalo voće gubi na ukusu i vitaminima.
- Kuhajte otprilike 20 minuta.
- Na vrhu smjese od voća koja se kuha formirat će se pjena koju sakupljajte grabilicom i uklonite.
Inače vrijedi savjet kod pripreme pekmeza da je gotov kad se odvaja od kuhače. Međutim kod ovog pekmeza to nije tako. Nakon 20 minuta će vam se još možda činiti rijetkim, no stajanjem će se stvrdnuti i biti baš kako treba. Konzervans se pri kraju kuhanja može dodati, ali nije obavezan, posebno ako će te pekmez brzo potrošiti
Dok vam se pekmez kuha sterilizirajte staklenke, te ih nakon kuhanje napunite.
Pekmez od ribizla bez konzervansa
Kod ovog recepta priprema pekmeza je također brza i jednostavna te je za pola sata sve gotovo. Stavlja se manja količina šećera i više će se svidjeti onima koji vole kiselije pekmeze kao, na primjer, pekmez od višanja.
Sastojci
- 2 kg ribizla
- 800 g šećera
- 1/2 limuna
Priprema
- Ribizle očistite od peteljki i operite.
- Zatim u tako pripremljeno voće dodajte šećer i sok od pola limuna.
- Stavite da se kuha. Nakon što puste sok kuhajte još oko 15 minuta uz povremeno miješanje.
- Pokupite pjenu koja se stvorila prilikom kuhanja.
- Sve obradite štapnim mikserom.
- Kuhajte još 5 minuta na laganoj temperaturi.
- Vruć pekmez spremite u vruće sterilizirane staklene teglice te ih vruće zatvorite.
Pekmez od ribizla bez šećera
Zdravija verzija od pekmeza sa šećerom je onaj sa medom. Opet navodimo mjere za kilogram voća, koje možete sukladno mijenjati.
Sastojci
- 1 kg ribizla
- 300 g meda
Priprema
- Ribizle operite i stavite da se kuhaju.
- Kuhajte otprilike 20 minuta.
- Ostavite da se malo ohladi, pa tek onda dobro umiješajte med i više nemojte kuhati kako bi se sačuvala hranjiva svojstva meda.
- Ulijte u sterilizirane staklenke te dobro zatvorite.
Čuvanje i skladištenje
Staklenke s pekmezom čuvajte na hladnom i tamnom mjestu. Tako se pekmez može čuvati godinu dana bez straha da će se pokvariti, a neće doći ni do promjene boje. Kad staklenke otvorite čuvajte ih u hladnjaku.
Savjeti
Miris i okus pekmeza se može dodatno poboljšati dodavanjem vanilije, cimeta, mente, kore limuna ili naranče. Čak se može dodati i malo Maraschina ili Kruškovca (žličicu ili dvije) ili neki drugi liker po želji.
Kako bi se smanjila količina šećera u pekmezu, može se praviti od zrelijeg voće. Također mogu se staviti veće količine bijelog ribiza koji je slađi, ako vam je dostupan.
Ribiz se u pekmezu može kombinirati i sa drugim voćem od kojeg se pekmez može raditi i bez šećera, na primjer sa jagodama ili jabukama. Za jabuke se zna da su jako bogate pektinom pa kombiniranje s jabukom omogućuje pripremu pekmeza s minimalno šećera.
Upotreba u kuhinji
Najjednostavnija i najpopularnija primjena je sa kruhom, dvopekom, krekerima od riže ili dodavanje u razne kolače (npr. rolade, torte…). Ljubiteljima palačinki ovaj pekmez će zasigurno biti otkriće ako ga koristite za nadjev. Ako ćete ga koristiti za palačinke obogatite ga prilikom pripreme koricom od limuna koja znatno poboljšava okus palačinki, a nećete ga imati svaki put kod pripreme.
Posebno ga preporučujemo sportašima nakom zahtjevnih treninga i sportskih napora i to zbog velike hranjive vrijednosti te zbog izrazito visokog sadržaja vitamina C. Ribiz ga ima čak 6 do 7 puta više nego limun. Ako svojim klincima sportašima radite smoothie uvijek ga možete dodatno poboljšat sa jednom žlicom ovog pekmeza, koja će ga osim nutritivno obogatiti još i zgusnuti.
Ljekovita svojstva
Ljekovita svojstva crvenog i crnog ribiza su brojna. Navest ćemo ovdje najznačajnije od njih.
Budući da sadrži brojne vitamine i minerale crvenog ribiza jača imunitet, pročišćuje organizam od štetnih tvari, poboljšava zdravlje kože i kose, preporučuje se za srce, uravnotežuje krvni tlak, prirodni je diuretik i laksativ, olakšava giht i reumu, ubrzava probavu i pomaže protiv zatvora
Bogat je vitaminima C, B skupine, kao i vitaminima A i K. Od minerala u većim količinama sadrži kalij, željezo, kalcij, fosfor i magnezij.
Crni ribiz sadrži najviše vitamina C i najviše prirodnog pigmenta antocijanina koji ribizu daje boju i smatra se jednim od najmoćnijih prirodnih antioksidansa. Također je crni ribiz bogat taninima, zbog čega je učinkovit u liječenju proljeva. Osim tanina, sadrži i brojne druge gorke tvari koje imaju izuzetno povoljan učinak na zdravlje. Istraživanja su pokazala da crni ribiz suzbija rast tumorskih stanica u organizmu.
Foto: Arinaja / Pixabay
Zimnica od ribizla
Odgovori