Ribiz ili ribizla - kako ga neki nazivaju, voćna je vrsta koja se često može pronaći kao divlja, samonikla biljka u šumama, iako nerijetko ukrašava brojne okućnice i vrtove. Prema narodnoj predaji, ribiz su udomaćili redovnici nakon što su ga iz šume prenijeli u vrtove samostana te ga od tamo proširili na druga područja među pučanstvom.
Plodovi ribiza, često su zanemarivani i nisu toliko popularni kao ostalo šumsko voće. Međutim, na ovo aromatično voće bi svakako trebalo obratiti pozornost jer je upravo ribiz izvrstan izvor ljekovitih tvari. Zbog svojih brojnih povoljnih zdravstvenih učinaka, pridali smo mu zasluženu pažnju i pronašli nekoliko recepata za pripremu ukusnog i osvježavajućeg, a izrazito ljekovitog soka od ribiza.
Karakteristike ribiza
Ribiz (lat. Ribes L.) je grmolika listopadna biljka iz porodice ogrozdovka. Prirodno obitava na području Europe i Azije na osunčanim, vlažnim mjestima, iako se može pronaći i u polusjeni. Posebice dobro uspijevaju na područjima umjerene klime i temperature te na nadmorskoj visini između 600 - 1.000 m. Često se može pronaći u vrtovima i voćnjacima diljem naših domaćinstava, a nerijetko raste i u šumama kao samonikla biljka. Grm ribiza može narasti do dva metra i iznimno je dugovječan. Neki grmovi mogu roditi i do 20 godina.
Listovi su smješteni na dugim peteljkama, obostrano su nazubljeni te su srcolikog oblika. Plodovi, tj. bobice razvijaju se tek na jednogodišnjim biljkama i nikako ne ranije. U prosjeku su veliki oko 10 milimetara, okruglastog su oblika te mogu varirati u boji i slatkoći.
Poznato je oko 150 vrsta unutar roda ribiz, ali samo nekoliko ih se može pronaći u našem podneblju. Najčešće vrste u našim krajevima su crveni, bijeli i crni ribiz.
Ribiz za preradu
Sok se najčešće priprema od crvenog, bijelog ili crnog ribiza. Crveni ribiz ima kiselkasto sladak okus dok je crni ribiz nešto kiseliji pa će zahtijevati dodatnu količinu šećera kako okus soka ne bi bio previše kiseo. Za preradu u džemove se preporučuje koristiti nepotpuno zrele bobice, čvrste na dodir jer takve bobice sadrže veću količinu pektina. Zrele bobice se mogu jesti sirove ili se koriste za pripremu soka ili sirupa.
Crveni ribiz
Plodovi crvenog ribiza su sitne, okrugle bobice promjera oko 10 milimetara crvene boje, kiselkasto-slatkastog okusa.
Uobičajeno se jede sirov ili se koristi za pripremu džemova, sokova i sirupa, iako u kulinarstvu može imati i drugu primjenu. Kiselkasto je slatkastog okusa i nešto je slađi od crnog, a blago kiseliji od bijelog ribiza. Najčešće sorte koje se koriste za preradu su Cascade, Red Lake i Wilder.
Cascade je pogodna sorta za proizvodnju soka i drugih prerađevina zbog toga što rodi velikim plodovima s visokim udjelom šećera i dobrim okusom.
Red Lake sorta ima produljen period cvjetanja i dozrijevanja zbog čega je dostupna dulji period nego većina ostalih sorti. Također je pogodna za proizvodnju sokova, sirupa ili džemova.
Wilder sorta je odlična sorta za komercijalnu proizvodnju jer je iznimno rodna zbog čega proizvodi veliku količinu plodova. Koristi se za pripremu sirupa, sokova i drugih prerađevina od ribiza.
Bijeli ribiz
Plodovi bijelog ribiza su okruglaste transparentne ili bijele bobice veličine 10 milimetara, slatkastog okusa.
Bijeli ribiz se zbog toga što je najslađi od ostalih ribiza, često jede sirov. Međutim, veoma je pogodan i za preradu pa se od njega proizvode sokovi, sirupi, džemovi i ostali proizvodi. Koristi se i za pripremu brojnih slastica. Neke od poznatijih sorti su White Imperial i White Dutch, dok se kod nas pronalazi sorta Blanka.
White Imperial je jedna od najdostupnijih sorti bijelog ribiza. Rodi velikim brojem malih bobica niske kiselosti. Koristi se za pripremu sokova i sirupa.
White Dutch je sorta koji obilno rodi malim bobicama nejednake veličine koje rano dozrijevaju.
Blanka je, također, jedna od rodnijih sorti i koristi se za pripremu džemova, marmelada i likera.
Crni ribiz
Plod crnog ribiza je okruglasta ljubičasto-crna bobica veličine 10 milimetara opornog i kiselkastog okusa.
Crni ribiz se zbog opornijeg i kiselijeg okusa najvećim dijelom koristi za pripremu prerađevina poput sokova, džemova i sirupa. Među neke od najrodnijih sorti crnog ribiza ubrajamo Yadrenayu, Pygmy, Sibyllu i Globus i romantiku koje rode velikim i slatkim bobicama.
Berba i kupovina
Ribiz dozrijeva, ovisno o sorti, u ljeto - od lipnja do sredine kolovoza. Zreli plod se prepoznaje po boji ili okusu. Crveni ribiz je jarko crvene boje kada je potpuno zreo, za razliku od crnog ribiza koji poprimi sjajnu ljubičasto-crnu boju.
Zrelost bijelog ribiza se ne može procijeniti prema boji već samo prema okusu. Kušanje bobica je zapravo jedini siguran način za provjeru zrelosti ribiza. Pritom treba voditi računa o tome da bobice ribiza ne dozrijevaju u isto vrijeme. Najprije dozrijevaju bobice na vrhu, a zatim ostale, tako da je pojedini grm potrebno brati u više navrata kako biste ubrali potpuno zrele plodove.
Ribiz se uobičajeno pronalazi u vlastitim vrtovima gdje se bere ručno, dok se u masovnoj proizvodnji bere mehanički.
Bobice ribiza se mogu pronaći na tržnici ili u trgovini kada im je sezona. Ponekad se može nabaviti i smrznuto voće, ali je ono najčešće zamrznuto s ostalim šumskim voćem.
Tijekom kupovine, treba obratiti pozornost na izgled bobice, trebaju biti jasne, jarke boje i dobre čvrstoće.
Recepti za sok od ribizla
Sok od ribiza slovi za jedan od najzdravijih napitaka. Za vas smo pronašli nekoliko recepata za sok od ribiza koji zahtijevaju samo malo vremena i dobre volje.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sok od crvene ribizle
Ovaj jednostavan recept za sok od crvenog ribiza zahtjeva samo nekoliko sastojaka, a za pripremu će vam biti potrebno svega dvadesetak minuta. Od navedene količine sastojaka ćete dobiti oko 1 l soka od crvenog ribiza.
Sastojci
- 1 kg crvenog ribiza
- 1 l vode
- 600 g bijelog šećera
- sok 1 limuna
- pola vrećice konzervansa (po želji)
Priprema
- Ribiz očistite i operite pod mlazom hladne vode te ga stavite u lonac.
- Ulijte vodu i pustite ribiz da lagano prokuha na laganoj vatri dok ne omekša.
- Nakon što je ribiz omekšao, procijedite ga kroz sito u posudu. Pritom kuhačom istisnite što više soka iz pulpe ribiza.
- Još jednom, prije ulijevanja u lonac, sok procijedite kroz gazu ili finije sito.
- U procijeđen sok dodajte šećer i limunov sok te kuhajte na laganoj vatri oko 10 minuta.
- Uklonite pjenu s vrha soka, dodajte konzervans i promiješajte.
- Ugasite vatru i vrući sok ulijevajte u prethodno sterilizirane staklene boce.
Sok od crnog ribizla s medom
Sok od crnog ribiza je sam po sebi prava vitaminska bomba, a uz dodatak meda okrijepit će i zadovoljiti svaki ukus. Od ove količine sastojaka, dobit ćete oko 2 l ovog ukusnog soka. Za pripremu će vam biti potrebno samo 40 minuta.
Sastojci
- 1 kg crnog ribiza
- 2 l vode
- 200 g domaćeg meda
Priprema
- Očistite i operite crni ribiz te ga stavite u čistu posudu.
- Gnječilicom za krumpir izgnječite crni ribiz, a zatim sadržaj posude prebacite u drugu posudu u koju je stavljena čista gaza.
- Dobro iscijedite sok te dobiveni čisti sok od crnog ribiza odložite sa strane.
- Ostatak pulpe iz gaze stavite u lonac i dodajte vodu.
- Sadržaj u loncu dovedite do vrenja i pustiti da lagano kuha desetak minuta.
- Ugasite vatru i sadržaj iz lonca procijedite kroz sito ili gazu.
Sok od crnog i bijelog ribizla bez konzervansa
Ako želite brz, zdrav i ukusan napitak od ribiza bez konzervansa, onda je ovo recept za vas. Od navedene količine sastojaka, dobit ćete oko 2,5 l soka od crnog i bijelog ribiza, a za pripremu će vam biti potrebno samo tridesetak minuta.
Sastojci
- 1,5 kg crnog ribiza
- 0,5 kg bijelog ribiza
- 2 l vode
- 1 kg bijelog šećera
- sok dva limuna
Priprema
- Ribiz očistite od grančica i operite ga pod mlazom hladne vode te ga stavite u lonac.
- Ulijte 1,5 litru vode i pustiti ribiz da prokuha na laganoj vatri dok ne omekša.
- Nakon što je ribiz omekšao, procijedite ga kroz sito u posudu. Pritom kuhačom istisnite što više soka iz pulpe ribiza.
- Zaostalu pulpu ribiza ponovo stavite u lonac, podlijte s 0,5 litre vode i pustite da kuha desetak minuta.
- Procijedite sadržaj lonca kroz sito i istisnite što više soka iz pulpe ribiza.
- Još jednom, prije ulijevanja u lonac, sav dobiveni sok procijedite kroz gazu ili finije sito.
- U procijeđeni sok od ribiza dodajte šećer i limunov sok te kuhajte na laganoj vatri oko 10 minuta.
- Uklonite pjenu s vrha soka.
- Ugasite vatru i vrući sok ulijevajte u prethodno sterilizirane staklene boce.
- U dobiveni sok ulijte otprije iscijeđen čisti sok od crnog ribiza, med i promiješajte.
- Ulijte u prethodno sterilizirane staklene boce i pustite da se sok ohladi.
Čuvanje i skladištenje
Sok od ribiza koji ste pripremili s dodatkom konzervansa, možete skladištiti u hladnjaku, smočnici, podrumu ili nekom tamnom i hladnom mjestu, optimalne temperature ispod 15°C, u prethodno steriliziranim staklenim bocama. Na taj način, sok ćete moći iskoristiti i nakon 4 do 5 mjeseci, ili ponekad duže. Nakon otvaranja, sok se preporučuje čuvati u hladnjaku. Trebalo bi ga potrošiti u roku od tjedan dana.
Sok od ribiza u čijoj pripremi je izostavljen konzervans bi svakako trebalo čuvati u hladnjaku, maksimalno dva tjedna, a nakon otvaranja bi ga trebalo potrošiti najduže unutar 4 do 5 dana.
Savjeti
Ako nemate gnječilicu, ribiz možete staviti u sjeckalicu i par puta miksati dok se malo ne usitni.
U navedenim receptima slobodno možete koristiti ribiz koji želite, samo imajte na umu da će crni ribiz, koji je kiseliji, zahtijevati nešto veću količinu šećera, dok će bijeli ribiz, koji je slađi, zahtijevati nešto manju. Isto tako, po želji možete kombinirati različite vrste ribiza.
Upotreba u kuhinji
Ribiz se u kuhinji može koristiti na razne načine. Može se jesti sirov, u kombinaciji sa šećerom ili kao komponentna deserata, može se koristiti za pripremu slastica ili se može prerađivati u ukusne džemove, sirupe i sokove.
Sok od ribiza se koristi kao zdravo osvježenje koje će zadovoljiti sva nepca. Izvrsno se slaže s ostalim šumskim voćem, posebice borovnicama i kupinama. Mnogi rado uparuju sok od ribiza sa sokom od brusnice čime se dobije izrazito ukusan, zdravi napitak. Sok se može po želji razrijediti s običnom ili mineralnom vodom, a može se upariti i s alkoholnim pićima kako bi se dobio koktel.
Ljekovita svojstva
Najljekovitiji od bijelog, crvenog i crnog ribiza je upravo crni ribiz. On sadrži visoki udio antocijanina, antioksidansa (2 puta više od borovnica) i vitamina A, B5, B6, B1, C i E koji pomažu jačanju našeg imuniteta i borbi protiv bolesti. Sok od ribiza, posebice crnog ribiza, djeluje antimikrobno i protuupalno te pomaže u regulaciji krvnog tlaka. Koristan je i u očuvanju zdravlja očiju, bubrega te probavnog sustava.
Foto: LUM3N / Pixabay
Zimnica od ribizla
Odgovori