Alkoholni ocat je svaki ocat koji nastaje kiselim vrenjem iz tekućina biljnog porijekla koja sadrže alkohol. Na sličan način se proizvodi i vino, samo što se u tom slučaju koriste druge bakterije i stvaraju se drugačiji uvjeti u okolini. Ali pravi alkoholni ocat proizvodi se razrjeđivanjem esencijalne octene kiseline koja se može nabaviti u trgovinama. Iako je u današnje vrijeme teže nabaviti ovaj sastojak ako želite napraviti svoj vlastiti alkoholni ocat morat ćete se malo potruditi.
Alkoholni ocat je jedan od onih proizvoda koje svi skoro imamo u svojem kućanstvu, a još se naziva i bijelim octom. Koristi se kao začin za salate, a ima kiselkast i jak okus i miris. Ocat koji se kupuje u trgovini naziva se alkoholnim octom, a on je zapravo razrijeđena octena kiselina koja se dobiva od etanola koji se može dobiti iz bilo kojeg voća i povrća koji u sebi sadrži šećer ili škrob.
Većini ljudi alkoholni ocat poznat je jer ga koriste u pripremama salata, ali je vrlo učinkovit i u uklanjanju mrlja s tkanina, ali i kamenca u kupaonicama i kuhinji. Ova vrsta octa je najjeftinija vrsta octa i zbog toga i najrasprostranjenija za primjenu. Osim ove vrste na tržištu se mogu pronaći i druge vrste octa kao što su Aceto Balsamico, jabučni ocat i vinski ocat. Sve ove vrste proizvode se od raznih vrsta voća, dok je alkoholni ocat onaj ocat koji u sebi sadrži 9% octene kiseline.
Karakteristike octene kiseline
Octena kiselina naziva se još etanskom kiselinom, etan kiselinom i acetatnom kiselinom, a zapravo je karboksilna kiselina. Ova vrsta kiseline najčešće se koristi i obično se koristi u proizvodnji hrane. U čistom stanju je bistra bezbojna tekućina oštra mirisa dok pri temperaturi od 16,6°C postaje kruta masa koja izgleda kao led. Vrenje ove kiseline je na 118°C te otapa sumpor, fosfor i olovo te mnoge druge organske spojeve.
Po svojem sastavu pripada skupini srednje jake kiseline te je jača od većine organskih kiselina, ali je slabija od anorganskih kiselina. Razrijeđena otopina octene kiseline naziva se ocat i sadrži 5%, 6% i 9% octene kiseline te je slabija kiselina. U kemijskim laboratorijima koristi se 80% octena kiselina koja je iznimno nagrizajuća. Nekada je u trgovina bilo vrlo jednostavno nabaviti i koncentrat odnosno esenciju 80% octene kiselina dok se danas može rijetko naći te je zatvorena i dobro zaštićena u kutijama dok je negdje možete kupiti samo ako ju zatražite od trgovca jer nije ni stavljena na police.
Octena kiselina za preradu
Octena kiselina dobiva se biokemijskom oksidacijom alkohola etanola. Procesom octeno-kiselog vrenja dobiva se octena kiselina. U tom procesu se događa oksidacija molekule alkohola kisikom iz zraka. Produkti koji nastaju su octena odnosno etanska kiselina i voda. Vrenje koje se u tom procesu odvija nastaje uz prisutnost octenih bakterija. Za pripremu alkoholnog octa trebat će vam 80% esencija octene kiseline.
80% octena kiselina
Ova vrsta octene kiseline kupuje se u trgovini i u sebi sadrži visoku koncentraciju kiseline te je iznimno nagrizajuća. Zbog toga se prije upotrebe treba razrijediti na prihvatljivu razinu. Jedino ćete od ovoga proizvoda moći napraviti alkoholni ocat koji je bezbojne boje.
Kupovina octene kiseline
Octena kiselina u trgovini se može kupiti kao 80% octena kiselina koja se dalje razrjeđuje vodom kako bi se dobio manji postotak octene kiseline. U današnje vrijeme teško ćete ju naći u manjim trgovinama , ali ju je moguće kupiti u nekim supermarketima. Prilikom kupnje svakako pitajte trgovce da li imaju u ponudi esenciju octene kiseline ili 80% octenu kiselinu. Neki octenu kiselinu nazivaju i živim octom. Možete ju probati nabaviti i u poljoprivrednim ljekarnama ili specijaliziranim trgovinama koje prodaju pribor i opremu za vina. Kada kupite jednu bočicu esencije octene kiseline moći ćete pripremiti priličnu veliku količinu alkoholnog octa.
Recept za alkoholni ocat
U današnje vrijeme ocat se dobiva na dva načina, a to su octenim vrenjem alkoholnih tekućina ili razrjeđivanjem koncentrirane octene kiseline koja se dobiva u kemijskoj industriji. Vinski ocat se dobiva octenim vrenjem vina kada se od gustog voćnog soka ili vinskog mošta dobiva balzamski ocat, a dodavanjem raznih začina može se čak dobiti i aromatizirani ocat. Alkoholni ocat se dobiva razrjeđivanjem esencije octene kiseline. Navedeni postupak zahtjeva oprez prilikom rukovanja s ovom vrstom kiseline jer je izrazito nagrizajuća i opasna za kožu.
Alkoholni ocat se dobiva fermentacijom bakterija kiselog vrenja koje alkohol pretvaraju u octenu kiselinu koja se nakon toga razrjeđuje s vodom. Ovaj ocat zbog korištenja vode u pripremi ima manje intenzivan okus i aromu u odnosu na vinski ili jabučni ocat koji se proizvode procesom alkoholnog vrenja.
U nastavku vam donosimo postupak pripreme alkoholnog octa s obzirom na udio octene kiseline koji ćete moći koristiti u kućanstvu.
Alkoholni ocat od 3% octene kiseline
Priprema alkoholnog octa je vrlo jednostavna te će vam biti potrebna dva sastojka i posuda koja je od metala. Ova tekućina alkoholnog octa koristi se prilikom začinjavanja salata upravo zbog svoga blagoga okusa i ne preintenzivnog mirisa. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 l alkoholnog octa.
Sastojci
- 955 ml hladne destilirane ili prokuhane hladne vode
- 45 ml esencije octene kiseline
Priprema
- Vodu stavite u lonac za kuhanje.
- U vodu lagano ulijte 45 ml esencije octene kiseline i dobro promiješajte metalnom ili plastičnom žlicom.
- Ostavite tekućinu da odstoji 5 minuta te prelijte u staklenu ili plastičnu bocu te dobro zatvorite s čepom.
- Nakon 24 sata stajanja možete početi koristiti alkoholni ocat.
Alkoholni ocat od 6% octene kiseline
Ako želite alkoholni ocat koji će se moći koristi za marinirane mesa ili ribe možete pripremiti malo jaču verziju alkoholnog octa od prethodne. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 l alkoholnog octa.
Sastojci
- 909 ml hladne destilirane ili prokuhane i ohlađene vode
- 91 ml esencije octene kiseline
Priprema
- U metalnu posudu stavite vodu. Posuda neka bude neka koju inače puno ne koristite za kuhanje jer esencija octene kiseline ostavlja miris.
- U vodu lagano dodajte esenciju octene kiseline i promiješajte s metalnom ili plastičnom žlicom.
- Ostavite tekućinu da odstoji 5 minuta te prelijte u staklenu ili plastičnu bocu koju dobro zatvorite s čepom.
- Nakon 24 sata stajanja možete početi koristiti alkoholni ocat.
Alkoholni ocat od 9% octene kiseline
Alkoholni ocat koji u sebi sadrži 9% octene kiseline koristi se za konzerviranje povrća za zimu, ali može se koristiti i za začinjavanje salate, ako volite malo začinjenija jela. Od navedene količine možete dobiti 1 l octa.
Sastojci
- 872 ml hladne destilirane ili prokuhane i ohlađene vode
- 128 ml esencije octene kiseline
Priprema
- U metalnu posudu stavite vodu. Koristite posudu koju inače ne koristite jer zbog povećane doze esencije octene kiseline.
- U vodu lagano dodajte esenciju octene kiseline i promiješajte s metalnom ili plastičnom žlicom.
- Ostavite tekućinu da odstoji 5 minuta te prelijte u staklenu ili plastičnu bocu i dobro zatvorite s čepom.
- Nakon 24 sata stajanja možete početi koristiti alkoholni ocat.
Čuvanje i skladištenje
Alkoholni ocat najbolje je čuvati u staklenoj ili plastičnoj boci koja se može dobro zatvoriti. Možete ga ostaviti u kuhinjskim elementima jer na razrijeđenu octenu kiselinu ne utječu okolišni uvjeti, ako je dobro zatvorena čepom.
Ovako pripremljen ocat možete koristiti i do godine dana. Ocat se ne može pokvariti, ali samo može ishlapiti odnosno može postati manje jak i kiselkast ako ga ne držite dobro zatvorenoga.
Savjeti
Prilikom razrjeđivanja esencije octene kiseline morate biti jako oprezni. Ova kiselina je iznimno nagrizajuća te morate paziti da vam esencija nikako ne dođe u kontakt s očima, nosom ili kožom. Nikako ju ne smijete konzumirati prije nego ju razrijedite jer može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Također ako vam slučajno padne na kožu potrebno je oprati ju s velikom količinom vode.
Pripremu alkoholnog octa, ako ste u mogućnosti, obavite vani ili uz otvoren prozor jer miris koji će se pojaviti može biti neugodan, ali i opasan po zdravlje ako se nalazite u zatvorenoj prostoriji.
Posuda u kojoj razrjeđujete octenu kiselinu mora biti od metala ili od stakla kako esencija ne bi nagrizla posudu. Žlica s kojom miješate mora također biti od materijala koji kiselina neće nagrizati kao što su metal ili jača plastika.
Ako želite pripremati veće doze alkoholnog octa nego što su navedene u receptima onda se držite sljedećih omjera. Za pripremu 3% alkoholnog octa dozirajte esenciju u odnosu na vodu u omjeru 1:22. Za alkoholni ocat od 6% octene kiseline koristite omjer 1:11 dok za 9% alkoholni ocat koristite omjer 1:7.
Uvijek octenu kiselinu ulijevajte u vodu, a ne obratno jer to dovodi do jake kemijske reakcije te se ne naginjite previše prema boci esencije octene kiseline koju presipate jer tako udišete štetne pare koje mogu dovesti do opeklina sluznice.
Nikada ne dopuštajte djeci da su u kuhinji prilikom pripreme alkoholnog octa kako ne bi udisali pare koje se stvaraju prilikom pripreme i uvijek tekućine miješajte kraj otvorenog prozora.
Prilikom pripreme alkoholnog octa koristite zaštitnu masku za lice i rukavice. Pripremite i nekoliko krpa kako bi mogli brzo obrisati esenciju octene kiseline u slučaju da se prolije.
Upotreba u kuhinji
Alkoholni ocat najviše se koristi za salate gdje se dodaje kao začin. Ali još je poznat i u korištenju prilikom kiseljenja povrća za zimnicu odnosno za konzerviranje hrane.
Ova vrsta octa može se koristiti i prilikom pripreme kruha kako bi se duže održala svježina kruha, a zbog svoga neutralnog okus kruh neće poprimiti aromu octa.
Osim za kao začin za salatu alkoholni ocat može se koristiti i prilikom mariniranja raznih vrsta mesa pa čak i ribe.
Ljekovita svojstva
Octena kiselina smanjuje udio kolesterola i triacilglicerola u krvi, a smanjuje i krvni tlak. Samim tim alkoholni ocat koji se sastoji od octene kiseline doprinosi pri smanjenju kardiovaskularnih bolesti.
Zbog svojega antibakterijskog djelovanja koristi se preventivno za sprječavanje upala i prehlada. U prošlosti, ali i danas koristi se i za snižavanje temperature tako da se krpa namoči u alkoholnom octu te stavi na čelo ili na noge. Osim u sprječavanju pojave bolesti smatra ga se i izvrsnim u borbi protiv pretilosti te ljudi koji žele smršaviti uvrštavaju ga u svoju prehranu.
Alkoholni ocat ipak treba umjereno dozirati jer zbog prevelike konzumacije može doći i do trovanja organizma.
Foto: Filip Višić
Odgovori