Ako želite sačuvati blitvu za zimske dane prvo ju morate blanširati, odnosno kratko prokuhati u vreloj vodi, a nakon toga zamrznuti. Jedna je od biljaka čiji su listovi izvor raznih nutrijenata koji su potrebni ljudskom organizmu i dobro ju je konzumirati tijekom cijele godine.
Blanširanjem ćete sačuvati zelenu boju blitve, kao i sve važne vitamine i minerale, ali ćete spriječiti i nepotrebno bacanje listova kada ova biljka najviše rađa. Proces blanširanja blitve uspoređuje se s blanširanjem špinata jer je riječ o skoro istim namirnicama kojima se želi sačuvati prvotni izgled, ali ujedno i spriječiti truljenje i propadanje listova. Uz svega nekoliko minuta možete dobiti dovoljno lišća za pripremu blitve na lešo u zimskim mjesecima.
Karakteristike blitve
Blitva je jednogodišnja zeljasta biljka koja potječe iz porodice šćirova. Može se uzgajati i kao dvogodišnja biljka kada se u drugoj godini pojavljuje cvijet koji u sebi nosi sjemenje. Potječe iz Azije, a svoje početke u Europi imala je na području Sredozemlja tako da se danas pretežno poslužuje i konzumira uz riblja jela.
Stabljika je uspravna i gola te može dosegnuti visinu oko 60 cm. Tijekom cvatnje stabljika dostiže visinu do 2 m s cvijetom na vrhu koji je neugledan i sastoji se od sitnih cvjetova koji se grupiraju u skupinu od 2 - 6 cvjetova s 5 zelenih lapova. Stabljika je u stadiju cvjetanja zadebljana i vrlo visoka kako bi se sjeme koje nastaje u cvijetu što dalje raspršilo. Plod koji nastaje iz cvijeta su sjemenke smeđe boje i nepravilnog okruglog oblika.
Listovi niču iz stabljike koja je vrlo nisko postavljena te su postavljeni u rozetu. Uspravni su i rastu prema gore te su najčešće tamnozelene boje i dužine oko 40 cm. Jestivi su dio ove biljke koji je potrebno prije konzumacije termički obraditi. Korijen je slab i plitko ukorijenjen te je biljku vrlo lako iščupati iz zemlje.
Blitva za preradu
Postoje dvije osnovne sorte blitve, a to su kultivari s dugim i širokim, mesnatim i bijelim lisnatim peteljkama i kultivari s valovitim odnosno mjehurastim plojkama. Postoji i još jedna sorta, kraćih i tanjih zelenih plojki. Plojke također mogu biti od žutozelene, srednje zelene do tamnozelene boje. Kao posebna sorta koja se razlikuje od prethodnih sorti je kultivar crvenih peteljki koji se naziva još i rabarbarastom blitvom. Ako ćete sami uzgajati blitvu, najbolje je posijati one sorte koje imaju bijelu lisnu žilu i peteljku te one s ravnim i dugim listovima, a takve sorte na našem području su Srebrnolisna blitva i Lukulus blitva.
Srebrnolisna blitva
Najpopularnija sorta blitve koja se uzgaja je Srebrnolisna koja ima listove tamnozelene boje s izraženim bijelim lisnim žilama. Peteljke listova su tanje, a listovi su razgranati s dobrim urodom. Otporna je na vrlo niske i vrlo visoke temperature te će listovi uvijek biti spremni za konzumaciju. Zbog dobrog uroda imat ćete dovoljno blitve da ju konzumirate svježu tijekom ljeta, ali i da ju blanširate i spremite u zamrzivač. Listovi se kraćim kuhanjem ne raspadaju i ostaju tamnozeleni.
Lukulus blitva
Lukulus blitva je sorta s većim listovima i bijelim lisnim žilama. Boja listova je najčešće žutozelene boje i s naborima odnosno valovita. Zbog debljine listova dobra je za blanširanje, ali ćete veći dio lisnih žila morati odstraniti jer su žilave i tvrde.
Berba i kupovina
Blitva je biljka koja se može brati sve do pojave prvih mrazova, a dostupna je za konzumaciju tijekom cijelog ljeta i jeseni. Ako imate prostora u vrtu, možete ju početi brati kada listovi dosegnu duljinu 10 - 15 cm kada je blitva mlada i izvrsna za termičku obradu i pripremu jela.
Listove je najbolje blanširati kada biljka počne formirati stabljiku i kada naraste oko 30 cm kada se smatra već starijom biljkom i bolje će podnijeti proces termičke obrade kuhanjem. Listove je najbolje obrati uz pomoć škara te ih je potrebno rezati oko 5 cm od tla i tijekom rasta berite ih nekoliko puta kako bi se biljka stalno obnavljala i davala nove listove. Prilikom branja berite uvijek samo vanjske listove kako bi se biljka mogla obnavljati iz središta. Ako se berba obavlja na ispravan način, biljka će davati listove u periodu i do 2 mjeseca ako se radi o proljetnoj berbi, ako se odlučite na zimsku berbu onda će ona potrajati 4 - 5 mjeseci.
Listove možete i kidati umjesto da ih režete, ali tada obratite pozornost da ne iščupate i uništite korijen. Stoga je svakako nabolje koristiti škare ili nož. Nakon berbe, listove nemojte ostavljati da stoje nego ih odmah termički obradite odnosno blanširajte.
Ako pak nemate mogućnost vlastitog uzgoja blitve onda ju možete kupiti i u trgovinama gdje je pakirana u svežnjeve. Takva blitva je najčešće starija jer je riječ o velikim tamnozelenim listovima s izraženim lisnim žilama i može podnijeti proces blanširanja. Prilikom kupnje birajte listove koji nisu oštećeni i bez naznaka da su ih oštetili kukci ili nametnici. Također ne smiju biti truli, smežurani i stari.
Blanširanje blitve
Blanširanje je proces kratke termičke obrade povrća, a u ovome slučaju listova blitve kako bi se zaustavio njihov enzimski proces. Tako sprječava se propadanje listova i pripremaju se za spremanje u zamrzivač. Lisnato povrće poput blitve je moguće sačuvati koristeći jednostavan proces blanširanja kojim se osigurava da list ostane zelene boje, izvrsnog okusa, ali i teksture kakvu ima i kada se priprema svjež.
Uspješnost spremanja blitve za konzumaciju u zimskim mjesecima prije svega ovisi i o ispravnom postupku prokuhavanja listova. Vrlo je važno da se listovi ne kuhaju predugo, ali ni prekratko jer niti u jednom slučaju nećemo dobri namirnicu koja će biti iskoristiva za pripremu jela. Zato kako bi izvukli maksimalnu kvalitetu ove namirnice i tijelu dali potrebne vitamine i minerale koje ovi listovi mogu pružiti morate znati kako ispravno blanširati listove blitve.
Recept za blanširanje blitve
Proces blanširanja je vrlo jednostavan i jedino važno je da listove ne prekuhate kako bi očuvali sve korisne nutritivne sastojke. Često se misli da je dovoljno potopiti listove u kipućoj vodi i na brzinu ih izvaditi i rashladiti, ali proces blanširanja blitve zahtjeva malo duže vrijeme kuhanja.
Količina vode i listova nije presudna već ćete količinu vode dozirati ovisno o količini listova koju mislite blanširati. Uvijek prilikom blanširanja koristite velike lonce ili posude jer tijekom kuhanja može doći do prskanja vode, a i listovi blitve su relativno veliki.
Prilikom kuhanja svi listovi vam moraju biti potopljeni u vodi te shodno tome dozirajte i vodu.
Sastojci
- svježi listovi blitve
- voda (dozirajte ovisno o količini listova koje blanširate)
Priprema
- Svaki list blitve temeljito pregledajte i uklonite listove na kojima su vidljiva oštećenja od kukaca ili raznih nametnika te one koji su počeli trunuti.
- Izabrane listove dobro operite pod mlazom hladne vode i ako su neke lisne žile pretvrde možete ih odrezati ili skratiti peteljke.
- U posudu ulijte vodu tako da ostavite oko 5 cm prostora od vrha posude prazno. Nikada ne dolijevajte punu posudu vode jer tijekom kuhanja može vam početi kipjeti i špricati po štednjaku.
- Vatru uvijek postavite tako da je umjerena kako vam voda ne bi prebrzo kuhala, a samim tim i listovi se prebrzo skuhali.
- Opranu i očišćenu blitvu stavite u kipuću vodu i ostavite da se kuha 3 - 5 minuta na laganoj vatri. Da su listovi gotovi znat ćete kada se smežuraju i omekšaju.
- U drugu posudu stavite hladnu vodu i nekoliko kockica leda. Blitvu koju ste kuhali procijedite pomoću cijedila i stavite ju u posudu s hladnom vodom i ledom.
- U vodi blitvu ostavite da stoji 3 - 5 minuta ovisno o tome koliko ste ju dugo kuhali. Vrijeme hlađenja trebalo bi biti jednako kao i vrijeme kuhanja.
- Izvadite blitvu iz hladne vode i ocijedite ju pomoću cijedila te ju ostavite da se malo ohladi.
- Nakon hlađenja blanširanu blitvu možete spremiti u hladnjak i pripremiti ju u roku od 2 - 3 dana ili ju spremiti u plastične vrećice ili posude te ju zamrznuti.
Sušenje blitve
Prije nego ju pohranite u vrećice i spremite u zamrzivač ili hladnjak potrebno ju je malo posušiti. Nakon što blitvu potopite u hladnu vodu dobro ju ocijedite pomoću cijedila i lagano istapkajte prstima i papirnatim kuhinjskim ručnikom. Na ovaj način pokupit ćete višak vode koji je nakon cijeđenja ostao među listovima, a koja se može kristalizirati i stajanjem poprimiti pomalo neugodan miris.
Vrlo je važno da tijekom cijeđenja koristite što sitnije cijedilo kako bi se listovi što bolje ocijedili. Preporučuje se korištenje metalnih cijedila umjesto plastičnih jer se kod plastičnih cijedila voda često zadržava na plastici.
Čuvanje i skladištenje
Blitvu nakon blanširanja možete i spremiti u hladnjak na nekoliko dana, ali najčešće se blitva blanšira zato što se planira spremati u zamrzivač kako bi se koristila u narednim mjesecima.
Blanširanu blitvu najbolje je spremati u plastične vrećice tako da kada se dobro ocijedi i ohladi da ju podijelite na manje porcije te poslagane listove stavite u vrećice. Možete napraviti i kuglice od listova blitve i tako ju zapakirati u vrećice. Listove blanširane blitve možete spremiti i u plastične posude termičkim poklopcima, u zamrzivaču se može čuvati do 12 mjeseci od pripreme ako ste ju dobro prokuhali.
Savjeti
Vrijeme blanširanja blitve ovisi o jačini vatre na koju ste stavili vodu da kuha, ali i o sorti blitve. Neke sorte imaju jače i deblje listove koje je potrebno kuhati oko 5 minuta dok mekanije listove je potrebno kuhati oko 3 minute.
Neki recepti navode da je idealna temperatura blanširanja blitve u vodi koja je zagrijana na 85°C. U takvoj vodi potrebno je blitvu kuhati 5 minuta kako bi bila ispravno blanširana.
Nakon blanširanja i cijeđenja, blanširana blitva se zamrzava u obliku položenih listova, ali je moguće i napraviti loptice od listova i takve ih zamrznuti.
Prije blanširanja listove možete narezati i na manje komade, a najbolje ih je samo prepoloviti. Ali ako imate mogućnost i dovoljno veliku posudu i lonac uvijek ih kuhajte u komadu.
Upotreba u kuhinji
Blanširana blitva je povrće koje je već termički obraćeno i u kuhinji se koristi onda kada brzo želite pripremiti neko jelo. Može se pripremati kao i svježi listovi blitve te ju je potrebno nakon vađenja iz zamrzivača samo dodatno prokuhati ili prepržiti kako bi se mogla konzumirati.
Nakon vađenja iz zamrzivača blanširanu blitvu nije potrebno odmrzavati već se može zamrznuta staviti u vruću vodu kako bi se dodatno prokuhala i bila spremna za konzumaciju. Nakon vađenja iz zamrzivača potrebno ju je kuhati nekoliko minuta, a vrijeme daljnje obrade ovisi o jelu koje se priprema.
Najčešće se u našim krajevima kombinira s krumpirom i ribom, ali je odlična i za razna variva i umake te se kombinira s raznim vrstama mesa od piletine, svinjetine i divljači.
Ljekovita svojstva
Blanširanjem blitva ne gubi svoje nutritivne vrijednosti već se one pokušavaju očuvati. Kuhana blitva sadrži jednaku količinu vitamina i minerala kao i svježi listovi, a blanširanjem i zamrzavanjem se čuvaju važna svojstva listova blitve.
Blitva je vrlo zdrava biljka koja pomaže kod održavanja zdravlja očiju i kostiju, pomaže kod poboljšanja cirkulacije, ali i vraća sjaj koži. Izvrstan je izvor i folne kiseline, fosfora, selena, cinka i riboflavina i tiamina.
Foto: pixel1 / Pixabay
Zimnica od blitve
Odgovori