Priprema zimnice ne znači samo ukuhavanje voća u slatke pekmeze, marmelade i džemove ili kiseljenje povrća, za zimnicu također sušimo plodove biljaka kako bi ih mogli duže vrijeme skladištiti i tako sačuvati njihove okuse. Ako ste ljubitelj brusnice ili u zamrzivaču imate smrznute brusnice koje vam stoje i ne znate kako ih iskoristiti, osušite ih i napravite čaj u kojem ćete moći uživati tijekom hladnih zimskih večeri.
Zdravstvene prednosti brusnice su mnogima poznate. Pune su antioksidansa koji čine čuda za vaš imunološki sustav i pomažu u snižavanju i održavanju razine kolesterola. Sadrže anti-adhezijska svojstava koja sprječavaju bakterije kao i infekciju. Dnevni unos čaja od brusnice ublažava upale mokraćnog mjehura prođu bez puno neugodnosti. Ovo je samo nekoliko razloga zašto biste trebali napraviti svoj domaći čaj od brusnice.
Obiteljski recepti su način prenošenja tradicije kroz generacije, a recepti i postupci koje vam donosimo u nastavku se baziraju na domaćim, jednostavnim receptima i načinima na koji su naše bake pripremale brusnicu za čaj. Vjerojatno niste primijetili, ali neki kupovni čajevi od brusnice obično su mješavina sušenih brusnica i crnog ili zelenog čaja, dok su ostali kombinacija suhih bobica s ostalim bobicama. Sastojci su vrlo jednostavni i možete ih sami pripremiti.
Karakteristike brusnice
Brusnica (lat. Vaccinium vitis-idea L.) je kod nas poznata pod imenima borovka, brašnjača, vrisinja, brusnik i crvena borovnica. Brusnica je zimzeleni grmić s puzećim i ljuskavim podzemnim dijelovima, iz kojih tjeraju izdanci do 25 cm visoke razgranate stabljike.
Ima sitne listove, eliptičnog ili obrnuto jajolikog oblika koji su kožasti, debeli i čvrsti. Odozgo su tamno zeleni i sjajni s kratkom stabljikom. Na krajevima grana vise bijeli ili ružičasti cvjetovi zvonastog oblika koji tvore malene i guste jednostrane grozdove.
Plodovi su isprva bijele, a zatim crvene i sjajne okrugle bobe veličine 6 do 8 mm. Brusnica cvate od svibnja do srpnja, a plodovi dozrijevaju u kolovozu i rujnu. Upravo ove plodove koristimo za pripremu zimnice.
U nizini brusnica često cvate i donosi plodove dva puta na godinu. Najčešće raste u skupinama po suhim i svijetlim crnogoričnim šumama, a često ju se može pronaći uz borovnice. Rasprostranjena je i po našim planinskim područjima. Zrele brašnjave bobe imaju ugodan kiselkasto aromatičan i ponešto trpak okus. Brusnice koje dozrijevaju drugi put, u vrijeme kasne jeseni, kvalitetnije su i veće od ljetnih plodova zbog čega su idealne za daljnju preradu u marmelade, pekmeze, džemove, sirupe i sokove.
Sušenje brusnice
Brusnice se mogu sušiti u pećnici ili u dehidratoru. Prije toga je bobice važno oprati i osušiti. Perite ih natapanjem u vodi gdje će se bobice i sve grančice i listići dignuti na površinu, uklonite sve osim bobica i polako ih vadite na čist ručnik i osušite. Ako ih kratko prokuhate u sirupu prije sušenja, dobit ćete još ukusnije sušene brusnice.
Plodove prelijte prokuhanim, vrućim sirupom pripremljenim dodavanjem omjera šećera i vode 1:1 (na 500 ml vode 500 g šećera) i ostavite da stoje u sirupu 6 sati. Procijedite ih, sirup ponovno prokuhajte i dodajte u brusnice, ostavite da stoje još 6 sati. Procijedite brusnice i stavite na lim za pečenje (koristite papir za pečenje kako se tijekom sušenja ne bi zalijepile).
Nakon što se prirodno posuše na sobnoj temperaturi, stavite ih u pećnicu na temperaturu od 50°C dok se potpuno ne osuše. Osušene brusnice su gotove kad su "elastične", ali ne i ljepljive. Tako sušene brusnice mogu se skladištiti i čuvati do 3 godine te koristiti za preradu u žele i kompot.
Isti proces sušenja aplicirajte i za sušenje u dehidratoru, ali preporučujemo da prvo pročitate upute proizvođača dehidratora koji imate za informacije o vremenu sušenja bobica. Osim plodova, sušiti možete i listove brusnice od kojih se priprema čaj.
Čaj od listova brusnice
Za potrebe pripreme čaja mogu koristiti i listovi brusnice, kao i njeni plodovi. Listovi brusnice služe kao nadomjestak za čaj, a sadrže mnogo arbutina i koriste se u medicini, kao i za pakiranje u male vrećice čajeva. Listove možete koristiti cijele ili ih samljeti.
Sastojci
- 2 žličice listova brusnice
- 2 dl kipuće vode
Postupak
- Listove brusnice dobro operite i osušite.
- Za pripremu ovog čaja možete koristiti cijele listove, ili ih nakon sušenja samljeti (ovisno o tome imate li infuzor - mali filter u koji stavite mljevenu biljku kako vam ne bi čaj bio pun komadića sušene biljke)
- Stavite 2 žličice mljevenih listića u infuzor i prelijte s 2 dl kipuće vode.
- Ostavite čaj da ostoji 10 mnuta kako bi listovi pustili svoje okuse, a zatim ga popijte.
Čaj od bobica brusnice
Čaj možete pripremiti i od svježih ili suhih bobica, no u ovom receptu vam donosimo detaljne upute kako napraviti klasični domaći čaj od sušenih bobica brusnice. Čaj se pije topao, a možete dodati i šećer ili med.
Sastojci
- 1 žličica bobica brusnice
- 2 dl kipuće vode
Postupak
- Žličicu suhih bobica brusnice možete staviti u infuzor ili direktno u šalicu iz koje ćete piti čaj, ovisno o vašem ukusu želite li pojesti i bobice.
- Prelijte bobice s 2 dl kipuće vode, poklopite tanjurićem i ostavite da stoji 10 minuta kako bi bobice pustile svoje okuse
Čaj od brusnice sa začinima
Aromatičan čaj od brusnica moguće je pripremiti uz dodatak začina poput cimeta, klinčića i cijeđenog limuna i naranče te šećera. U ovom receptu koriste se brusnice u svježem obliku i dobit ćete otprilike 1,5 l čaja.
Sastojci
- 35 g brusnica
- 2 štapića cimeta
- 6 klinčića
- cijeđeni sok od 1 limuna
- 1 naranča
- 3/4 šalice šećera
Postupak
- Sve sastojke stavite u lonac i dodajte 1,5 l vode te prokuhajte na jakoj vatri.
- Kada mješavina zavrije, smanjite temperaturu na srednju temperaturu i kuhajte još 15-ak minuta.
- Čaj procijedite kroz sitno cjedilo ili gazu i pijte ga toplog.
Ljekovitost čaja od brusnice
Svježi čaj od brusnice veoma je ljekovit zbog visokog sadržaja tanina koji na organizam djeluje tako da sprječava prolazak bakterija kroz stanične membrane, a redovitim konzumiranjem čaja poboljšat će se imunološki sastav.
Čaj od brusnice bogat je vitaminima C, K i E, ima niski udio natrija i masti, jako malo šećera, a često se miješa s jabukama, trešnjama ili grožđem koje ima više prirodnog šećera.
Poznat je po svom antimikrobnom, diuretičkom i protuupalnom djelovanju, a često se preporučuje za konzumaciju kada je riječ o upali bubrega i mokraćnih puteva.
Redovitim uzimanjem domaćeg čaja od brusnice tijelo se čisti, a dobar je i za otvaranje apetita i asimilaciju hrane jer normalizira metabolizam.
Mnogi stručnjaci tvrde da određeni spojevi u soku inhibiraju rast bakterija u ustima te zaustavljaju formiranje i stvaranje zubnog plaka i bolesti desni, a zdrava doza soka osigurat će zube čistima (izvor). Poznato je da se bakterije hrane šećerom u hrani te da izlučuju kiseline koje uzrokuju zubni karijes, a sok od brusnica prema laboratorijskim istraživanjima, djeluje kao teflon jer sprječava zadržavanje bakterija na zubima.
Upozorenje
Čaj od brusnice ima mnoge zdravstvene prednosti, ali poznato je da također ima i određene nuspojave.
Brusnica sadrži visoku koncentraciju oksalata. Oksalat je odgovoran za bubrežne kamence. Zato se čaj od brusnice mora piti u umjerenim količinama. Prekomjerne količine ovog čaja mogu ne samo uzrokovati bubrežne kamence, već mogu dovesti i do debljanja. Također može uzrokovati želučane smetnje poput proljeva i gastrointestinalnog poremećaja.
Osobama alergičnim na aspirin, trudnicama i dojiljama ne preporučuje se konzumacija brusnica jer sadrže veliku količinu salicilne kiseline.
Uzgoj brusnice
Brusnica je kao biljka jako otporna na mraz i hladnoću, a može podnijeti temperaturu i do -40°C zbog čega je idealna za uzgoj u mnogim područjima. Ako želite uzgajati vlastitu brusnicu kako bi mogli uživati u plodovima svog rada i bez financijskih izdataka imati svoju zimnicu u nastavku se nalaze osnove uzgoja koje možete implementirati i sami.
Brusnica sazrijeva od sredine kolovoza do kraja rujna te voli suha i sunčana mjesta. Za zalijevanje se preporučuje kišnica, a navodnjavanje bi bilo najbolje vršiti sistemom kap po kap ili površinskim prskalicama. Uzgaja se u područjima gdje je klima hladnija, a u Hrvatskoj uspijeva sve do 1.500 m nadmorske visine.
Ako ste nabavili sadnicu brusnice, možete ju posaditi kroz čitavu godinu, no imajte na umu da je najidealnije doba za sadnju period od ožujka do svibnja, čak i za sadnice.
Rupa u koju se sadi trebala bi biti duboka od 20 - 25 cm na razmaku od 30 - 40 cm. Razmnožavanje brusnice vrši se uz pomoć podzemnih izbojaka koji se zakorjenjuju i tako razvijaju nadzemne grančice koje će tijekom rasta pustiti izdanke i dalje se širiti i razmnožavati. Nerijetko se izdanak nakon što se primi u zemlju može odvojiti od matične zemlje i zasaditi na neko drugo mjesto.
Što se tiče gnojiva preporučuje se koristiti ona koja imaju kiselu reakciju i koja se sporo razgrađuju. Obvezno je dodati oko 10 l piljevine ili treseta oko svake biljke barem jednom na godinu. Nakon 2 godine uzgoja brusnice potrebno je orezati suhe i stare izboje do mjesta nicanja, a one koje su slabo rodne treba odrezati na četvrtinu visine grma.
Berba
Plodovi brusnice beru se kada su tamno ili svjetlo crvene boje, a ako se beru rano, kada još nisu zreli, postoji mogućnost da će ostati gorke. Ipak dobro je znati kako brusnice dozrijevaju do tamnocrvene boje tek nakon nekoliko tjedana uskladištenja dok se rashlađuju.
Krajem ljeta i sezone bobice opadaju s biljke i u tom periodu brusnice su prezrele i ne preporučuje se skladištiti ih. Isto kao i borovnice, brusnice se mogu brati ručno grabljicama za bobice.
Čuvanje i skladištenje
Ako ih ne planirate odmah sušiti ili koristiti za daljnju preradu, očišćene i ubrane brusnice se mogu čuvati od 3 do 5 tjedana u hladnjaku na temperaturi od 0 - 7 °C. Prezrele brusnice se ne mogu sačuvati dobro pa se trebaju što prije preraditi, a dobar način čuvanja brusnica nekoliko mjeseci jest duboko zamrzavanje.
Foto: KamiliaS / Pixabay
Zimnica od brusnice
Odgovori