Majčina dušica je poznata po svojem umirujućem djelovanju te sam miris smanjuje stres i pomaže kod opuštanja mišića u tijelu. Poznata je i pod nazivom "vrtni timijan" i poznata je biljka iz porodice timijana. U narodu je poznata po mnoštvu drugih naziva kao što su bakina dušica, divlji bosiljak, tamjanka, mažurana, poljski timijan i mnogim drugim, ali kako je god zvali ne može se osporiti korisnost ove biljke.
Čaj od majčine dušice jednostavan je za napraviti, a ako ga ne želite svaki dan pripremati, ovaj čaj možete napraviti i u većim količinama te ostaviti u hladnjaku i podgrijati ga kada ga budete željeli konzumirati.
Ima posebnu aromu koju, jednom kad ga konzumirate, nikada nećete zaboraviti. Želite li koristiti majčinu dušicu i u druge svrhe osim samo za pripremu čaja, možete ju dodavati i kao začin prilikom pripreme jela.
Karakteristike majčine dušice
Majčina dušica svrstava se u biljke iz porodice usnatica i trajni je, zeleni puzajući grm. Ubraja se u biljke trajnice i postoji preko 300 poznatih vrsta. Stabljike su uspravne ili prilegnute, okrugle ili četverokute. Ima tanke, gusto raspoređene stabljike koje su u donjem dijelu drvenaste i mogu narasti do 20 cm visine.
Listovi su unakrsno nasuprotni, sitni i dugački oko 5 mm i široki oko 3 mm. Mogu biti u nekoliko oblika i to od okruglih do jajolikih, ali i lancetasti te na vrhu zaokruženi. Ponekad im rub može biti gladak dok su neki listovi kožnati i goli. Listovi su za biljku pričvršćeni kratkim peteljkama i sivozelene su boje. Korijenje je duboko i biljka dobro podnosi sušu.
Majčina dušica cvijeta sitnim, aromatičnim i bijelim do ružičastim cvjetovima. Cvjetovi imaju ugodan miris te su smješteni u okruglaste cvatove na vrhovima svakog ogranka. Cvijet se pojavljuje u periodu od svibnja do rujna. Plod ove biljke je kalavac odnosno čahura koja u sebi ima 4 okrugla ploda.
Sušenje majčine dušice
Prilikom sušenja listova majčine dušice morate pažljivo raditi s biljkom jer su listovi jako osjetljivi i, ako ste pregrubi sa stabljikama, tijekom sušenja mogu početi otpadati. Listove majčine dušice možete sušiti na svježem zraku, u dehidratoru, pećnici ili u mikrovalnoj pećnici. Najduže vremena će vam oduzeti sušenje na zraku dok ćete upotrebom drugih metoda imati suhe listove u jednom danu.
Sušenje na zraku
Listovi i cvjetovi majčine dušice mogu se sušiti na zraku, ali u polusjeni, odnosno ne smije se direktno izlagati sunčevoj svjetlosti. Prvo što morate učiniti prilikom sušenja na zraku je da stabljike majčine sušice koje ste prethodno ubrali povežete u male snopove kao buketiće. Snop zavežite sa špagom ili vezicom te objesite na prozračno mjesto. Ako niste u mogućnosti sušiti biljku obješenu, možete poslagati stabljike na pleh te prekriti s gazom ili papirom i ostaviti u prozračnoj prostoriji.
Kada stabljike sušite na plehu potrebno ih je povremeno okrenuti kako bi se listovi i cvjetovi ravnomjerno sušili. Zbog osjetljivosti listova, potrebno je obratiti pažnju da se snopovi u koje ste povezali stabljike ne suše na vjetrovitom mjestu jer vam vjetar može otpuhati listove.
Ako su uvjeti za sušenje idealni, možete očekivati da će listovi biti suhi već nakon tjedan dana, ali s obzirom na to da rijetko imamo priliku idealnih uvjeta, za sušenje će najčešće biti potrebna 2 - 3 tjedna. Da su listovi suhi znat ćete kada postanu lomljivi na dodir, ali i promijene boju lista u tamnozelenu.
Sušenje u dehidratoru
Ako nemate uvjete za sušenje majčine dušice na zraku možete upotrijebiti i dehidrator za voće i povrće. Prije stavljanja listova u dehidrator potrebno ih je lagano oprati pod mlazom hladne vode, a zatim upiti ostatak vode čistom kuhinjskom krpom ili papirnatim ručnikom. Temperaturu dehidratora postavite na 35°C i nikada listove majčine dušice ne sušite na većoj temperaturi jer to može dovesti do gorenja listova, gubitka arome i isparavanja esencijalnih ulja iz lišća.
Lišće je u dehidratoru potrebno sušiti najmanje 3 - 4 sata nakon kojih je potrebno provjeriti u kakvom su stanju listovi i da li su suhi. Ako nisu, nastavite sa sušenjem sve dok ne postanu lomljivi i dok im se ne smanji volumen za pola.
Sušenje u pećnici
Kao i u slučaju sušenja majčine dušice u dehidratoru, sušenje u pećnici brži je način sušenja. Pećnicu zagrijete na 35°C - 40°C, a listove majčine dušice dobro operite pod mlazom hladne vode i stavite na pleh i u pećnicu. Vrata pećnice ostavite otvorena kako bi para tijekom sušenja mogla izlaziti i ako imate ventilaciju na pećnici svako preporučujemo da ju uključite. Nakon sat vremena provjerite u kojem su stanju listovi te prema potrebi produžite vrijeme sušenja sve dok listovi ne budu krhki na dodir i tamnozeleni.
Sušenje u mikrovalnoj
Još jedan brži način sušenja je sušenje u mikrovalnoj pećnici gdje je listove potrebno poslagati na tanjur i staviti u mikrovalnu pećnicu na 20 - 30 sekundi nekoliko puta na najvišu temperaturu koju vaša mikrovalna pećnica ima. Nakon svakog kruga sušenja provjerite u kojem su stanju listovi i nakon četvrtog ili petog kruga sušenja listovi bi trebali biti suhi.
Čaj od sušenih listova majčine dušice
Iako je majčina dušica poznata kao začin koji se koristi u kulinarstvu, u posljednje vrijeme sve se više koristi za pripremu čaja koji umirujuće djeluje na ljudski organizam i ima terapeutsko djelovanje. U nastavku se nalaze recepti za pripremu čaja od svježih, ali i sušenih listova majčice dušice.
Važno je napomenuti da ako imate probleme sa želudcem kao što je gastritis ili čir najbolje je da ovako pripremljen čaj ne zaslađujete s medom ili šećerom već da ga pijete "čistog". Može se pripremati i piti tri puta dnevno, ali ne previše i u dugom vremenskom periodu jer može previše umirujuće djelovati na organizam što dovodi do osjećaja uspavanosti i malaksalosti. Navedena količina dovoljna je za šalicu čaja od majčine dušice od 240 ml.
Sastojci
- 1,5 male žlice suhog lista majčine dušice
- 250 ml vode
Priprema
- U posudu stavite vodu i prokhajte na laganoj vatri.
- U šalicu stavite majčinu dušicu i prelijte s prokuhanom vodom i ostavite da odstoji 5 minuta. Šalicu poklopite s tanjurićem.
- Nakon što prođe predviđeno vrijeme čaj procijedite i možete ga piti.
Čaj od svježih listova majčine dušice
Ako ste uzgojili biljku majčine dušice ne morate čekati da se listovi osuše već možete napraviti čaj i od svježih listova. Čaj će biti jednako ukusan i imati jednako ljekovita svojstva kao i da ste koristili suhe listove. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 240 ml čaja od majčine dušice.
Sastojci
- 4 grančice majčine dušice
- 250 ml vode
Priprema
- Grančice majčine dušice koje ste ubrali pažljivo operite pod mlazom hladne vode.
- U posudu stavite vodu i prokuhajte na laganoj vatri.
- Grančice stavite u šalicu i prilijte s vrućom vodom.
- Ostavite da odstoji 10 - 15 minuta. Šalicu poklopite s tanjurićem, a zatim nakon proteka predviđenog vremena procijedite.
- Čaj je spreman za konzumaciju, a prema želji možete dodati krišku svježeg limuna, med ili šećer.
Čuvanje i skladištenje
Sušene listove majčine dušice čuvajte u staklenkama ili plastičnim vrećicama koje se mogu hermetički zatvoriti. Listove možete staviti i u papirnatu vrećicu i spremiti na suho i tamno mjesto. Naravno, nikada ne izlažite suhe listove vlazi jer to dovodi do truljenja i pojave pljesni na listovima. Jako je važno pridržavati se pravilnog načina skladištenja osušenih biljaka jer ćete ga tako najbolje sačuvati.
Pripremljeni čaj od majčine dušice također možete sačuvati i konzumirati ga tijekom dana ili tijekom tjedna. Nakon pripreme čaj spremite ga u staklenu posudu ili staklenku koju ćete staviti u hladnjak. Kada ga poželite konzumirati, čaj podgrijte kako bi bio što ukusniji.
Berba i kupovina
Majčina dušica je samonikla biljka koja se lako razmnožava, pa se treba pažljivo brati. Korisni dijelovi biljke koji se koriste u kulinarstvu i medicini su cvjetovi i listovi. Biljku nikada ne čupajte iz zemlje već pomoću škara ili srpa režite dio po dio stabljike. Važno je da režete samo gornju polovicu biljke kako bi se donji dio mogao ponovo oporaviti.
Listove i cvjetove majčine dušice berite od svibnja do rujna kada u sebi ima najviše ljekovitih svojstava. Berba se obavlja prije vremena cvatnje za vrijeme sunčanog i toplog vremena. Listovi su jako osjetljivi te je prilikom berbe potrebno pažljivo baratati s listovima kako ne bi otpali sa stabljika.
Sušene listove majčine dušice možete kupiti i u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane ili trgovinama koje prodaju mješavine čajeva. Svježe listove majčine dušice je malo teže nabaviti jer se ne prodaju u trgovinama i na tržnicama. Možete se raspitati prodaje li neka od trgovina zdrave hrane biljke majčine dušice u posudama i tako možete imati svježu majčinu dušicu.
Uzgoj majčine dušice
Majčina dušica najčešće raste na kamenjaru, ravnicama, suhim travnjacima i livadama. Prilikom rasta voli osunčana i topla mjesta te ju je prilikom uzgoja potrebno saditi ili smjestiti na takva mjesta.
Prirodno stanište su joj topliji krajevi dok na našem području najbolje uspijeva na području Mediterana. Inače je samonikla, ali ju možete uzgojiti u posudi kako bi se zimi mogli držati u toploj prostoriji. Prilikom sadnje zasadite ju u vapnenasti ili kameno tlo jer ne podnosi vlagu. Osim što ne podnosi vlažna tla,ne podnosi ni jak vjetar.
Nakon što se jednom dobro ukorijeni, nećete imati problema s uzgojem. Dobro podnosi sušna razdoblja tako da i, ako ju zaboravite zaliti, to joj neće biti problem prilikom rasta.
Ljekovita svojstva
Majčina dušica koristi se za liječenje glavobolja i migrena te dezinfekciju sluznice usta i ždrijela. Koristi se i za liječenje upale desni te otklanja neugodan zadah. U zimskim mjesecima služi i za ublažavanje kašlja, upale grla i prehlade te gripe.
Liječenje anemije i jačanje imunološkog sustava jedan su od zadataka koje obavlja ova biljka, a često se spominje i kao lijek za probavne smetnje. Ako imate grčeve ili bolove i crijevima, te nadutost ova biljka je savršena za pripremu čaja koji će vam suzbiti navedene tegobe.
Kao i kod čaja od brusnice, čaj od majčine dušice preporučuje se konzumirati za vrijeme menstruacije kako bi se smanjili menstrualni grčevi i bolovi, ali i prije kako bi se regulirao menstrualni ciklus. Ljekovitost ovog napitka ipak tu ne prestaje već je koristan i za ublažavanje tegoba bolesti kao što su reumatoidni artritis i giht.
Zbog svog umirujućeg djelovanja koristi se za ublažavanje bolova u mišićima i stresa i ne treba nikako zaboraviti da majčina dušica ima jako antiseptičko, antibakterijsko i antifungalno djelovanje.
Iako ima mnogo ljekovitih svojstava treba se oprezno koristi, pa se tako ne preporučuje konzumacija ovoga čaja ako ste trudni jer može dovesti do kontrakcija u maternici. Također, prilikom konzumacije prevelike doze čaja od majčine dušice mogu se pojaviti i bolovi u jetri, žučnom mjehuru, malaksalost te se može usporiti zgrušnjavanje krvi.
Foto: Markus Spiske / Pixabay
Zimnica od majčine dušice
Odgovori