Čaj od mente poznat je po svojim ljekovitim svojstvima još od davnina dok ispijanje ovoga napitka pozitivno utječe na cijeli organizam. U narodu je poznat kao čaj od mente, čaj od metvice ili kao čaj od nane. Nije ga teško napraviti, a ako živite negdje gdje biljku sami možete uzgojiti možete napraviti i prirodni napitak.
Neki čaj od mente pripremaju od sirovih (svježih) listova dok neki koriste sušene listove prilikom pripreme ovoga ljekovitoga napitka. Koju god varijantu pripreme ovoga čaja prakticirali sigurno neće izostati pozitivan utjecaj na zdravlje od konzumacije ovoga čaja.
Čaj od mente konzumira se u svim zemljama u svijetu. Vidjeli smo da je mentu moguće i uzgojiti u kućanstvu ili vrtu, ali ju je moguće i kupiti u trgovini. Prilikom pripreme čaja moguće je koristiti svježe listove mente ili sušene listove mente, a postupak pripreme mente bilo u jednom ili drugom obliku ne razlikuje se te se sami odlučite koja menta vam bolje odgovara.
Karakteristike mente (metvice)
Menta ili metvica je višegodišnja ljekovita biljka iz roda cvjetnica koja raste pretežno na području Azije i Europe, a konzumira se u svim krajevima svijeta.
Dijelovi ove biljke koji se koriste u farmaciji i kulinarstvu su stabljika i listovi i možemo ih zapravo nazvati plodovima ove biljke. Stabljika mente može doseći i visinu do 130 cm, ali u prosjeku narastu na visinu ne veću od 1 m što ovisi o vrsti metvice.
Listovi metvice su najčešće ovalnoga oblika i tamnozelene boje te na krajevima izduženi u šiljke. Na dodir su grubi i hrapavi te po sebi imaju izbrazdane žilice dok su im rubovi malo nazubljeni u male trokutiće. S donje strane lista nalaze se i male dlačice dok su listovi s gornje strane samo hrapavi. Listovi su za stabljiku mente pričvršćeni s jako malim i tankim peteljkama.
Korijenje mente je jako razgranato i otporno te služi kao skladište hranjivih tvari ove biljke. Cvjetovi mente mogu biti od ljubičaste do ružičaste boje te se nalaze na vrhu stabljike te su sitno raspoređeni u klasove koji se pri vrhu sužavaju. Neke vrste mente imaju cvjetove koji se nalaze uz peteljke listova te su ljubičaste boje.
Miris mente je izrazito intenzivan kao i njen okus. Prilikom konzumacije ostavlja u ustima okus hlađenja i svježine koja potječe od glavnog sastojka biljke, a to je mentol. Najveći udio mentola može se pronaći u mladim listovima mente.
Menta za preradu
Iako postoji preko 250 vrsta mente preporučuje se prilikom pripreme čaja koristiti samo dvije vrste koje je moguće pronaći i na našem području. Neke od poznatih vrsta su Divlja menta, Ljuta menta, Pitoma menta, Kovrčava menta, Jabukova menta i mnoge druge, dok su najpoznatije vrste Paprena menta i Dugolisna menta koje se preporučuju za pripremu čaja od mente.
Iskusni stručnjaci navode da Dugolisna menta ima ljekovitija svojstva od ostalih vrsta te ako imate mogućnosti preporučuje se uzgajati ovu vrstu mente, ali prilikom pripreme čaja svejedno je koju ćete od ovih dviju vrsta koristiti. Prilikom izbora mente za čaj važno je da ju možete nabaviti na našem području, ali i da nije niti previše aromatičnog mirisa i okusa tako da čaj nakon što ga pripremite ipak možete i konzumirati.
Dugolisna menta
Ova vrsta ima snažno antioksidativno i antibakterijsko djelovanje na organizam. Uzgaja se i našem području te lako možete doći do ovoga sastojka za čaj. Lako ju je uzgajati te može narasti i to 1 m što znači da je dosta plodonosna. Kod ove vrste mente cvjetovi su smješteni na vrhu stabljike što olakšava berbu listova ove biljke.
Paprena metvica
Paprena metvica je hibridna vrsta metvice koja je nastala križanjem Vodene metvice i Klasaste metvice. Ne raste divlje u prirodi i ako želite praviti čaj s ovom vrste metvice morat ćete ju ili uzgojiti ili kupiti u specijaliziranim trgovinama.
Sušenje mente
Postoji nekolika načina na koje možete provesti postupak sušenja listova mente. Jedan od najprirodnijih, ali dužih načina je sušenje na zraku, a ako cijeli postupak sušenja želite ubrzati možete se poslužiti mikrovalnom pećnicom, običnom pećnicom koju svi imaju u kućanstvu ili dehidratorom za voće i povrće.
Sušenje mente u dehidratoru
Ako u kućanstvu imate dehidrator možete i njega koristiti za sušenje listova mente. Dehidrator je jedan od kućanskih aparata koji se sastoji od ladica na kojima se posloži voće ili povrće, a po potrebi i razne druge biljke koje se žele osušiti odnosno iz kojih se izvlači voda kako bi se voće i povrće moglo što duže skladištiti. Kada mentu sušite u dehidratoru prvo listove malo operite i posušite krpom. Nakon toga listove rasporedite na rešetke dehidratora i namjestite temperaturu na 45°C i ostavite da se suši od 1 do 4 sata. Morat ćete sami procijeniti kada je lišće suho jer to prije svega ovisi o vlazi u lišću, ali možete očekivati da će lišće biti suho nakon 2 sata. Kada izvadite lišće iz dehidratora prvo ga ostavite da se ohladi te nakon toga spremite u staklenke.
Sušenje mente u pećnici
Lišće mente može se sušiti i u pećnici te se u tom slučaju pećnica zagrije na najnižu temperaturu koju imate, a najbolje bi bilo između 35°C do 40°C te uključite ventilaciju, ako vaša pećnica ima tu mogućnost. Ako nemate sustav ventilacije onda je dovoljno staviti na najnižu temperaturu i samo smanjiti vrijeme sušenja ili nakon što se pećnica zagrije da ju isključite i ostavite lišće da se suši unutar pećnice. Po potrebi možete i lagano otvoriti vrata pećnice za 2 do 3 cm kako bi višak topline i vlage izašao.
Ako koristite ventilaciju sušenje će trajati oko 20 minuta, a u slučaju pećnice bez ventilacije onda svakako produljite vrijeme na 30 minuta na najnižoj temperaturi i svakih 4 do 5 minuta provjeravajte da li su se listovi počeli presavijati prema gore te da li su dobili tamnozelenu boju. Kada utvrdite da je lišće suho isključite pećnicu bez obzira i ako je vrijeme sušenja bilo manje od 20 do 30 minuta. Sušenje u pećnici ovisi o vrsti pećnice koju imate te koja je najniža temperatura na koju ju možete staviti da se zagrije.
Sušenje mente u mikrovalnoj
Lišće mente može se sušiti i u mikrovalnoj pećnici tako da lišće koje ste ubrali sa stabljike složite u posudu koja se može zagrijavati u mikrovalnoj pećnici. Mikrovalnu stavite na srednju jačinu, stavite posudu s listovima mente i uključite dva do tri puta po 10 sekundi da se zagrijava. Ako ste mentu pravilno osušili trebali biste dobiti zeleno do tamnozeleno osušeno lišće. Morate biti oprezni prilikom sušenja u mikrovalnoj pećnici jer listove vrlo brzo možete presušiti.
Sušenje mente na zraku
Ako nakon berbe lišće mente namjeravate sušiti na zraku morate ih sušiti na sjenovitom mjestu. Ali prije samog sušenja važno je da listove operete u vodi i stavite na pamučnu krpu te prekrijete drugom pamučnom krpom i lagano pritisnete kako bi se listovi osušili. Nakon toga listove posložite na neku ravnu površinu, može biti ili pleh ili neka plastična ravna posuda i sušite na tamnom mjestu od 5 do 7 dana. Nakon što utvrdite da su listovi suhi stavite ih u staklenku i zatvorite s poklopcem i spremite na suho i tamno mjesto gdje neće imati doticaja s vlagom. Također staklenka u koju spremate sušenu metvicu mora biti suha i ne smije sadržavati vlagu kako listovi ne bi počeli truliti. Ovaj način sušenja je najprirodniji, ali malo sporiji.
Domaći čaj od mente
Domaći čaj od mente zahtjeva minimalan broj sastojaka te može sadržavati samo mentu i vodu. Za 15 minuta možete napraviti zdravi napitak koji možete konzumirati na poslu ili u vrijeme poslijepodnevnog odmora. Navedena količina sastojaka dostatna je za pripremu jedne šalice čaja od mente od 240 ml. Dio vode koji koristite u pripremi će ispariti tijekom pripreme napitka.
Sastojci
- 5 listova svježe mente
- 300 ml vode
- 1 mala žlica šećera ili meda
Priprema
- Operite svježe ubrane listove metvice i stavite ih u šalicu.
- Na štednjaku prokuhajte vodu u posudi.
- Mentu u šalici prelijete s prokuhanom vodom i ostavite da odstoji 10 minuta.
- Nakon što prođe 10 minuta procijedite čaj u drugu šalicu i dodajte po želji žlicu šećera ili meda.
Hladni čaj od mente
Čaj je pretežno topao napitak i kao takav se i konzumira, ali se može piti i u ljetnim mjesecima kada se rashlađen uz pomoć kockice leda ili držanjem u hladnjaku može piti tijekom cijelog dana.
Od navedenih sastojaka dobit ćete 1,5 l hladnog čaja od mente.
Sastojci
- 4 žlice suhih listova mente
- 1,5 l vode
- 2 - 3 žlice meda ili šećera
- svježi limun
Priprema
- U šalicu stavite suhe listove mente.
- Prokuhate 200 ml vode i prelijte listove mente u šalici.
- Šalicu poklopite s tanjurićem i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Čaj procijedite iz šalice u drugu šalicu.
- U vrč ulijte preostalih 1,3 l vode i dodajte procijeđeni čaj te promiješajte.
- Svježi limun iscijedite i dodajte u vrč. Po želji u vrč dodajte i med ili šećer, ali ukoliko ne želite možete konzumirati napitak i bez zaslađivanja.
- Napitak možete servirati u čaše i dodati kockicu leda ili bocu spremiti u hladnjak i nakon što se ohladi uliti u čaše i poslužiti.
Čaj od mente i đumbira
Đumbir je jedan od sastojaka koji se odlično slaže s mentom, a u kombinaciji su vrlo učinkoviti za smanjenje nadutosti te čiste organizam od toksina. Ovaj čaj učinkovit je i kod smanjenja mučnine te ako imate navedene probleme probajte ovu kombinaciju čaja kako bi smanjili tegobe. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 l napitka.
Sastojci
- 8 cm korijena svježeg đumbira
- 20 listova svježe mente
- 1 l vode
- šećer po želji
Priprema
- Odrežite korijen svježeg đumbira i ogulite ga te izrežite na tanke ploške.
- Operite listove svježe mente i stavite ih u posudu koja podnosi visoku temperaturu.
- Vodu stavite u posudu na štednjak da prokuha te u nju stavite naribani svježi korijen đumbira.
- Prokuhajte sve zajedno još 2 - 3 minute na laganoj vatri.
- Skinite posudu sa štednjaka i ostavite da odstoji još 5 minuta.
- U posudu s mentom dodajte čaj od đumbira.
- Ostavite da odstoji 10 minuta te dodajte šećer po želji. Čaj procijedite u bocu i ostavite da se ohladi.
- Nakon što se čaj ohladi spremite ga u hladnjak.
Ljekovitost čaja od mente
Čaj od mente je iznimno ljekovit te se preporučuje konzumacija ovog napitka kako bi se otklonili probavni problemi kao što su bolovi u trbuhu, nadutost proljev i zatvor. Osim probavnih smetnji učinkovit je i kod sprječavanja mučnina posebno kod osoba koje imaju problem s mučninom tijekom prijevoza.
Čaj od mente preporučuje se konzumirati i prilikom prehlade i gripe, ali i ublažavanja simptoma alergije, smanjuje loš zadah i pomaže u ublažavanju glavobolja.
Prilikom konzumacije čaja od mente treba biti i oprezan jer se ne preporučuje konzumacija više od 4 šalice čaja na dan. Ako imate probleme sa žučnim kamencem, ako ste trudni i naravno ako ste alergični na mentol. Nuspojave prilikom konzumacije čaja od mente mogu biti grčevi, proljev, pospanost, spori otkucaji srca i bol u mišićima. Kako bi spriječili nuspojave pripazite prilikom doziranja lišća mente prilikom pripreme čaja.
Čuvanje i skladištenje
Sušene listove mente čuvajte na suhom mjestu i ako je moguće u staklenki s poklopcem, a ako imate svježe listove čuvajte ih u plastičnoj vrećici u hladnjaku kako se ne bi smežurali i osušili. Najbolje bi bilo kada bi svježe listove brali direktno sa stabljike koja je posađena i to neposredno prije same pripreme čaja. Tako ćete sačuvati svježinu listova sve do same pripreme čaja.
Skuhani čaj od mente ako želite spremiti da ga konzumirate cijeli dan najbolje je to učiniti tako da ga skuhate, ohladite te spremite u staklenu bocu i u hladnjak. Tako spremljen čaj možete konzumirati u roku dva dana od pripreme.
Berba i kupovina
Metvicu je jednostavno uzgajati jer uspijeva u umjerenim klimatskim uvjetima. Ako želite u kući u posudi uzgojiti ovu biljku, sadnice možete nabaviti u specijaliziranim ili poljoprivrednim trgovinama. Morate samo obratiti pažnju na mjesto gdje je namjeravate držati jer ova biljka voli osunčana područja i zahtjeva stalno zalijevanje.
Ako se odlučite posaditi mentu u vrtu uspjet će vam samo ako napravite malčiranje prije nego se temperature spuste ispod 0°C. Odnosno, oko korijena biljke na površinu je potrebno staviti usitnjenu koru drveta ili piljevinu kako bi se spriječilo prodiranje hladnoće u zemlju oko korijena biljke.
Kada ste uspješno posadili i uzgojili biljku listove možete početi brati kada vidite da su tamnozelene boje i kada biljka još nije procvjetala. Prilikom berbe je važno da ne oštetite vrh biljke, ali i da ne berete stabljiku nego samo listove i da ne poberete sve listove s biljke nego da poberete samo trećinu listova biljke kako bi se ona mogla ponovo obnoviti. Tako ubrane listove možete odmah nakon branja konzumirati ili pak osušiti i skladištiti do konzumacije.
Ako nakon berbe lišća namjeravate sušiti listove morate ih sušiti na sjenovitom mjestu. Ali prije samog sušenja važno je da listove operete u vodi i stavite na pamučnu krpu te prekrijete drugom pamučnom krpom i lagano pritisnete kako bi se listovi osušili. Nakon toga listove posložite na neku ravnu površinu, može biti ili pleh ili neka plastična ravna posuda i sušite na tamnom mjestu od 5 do 7 dana. Nakon što utvrdite da su listovi suhi stavite ih u staklenku i zatvorite s poklopcem i spremite na suho i tamno mjesto gdje neće imati doticaja s vlagom. Također staklenka u koju spremate sušenu metvicu mora biti suha i ne smije sadržavati vlagu kako listovi ne bi počeli truliti.
Prilikom kupnje metvice važno je obratiti pažnju da listovi metvice nisu uvenuli. Najbolje bi bilo da kupite posađenu stabljiku metvice te sami odvojite listove od stabljike, a ne da kupujete same listove. Listovi moraju biti tamnozelene boje i hrapavi s gornje strane te nikako obješeni prema dole ili uvenuli. Najbolje je kupiti biljku koja još nije procvjetala jer će tada imati najviše ljekovitih i korisnih svojstava u listovima. Ako pak nabavljate sušenu metvicu preporučuje se kupnja u specijaliziranim trgovinama gdje ćete se moći konzultirati s prodavačem i zatražiti neku od preporučene dvije vrste mente.
Savjeti
Savjetuje se da 1 g ili žličicu lišća metvice treba preliti sa 150 ml vruće vode, ali nije preporučljivo na dnevnoj bazi konzumirati više od 4 šalice od 240 ml čaja od mente.
Kako bi čaj od mente imao bolju aromu, suhe listove mente u šalici nježno zgnječite žlicom kako bi se svi okusi i arome otpustili prije nego mentu zalijete kipućom vodom. Ako pripremate čaj od svježih listova mente možete listove natrgati kako bi se arome otpustile i kako bi dobili jači okus mente.
Prilikom pripreme čaja kada prelijete mentu s vrućom vodom dio vode će vam ispariti. Također tijekom stajanja mente u vodi doći će do isparavanja vode. Kako bi spriječili gubitak arome možete šalicu u kojoj pripremate čaj preliti s tanjurićem kako bi se što više arome mente zadržalo te kako voda ne bi isparavala i kako bi imali što više napitka za konzumiranje.
Upotreba u kuhinji
Menta se kao začin koristi u pripremi raznih jela u kulinarstvu od salata, jela od povrća pa sve do juha i poslastica, ali je i neizostavna u pripremi toplih i hladnih napitaka. Slaže se s graškom, krastavcima, ananasom, rajčicom, narančom, ali se može kombinirati i s jogurtom i čokoladom.
Pripremljeni čaj od mente najbolje je konzumirati dok je topao odmah nakon pripreme. Uz čaj možete poslužiti i suhe kekse koji nemaju neki poseban okus, a koji bi se miješao s okusom mente. Ako želite u čaj dodati još neke od začina trebate znati da se menta slaže s bosiljkom, limunom i cimetom.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od mente
Odgovori