Orahovac (liker od oraha) poznato je alkoholno piće koje se od davnina sprema u domaćoj radinosti. Poznat je po svojim brojnim dobrobitima, a drevnim civilizacijama služio je kao lijek. Poznatiji je pod nazivom orahovac, a njegova izrada je poprilično jednostavna.
U nastavku teksta donosimo vam nekoliko recepata po kojima možete sami izraditi ovaj ukusni liker, prvi recept je za liker od oraha po starinskom načinu, klasični recept, a drugi je recept za izradu orahovca bez šećera.
Karakteristike oraha
Orah je biljka koja dolazi iz porodice Juglandaceae, latinskog imena Juglans. Drvo, na kojem rastu istoimeni plodovi može izrasti i do 40 m, a na njemu se prije ploda nalaze dugački listovi dužine 20 - 30 cm. Kora stabla je tamne sive boje, a na njoj se nalaze brojne brazde, a što je stablo starije to je kora tamnije boje.
Ova biljka uspijeva na gotovo svim područjima, a najbolje rađa u predjelima srednje umjerene klime gdje spadaju i naša područja. Postoje brojne vrste koje su se razvile kako bi se prilagodile na razne oblike tla, klime i drugih čimbenika koji utječu na rast i razvoj. Kako bi drvo izraslo i rodilo potreban je dugi niz godina tijekom kojeg ova biljka ne zahtijeva puno posla, no nikad ne škodi pobrinuti se da ima dovoljno vlage kako bi drvo što brže izraslo.
Sam plod, orah, jestiv je i vrlo se često koristi u prehrani, ali i u brojnim drugim prerađevinama. Izgledom plod je okruglastog oblika, sam plod je zaštićen jezgrom koja je u početku debela oko 2 cm, zelene je boje i jako je tvrda, tijekom starenja ona se pretvara u tvrdu, sivo-smeđu koru koja nije lako probojna. Unutar jezgre nalazi se plod koji je smeđe boje i često se dijeli na dvije polutke.
Orah za preradu
Postoji više od 20 vrsta stabala oraha koji su se razvili tijekom brojnih godina uzgoja ove biljke. Često se uzgaja u vrtovima pa je dobro znati o kojoj se vrsti radi. Nisu sve vrste dobre za izradu orahovca pa vam donosimo nekoliko najboljih vrsta pri izradi ovog ukusnog napitka.
Pela
Prva sorta koju navodimo kao dobru za izradu likera je sorta Pele. Poznata je po brzom davanju ploda nakon sadnje, ova sorta već nakon 4 godine od sadnje daje divne plodove u velikim količinama. Plodovi su sitniji nego što smo naviknuli, a kora se brzo ljušti. Ova sorta dobar je odabir za izradu likera jer su plodovi ukusni, otporni na mraz i na sušu, te ono najvažnije, otporni na brojne bolesti i štetne učinke.
Zora
Druga poznata sorta na našim područjima zove se Zora, njezino stablo nije masivno, može narasti do 6 m, a rod donosi nakon 5 godina od sadnje. Po sezoni donosi i do 25 kg plodova te je pogodna za uzgajanje na našim područjima. Zbog svoje visoke izdržljivosti na hladnoću i štetnost, te zbog svojih krupnih plodova često se preporučuje za izradu likera.
Haloze
Podrijetlom iz Slovenije, ova je sorta dobro poznata za uzgoj. Prikladna je za uzgoj na uzbrdicama i brdašcima, pa je zato pogodna i za naše kontinentalne dijelove. Dozrijeva početkom listopada, ali je posebno osjetljiva na vanjske čimbenike te zahtijeva puno brige. Plodovi su srednje veliki, ali su posebno dobrog okusa. Odlična je vrsta za izradu likera od oraha zbog divnog okusa i plodova koji su teški i dobri za svaku vrstu prerade.
Šampion
Ova vrsta uzgaja se više u mediteranskom nego u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Prvi je put uzgojena je u Novom Sadu pa se brzo proširila i na naša područja gdje odlično uspijeva. Odličnog je okusa i izgleda te rađa krupne plodove zbog čega je pogodna za izradu likera.
Berba i kupovina
Berba nije tako česta, najčešće plodovi sami otpadaju s drveća tijekom dozrijevanja, između rujna i studenog, a najčešće u listopadu.
Orasi koje kupujemo u trgovinama najčešće su uvezeni orasi iz dalekih zemalja. Najbolje je birati potpuno domaće, iako oni često znaju biti skupi. Zbog nestašice oraha zadnjih nekoliko godina dolazi do povećane kupovine te rasta cijene ovih plodova. Preporučuje se kupovina oraha iz poznatih izvora i iz domaćih uzgoja koje je najbolje potražiti na tržnicama
Recepti za liker od oraha
Brojni su recepti za ovaj liker, no nisu svi jednako dobri zato je najbolje potražiti neke bolje, prirodnije i kreativnije načine izrade ovog pića. U nastavku ćete pronaći dva recepta za izradu najboljeg orahovca.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći orahovac
Klasični recept se sastoji od samo nekoliko bitnih sastojaka bez kojih se ovaj liker ne bi mogao napraviti. Ovako su ga najčešće pripremali naši stari i po njemu možete prepoznati kakvi vam okusi još nedostaju i što trebate nadodati. Ovim receptom dobit ćete 3 l likera od oraha.
Sastojci
- 18 mladih zelenih oraha
- 1 kg šećera ili meda
- 2 l domaće rakije
Priprema
- Orahe operite, prerežite ih napola ili čak na četiri dijela.
- U veliki lonac ili plastičnu kantu poslažite red oraha te ih posipajte s polovicom šećera.
- Po želji dodajte limun, naranču, klinčić, pelin, cimet, vaniliju i zrnca kave te druge sastojke koji vam se čine primamljivi.
- Na kraju sve prelijte rakijom i dobro promiješajte i poklopite.
- Posudu držite na suncu 40 dana, ali svaki je dan malo promiješajte kako bi se sastojci što bolje povezali.
- Nakon 40 dana mješavinu procijedite kroz gazu.
- Dobiveni liker prelijte u staklene boce te ih držite na tamnom i hladnom mjestu.
Orahovac bez šećera
Bez šećera, prirodan i potpuno zdrav ovaj liker postat će vam jedno od najukusnijih pića za osvježenje. Sljedećim procesom dobit ćete 1 l domaćeg likera od oraha.
Sastojci
- 12 mladih, zelenih oraha
- 4 klinčića
- 1 limun
- 1 litra domaće rakije ili vodke
Priprema
- Orahe operite, ako su mali, zarežite ih, ako su veći, prerežite na polovice.
- Limun operite, izrežite na ploške.
- Orasima i limunu dodajte malo meda po želji, klinčić i domaću rakiju i dobro promiješajte, kako bi se šećer što bolje rastopio.
- Dobro zatvorite bocu i držite je na suncu 40 dana. Svaki dan je malo protresite, no nemojte otvarati.
- Nakon 40 dana, liker procijedite kroz gazu i prelijte u bocu te držite na tamnom i hladnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Za skladištenje plodova oraha važno je samo da se ne nalaze na vlažnom mjestu, što može dovesti do pojave plijesni i drugih propadanja plodova. Najbolje ih je držati na hladnom mjestu, nije potrebna nikakva posebna briga o njima pogotovo ako se nalaze u ljusci, no ako su očišćeni onda ih dobro zatvorite u neku posudu gdje nisu izloženi stalnom zraku. Mogu stajati jako dugo, no svakako prije upotrebe provjerite imaju li neke promjene boje, okusa ili oblika kako bi bili sigurni da nije došlo do kvarenja.
Orahovac se čuva na hladnom i tamnom mjestu nakon što je proveo određeno vrijeme na suncu. Zbog alkohola koji sadrži u sebi nema poseban rok trajanja, no nakon otvaranja bilo bi ga dobro držati u hladnjaku te svakako dobro zatvoriti boce u kojima se nalazi.
Savjeti
Orahe koji služe za izradu likera potrebno je brati početkom lipnja ili srpnja te tada spremati ovaj napitak, jer je tada najpovoljniji i njegovi će se sastojci tada najbolje sklopiti s alkoholom. U liker možete dodati brojne začine koji će biti divan ukras, ali će i pridonijeti okusu ovog napitka.
Odličnu aromu i okus dobit ćete ako dodate i crvenog vina u liker koji će poboljšati okus i učiniti vam ovo piće još ukusnijim. A jedna zanimljivost je i da se liker može napraviti i od ekstrakta oraha koji se koristi u brojnim kolačima i smjesama da popravi okus.
Upotreba u kuhinji
Općenito, likeri se koriste za brojne druge stvari osim za piće. Može se miješati u druge napitke, koristiti kao sastojak u kremama, namazima i sličnim stvarima za njegu tijela i lica. Pomaže u brojnim stvarima koje imaju veze s njegom kože. Osim za to, često se koristi u izradi kolača, ali kao sastojak brojnim modernim jelima.
Ljekovita svojstva
Orah je pun nutritivnih vrijednosti, bogat je brojnim antioksidansima kao što su vitamini E i melatonin i brojni drugi. Osim što je bogat antioksidansima, bogat je i proteinima. Često se govori kako pospješuje rad cijelog organizma i pruža mu mogućnost boljih obavljanja životnih funkcija.
Odličan je izvor omega 3 masnih kiselina koje poboljšavaju rad srca i krvnih žila, a osim toga nekoliko biljnih spojeva i hranjivih sastojaka u orasima mogu pomoći u smanjenju upala koje su često krivci za razvijanje nekih težih zdravstvenih problema. Orasi hrane dobre bakterije koje se nalaze u ljudskim crijevima i samim time poboljšavaju rad crijeva i želučanog sustava čovjeka. Iako su dosta kalorični, pomažu u apsorbiranju hrane, dobri su za mršavljenje jer vam mogu pomoći u kontroli apetita i gladi.
Osim svih dobrobiti koje navodimo o orasima, liker od oraha poznat je kao posebno dobro piće za ublažavanje želučanih problema. Osim za želudac poznat je i kao dobro sredstvo za jačanje krvi, te je poznat i kao dobar preparat u mršavljenju. Svakako je potrebno naglasiti da se ne smije piti u neograničenim količinama, te da je potrebno porazgovarati sa svojim liječnikom o konzumaciji alkoholnih pića.
Foto: Pixabay
Zimnica od oraha
Odgovori