Ruža je jedno od najpoznatijih vrsta cvijeća koja ima jestive latice. U pripremi zimnice, najčešće odabiremo razne likere i rakije jer svojim bogatim mirisom i okusom znatno mijenjaju gorak i opor okus alkoholnih pića, stvarajući ukusne aperitive.
Ako volite koristiti jestivo cvijeće - i svježe i suho - u priremi svojih jela, ruža je idealan izbor za to. Miris, boje, raspon oblika latica - sve ih čine neodoljivima. Proljeće i ljeto su godišnja doba kada ćete naći najširi spektar cvijeća, a ako imate pitanja vezanih uz nabavu i upotrebu ruže, odlučili smo napisati detaljne upute koje možete pratiti kako biste si osigurali zalihe ukusnih latica godinama.
Vrste zimnice od ruže
Svaka je vrsta ruže jestiva, također, svaka nudi jedinstveno slatki i cvjetni okus nalik okusima zelenih jabuka i jagoda. Imaju nježni miris koji je savršen dodatak aromatičnim jelima i koji bitno mijenjaju opore i intenzivne namirnice. Pripremom zimnice od ruža dobit ćete iznenađujuće i nježne okuse koje ćete zasigurno voljeti, a moći ćete u njima uživati i izvan sezone cvjetanja.
Priprema ruže za zimnicu
Ružine latice možete brati od proljeća sve do početka ljeta jer je to razdoblje u kojemu cvjetaju. Postoje neke sorte koje cvjetaju i u jesen, a za pripremu zimnice birajte one latice koje imaju najjači miris. Prilikom berbe latica važno je da nisu oštećene i da cvijet nije pri kraju cvatnje, a to ćete znati po laticama koje se osipaju s cvijeta. Ako same otpadaju, to je znak da su već stare i da su izgubile miris i aromu te da ih nije dobro skladištiti za zimnicu.
Cvjetove možete rezati škarama na dužinu stabljike od 5 cm te ih nemojte kidati jer možete oštetiti stabljiku i grm. Ruže koje se koriste u prehrani moraju biti ekološki uzgojene i ne smiju biti tretirane s pesticidima i drugim sredstvima. Važno je da nemaju nametnike, posebno lisne uši koje vole biti na listovima i pupovima ruža. Najbolje ih je uzgojiti u vlastitom vrtu jer ćete tako znati da su organski uzgojene i da nisu tretirane s umjetnim sredstvima. Berite ih ujutro kada nema rose i obavezno u periodu prije podneva kada imaju najjači miris.
Osim latica. za zimnicu se mogu spremiti i pupoljci koji su napola procvjetali. Pupove berite kada se pojave latice na vrhu pupova i nikada ih ne berite dok su još potpuno zeleni. Režite ih odmah ispod pupa i nemojte ih kidati, a odmah nakon berbe stavite ih na sušenje. Sušeni pupovi ruže najviše se koriste u tradicionalnoj arapskoj i indijskoj kuhinji, a najčešće služe kao mirisna dekoracija. Ružini pupoljci i latice su posebnog slatkog mirisa i okusa te se od njih može pripremiti rahatluk ili se dodaju u pekmez.
Svježe latice berite kada su u punom cvatu i ne koristite uvenule i smežurane jer će one tijekom sušenja dobiti smeđu boju.
Nakon berbe svježe latice se peru u hladnoj vodi i uklanja se bijeli dio latica koji se nalazi pri dnu jer taj dio može biti gorak i kvari okus jelima. Svježe latice možete spremiti u hladnjak na jedan dan, ali najbolje ih je odmah sušiti.
Sušenje ruže
Sušene latice ruže koriste se za pripremu čaja, ali i za ukrašavanje kolača i torti. U kozmetičkoj industriji ovako prerađene latice s koriste za pripremu kupki, tonika, sapuna i raznih drugih kozmetičkih proizvoda.
Sušenje na zraku
Nakon berbe, odrezani cvjetovi se mogu zavezati koncem ili gumicom te objesiti u prozračnoj prostoriji. Nemojte ih izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti jer će tada izgubiti boju i aromu. Pazite da latice ne dođu u doticaj s vodom i vlagom jer tada mogu početi trunuti. Sušite svaku laticu posebno. Otkinite ih s cvjeta i posložite na pamučnu krpu ili papirnati ručnik. Pazite da se latice ne preklapaju te ih sušite 1 - 2 tjedna uz povremeno okretanje. Nakon što se osuše spremite ih u staklene ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti. Ovaj način sušenja latica je najprirodniji, ali je i najdugotrajniji.
Sušenje u pećnici
Sušenje u pećnici slično je sušenju u mikrovalnoj samo što će ovakvo sušenje trajati duže. Na lim rasporedite pupoljke ili latice ruža te pećnicu zagrijte na 40°C. Lim stavite u pećnicu i sušite latice oko 15 minuta. Vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi para mogla izlaziti i svakih 5 minuta ih promiješajte kako bi se ravnomjerno osušili. Nakon što latice postanu hrskave i lomljive izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade te ih spremite u staklene ili plastične posude.
Sušenje u mikrovalnoj
Mikrovalna će ubrzati proces sušenja latica ruže, ali morate paziti da vam prilikom sušenja ne izgore. Na tanjur posložite latice ili pupoljke. Imajte na umu da će se pupoljci sušiti duže, ali postoji i veća mogućnost da izgore prilikom sušenja. Mikrovalnu uključite na najjaču temperaturu i ostavite ih da se suše oko 40 sekundi. Vrijeme sušenja može varirati ovisno o vrsti mikrovalne koju imate te po potrebi produžite vrijeme sušenja. Kada latice postanu krhke i suhe na dodir izvadite ih mikrovalne i ostavite da se ohlade te ih spremite u hermetičke posude.
Sušenje u dehidratoru
Pupoljke i latice je najbolje sušiti u dehidratoru. Posložite ih na rešetke dehidratora i pazite da se ne preklapaju. Dehidrator postavite na temperaturu od 40°C i ostavite latice da se suše 2 - 3 sata ili 4 - 5 ako sušite pupoljke. Vrijeme sušenja može varirati ovisno o vrsti dehidratora. Kada su latice i pupoljci suhi na dodir, izvadite ih iz dehidratora i ostavite da se ohlade te ih spremite u posude.
Ušećerena ruža
Latice ruže mogu se i ušećeriti i konzumirati kao slastica ili za punjenje peciva i ukrašavanje deserata. Za pripremu ušećerene ruže potrebne su latice, šećer i malo limunske kiseline. Nakon berbe, latice ne morate prati već ih stavite u posudu, dodajte šećer i limunsku kiselinu. Limunska kiselina se dodaje kako bi se zadržala boja latica. Sve zajedno zagrijte na štednjaku i pričekajte da se šećer otopi i zalijepi za latice. Nakon toga latice maknite sa štednjaka i ostavite da se smjesa ohladi uz povremeno miješanje kako se ne bi zalijepile. Stavite ih u staklene posude i ostavite na tamnom i suhom mjestu.
Rahatluk
Najpoznatiji proizvod koji se priprema od latica ruže je rahatluk ili rahatlokum. Priprema se od ružine vodice i ima blago slatkast okus. Karakteristične je ružičaste boje, a priprema se od vode, šećera, limuna, ružine vodice, gustina i šećera u prahu. U vodu je potrebno prvo dodati šećer i limun te smjesu prokuhati na laganoj vatri i nastaviti kuhati oko 1 sat dok se ne dobije šećerni sirup. U njega dodajte ružinu vodicu i gustin i sve kuhajte dok se smjesa ne zgusne. Dobivenu smjesu stavite u pravokutni kalup visine 4 cm i ostavite da se hladi najmanje 24 sata na niskoj sobnoj temperaturi. Nakon toga rahatluk izrežite na male kockice i uvaljajte u šećer u prahu.
Kuhanje ruže
Od ruže možete napraviti i ukusni džem, a sve što vam je potrebno su latice ruža, šećer voda, limunska kiselina i želatine. Svi sastojci se kuhaju sve dok smjesa ne bude gusta i dok ne bude dovoljno maziva. Nakon što skuhate džem, spremite ga u sterilizirane staklenke te ga ostavite na hladno, tamno i suho mjesto da se ohladi.
Namakanje ruže
Kako bi se dobio liker, čaj, sirup ili ružina vodica potrebno je ružine latice namakati u vodi ili alkoholu. Liker od ruže je odličan aperitiv, a vole ga najviše oni koji ne vole pretjerano jaka alkoholna pića. Za razliku od ostalih likera, kao baza za pripremu koristi se kupinova rakija u koju se dodaje šećer i ružine latice.
Stavite u staklenku svježe ružine latice i šećer te sve dobro promiješajte, zatvorite i stavite na osunčano mjesto. Staklenku protresite svakih 2 - 3 dan, a nakon 2 - 3 tjedna sadržaj staklenke procijedite kroz gazu. Dobivena tekućina je liker od ruže u koji dodajte kupinovu rakiju. Tekućinu prelijte u staklenku, zatvorite i ostavite da stoji 4 - 5 tjedana. Nakon što prođe predviđeno vrijeme liker možete konzumirati i čuvajte ga u tamnim staklenim bocama.
Osim kupinove rakije za pripremu možete koristiti i votku, ali tada će vam liker imati veći udio alkohola i bit će jače arome, ali da bi ublažili jačinu alkohola možete dodati neki od začina kao što je klinčić, limun ili aroma vanilije.
Liker od ruže ima cvjetnu aromu jer se za pripremu koriste isključivo svježe latice ruže. Ružin sirup, osim što se dobiva namakanjem svježih ružinih latica u otopljenom šećeru, može se napraviti tako da se svježe latice preliju s vrelom vodom i ostave da jedan dan odstoje u poklopljenoj posudi. Tekućinu drugi dan procijedite i dodajte šećer te lagano kuhajte dok se šećer ne otopi. U dobiveni sirup možete dodati i svježe cijeđeni sok od limuna, ali ga tada još kuhajte oko 5 minuta. Svako jutro uzimaju se 2 - 3 žlice sirupa ili se može staviti u vodu i piti kao sok.
Sušene latice ruže također se mogu namakati u vodi, a ovim postupkom se dobiva ukusan čaj od ruže koji je najbolje piti pola sata prije jela. Priprema se tako da se jedna žličica sušenih latica prelije s 200 ml vruće vode, poklopi s poklopcem i ostavi da stoji 10 minuta. Nakon toga se čaj procijedi i zasladi po želji s medom ili šećerom. Osim sušenih latica može se pripremati i od osušenih pupova ruže.
Najpoznatija tekućina koja se priprema od ružinih latica je ružina vodica, a za njenu pripremu su vam potrebne svježe ružine latice. Njih stavite u posudu i prelijte s destiliranom vodom koja mora prekriti sve latice. Stavite ih na štednjak i zagrijte vodu, ali pazite da ne prokuha i tekućinu zagrijavajte sve dok latice ne počnu gubiti boju. Voda mora poprimiti boju latica, a na površini će se pojaviti ružino ulje. Vodu zagrijavajte oko 30 minuta te ju nakon toga skinite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. Nakon što se ohladi procijedite ju u staklenu bocu ili staklenku i zatvorite. Ružinu vodicu obavezno čuvajte u hladnjaku i potrošite u roku 7 - 10 dana.
Skladištenje ruže
Nakon branja, svježe latice ruže obavezno čuvajte u hladnjaku jer brzo počinju venuti. Ako uberete cijeli cvijet ruže njega ćete najlakše sačuvati tako da ga stavite u vodu i držite u hladnjaku. Nakon berbe, latice je najbolje iskoristiti u što kraćem vremenu kako ni bi izgubile boju i miris. Najduže se mogu čuvati sušene latice ruže koje nakon sušenja spremite u staklenke ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti. Ako se čuvaju na hladnom, tamnom i suhom mjestu, mogu se skladištiti do godinu dana.
Razne tekućine koje se pripremaju od svježih ružinih latica mogu se čuvati do godinu dana ako se kao baza za pripremu koristi alkohol kao što je kupinova rakija ili votka. Liker od ruže čuvajte u tamnim staklenim boca, a za spremanje se mogu koristiti i staklenke. Čuvajte ga u podrumu ili smočnici, a možete ga staviti i u hladnjak. Sirup od ruže i ružinu vodicu obavezno čuvajte u hladnjaku u staklenim bocama te ih potrošite u roku od mjesec dana. Čaj od ruže konzumira se odmah nakon pripreme i nikada ga ne podgrijavajte jer će izgubiti miris i okus.
Ušećerene latice nije potrebno skladištiti u hladnjaku, ali ih je potrebno potrošiti u roku od nekoliko tjedana kao i rahatluk. Ako ih skladištite duže vrijeme izgubit će aromu i neće biti ukusni. Džem od ruže skladištite na suhom, tamnom i hladnom mjestu, a nakon što ga otvorite držite ga u hladnjaku i pojedite u roku od mjesec dana.
Foto: Michele De Vivo / Pixabay
Odgovori