Poznat kao jedna od najzdravijih voćki, limun se od davnina koristi za pripremu brojnih napitaka, jela i slastica. Iako se uzgaja zbog plodova koji se koriste u kulinarstvu, nerijetko se uzgaja u domovima kao ukrasna biljka. Bilo kao ukras ili kao namirnica, brojne dobrobiti limuna omogućile su mu da postane omiljen i neizostavan dio svakog domaćinstva.
Sok od limuna ili limunada je tradicionalno, bezalkoholno piće koje je pravi izvor osvježenja, a osim po svom okusu, poznat je i po svojim ljekovitim svojstvima. Iako se u soku od limuna najčešće uživa tijekom ljetnih mjeseci, mi smo vam pripremili nekoliko recepata pomoću kojih možete uživati u ovom čarobnom napitku tijekom cijele godine
Karakteristike limuna
Limun (lat. Citrus limon L.) je zimzeleno stablo, pripadnik roda Citrus, koje daje istoimeni plod. Stablo limuna naraste između 3 do 6 m visine. Može preživjeti i do 100 godina što ga čini jednim od najdugovječnijih stabala.
U odgovarajućim klimatskim uvjetima, limun može cvasti do tri puta godišnje - najčešće dva puta, između svibnja i rujna, pri čemu nakon svake cvatnje daje plodove. Cvatnja traje dva mjeseca, a nakon dozrijevanja plodova, oni mogu stajati na grani još dva mjeseca pri čemu su dostupni berbi značajno duže nego ostalo voće.
Listovi limunovog stabla su ovalna oblika i svijetlozelene boje, slabo su nazubljeni te su glatke površine. Aromatičnog su mirisa. Cvjetovi limunovog stabla su bijele boje i intenzivnog citrusnog mirisa.
Plod limuna je ovalnog do okruglog oblika, zelene do žute boje, ovisno o zrelosti, a pri dnu se nalazi šiljati kraj. Unutrašnjost je blijedožute boje, prozirna je te ispunjena sokom. Kora limuna je žute boje, lagano je hrapava ili glatka, a s unutrašnje strane je obložena nejestivom spužvastom ovojnicom bijele boje koja se naziva albedo. Gorčina limunove kore je uvjetovana prisutnošću ove ovojnice.
Budući da u Republici Hrvatskoj ne postoji adekvatna klima za uzgoj limuna, proizvodnja limuna je niska. U našoj zemlji postoji tek nekoliko mikrolokacija poput otoka Visa, Lastova i dubrovačkog primorja koje imaju povoljnu klimu i uvjete za veći uzgoj limuna.
Limun za preradu
Postoji mnogo sorti limuna koje se koriste za komercijalnu proizvodnju. Posebice se preferiraju sorte koje rode veći dio godine, a imaju velike plodove s manje sjemenki. Osim komercijalne proizvodnje na otvorenom, limun se može zasaditi u zatvorenim prostorima u posude okrenute južnoj strani s mnogo svjetla. Za pripremu soka od limuna, najbolje je izabrati plodove sa što tanjom kožom.
Limun mjesečar
Ova sorta obilno cvate svakog mjeseca te daje obilje plodova. Iako je limun mjesečar pogodan za uzgoj na otvorenom, često ne uspijeva jer je osjetljiv na nagle padove temperature zbog čega se favorizira uzgoj ove sorte u zatvorenim prostorima u posudama. Plodovi su sočni i pogodni za svježu konzumaciju ili preradu.
Lisabon
Sorta Lisabon jedna je od najpoznatijih sorti limuna u svijetu. Pogodna je za komercijalni uzgoj na otvorenom u prostorima gdje to klima dopušta, a može se zasaditi i u zatvorenim prostorima. Plodovi ove sorte su aromatični, sočni i smatraju se najkvalitetnijima među svim sortama limuna. Koriste se za svježu upotrebu ili u prerađivačke svrhe.
Nain pounder
Ova sorta je široko rasprostranjena u svijetu, a rodi sočnim, velikim plodovima koji se koriste u prerađivačke svrhe. Ponekad plodovi mogu narasti i do težine od nekoliko kilograma.
Eureka
Eureka je sorta koja je u zadnje vrijeme postala glavni konkurent sorti Lisabon. Plodovi su srednje veličine, kiselkastog okusa s malo ili nimalo sjemenki. Plodovi ove sorte se mogu koristiti kao svježe voće ili se prerađuju.
Berba i kupovina
Stablo limuna cvjeta dva do tri puta godišnje. Nakon prve, proljetne cvatnje dozrijevaju prvi plodovi. Najčešće su zreli nakon dva mjeseca od početka cvatnje. Zreli plodovi mogu stajati na stablu još dva do tri mjeseca i brati se po potrebi tijekom cijele zime. Druga ili treća cvatnja su uglavnom prisilne i nastupaju samo u pogodnom okruženju.
Zreli plod se prepoznaje po jarkoj žutoj boji. Međutim, da biste bili sigurni da je limun sazrio, osim boje, važno je obratiti pozornost na čvrstoću i veličinu ploda. Potpuno zreli plod je žute boje, veličine od 5 do 7 cm te čvrst na dodir. Kod branja, limun je potrebno obuhvatiti šakom i lagano ga zavrtjeti oko peteljke te otkinuti.
Tijekom kupovine limuna, treba pripaziti na nekoliko stvari. Limun treba biti čvrst na dodir i ne prelagan u ruci. Trebao bi biti jarko žute boje, a ne blijed jer su blijedi limuni najčešće stariji i sadrže manje soka. Na limunu ne smije biti oštećenja ni područja s promijenjenom bojom.
Recepti za limunadu
Iako svaka domaćica tvrdi da je upravo njen recept za pripremu domaće limunade najbolji, mi smo pregledali mnogobrojne recepte i među njima pronašli provjereno najbolje i najukusnije recepte za pripremu limunade. U nastavku ćete pronaći tradicionalan recept za pripremu soka od limuna, recept za ukusan sok od limuna bez šećera s dodatkom đumbira, recept za sok od limuna bez konzervansa te recept za sok od limuna bez konzervansa, šećera i kuhanja koji možete svakodnevno koristiti u svojoj kuhinji za razne namjene.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od limuna
Domaći sok od limuna je ukusno osvježenje koje može pripremiti svatko. Sve što vam treba je nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Sastojci navedeni u ovom receptu će vam dati oko 2,5 l najukusnijeg domaćeg soka od limuna - limunade za čiju ćete pripremu trebati izdvojiti oko 2,5 sata slobodnog vremena.
Sastojci
- 2 kg limuna
- 400 g bijelog šećera
- 1 l vode
- 20 g (1 vrećica) limunske kiseline
Priprema
- Limun temeljito operite vodom, a potom ogulite koru.
- Oguljenu koru narežite na trakice te ih prebacite u široku posudu.
- Trakice limunove kore posipajte šećerom i ostavite na toplom oko 60 minuta kako bi se šećer prožeo aromama mirisnih ulja iz limunove kore.
- Nakon 50-ak minuta zagrijte vodu do vrenja i prelijte je preko ušećerene limunove korice.
- Promiješajte te ostavite oko 30 minuta dok se tekućina ne ohladi, a potom izvadite koricu.
- Iscijedite sok iz limuna koje ste prethodno ogulili te ga procijedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
- Ocijeđen limunov sok ulijte u posudu sa zaslađenom aromatičnom vodom, dodati limunsku kiselinu i promiješati.
- Gotov sok ulijte u prethodno sterilizirane staklene boce, a potom ga pasterizirajte.
Sok od limuna bez šećera
Limunov sok je napitak koji se odlično slaže s brojnim drugim voćem. Međutim, u kombinaciji s korijenom đumbira i medom, prava je poslastica. Osim što se limun i đumbir okusom vrlo lijepo nadopunjuju, zajedno čine snažan alat za očuvanje našeg zdravlja.
Za pripremu ovog zdravog napitka, bit će vam potrebno nekoliko sastojaka te 1,5 do 2 sata slobodnog vremena. Ovaj recept je dovoljan za pripremu oko 2,5 l soka od limuna s đumbirom i medom.
Sastojci
- 2 kg limuna
- 500 g domaćeg meda
- 200 g đumbira
- 1 l vode
- 20 g (1 vrećica) limunske kiseline
Priprema
1. Limun temeljito operite vodom, a potom ogulite koru.
2. Oguljenu koru narežite na trakice te ih prebacite u duboku tavu ili lonac.
3. Đumbir ogulite i, također, narežite na trakice te ih prebacite u duboku tavu ili lonac zajedno s limunovom korom.
5. Ulijte vodu u lonac i na umjerenoj vatri je zagrijte do vrenja uz povremeno miješanje.
4. Nakon što voda zavrije, ugasite vatru i pustite desetak minuta da se malo ohladi.
5. Izvadite limunovu koru i đumbir te u aromatičnu vodu dodajte med i miješajte dok se ne otopi.
6. Iscijedite sok iz limuna koje ste prethodno ogulili te ga procijedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
7. Ocijeđen limunov sok ulijte u posudu sa zaslađenom aromatičnom vodom, dodajte limunsku kiselinu i promiješajte.
8. Gotov sok ulijte u prethodno sterilizirane staklene boce, a potom ga pasterizirajte.
Sok od limuna bez konzervansa
Za sve one koji izbjegavaju primjenu konzervansa u pripremi zimnice ili prehrani općenito, pripremili smo recept za ukusan sok od limuna i naranče bez konzervansa.
Ovaj recept je dovoljan za pripremu oko 2,5 l soka od limuna i naranče. Za pripremu će vam biti potrebno oko 2 sata.
Sastojci
- 1 kg limuna
- 1 kg naranči
- 300 g smeđeg šećera
- 1 l vode
Prehrana
- Limun i naranče temeljito operite vodom, a potom ogulite koru.
- Oguljenu koru narežite na trakice te ih prebacite u široku posudu.
- Trakice kore posipajte šećerom i ostavite na toplom oko 60 minuta kako bi se šećer prožeo aromama mirisnih ulja iz limunove i narančine kore.
- Nakon 50-ak minuta zagrijte vodu do vrenja i prelijte je preko ušećerene korice limuna i naranče.
5. Promiješajte te ostavite oko 30 minuta dok se tekućina ne ohladi, a potom izvadite koricu.
6. Iscijedite sok iz limuna i naranči koje ste prethodno ogulili te ga procijedite kroz sitno sito ili čistu gazu.
7. Ocijeđen limunov i narančin sok ulijte u posudu sa zaslađenom aromatičnom vodom i promiješajte.
8. Gotov sok ulijte u prethodno sterilizirane staklene boce, a potom ga pasterizirajte.
Sok od limuna bez kuhanja
Ovaj vrlo jednostavan recept je pogodan za pripremu soka od limuna za svakodnevnu upotrebu u kućanstvu. Od 1 kg limuna dobit ćete između 0,5 do 0,75 l soka, a za pripremu vam je potrebno oko 30 minuta.
Sastojci
- 1 kg limuna
Priprema
- Limun temeljito operite i iscijedite sok.
- Iscijeđen sok procijedite nekoliko puta kroz sitno sito ili čistu gazu dok ne uklonite sve sitne komadiće pulpe.
- Pročišćen sok ulijte u prethodno sterilizirane staklene bočice i pasterizirajte.
Čuvanje i skladištenje
Ako sok od limuna sadrži konzervanse, može se čuvati na tamnom i hladnom mjestu ispod sobne temperature ili u hladnjaku 9 do 12 mjeseci.
Čak i sok od limuna bez konzervansa se u hladnjaku ili na tamnom i hladnom mjestu može čuvati do 12 mjeseci nakon pasterizacije jer limunov sok prirodno sadrži određenu količinu limunske kiseline koja djeluje kao prirodni konzervans.
Nakon otvaranja soka, potrebno ga je čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku od nekoliko dana.
Po želji, višak soka možete zamrznuti i takav sok će biti dobar za korištenje i nakon 8 do 10 mjeseci.
Savjeti
Ako su limuni koje pripremate domaći i nisu tretirani pesticidima ili drugim tvarima, dovoljno ih je samo oprati u hladnoj vodi. Međutim, ako su limuni koje pripremate kupljeni u trgovini, imajte na umu da su gotovo sigurno tretirani pesticidima i fungicidima pa ih je potrebno temeljito oprati, čak nekoliko puta.
Preporučeno je sok bez konzervansa uliti u manje staklene boce kako bi se što prije potrošio i kako bi se spriječilo kvarenje.
Upotreba u kuhinji
Sok od limuna je najčešće korišten sok u kulinarstvu, ali i izvan njega. Limunov sok poboljšava okus i dodaje svježinu brojnim jelima, ističe pojedine arome te obogaćuje pojedine namirnice. Koristi se u pripremi ribe, za omekšavanje crvenog mesa, u slastičarstvu i kao sastojak preljeva raznih salata.
U obliku soka ili klasične limunade, pruža osvježenje u toplijim mjesecima. Uz dodatak tople vode, ljudi ga često piju ujutro na prazan želudac kako bi potaknuli metabolizam ili suzbili glad.
Ljekovita svojstva
Samo dva limuna ili jedna čaša limunovog soka su dovoljni za zadovoljavanje dnevnih potreba za vitaminom C koji pomaže u čuvanju zdravlja kardiovaskularnog sustava.
Vitamin C je, također, potreban za pravilnu apsorpciju željeza i sprječavanje anemije pa se svakako preporučuje popiti čašu limunova soka uz jela od crvenog mesa, plave ribe ili tamnozelenog lisnatog povrća.
U limunu se nalaze i tvari poput hesperidina i diosmina za koje se pokazalo da mogu sniziti kolesterol u krvi.
Limunov sok se, između ostalog, pokazao djelotvornim u očuvanju zdravlja mokraćnog sustava. Naime, samo pola čaše limunovog soka dnevno će organizmu pružiti dovoljnu količinu limunske kiseline za sprječavanje nastanka bubrežnih kamenaca.
Foto: suju / Pixabay
Zimnica od limuna
Odgovori