Počevši od rujna, listopada, a ponekad čak i studenog, ako je klima dovoljno blaga, beru se kruške i pripremaju za zimu. Ne računajući one koji padnu na zemlju i moraju se brzo pojesti ili one za koje se čini da su oštećene, često nam ostaje značajan dio savršeno zdravih krušaka koje možemo konzervirati i tako čuvati cijelu zimu.
U pravilnim uvjetima skladištenja, kruške će zadržati svoje okuse i nutritivne vrijednosti dovoljno dugo da ih možete jesti do kraja zime, čak i do početka proljeća. Od berbe do skladištenja, slijedi postupak za najbolje načine konzerviranja krušaka.
Ono što zapravo većina voli kod kruške je da je jedna od idealnih voćnih vrsta koje se izvrsno slažu s drugim voćem stvarajući mnoštvo kombinacija okusa.
Vrste zimnice od krušaka
Iako najpopularnije u pripremi kompota, kruške su ukusno voće koje često koristimo i u pripremi pekmeza, džemova i slatkog konzerviranog voća. U nastavku pogledajte sve recepte za zimnicu od krušaka.
Priprema krušaka za zimnicu
Iako se sve kruške mogu čuvati nekoliko mjeseci uz odgovarajuće uvjete skladištenja, neke se sorte ističu time što se lakše skladište, a neke su ukusne sve do proljeća.
Za pripremu zimnice možete koristiti otpale kruške, no vrlo su krhke i mogu se skladištiti samo nekoliko dana. Morate ih brzo pojesti i pripremati zimnicu kao što su liker, kompot, namazi i sokovi. Za duže skladištenje kruške morate sakupljati izravno s drveta i moraju biti pažljivo odabrane i ubrane po suhom vremenu.
Odaberite kruške koje nisu ni previše zelene ni previše zrele. Osim zrelih krušaka, trebate samo nekoliko predmeta ovisno o tome koju ćete vrstu konzerviranja raditi, a koje ćete većinu imati u svojoj kuhinji.
Pripremite posudu sa zakiseljenom vodom (1 l vode pomiješana sa šalicom limunovog soka) kako bi se spriječilo tamnjenje plodova, kao i cjedilo, gulilica za povrće i nož te par staklenki.
Kruške ogulite, režite i odmah stavite u zakiseljenu vodu. Iako kruške ne morate guliti, svakako se preporučuje, posebno ako ćete ih sušiti. Gruba tekstura kore koju kruške ponekad imaju potječe od žilavih stanica zvanih skleroidi. Većina skleroida nalazi se točno ispod kože, pa guljenje krušaka prije sušenja rezultira boljom teksturom.
Izvadite kruške iz zakiseljene vode, stavite ih u cjedilo da se ocijede. Ako vam se žuri, možete ih i osušiti papirnatim ručnikom.
Sušenje kruške
Kruška je jedna od najboljih voća za sušenje. Suhe kruške ukusan su međuobrok, a također se odlično slažu sa salatama i u kompotima. Kruške su najbolje za dehidraciju kad su zrele, ali ne premekane. Na primjer, kruške Bartlett (najbolja sorta za sušenje) u savršenoj su fazi za sušenje kad postanu žute, ali još uvijek čvrste. Kruške možete oguliti ili ne morate, sve ovisi o vašem izboru i ukusu. Sušiti ih možete u dehidratoru, pećnici ili na suncu, a možete ih 6 mjeseci do 1 godine.
Sušenje krušaka u dehidratoru
Korištenjem dehidratora postupak je jednostavan, a slijedeći nekoliko koraka osigurava vam se najukusniji mogući rezultat, kao i njihovo dugotrajno skladištenje na sobnoj temperaturi.
Oprane, zakiseljene i ocijeđene kriške narežite na debljinu od otprilike 3 mm. Složite ih na pladnjeve dehidratora u jednom sloju. Svakako ostavite prostor za cirkulaciju zraka između kriški. Nijedna kriška se ne smije dodirivati. Stavite pladnjeve s kruškama u dehidrator. Sušite na temperaturi između 54°C i 60°C dok kruške ne ostanu bez vlažnih mrlja (obično 8 do 10 sati).
Isključite dehidrator i pustite da se kruške ohlade na sobnoj temperaturi 10 minuta. Sušene kruške čuvajte u dobro zatvorenim staklenim posudama dalje od izravnog svjetla ili topline. Označite staklenke sadržajem i datumom kada ste ih osušili.
Sušenje krušaka u pećnici
Odrežite stabljike i krajeve krušaka. Ogulite ih gulilicom za povrće. Svaku krušku prepolovite i nožem izrežite jezgre i sjemenke. Kruške narežite na kriške ili sitne komadiće, ovisno o tome što više volite. U oba slučaja, komadići bi trebali biti približno 3 - 5 mm debeli. Dok režete kruške, stavljajte ih u zakiseljenu vodu kako biste spriječili da potamne. Ostavite kriške u zakiseljenoj vodi dok završavate s rezanjem ostatka krušaka.
Nakon što su sve kruške narezane i potopljene u zakiseljenu vodu, ocijedite ih u cjedilu 2 - 3 minute kako bi se ocijedilo što više vode. Stavite papir za pečenje na plehove i rasporedite kriške krušaka na njih tako da između njih bude mjesta sa svih strana.
Uključite pećnicu na najnižu temperaturu, koja je obično oko 55 - 60°C. Stavite plehove s kruškama u pećnicu. Ostavite ih da se osuše dok ne postanu kožaste i prhke, što može potrajati od 6 do 10 sati. Ako vam je pećnica na nekim mjestima više vruća, povremeno okrećite plehove za pečenje kako bi se kruške ravnomjerno osušile.
Nećete biti potpuno sigurni jesu li kriške kruške potpuno osušene dok se ne ohlade. Izvadite pladnjeve iz pećnice. Ostavite da se kruške ohlade na pladnjevima 20 minuta. Nakon toga jednu od kriški prelomite na pola. Duž površine prekida ne smije biti vidljive vlage.
Čak i nakon što su kruške pravilno dehidrirane, u plodu još uvijek može biti zaostale vlage koju ne možete osjetiti što ne bi trebalo biti dovoljno da se voće ne sačuva na sigurnom i ne plijesni. Ali imat ćete ukusniji, bolji proizvod ako napravite ono što se naziva "kondicioniranjem" suhog voća.
Osušene, ohlađene komade kruške stavite u staklene posude, puneći samo staklenke otprilike 2/3. Pokrijte staklenke. Protresite staklenke nekoliko puta dnevno tijekom jednog tjedna. Ovim se preraspodjeljuju komadići voća kao i sva vlaga koju još uvijek mogu sadržavati. Ako se na stranama staklenki pojavi kondenzat, vaše voće još nije dovoljno dobro osušeno i mora se vratiti u pećnicu na najnižoj temperaturi sat ili dva.
Nakon što su osušene kruške spremne, spremite ih u hermetičke posude dalje od izravne svjetlosti ili topline. U ovom trenutku možete potpuno napuniti staklenke.
Sušenje krušaka na suncu
Kruške pripremite, očistite i narežite na kriške kao i obično. Pripremite svoje pladnjeve za hranu obložene papirom za pečenje. Poslažite kriške kruške ravnomjerno u jednom sloju bez da se dodiruju. Započnite rano i pobrinite se da budu izravno izložene suncu . Upotrijebite žičanu mrežu ili gazu kako biste spriječili da prljavština i insekti ne zagade kriške krušaka. Sušenje na suncu traje oko 3 dana i ekonomičan je način sušenja krušaka.
Kad sunce zađe, unesite kriške kruške unutra i stavite ih na hladno i suho mjesto kako biste ih zaštitili od vlage. Iznesite ih na sunce sljedeći dan. Okrenite komade sljedeći dan kako biste ujednačili postupak sušenja. Neki se komadi mogu sušiti brže od ostalih. Nakon što primijetite već osušene komadiće, njih spremite, a ostale kruške vratite da se osuše na suncu kako biste spriječili truljenje.
Blanširanje krušaka
Kako bi lakše ogulili kruške ili bolje sačuvali bogatstvo okusa prije zamrzavanja, možete ih blanširati, a proces je zaista jednostavan. Operite kruške te ih narežite na četvrtine. U jedan lonac stavite vodu da proključa dok u drugu posebnu posudu stavite led i prelijte s hladnom vodom. U ključalu vodu stavite odjednom 2 - 4 cijele kruške ili 8 - 16 četvrtina, a zatim izvadite i odmah uronite u ledenu vodu. Ne dopustite im da budu u vodi duže od nekoliko sekundi. Stavite pod hladnu vodu i koža će se odmah skinuti.
Zamrzavanje kruške
Kruške možete zamrznuti prerezane na polovine, četvrtine ili naribane, izbor je na vama. Prije samog zamrzavanja kruške se preporučuje blanširati kako bi zadržale okus i svježinu. S obzirom na to da su pune soka, preporučuje se zamrzavati ih u serijama.
Na pladanj koji vam stane u zamrzivač stavite papir za pečenje i na njega kruške, pazite da se ne dodiruju jer ne želite na kraju imati veliku smrznutu "kuglu". Proces zamrzavanja trajat će minimalno 6 sati, ovisno o veličini komada. Nakon što su se zamrzle, slažite ih u vrećice.
Ako planirate zamrzavati naribane kruške, njih nije potrebno blanširati. Kruške jednostavno naribajte, pošpricajte limunovim sokom kako ne bi potamnile i spremajte u vrećice po 500 g.
Foto: Pezibear / Pixabay
Odgovori