Drijen (drijenak), zaboravljena voćka koja nosi više vitamina C čak i od samog limuna! Izuzetno ljekovita voćka, no opet joj se predaje malo pažnje. Upravo zbog velike količine vitamina koje sadrži, idealan je za jesensko vrijeme kada naš organizam napadaju prehlade i viroze. Nazivaju ga i drvom ozdravljenja upravo zbog dugog niza dobrobiti koje ima za naše zdravlje. Od plodova drijenka možete napraviti sirup, džem, marmeladu, pekmez, čaj i liker. Jesen je odlično vrijeme za pripremu zimnica, potrebno vam je malo slobodnog vremena i dobre volje!
Domaći liker je doista jednostavno pripremiti. Potrebno vam je svega tri sastojka: odabrana voćka, šećer i alkohol. Umjesto da kupujete likere, uštedite novac i pohvalite se vlastitim domaćim likerom od drijenka. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovaj ukusan i izrazito zdrav napitak.
Karakteristike drijena
Drijen, poznat i pod nazivom drijenak ili drenjina, pripada porodici drijenovki. Naziv dolazi od latinske riječi cornu što u prijevodu znači rog. Ime je dobio zbog svog izgleda i čvrstoće. Drijen je listopadno drvo ili grm, ovisno o sorti, koje može narasti do 8 m. Često je sađen upravo zbog svoje ljepote te čini doista divnu dekoraciju, no plodovi drijenka su izuzetno zdravi i ljekoviti, a nazivaju se drenjine. Osim samog ploda, ljekovita je i kora stabla. Danas je ova biljka rasprostranjena po cijelom svijetu. Može se pronaći u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. U Hrvatskoj se drijenak često može pronaći kao samonikla biljka.
Ovo drvo/grm, krasi gusta i zaobljena krošnja. Cvjetovi drijena su žute boje, a sam proces cvjetanja odvija se prije procesa izbijanja lista. Proces cvatnje odvija se u veljači i ožujku, a samo sazrijevanje plodova tijekom kolovoza i početkom rujna. Drijenak je spororastuća biljka koja može živjeti i do 200 godina.
Listovi su zelene boje i rastu na malim crvenim peteljkama. Sami plodovi su glatke, crvene bobice koje u sebi sadrže košticu. Slatko-kiselog su okusa što ih čini odličnom voćkom kada je u pitanju njegova prerada i sama proizvodnja. Ova biljka je jako jednostavna za uzgoj. Nije zahtjevna i može se pronaći na raznim teritorijalnim područjima. Odgovaraju joj sunčana područja i suha klima. Može se pronaći u šumama, šikarama, ali i kamenitom području. Ovo drvo idealno je za ekološki uzgoj jer daje mnoštvo plodova, a sama je po sebi otporna na biljne nametnike i bolesti.
Drijen za preradu
Postoji nekoliko različitih sorti ove biljke. Kod nas, nažalost, ova biljka nije popularna pri uzgoju, no može se pronaći kao samonikla biljka. Prema tome, u Hrvatskoj su popularne dvije sorte: Cornus mas i Cornus sangunea - no njeni plodovi nisu jestivi. U nastavku donosimo najpopularnije sorte čiji su plodovi jestivi i pogodni za preradu.
Cornus mas
Cornus mas, odnosno crveni drijen, raste kao nisko stablo ili grm do 5 metara. Ovu sortu karakterizira gusta krošnja, siva - raspucana kora i žuti cvjetovi. Sami plodovi su jajolikog oblika, crvene do bordo boje i veličine do 1,5 cm. Mesnati su i slatko-kiselog okusa. Dozrijevaju u kolovozu i rujnu, a berba se odvija kada plodovi dostignu potpun stupanj zrelosti. Ova sorta raste na rubovima šuma i šikarama te se može pronaći i u listopadnim šumama. Može rasti i na područjima do 1500 m nadmorske visine. Ovoj biljci najviše odgovaraju topla, suha i sunčana područja. Plodovi ove sorte veoma su popularni kada je u pitanja prerada i proizvodnja likera i sličnih zimnica.
Elena
Ova sorta pripada vrstama drijena koji rano sazrijevaju. Njen uzgoj je veoma popularan u Rusiji. Plodovi su joj veliki i ovalnog oblika. Tamno-crvene su boje i slatkog okusa što im daje veliku prednost pri uzgoju jer sadrže veću količinu pektina, što ih čini odličnom voćkom za preradu. Imaju tanku kožu i nježnu pulpu.
Evgeniya
Sorta Evgeniya pripada vrstama srednjeg sazrijevanja. Rodnost ove sorte je visoka, a plod je jednogodišnji. Veoma je popularna pri uzgoju jer nosi krupne plodove koji su slatko-kiselog okusa što ih čini idealnim kada je u pitanju svježa upotreba ili prerada. Plod je tamno-crvene boje u obliku suza.
Pervenets
Sorta Pervenets smatrana je najboljom sortom kada je u pitanju uzgoj za preradu. Plodovi su sjajni i ovalnog oblika. Tamno-crvene do crne boje te ne sadrže puno šećera, ali imaju visok stupanj pektina u sebi. Pulpa je sočna, a sam plod je mekan i nježan.
Berba i kupovina
Berba se odvija kada su plodovi u potpunosti zreli što se može odrediti po veličini i boji. Većina plodova sazrijeva u jesen, no sve ovisi o kojoj sorti je riječ i o samim vremenskim uvjetima u kojima je ona rasla. Nezreli plodovi nisu dobri za konzumaciju jer mogu uzrokovati mučninu i probavne smetnje, a sama berba odvija se ručno, eventualno uz pomoć škara.
Kada je u pitanju kupovina drijenka, u Hrvatskoj ova biljka nije popularna pa se njen plod ne može pronaći u trgovinama. Možete pokušati potražiti na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača, no ako proučite sorte drijenka, možete i sami otići u šumu i nabrati si koliko vam je potrebno za izradu likera.
Recepti za liker od drenjina
Prilikom pripreme likera od drijena, bit će vam potrebni plodovi, alkohol - možete koristiti votku ili domaću rakiju, i šećer. Prije same pripreme, operite i sterilizirajte staklenke. Iznenadite svoje najmilije pripravkom likera od jedne nesvakidašnje biljke. U nastavku donosimo tri recepta.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od drijena
Pri pripremi ovog likera, možete koristiti svježe ili sušene plodove. Okus će biti odličan u oba slučaja. Omjer voća i šećera u ovom receptu je 1:1, no naravno vi možete količinu šećera prilagoditi svom ukusu. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 2,5 l likera od drijenka.
Sastojci
- 1,5 kg drenjina
- 1,5 kg šećera
- 500 ml domaće rakije
- 2 l vode
Priprema
- Plodove drijenka dobro operite pa ih stavite na kuhinjsku krpu da se osuše.
- Prebacite ih u lonac te im dodajte vodu i šećer. Pustite smjesu da odstoji barem 24 sata.
- Drugog dana, lonac sa smjesom stavite kuhati. Kuhajte na laganoj vatri do 60 minuta uz povremeno miješanje.
- Nakon procesa kuhanja, lonac sklonite s vatre i pustite da se tekućina prohladi.
- U prohlađenu tekućinu dodajte rakiju, promiješajte i pustite da odstoji 24 sata.
- Tekućinu pokrijte kuhinjskom krpom kako se ne bi skupljale mušice i komarci.
- Idućeg dana, liker procijedite kroz cjedilo ili gazu.
- Spremite ga u prethodno sterilizirane staklenke i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Liker od drijena s crnim vinom
Iako se u tradicionalnoj recepturi likeri pripremaju od domaće rakije ili votke, donosimo vam recept s crnim vinom. Ovaj liker nosi možda i više dobrobiti za organizam jer sadrži vino, a opće poznata činjenica je da je crno vino izrazito zdravo za krv i organizam. Omjer šećera možete prilagoditi svom ukusu. Ako želite možete koristiti i neko drugo, zdravije sladilo. Iz navedenih sastojaka, dobiti ćete otprilike 2 l ukusnog likera.
Sastojci
- 1,5 kg drenjina
- 1,5 kg šećera
- 1 l crvenog vina
- 0,5 l ruma
- 2 vrećice vanillin šećera
Priprema
- Plodove temeljito operite te ih posušite uz pomoć kuhinjske krpe.
- U lonac izlijte vino i dodajte mu šećer.
- Stavite kuhati na laganoj vatri uz povremeno miješanje.
- Nakon 15-ak minuta, tekućini dodajte voćke.
- Kuhajte do pola sata na laganoj vatri uz povremeno miješanje.
- Smjesu maknite s vatre i pustite da se prohladi.
- Ohlađenu smjesu procijedite uz pomoć gaze ili filtera za kavu.
- Dodajte rum i vanillin šećer. Sve dobro promiješajte kako bi se sastojci sjedinili.
- Liker izlijte u prethodno sterilizirane staklenke i dobro zatvorite.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Liker od drijena s rumom
Ako ste obožavatelj ruma, ovo je recept za vas. Drijenak i rum čine odličnu kombinaciju. Ako želite, možete dodati i vanillin štapić za dodatnu aromu. Omjer šećera možete prilagoditi svom ukusu. Iz navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 1,5 l ukusnog likera.
Sastojci
- 1 kg drenjina
- 1 kg šećera
- 1 l vode
- 0,5 l ruma
Priprema
- Drenjine dobro operite te ih stavite u lonac.
- Dodajte im vodu i šećer te stavite kuhati.
- Kuhajte na laganoj vatri od 30 do 60 minuta. Kada drenjine pobijele, onda je postupak kuhanja gotov.
- Pustite da se smjesa malo prohladi pa ju procijedite uz pomoć gaze ili filtera za kavu.
- Sirupu dodajte rum i dobro promiješajte.
- Liker izlijte u prethodno sterilizirane staklenke i dobro zatvorite.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Kao i kod pripreme svake zimnice, potrebno je prethodno sterilizirati staklenke i temeljito ih očistiti. Gotov liker čuvajte na tamnom i hladnom mjestu. Ako želite, možete ga spremiti i u hladnjak. Dobro i kvalitetno pripremljen liker može stajati i do godinu dana ako je skladišten prema uputama. Nakon otvaranja skladištenje likera u hladnjaku je obavezno.
Upotreba u kuhinji
Liker od drijenka koristi se kao samostalno piće. Zbog svog slatkog okusa, odlično se slaže s desertima. Možete ga poslužiti rashlađenog s kojom kockicom leda. Ovaj liker možete koristiti i u pripremi slastica, kao sastojak u kremi ili biskvitu, jer će vašem kolaču ili torti pružiti zanimljivu i veoma ukusnu aromu.
Ljekovita svojstva
Drijenak je jako zdrava biljka. Osim samih plodova, ljekovita je i kora drveta od koje se priprema čaj koji pomaže pri prehladama i bolovima.
Plodovi drijenka sadrže veliki postotak vitamina C te organske kiseline i prirodne šećere. Zahvaljujući velikoj količini vitamina C, ova biljka odlična je pri suzbijanju prehlade, grlobolje, viroze i sličnih tegoba. Jača imunitet i opskrbljuje naše tijelo energijom i snagom.
Drijenak pomaže pri izbacivanju viška vode koja se nakuplja u tijelu. Također pomaže pri menstrualnim bolovima i povraćanju.
Tinktura od drena pomaže pri problemima s hemeroidima, bolestima bubrega i slabokrvnosti. Od tinkture mogu se napraviti oblozi koji pomažu pri zacjeljivanju rana, alergijskim reakcijama i kožnom osipu.
Foto: pics_kartub / Pixabay
Zimnica od drijena
Odgovori