Sirup od maslačka izvrstan je za pripremu soka, a redovita konzumacija pomaže pri podizanju imuniteta i vrlo je jednostavan za pripremu. Maslačak je biljka koja raste na livadama i smatra se korovom te je besplatna namirnica za pripremu ukusnog domaćeg napitka. Najvažnije je da cvjetove berete što dalje od prometnica i zagađenja tako da kraju ipak konzumirate zdrav i kvalitetan sirup.
Karakteristike sirupa od maslačka
Sirup od maslačka priprema se od otvorenih žutih cvjetova maslačka. Ako se priprema samo od cvjetova onda je gorkastog okusa i zbog toga se prilikom pripreme dodaje limun ili naranče kako bi se ublažila gorčina. Ovaj sirup je blago žuto narančaste boje i mora biti bistar, a ne mutan. Prilikom pripreme nemojte dodavati konzervanse jer mogu povećati gorčinu ili kiselost napitka. Razrjeđuje se s vodom kao i ostali sirupi, a najbolje ga je pripremati od cvjetova maslačaka koji rastu na pašnjacima i livadama daleko od prometnica.
Maslačak za preradu
Maslačak se smatra korovom i križanjem raznih sorti nastale su nove hibridne sorte. Postoji podjela s obzirom na veličinu i boju cvjetova, a najpoznatije su sorte obični maslačak i širokolisni maslačak. Najpoznatija je podjela s obzirom na oblik i veličinu listova koji mogu biti uski i dugački ili nazubljeni te glatkih rubova. Razlikuju se i s obzirom na boju listova, a mogu biti svjetlo zeleni ili tamno zeleni.
Obični maslačak
Obični maslačak uspijeva u raznim klimatskim uvjetima te može pronaći i na našim pašnjacima i livadama. Najviše se uzgaja u Europi, a prepoznaje se po stabljici koja može narasti do 30 cm i listovima koji su dužine od 10 - 20 cm s nazubljenim rubovima. Cvjetovi su u obliku čaše i široki su 3 - 5 cm te cvjetaju od travnja do svibnja.
Širokolisni maslačak
Ova sorta je rasprostranjena na našim pašnjacima i livadama, a može narasti do 20 cm. Cvijet mu je žute boje, a latice su sitne i uske.
Berba i kupovina
Maslačak je najbolje brati na livadama i pašnjacima koji se nalaze daleko od prometnica. Manje su zagađene i lakše ih je koristiti za pripremu zimnice. Nemojte ga sijati u vrtu jer kada poželite prestati s uzgojem, teško ćete ga moći iskorijeniti. Za pripremu sirupa potrebni su vam cvjetovi zato ih berite od početka proljeća do jeseni. Berite ga sve dok je žute boje, najbolje odmah nakon što procvjeta. Cvijet berite oko podneva dok je sunčano i cvjetovi su otvoreni, a berbu obavite ručno. Lagano otrgnite cvijet sa stabljike kako ne bi oštetili stabljiku ili korijen biljke.
Nemojte ih brati kada se počnu zatvarati ili ako su zatvoreni. Nakon branja odmah pripremajte sirup, a ako želite da ostanu svježi možete ih spremiti u hladnjak na jedan dan. Svježe cvjetove maslačka ne možete kupiti na tržnici ili trgovini već ćete ih morati sami brati. U trgovinama se prodaju sušeni cvjetovi, ali od njih ne možete napraviti sirup već samo čaj.
Recepti za sirup od maslačka
Sirup od maslačka nikada se ne priprema sam već mu se dodaju neki od agruma kao što su limun, naranča ili grejp. Maslačak nema poseban okus pa se dodavanjem drugih sastojaka ublažava bezukusnost sirupa. Može se konzumirati kao prirodni lijek u obliku sirupa ili se razrjeđuje s vodom kao i svi ostali sirupi.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sirup od maslačka
Sirup od maslačka priprema se kao lijek za liječenje prehlade, gripe, hunjavice i raznih drugih probavnih i dišnih sustava. Ukusan je te ga i djeca vole piti, a najčešće se konzumira razrijeđen s vodom. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 3 l sirupa od maslačka
Sastojci
- 500 komada cvjetova maslačka
- 3 l vode
- 4 limuna
- 4 naranče
- 2 kg šećera
Priprema
- Cvjetove maslačka stavite u posudu i prelijte s vodom.
- Limun i naranču operite te narežite na tanke kolutiće. Stavite ih u posudu s cvjetovima maslačka i vodom. Smjesu ostavite da stoji 24 sata.
- Nakon što je smjesa odstajala procijedite ju kroz gazu tako da dobijete tekućinu.
- Tekućinu stavite u čistu posudu i dodajte šećer te ju stavite na štednjak na laganu vatru. Šećer i tekućinu miješajte sve dok ne prokuha i kuhajte na laganoj vatri oko 90 minuta.
- Nakon kuhanja, sirup maknite sa štednjaka i sipajte u suhe staklenke ili staklene boce. Zatvorite ih s poklopcem i stavite ih da se ohlade na tamnom, hladnom i mračnom mjestu.
Sirup od maslačka s limunom
Maslačak je biljka koju možete miješati s agrumima, ali jedno od voća s koji se najbolje slaže je limun. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1,4 l sirupa od maslačka i limuna.
Sastojci
- 200 g svježih cvjetova maslačka
- 2 limuna
- 1,5 l vode
- 1 kg šećera
Priprema
- U mužaru izgnječite cvjetova maslačka te ih stavite u posudu.
- U drugu posudu stavite vodu i stavite ju na štednjak na laganu vatru da prokuha.
- Kada je voda prokuhala ulijete ju u posudu s maslačkom.
- Limun narežite na kriške stavite u posudu vodom i maslačkom. Posudu stavite na štednjaka na laganu vatru i kuhajte oko 30 minuta.
- Smjesu skinite sa štednjaka i procijedite te tekućinu ulijte u posudu i dodajte šećer.
- Posudu vratite na štednjak i tekućinu miješajte sve dok se šećer ne rastopi.
- Sirup kuhajte oko 15 minuta te ga ulijte u sterilizirane staklenke ili staklene boce i zatvorite.
Sirup od maslačka, kadulje i đumbira
Okus sirupa možete poboljšati dodavanjem raznog jestivog ljekovitog bilja. Prilikom kombiniranja okusa budite pažljivi da ne spajate okuse koji su gorki ili previše kiseli. Okus đumbira i kadulje blago će neutralizirati gorčinu maslačka, a ako želite možete dodati 1 - 2 naranče za više slatkoće. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 2 l sirupa od maslačka.
Sastojci
- 500 g svježih cvjetova maslačka
- 5 listova kadulje
- 3 l vode
- 3 kg šećera
- 2 cm svježeg korijena đumbira
Priprema
- Očistite đumbir i narežite ga na manje komade ili naribajte.
- U posudu ulijte vodu i stavite cvjetove maslačka, listove kadulje i đumbir. Sve dobro promiješajte i stavite na štednjak na laganu vatru.
- Kada je tekućina prokuhala maknite ju s vatre i poklopite te ostavite da odstoji 24 sata.
- Nakon što je tekućina odstajala, procijedite ju i ulijte u čistu posudu.
- Dodajte šećer i posudu stavite na štednjak na laganu vatru.
- Mješajate tekućinu sve dok se šećer ne otopi i ne počne se zgušnjavati. Kuhajte sirup najmanje 20 minuta, a ako želite gušću teksturu kuhajte ga 30 minuta.
- Sklonite posudu s štednjaka i odmah ulijte u staklene boce, zatvorite ih i spremite na tamno i hladno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme sirup od maslačka čuvajte u staklenkama ili staklenim bocama te ga možete ostaviti u podrum ili smočnicu. Najbolje ga je držati na što hladnijem mjestu kao što je hladnjak, ali ako nemate mjesta možete ga skladištiti i na nižoj sobnoj temperaturi. Nemojte ga čuvati duže od 6 mjeseci, a najbolje ga je popiti u što kraćem roku. Nakon što ga otvorite, čuvajte ga u hladnjaku kako se ne bi brzo pokvario.
Savjeti
Prilikom kuhanja sirupa potrebno ga je stalno miješati kako bi se ravnomjerno ukuhao. Koristite cvjetove koji su otvoreni i nikada ne stavljajte zatvorene jer mogu sirupu dati gorak okus. Možete odrezati ili otrgnuti samo latice maslačka i od njih pripremati sirup. Pazite da ga dobro procijedite.
Upotreba u kuhinji
Sirup od maslačka koristi se za pripremu soka od maslačka te je izvrstan lijek za upale dišnih puteva. Dobar je za prehladu i razne druge dišne probleme te ga se najviše za to i koristi. Može poslužiti i kao dodatak u kreme ili preljev za biskvite. Može se koristiti i umjesto meda i dodati u čaj.
Ljekovita svojstva
Maslačak je biljka poznata po mnogim pozitivnim utjecajima na ljudski organizam. Sirup od maslačka je dobar za prehlade, gripe, hunjavice, ali i rješava probleme usne šupljine. Može se koristiti za liječenje grlobolje i upale grla. Rado ga konzumiraju i djeca jer je slatkastog okusa. U konzumaciji s agrumima može pomoći u osnaživanju imuniteta, ali dobar je i za smanjenje nadutosti i napuhnutosti.
Redovno konzumacijom ovog napitka potičete izlučivanje viška tekućine iz organima i potiče izbacivanje toksina iz jetre. Nemojte ga konzumirati ako imate alergiju na maslačak i za početak ga konzumirajte u manjim količinama i obavezno se posavjetujte s liječnikom. Preporučuje se trudnicama, dojiljama i ženama koje su u menopauzi.
Foto: ivabalk / Pixabay
Zimnica od maslačka
Odgovori