Sojino mlijeko koje se priprema od zrna soje odlična je alternativa kravljem ili kozjem mlijeku, posebno ako ste intolerantni na laktozu i gluten. Koristi se najčešće u veganskoj i vegetarijanskoj prehrani, a zbog jakog okusa često se koristi u kuhanim jelima.
Pripada skupini biljnih mlijeka i lako se može pripremiti u vlastitoj kuhinji od dvije namirnice, a to su soja i voda. Osim što ga možete napraviti, možete ga kupiti i u trgovini samo što morate znati da i nije baš jeftino. Zbog toga vam preporučujemo pripremu vlastitog mlijeka, čijom pripremom ne samo da ćete uštedjeti nego ćete znati da konzumirate mlijeko bez aditiva i dodatnih zaslađivača.
Jedina mana ovoga napitka mogao bi vam predstavljati okus, koji je nešto jači i intenzivniji nego kod drugih biljnih mlijeka. Sadrži i veći postotak masnoće od ostalih vrsta mlijeka, a najsličnije je teksturom kravljem mlijeku. Ipak sve većom upotrebom soje u prehrani sve se više priprema i sojino mlijeko te se i sami možete iskušati u pripremi ove namirnice koju je moguće konzumirati svaki dan.
Karakteristike soje
Soja je biljka koja je bogata proteinima, a po sastavu je u rangu s mesom i mesnim proizvodima. Naziv soje potječe od kineske riječi koja u prijevodu znači veliko zrno, a u Kini se koristi od davnina, dok je danas azijsko tržište najveći potrošač ove sirovine. Industrijska je sirovina i koristi se za pripremu tofua, brašna, ulja, umaka te mlijeka.
Soja je jednogodišnja zeljasta biljka mahunarka iz porodice leguminoza koja se svrstava u biljke uljarice, a potječe iz Azije i to iz sjevernih i središnjih provincija Kine. Zelena stabljika soje je razgranata i uspravna te može dosegnuti visinu do 80 cm, a prekrivena je sitnim dlačicama. Listovi su blijedozelene do tamnozelene boje i prekriveni s dlačicama koje mogu biti sivobijele, žute ili smeđe boje ovisno o sorti i stadiju rasta. Za stabljiku su pričvršćeni s dlakavim peteljkama i eliptičnog su trodijelnog oblika. Svaka biljka soje može imati od 15 do 20 listova koji otpadnu prije nego se obavi žetva. Korijen biljke se dobro ukorjenjuje te je razgranat i dugačak oko 150 cm, a u fazi je rasta sve dok raste i stabljika te ima glavni korijen i mnogo malog.
Cvijet soje je nepravilan i malen, a skupljen je 2 do 8 grozdastih cvatova koji rastu u pazušcima listova. Latice su bijele ili ljubičaste boje, a nakon cvjetanja razvija se plod koji predstavlja jestivu mahunu. Mahuna je u početku zelene boje i duga od 3 cm do 8 cm te širine oko 1 cm. Kao i ostatak biljke prekrivena je sitnim dlačicama, a može biti srpastog, okruglog ili spljoštenog oblika. Unutar mahune nalaze se spljoštene i glatke sjemenke koje se mogu konzumirati nakon termičke obrade. Zrno soje može biti žute ili crne boje ovisno o sorti, a u svakoj mahuni razvije se oko 5 zrna.
Soja za pripremu
Sorte soje razlikuje se prema obliku zrna, boji, okusu, ali i kemijskim svojstvima. Sve vrste soje imaju istu stabljiku, ali boja dlačica također varira ovisno o sorti. Prilikom pripreme sojinog mlijeka najbolje je koristiti sorte koje se mogu uzgojiti na našem području jer ćete do takve sirovine najbrže doći, ali će i finalni proizvod sadržavati sve potrebne nutrijente koji su potrebni vašem organizmu. Za pripremu sojinog mlijeka preporučuje se uzgoj i korištenje sorti Ika, Iva i Kaja koje imaju posebne karakteristike, a to su žuto zrno i stabljiku koja dostiže visinu oko 1 m.
Ika
Sorta koja je jako rasprostranjena na našim područjima je Ika koju ćete moći pronaći i u trgovinama zdrave hrane. Daje dobar urod te ako ju sami odlučite uzgojiti imat ćete dovoljno sirovine za pripremu više litara sojinog mlijeka.
Iva
Sorta Iva preporučuje se kod pripreme sojinog mlijeka zbog svojih nutritivnih vrijednosti kojima obiluje. Ima žuto zrno i sije se krajem travnja dok se plod ubire u ljetnim mjesecima. Daje dobar urod, a visina stabljike ne prelazi 1 m što je adekvatna visina za laku i brzu berbu ploda.
Kaja
Kao i prethodne sorte, Kaja također daje dobar urod te ju možete saditi i u vlastitom vrtu. Sije se krajem travnja i početkom svibnja te bere u ljetnim mjesecima. Zrna soje obiluju bjelančevinama i zdrava je za ljudski organizam. Preporučuje se za daljnju preradu u obliku mlijeka ili tofua.
Berba i kupovina
Soja je biljka koju je moguće uzgojiti u kontinentalnom dijelu zemlje te joj je za rast potrebna srednje do topla klima, a najbolje raste na temperaturi između 20°C i 30°C.
Berba soje obavlja se u ljetnim mjesecima i to najčešće krajem ljeta te je potrebno da prođe od 80 do 120 dana od sjetve. Plod soje odnosno mahuna mora biti žute boje da bi se započela berba. U početku rasta mahuna je zelene boje i tijekom zrenja mijenja se u žutu. Ako su zasađena veća područja sojom onda se berba obavlja kombajnom dok se berba manjih površina može obaviti i ručno. Prilikom ručne berbe koristi se ručna kosa ili srp, ali se i cijela biljka može iščupati iz korijena.
Nakon košnje i vađenja biljke potrebno je stabljike i plod ostaviti da se suše od 8 do 10 dana nakon čega je zrno moguće izvaditi iz mahune. Postoji i jednostavniji način berbe soje, a to je da prilikom berbe samo ubirete mahune bez da uništavate ostatak biljke. Mahune koje sušite morate dobro zaštiti od vlage ili kiše stoga je soju najbolje brati kad je najmanje tjedan dana sunčanog i suhog vremena bez padalina.
Kako bi zrno bilo što kvalitetnije vlaga zrna tijekom žetve mora biti oko 14% i u tom slučaju zrno nakon vađenja iz mahune nije potrebno dodatno sušiti. Ako zrno ne sadrži optimalnu razinu vlage tada prilikom žetve može doći do lomljenja zrna i gubitka uroda. Prilikom berbe se doći će do rasipanja zrna zbog toga je žetvu na našem području najbolje obavljati sredinom ili u drugoj polovici rujna.
Zrno soje dostupno je i za kupnju u trgovinama zdrave hrane, ali i supermarketima kada se pakira u manja pakiranja od 200 g. Prilikom kupnje obratite pažnju da vrećica u kojoj je soja pakirana, nije probušena i da nema tragova vode. Soja bi trebala biti žute boje i tvrda na dodir te bez znakova pljesni na sebi. Ako pak ne želite sami pripremati sojino mlijeko možete ga kupiti spremnog za konzumaciju, ali imajte na umu da takvi proizvodi sadrže razne dodatke i aditive na koje ste možda i alergični.
Recepti za sojino mlijeko
Sojino mlijeko je biljno mlijeko koje se smatra vodenim ekstraktom sojinog zrna ili fine emulzije sojinog brašna što zapravo znači da je jedan od glavnih sastojaka u pripremi voda. Ako bi se proučavala kemijska struktura može se reći da je to izolirani sojin protein u vodi s dodatkom vitamina, minerala i aroma, naravno ako se dodatne arome koriste prilikom pripreme. Finalni proizvod je tekućina bijele boje koja je teksturom slična kravljem mlijeku, a sadrži u vodi topljive proteine, ugljikohidrate i ulja koja se nalaze u sojinom zrnu.
Soja je glavna sirovina za pripremu ovoga mlijeka te može biti u obliku suhog zrna ili sojinog brašna. Za pripremu mlijeka od sojinog zrna bit će vam potrebno više vremena nego kada ga pravite od sojinog brašna.
Treba napomenuti da kada se govori o sojinom mlijeku da trebate znati da postoje i srodni proizvodi od soje te ih možemo podijeliti na nekoliko skupina, a to su obično sojino mlijeko, sojin napitak, fermentirani proizvodi i razne mješavine.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Sojino mlijeko od suhog zrna soje
Proces pripreme mlijeka od zrna zahtjeva pretproces potapanja zrna u posudi s vodom tijekom noći te ostavljanje da odstoji odrađeno vrijeme. Nakon toga proces pripreme je sličan procesu pripreme od sojinog brašna i ne zahtijeva puno vremena. Sojino mlijeko pripremljeno na ovaj način možete kuhati poput kravljeg te čak ima iste karakteristike te može i prekipjeti prilikom kuhanja.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l sojinog mlijeka.
Sastojci
- 130 g suhog sojinog zrna
- 1 l vode
- voda (dovoljno da prekrije soju dok stoji u posudi)
Priprema
- Suha zrna soje stavite u posudu i prelijte ju s vodom tako da su sva zrna potopljena.
- Ulijte oko 1 cm više vode od razine potopljenih zrna jer će soja tijekom noći upiti tekućinu.
- Ostavite soju da stoji u vodi od 12 do 24 sata.
- Zrna nakon što su odstajala i omekšala, izvadite iz vode i stavite u blender te pomoću opcije pulsiranja usitnite soju.
- Blendajte od 30 sekundi do 1 minute te dodajte 1 l vode. Sve zajedno blendajte oko 20 sekundi.
- Dobivenu smjesu prespite u čistu posudu i stavite na štednjak na laganu vatru.
- Pustite da prokuha i da se nakon toga kuha još 5 do 10 minuta.
- Smjesu maknite sa štednjaka i poklopite s poklopcem ili prekrijte s čistom pamučnom krpom i ostavite da odstoji od 2 do 3 sata odnosno sve dok se ne ohladi.
- Tijekom stajanja potrebno je nekoliko puta promiješati smjesu.
- U čistu posudu postavite gazu i smjesu koja je odstajala procijedite tako da napravite mali svežanj od gaze te ga dobro prstima pritisnite kako bi iscijedili mlijeko.
- Tekućina koju ste dobili je sojino mlijeko te ju prelijte u staklenu i zatvorite ili odmah konzumirajte.
Sojino mlijeko od sojinog brašna
Sojino mlijeko možete pripremiti na lakši način, a to je da odmah kupite sojino brašno te nećete morati prolaziti kroz proces namakanja zrna soje i čekanje da se omekšaju. Prilikom kupnje sojinog brašna obratite pažnju da je riječ o prirodno dobivenom brašnu bez dodatnih aditiva.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 600 ml sojinog mlijeka. Dio vode prilikom kuhanja ispari pa nikada ne dobijete onoliku količinu mlijeka koliko dodate vode. Po potrebi je mlijeko moguće dodatno razrijediti s vodom.
Sastojci
- 200 g sojinog brašna
- 750 ml vode
Priprema
- Vodu ulijte u posudu i stavite na štednjak na laganu vatru te ju pustite da zakuha.
- U vodu koja kuha postepeno dodajte sojino brašno uz stalno miješanje smjese.
- Ostavite da se voda i sojino brašno kuhaju oko 20 minuta.
- Tijekom kuhanja smjesu stalno miješajte s plastičnom ili drvenom žlicom.
- Smjesu nakon predviđenog vremena sklonite sa štednjaka i ostavite da se ohladi oko 30 minuta.
- Prilikom hlađenja smjesu možete prekriti tanjom kuhinjskom krpom kako nečistoće ne bi upadale u mlijeko.
- Kad se smjesa ohladila u čistu posudu procijedite ju pomoću gaze.
- Gazu stavite u čistu posudu i na sredinu nje izlijte smjesu.
- Napravite mali svežanj i dobro ga pritisnite prstima kako bi se smjesa što bolje iscijedila.
- Nakon cijeđenja tekućinu koju ste dobili je sojino mlijeko i prelijte ju u staklenu bocu ili staklenku te ju zatvorite i spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Sojino mlijeko nakon pripreme prelijte u staklene tamne boce koje se mogu hermetički zatvoriti. Tako uskladišteno mlijeko potrebno je čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku od 3 do 5 dana od pripreme. Ako i nakon 5 dana primijetite da nije promijenilo okus i miris možete ga konzumirati i nakon navedenog roka.
Mlijeko možete uskladištiti i u staklenke, ako nemate staklene boce, ali ga možete i zamrznuti te čuvati od 3 do 6 mjeseci nakon pripreme. Sojino mlijeko koje ste zamrznuli promijenit će strukturu i izgubiti određene nutritivne vrijednosti te ga je najbolje koristiti za kuhana jela dok nije najbolje za pijenje i pripremu napitaka koji ne zahtijevaju termičku obradu.
Savjeti
Soja je spremna za blendanje kada se tijekom namakanja na površini pojavi pjena.
Sojino mlijeko priprema se od žutih zrna soje zato prilikom prerade birajte sorte koje imaju takvo zrno.
Nakon što pripremite sojino mlijeko možete ga po potrebi razrijediti s vodom.
Prilikom pripreme sojinog mlijeka u procesu blendanja možete dodavati i sladila kao što su šećer i med. Dodajte ga postepeno uz stalnu provjeru okusa mlijeka.
Osim sladila sojinom mlijeku može se dodati kakao, cimet, datulje, ali i razne vrste voća. Takve napitke morate popiti u roku od 2 do 4 dana od pripreme i obavezno držati u hladnjaku.
Ostatke soje koji ostanu kao nusprodukt prilikom pripreme sojinog mlijeka, a nazivaju se okarom, mogu se iskoristiti tako da se osuši i koristi kod pripreme kruha i kuhanih jela. Može poslužiti za pripremu veganskih burgera i kobasica, ali može biti i gnojivo za biljke.
Upotreba u kuhinji
Sojino mlijeko se koristi kao i ostala biljna mlijeka prije svega kao zamjena za životinjska mlijeka i to kravlje. Dodaje se prilikom pripreme smoothieja i kave, a od njega se može praviti i puding te palačinke. Prvenstveno se konzumira uz doručak kada se pripremaju pahuljice i razne druge kaše poput zobene. Ako mu se dodaju neke arome kao što su kakao ili vanilija može se piti i kao napitak.
Može se koristiti i prilikom pripreme kolača i raznih drugih slastica, ali zbog svoje specifične arome treba pripaziti kada se koristi kao zamjena za neko drugo mlijeko. Osim za pripremu slastica koristi se i za pripremu tofua, te za umake, variva i složence.
Ljekovita svojstva
Soja je biljka koja je bogata proteinima zato i sojino mlijeko odlikuje ta karakteristika. Najveći udio u sojinom mlijeku odnosi se na ugljikohidrate te nakon toga na ulja i proteine. Svi ti sastojci potrebni su ljudskom organizmu kako bi normalno funkcionirao i zbog toga je sojino mlijeko preporučljivo konzumirati svakodnevno u manjim količinama.
Osim što je zdravo, sojino mlijeko pomaže osobama koje imaju intoleranciju na laktozu te pošto ga ono ne sadrži sigurno je za konzumaciju. Uz ostala biljna mlijeka preporučuje se za konzumaciju osobama koje boluju od celijakalije i također je lako probavljivo te ne stvara osjećaj napuhnutosti. Ne sadrži ni gluten te ga mogu konzumirati i osobe koje ne podnose gluten u prehrambenim namirnicama.
Ovo mlijeko je bogato bjelančevinama, ugljikohidratima, kvalitetnim masnoćama i nije štetno za ljudski krvožilni sustav jer ne sadrži kolesterol. Sadrži i zavidne količine željeza i vlakana, ali i prirodni biljni izoflavon koji djeluje kao antioksidans na ljudski organizam.
Smatra se da ublažava tegobe bolesti prostate, kostiju i srca, smanjuje simptome menopauzea. Posebno se preporučuje ženama u menopauzi i to konzumacija dvije čaše sojinog mlijeka na dan kako bi se umanjili simptomi navale vrućine. S obzirom na malu kalorijsku vrijednost dnevno se može konzumirati od 1 do 3 čaše ovoga mlijeka.
Foto: bigfatcat / Pixabay
Zimnica od soje
Odgovori