Tofu je prehrambeni proizvod koji nastaje zgrušavanjem proteina u sojinom mlijeku. Često ga nazivaju i sirom jer se proizvodi na sličan način samo što se umjesto mlijeko za pripremu koristi soja. Soja je glavni sastojak u pripremi ovoga proizvoda zato je ovo omiljeni proizvod vegana i vegetarijanaca koji tofu koriste kao zamjenu za mesne proizvode. Svojim neodređenim okusom savršen je za kombinacije sa začinima i drugim namirnicama kada se dobiju mnoga ukusna jela.
Kao zemlja porijekla navodi se Kina gdje je poznat već tisućama godina. Danas se pravi tako da se sojinom mlijeku dodaje nigarij odnosno magnezijev klorid te tako dolazi do koagulacije. Ipak u kuhinji se prilikom pripreme domaćeg tofua koriste jednostavniji sastojci kao što su alkoholni ocat i limunov sok.
Karakteristike soje
Soja je zeljasta jednogodišnja biljka koja potječe iz porodice mahunarki. Ima uspravnu stabljiku koja je razgranata i može biti visine do 2 m. Prekrivena je sa sitnim dlačicama te joj je korijen dobro razvijen i razgranat. Korijen može doseći dužinu i do 150 cm. Listovi soje su eliptičnog oblika te su trodijelni i za stabljiku su pričvršćeni s dugim peteljkama koje po sebi imaju sitne dlačice. Na mjestu spajanja listova i peteljka nalaze se mali listići. Cvijet soje je nepravilnog oblika, malen i skupljen u male grozdove. Svaki cvijet ima 5 latica te može biti bijele do ljubičaste boje. Cvijet se nalazi u pazušcima listova i često je skriven.
Plod soje je mahuna koja na sebi ima sitne dlačice te u prosjeku može narasti 3 - 8 cm i široka je oko 1 cm. Mahuna soje sastoji se od vanjske opne koja u središtu ima nekoliko spljoštenih i glatkih sjemenki. Sjemenke soje mogu biti u nekoliko boja tako da su poznate vrste koje imaju sjemenke žute ili crne boje.
Soja za preradu
Prilikom odabira sorte koju ćete koristiti u proizvodnji tofua važno je znati da ako ju mislite saditi i vlastitom vrtu morate birati vrlo rane do srednje rane sorte koje uspijevaju na našim područjima. Za preradu i pripremu prije svega sojinog mlijeka, a zatim tofua koristite sorte soje Kaja, Iva i Ika.
Kaja
Ova sorta ima žute sjemenke te daje vrlo dobar urod. Sije se krajem travnja i početkom svibnja. Ima veliki udio bjelančevina i veoma je zdrava. Pogodna je za pripremu sojinog mlijeka te daljnju preradu, a samim tim i tofua.
Iva
Sorta Iva ima žuto zrno i sije se krajem travnja. Visina biljke dostiže oko 1 m. Zrno je pogodno za preradu u sojino mlijeko i dobar urod.
Ika
Ova sorta je široko rasprostranjena na našem području. Lako ćete doći do ovoga sjemena, ali je i velika šansa da ćete imati dobar urod.
Berba i kupovina
Ako ste posijali manji dio vrta sojom najlakše ćete ju obrati ručno. Možete ju brati na način koji berete i obične mahune. Stabljiku pridržavajte rukom dok mahune ubirete s biljke. Većina ljudi ipak berbu obavlja tako da prije nego mahune prezriju, režu stabljiku blizu korijena ili čupaju biljku iz korijena te ju suše na suncu još 8 do 10 dana. Važno je samo da berbu obavite prije nego mahune prezriju jer tada dolazi do otvaranja mahuna i osipanja, a samim tim i do gubitka uroda. Prilikom sušenja morate paziti da mahune soje ne pokisnu i da ne dođu u doticaj s vlagom.
Nakon što se mahune prosuše na suncu sjemenke soje je potrebno otvoriti i izvaditi te ih uskladištiti na suho i tamno mjesto. Bitno je da zrno soje ne dođe u doticaj s vlagom jer tada ono može popljesniviti i izgubiti kvalitetu i pokvariti se te nije prikladno za konzumaciju.
Soju možete kupiti i u trgovinama ili specijaliziranim trgovinama nakon čega ćete prvo morati napraviti sojino mlijeko, a zatim tofu. No, postoji mogućnost da odmah kupite sojino mlijeko, također u trgovinama na odjelu zdrave hrane ili u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane.
Recepti za domaći tofu
Postoji nekoliko sastojaka koji možete koristiti prilikom pripreme tofua, a svaki od njih sigurno imate u vlastitom kućanstvu. Jedan od njih je alkoholni ocat dok je drugi sok od limuna. Tofu se u komercijalnoj proizvodnji proizvodi pomoću nigarija odnosno magnezijevog klorida. Navedeni sastojak morate kupovati u specijaliziranim trgovinama stoga je najbolje da prilikom pripreme koristite sastojke koji su vam ipak dostupniji i jednostavniji za pripremu.
Jedan od sastojaka u pripremi koji će vam također trebati je sojino mlijeko koje možete kupiti u trgovini na odjelu zdrave hrane, ali ga možete i napraviti kod kuće. Procedura pripreme sojinog mlijeka uključuje potapanje zrna soje u vodu tijekom noći nakon čega se zrna cijede iz vode te im se uklanja vanjska opna. Soja se nakon toga stavlja u blender i dodaje se voda te se sve zajedno blenda. Dobiveno mlijeko se cijedi kroz gazu kako bi se uklonili veći komadi soje koji su ostali nakon blendanja. Dobiveno mlijeko se nakon toga zagrijava do vrenja te se uklanja pjena koja nastaje na vrhu posude. Mlijeko se kuha oko 20 minuta te se povremeno miješa. Nakon što se mlijeko ohladi može se dalje koristiti za pripremu tofua.
Korištenje prirodnih sastojaka dat će mu poseban okus, ali ćete dobiti i mekaniju varijantu tofua za razliku od onoga koji se može kupiti u trgovini.
Tofu od alkoholnog octa
Tofu možete napraviti koristeći sastojak koji svi imaju kod kuće - alkoholni ocat, jeftina i široko dostupna namirnica koja se može kupiti u trgovinama široke potrošnje. Prednost korištenja alkoholnog octa je ta što s njim možete imati gotov tofu u roku jednog dana. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 250 g tofua.
Sastojci
- 2 l sojinog mlijeka
- 1 dl tople vode
- 1 dl alkoholnog octa
Priprema
- Sojino mlijeko stavite u posudu i na štednjak na laganu vatru.
- Prije nego što sojino mlijeko prokuha maknite ga sa štednjaka i ulijte alkoholni ocat te pjenjačom miješajte 2 - 3 minute. Ostavite tekućinu da stoji 15 - 20 minuta.
- Nakon što tekućina odstoji u drugu posudu položite gazu na dno, ali neka vam rubovi budu izvan rubova posude obješeni s vanjske strane posude.
- U posudu prelijte već pripremljenu tekućinu koja je odstajala. Pustite da sve stoji 5 - 6 sati u posudi zajedno s gazom na dnu posude.
- Ako imate neki teži predmet, kao što su tanjur, stavite ga u posudu nakon što ste prelili tekućinu kako bi vam se sir što bolje cijedio. Tanjur će pritisnuti sir koji će se stvarati u tekućini.
- Kada prođe predviđeno vrijeme gazu izvadite iz vode zajedno sa tofuom koji će vam se stvoriti u gazi.
- Tofu izvadite iz gaze i stavite i posudu te prelijte s vodom da ga u potpunosti prekrije.
- Posudu poklopite s poklopcem spremite u hladnjak.
Tofu od limunovog soka
Limunov sok jedan je od sastojaka koji može poslužiti umjesto magnezijevog klorida. Trebat će vam nekoliko dana da vam se napravi tofu, ali ćete imati prirodnu namirnicu koju ćete dalje moći koristiti u pripremi jela. Navedena količina sastojaka dovoljna je 125 g tofua.
Sastojci
- 1 l sojinog mlijeka
- 2 limuna (iscijediti sok iz limuna)
Priprema
- Limun presijecite na pola i iscijedite limunov sok pomoću cjediljke.
- Kroz cijedilo ili gazu procijedite limunov sok kako bi uklonili krupne dijelove koji su ostali od cijeđenja.
- Limunov sok stavite u posudu te u nju ulijte sojino mlijeko. Smjesu nemojte miješati već samo dodajte jednu tekućinu u drugu. Ostavite posudu da stoji na toplom.
- Nakon 3 - 5 dana primijetit ćete da se sirutka odvojila na površinu. Tada sadržaj iz posude procijedite kroz gazu ili cijedila. Procijeđena smjesa koju ste dobili je tofu.
- Iz gaze izvadite tofu, spremite ga u plastičnu posudu i prelijte s vodom tako da je potpuno potopljen i zatvorite s poklopcem te stavite u hladnjak.
Tofu od nigarija
Ako ipak želite tvrđu verziju tofua, prilikom pripreme morat ćete koristiti nigari odnosno magnezijev klorid. Magnezijev klorid možete nabaviti u posebnim trgovinama i s njim ćete morati pažljivije rukovati u odnosu alkoholni ocat ili limunov sok. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 g tofua.
Sastojci
- 2 l mlijeka
- 1,5 male žličice nigarija (magnezijev klorid)
- 0,5 dl vode
Priprema
- U posudu stavite nigari i dodajte vodu te sve zajedno izmiješajte.
- Sojino mlijeko stavite u drugu posudu i stavite na štednjak na laganu vatru te ga pustite da dođe do vrenja, ali nemojte dopustiti da prokuha.
- Sklonite posudu sa štednjaka i ostavite da sojino mlijeko odstoji 2 minute.
- U sojino mlijeko dodajte nigarij pomiješan s vodom. Dobro izmiješajte kako bi se tekućine sjedinile. Primijetit ćete da već u ovoj fazi dolazi do zgrušnjavanja i stvaranja sirutke.
- Poklopite posudu i ostavite da smjesa stoji 15 minuta tijekom kojih će se stvoriti tofu koji će pasti na dno posude.
- Nakon 15 minuta otklopite posudu i s vrha žlicom pokupite sirutku koja se stvorila.
- S dna posude zgrušani tofu koji se stvorio stavite u gazu ili u cijedilo te ako koristite gazu stavite ju na tanjur i preklopite te stavite neki teški predmet na vrh kako bi se ocijedio višak tekućine iz sira.
- Ako koristite cijedilo također stavite tanjur u cijedilo kako bi se tofu što bolje ocijedio. Ostavite da se Tofu cijedi 15 minuta.
- Nakon 15 minuta maknite tanjur i odmotajte gazu ili izvadite tofu iz cijedila i stavite ga u plastičnu posudu.
- U posudu ulijte vodu tako da potopite cijeli tofu. Posudu poklopite i spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Tofu je potrebno držati u hladnjaku nakon pripreme. Prilikom stavljanja u hladnjak potrebno ga je staviti u plastičnu ili staklenu posudu koja ima poklopac te preliti s vodom tako da je tofu u potpunosti prekriven s tekućinom. Nakon nekoliko dana vodu je potrebno izliti i uliti novu. Tako vam može potrajati i do tjedan dana nakon pripreme.
Tofu tijekom konzumacije možete držati izvan hladnjaka, ali ga nikako ne ostavljajte dugo na toplom kako se ne bi pokvario.
Savjeti
Vodu koju ulijete u posudu gdje čuvate napravljeni tofu potrebno je mijenjati svaka 2 - 3 dana kako se ne bi pokvario.
Kada Tofu pripremate uz pomoć limunovog sok kiselost ćete moći prilagođavati uz dodavanje više ili manje limunovog soka, dok ćete čvršći tofu dobiti ako ostavite tekućinu da što dulje stoji na sobnoj temperaturi. Nemojte se iznenaditi jer domaći tofu je mekaniji od kupovnog i nikada nećete moći u potpunosti napraviti isti pripravak.
Ako ga pripremate s nigarijem tada vam sojino mlijeko ne smije prokuhati. Ako se slučajno dogodi da mlijeko prokuha prije nego u njega dodate nigari ostavite ga da se ohladi 5 minuta.
Upotreba u kuhinji
Tofu se često koristi kao zamjena za meso u vegetarijanskoj prehrani, ali ga konzumiraju i ljudi koji konzumiraju meso kada požele laganu i jednostavniju prehranu. Nije ga prikladno konzumirati samoga jer je bezukusan.
Tofu se najčešće priprema tako da se marinira uz dodatak soja sosa, dimljene paprike i Aceta balsamica. Sve sastojke možete kupiti u specijaliziranim trgovinama ili na odjelima zdrave hrane. Tako mariniran tofu se može ispržiti na kokosovom ulju te se jesti uz kruh, tost ili prepečenac. Tofu kada se marinira sa začinima ili u umacima iz kojih upija arome i može biti bilo kojeg okusa poželite.
Od tofua se može napraviti i puding tako da se izblenda zajedno s bananom, kakaom i javorovim sirupom te ga poslužiti i kao desert. Kupovni tofu se često dodaje u miso juhe ili juhe s povrćem. Prilikom pripreme juha, tofu se nareže na kockice i stavlja u juhu. Na početku će potonuti, ali će tijekom stajanja u juhi nabubriti i isplivati na površinu. Nakon dodatka tofua, juha se mora kuhati još nekoliko minuta. Ako nema dovoljnu čvrstoću, domaći tofu nećete moći koristiti u pripremi juha, ali zato će biti savršen i ako mu samo dodate neki od začina koje volite kao na primjer dimljene crvene paprike, peršina, vegete ili soja sosa te ga jedete uz kruh ili prepečenac.
Ljekovita svojstva
Tofu je iznimno zdrava namirnica ali samo ako se konzumira u umjerenim količinama. Bogat je proteinima, ali i vitaminima. Odličan je za konzumaciju u toplim danima jer rashlađuje organizam zbog sastojaka kojima obiluje. U sebi sadrži fitoestrogene te na tijelo djeluje kao i hormon estrogen.
Bogat je bjelančevinama što je posebno važno za vegetarijance koji ga konzumiraju. Ima i veliki udio proteina, ali je niskog udjela ugljikohidrata. Izvor je kalcija, kalija i fosfora te pozitivno utječe na probavu i lako se probavlja.
Foto: Polina Tankilevitch / Pexels
Zimnica od soje
Odgovori